Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
K Veci Spoločnosť
07. september 2019

Neplatí, že homosexuáli sa „takí už narodili“. Viera v to spôsobila veľa skazy

Nová vedecká štúdia potvrdzuje, že neexistuje „homosexuálny gén“ a homosexualita nemusí byť ani zďaleka iba vrodená.
Neplatí, že homosexuáli sa „takí už narodili“. Viera v to spôsobila veľa skazy

Ľudia oslavujú oznámenie výsledkov prieskumu, v ktorom Austrálčania vyjadrili podporu uzákoneniu manželstiev osôb rovnakého pohlavia v Sydney 15. novembra 2017. Foto: TASR/AP

K úpadku katolicizmu v Amerike počas 50. a 60. rokov prispeli mnohé faktory, no jedným z najdôležitejších – a v posledných desaťročiach určite najdôležitejším – sú sympatie, ktoré mnohí kňazi, biskupi a laici, najmä liberálni či progresívni, pociťujú voči homosexualite.

Nehovorím len o tých, ktorí sú homosexuáli svojou orientáciou či svojím správaním. Hovorím aj o všeobecnejšej sympatii, ktorú pociťujú tí, čo si hovoria niečo v zmysle: „No, je to nešťastie, ale vlastne to nie je až také hrozné – aspoň nie vtedy, keď sa zdržiavajú zneužívania maloletých chlapcov, čo je hrozná vec, ktorá má len málo dočinenia s homosexualitou. Je ťažké nesympatizovať s gejskými kňazmi, keď si uvedomíme, že sa so všetkou pravdepodobnosťou takí narodili.“

Homosexuálne správanie sa už široko rešpektuje

Dnes takmer všetci Američania okolo dvadsiatky schvaľujú homosexuálnu sodomiu. Hovorieva sa, že takýto druh lásky by mohli neschvaľovať len homofóbovia. Zdieľať

„Takí sa narodili.“ Hnutie LGBTQ, jeden z veľkých prejavov súčasného ateizmu, nemalo účinnejší propagandistický slogan, než je tento. Zohral veľkú úlohu pri tom, že presvedčil väčšinu Američanov vrátane katolíkov, aby upustili od svojej tradičnej morálnej (a estetickej) antipatie voči homosexuálnemu správaniu. Dnes takmer všetci Američania okolo dvadsiatky schvaľujú homosexuálnu sodomiu. Hovorieva sa, že takýto druh lásky by mohli neschvaľovať len homofóbovia.

Usudzuje sa pritom takto. Slušný človek, predovšetkým slušný kresťan, ktorý verí, že najväčším prikázaním je „milovať budeš svojho blížneho“, neobviňuje druhého za nejakú črtu, s ktorou sa narodil. Preto ani niekoho neobviňujeme za to, že sa narodil s tmavou pokožkou. Nemali by sme teda viniť niekoho ani za to, že sa narodil so sexuálnou príťažlivosťou k osobám rovnakého pohlavia. A hoci nie je úplne nefér žiadať od osôb, ktoré priťahuje rovnaké pohlavie, aby sa zdržali konania v súlade s touto príťažlivosťou, je to dosť nerealistické vzhľadom na to, aká silná je ľudská túžba po sexe a ľudská potreba po intímnej láske.

A preto (majú mnohí katolíci pocit, že) kresťan má voči takýmto ľuďom, a najmä voči takýmto kňazom, pociťovať súcit. Navyše by sme podľa nich mali pamätať, že jestvuje čosi také ako „vývin náuky“. Preto je úplne možné, že sa katolícka morálna náuka v súčasnosti vyvíja k tomu, že požehná homosexuálnemu správaniu – samozrejme, za predpokladu, že sa vykonáva láskyplným spôsobom a príslušní milenci sa skutočne navzájom starajú o blaho toho druhého.

Téza však neplatí, tvrdí nová vedecká štúdia

Tvrdí sa, že sú len dve možnosti: (a) gejovia a lesby sa takí narodili alebo (b) sa byť gejmi a lesbami rozhodnú. Vysvetlení homosexuality je však v skutočnosti viac. Zdieľať

Definitívnym „dôkazom“ pre tézu, že sa „takí sa narodili“, je však len zjavne neplatná úvaha. Tvrdí sa, že sú len dve možnosti: (a) gejovia a lesby sa takí narodili alebo (b) sa byť gejmi a lesbami rozhodnú. Je však zjavné, že nikto sa nerozhodne byť homosexuálom (veď prečo by niekto chcel znášať nepriateľstvo, ktoré musia znášať homosexuáli?), a z toho vyplýva, že sa takí rodia. Sú však viac než dve možnosti, a preto je tento záver neplatný.

Ako ukázala nedávna veľká štúdia, nejestvuje jeden „gejský“ gén, a vedci sú presvedčení, že až tretinu náklonnosti k rovnakému pohlaviu by mohla vysvetliť zložitá súhra viacerých génov. (Túto štúdiu robili vedci so silnými sympatiami k homosexualite, takže bude potrebné dáta starostlivo skontrolovať.) No dokonca i toto nám vraví, že environmentálne faktory majú aspoň dvojnásobnú silu než faktory biologické.

O aké environmentálne faktory by mohlo ísť?

(1) Dieťa je socializované v presvedčení, že homosexualita je niečo pekné – a v súčasnosti aj často býva, lebo všetky sexuálne „možnosti“ sa považujú za rovnako dobré.

(2) Dospievajúce dieťa napodobňuje postoj liberálneho rodiča – alebo sa obráti k homosexualite v rámci vzbury proti rodičom, ktorí sú proti homosexualite.

(3) Tínedžera homosexuálne znásilní alebo zvedie starší násťročný alebo dospelý, napr. katolícky kňaz, tento zážitok sa mu zapáči a po ďalších zážitkoch sa stane závislým.

Inzercia

(4) Aj keď sa človek nerozhodne pre konečný výsledok (homosexualitu), môže sa rozhodnúť pre veci, ktoré k homosexualite vedú – tak ako sa nemusí rozhodnúť byť závislý od drog, a predsa sa rozhodnúť pre veci, ktoré k závislosti vedú, napr. zlých kamarátov, riskantné experimentovanie.

(5) Napriek rozšírenému názoru, že nikto so zdravým rozumom by sa nerozhodol stať sa homosexuálom – lebo sociálne tresty za homosexualitu sú také veľké –, tento názor je takmer určite nepravdivý. Nikto sa pre ňu možno nerozhodne tak, ako si vyberie jedlo z jedálneho lístka. Jestvuje však čosi také ako „hlboké rozhodnutia“, čiže nevedomé alebo len sotva vedomé rozhodnutia vykonané v hĺbke srdca a duše – napríklad výber povolania alebo manželského partnera, prípadne rozhodnutie, či budem alebo nebudem čestným človekom alebo oddaným rodičom.

Chyba v logike

Rozšírená sympatia voči homosexualite pomáha ničiť Katolícku cirkev v Amerike, lebo schvaľovanie homosexuality sa rovná tvrdeniu, že Cirkev 2000 rokov učila nepravdivú sexuálnu morálku. To nie je „vývin“ náuky. Je to jej zničenie. Zdieľať

Nie je ťažké uveriť, že jedno z týchto hlbokých rozhodnutí súvisí s tým, či bude človek heterosexuál alebo homosexuál. Väčšina z nás si vyberie to prvé, či skôr svojím rozhodnutím jednoducho potvrdíme rozhodnutie, ktoré za nás urobila príroda. No niektorí z nás sa proti plánu prírody (či Božiemu plánu) vzbúria a vyberú si to druhé.

Katolíci kedysi bývali dobrí v logike – v čase, keď katolícke vysoké školy trvali na tom, aby ich študenti absolvovali kurz elementárnej logiky. To, že toľkí dnešní katolíci uveria takému zjavnému logickému omylu, akým je falošná dichotómia „takí sa narodili verzus rozhodnutie“ (aké spraví človek, keď má pred sebou menu v reštaurácii), ukazuje, že katolícke myslenie sa stalo nelogickým.

Či už ide o mylný úsudok alebo o čosi iné, možno ešte horšie, rozšírená sympatia voči homosexualite pomáha ničiť Katolícku cirkev v Amerike – lebo schvaľovanie homosexuality sa rovná tvrdeniu, že Cirkev 2000 rokov učila nepravdivú sexuálnu morálku, a to sa zasa rovná tvrdeniu, že katolicizmus je falošné náboženstvo.

To nie je „vývin“ náuky. Je to jej zničenie.

David Carlin
Autor je profesor sociológie a filozofie na Community College v Rhode Island a autor knihy The Decline and Fall of the Catholic Church in America (Rozklad a pád Katolíckej cirkvi v Amerike).

Pôvodný text: Homosexuality and Catholic Decline.

Rubrika K veci je tvorená autorskými článkami prestížneho amerického magazínu The Catholic Thing, vychádza s podporou Kolégia Antona Neuwirtha. Článok nie je vyjadrením názoru Kolégia Antona Neuwirtha.

Odporúčame