Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
29. október 2019

Napriek Pellegriniho silným slovám Glváč stále žije

Martin Glváč z postu podpredsedu parlamentu zatiaľ neodstupuje.
Napriek Pellegriniho silným slovám Glváč stále žije

Foto: TASR/ Martin Baumann

Chvíľu to vyzeralo, že dnešok by mohol byť posledným dňom Martina Glváča v kresle podpredsedu parlamentu. Dôvodom je jeho komunikácia s Marianom Kočnerom.

Aj keď koaliční poslanci neodhlasovali opozícii mimoriadnu schôdzu na Glváčovo odvolanie, niektorí vplyvní politici Smeru naznačovali, že by mal oznámiť rezignáciu. Predpokladal to aj šéf OĽaNO Igor Matovič, ktorý mimoriadnu schôdzu parlamentu inicioval.

Takýto scenár naznačoval aj premiér Peter Pellegrini a dal si záležať, aby z jeho vyjadrení bolo zrejmé, že Glváčov odchod z funkcie podpredsedu parlamentu považuje za najlepšie riešenie. „Dnes je otázka, či má Glváč zastávať post podpredsedu parlamentu. Myslím si, že v záujme toho, aby strana vo voľbách mohla dosiahnuť čo najlepší výsledok, mala by byť schopná urobiť všetko preto, aby eliminovala akékoľvek podozrenia, že to nemyslí uprimne a vážne. Ak by postoj pána Glváča mohol smerovať týmto smerom, tak ja to uvítam. Pomohlo by to Smeru pokračovať v predvolebnej kampani," povedal Pellegrini.

Po odchode z rokovania premiér avizoval, že Glváč na svoju komunikáciu s Kočnerom dnes sám zareaguje. Na otázku, či je spokojný s jeho rozhodnutím, odpovedal: „Ak vám oznámi to, čo očakávam, tak áno.“

Ak Martin Glváč v kresle podpredsedu parlamentu prežije, bude to pre Petra Pellegriniho ďalší dôkaz, že v Smere ho majú najmä za tvár na bilbordy. Zdieľať

Glváčova reakcia dnes naozaj prišla. Len asi nebude celkom podľa Pellegriniho predstáv. Podvečer sa Glváč ukázal na brífingu spolu s predsedom Smeru Robertom Ficom. Vyhlásil, že z postu vo vedení parlamentu zatiaľ neodstupuje, ale svoje definitívne rozhodnutie čoskoro oznámi. Fico povedal, že za ním stojí a rozhodnutie necháva na ňom. Neodpovedal ani na otázku, či bude Glváč na kandidátke.

Inzercia

Glváč by bol určite väčšou politickou obeťou komunikácie s Kočnerom ako štátna tajomníčka Monika Jankovská. Patrí k zakladajúcim členom strany, bol ministrom obrany za Smer a je podpredsedom parlamentu aj bratislavským krajským šéfom strany.

Možné sú v zásade dva scenáre. Smer si uvedomuje toxickosť Glváča, ale nechce jednať pod tlakom opozície a dožičiť tak Matovičovi víťazstvo. Počkajú niekoľko dní, ale Glváč nakoniec funkciu predsa len zloží.

Druhá možnosť je, že sa rozhodnú kauzu ustáť a Martin Glváč v kresle podpredsedu parlamentu prežije. V tom prípade bude mať Peter Pellegrini ďalší dôkaz, že v Smere ho majú najmä za tvár na bilbordy.

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame