Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
K veci Komentáre a názory
18. november 2023

Od Black Lives Matter​ po Hamas

Všetko vám vysvetlia Marx s Leninom

Noví marxisti stavajú na učení tých starých. 

Všetko vám vysvetlia Marx s Leninom

Ilustračné FOTO - Pixabay.com

Pred vyše sto rokmi vysvetľovali komunistickí revolucionári, najmä prešibaní marxisti-leninisti, svoju teóriu dejín a morálky v niekoľkých ľahko pochopiteľných tézach.

  1. Svet sa delí na dve veľké strany, kapitalistov a robotníkov. (Sú aj nejaké tretie strany, ale tie v skutočnosti nie sú dôležité.)

  2. Kapitalisti sú zlí, lebo sú utláčatelia a vykorisťovatelia. Robotníci sú dobrí, lebo sú obeťami útlaku a vykorisťovania.

  3. Keďže robotníkov je oveľa viac ako kapitalistov a rozdiel medzi nimi každý deň rastie, kapitalistov nakoniec nevyhnutne zvrhne Veľká revolúcia, ktorú uskutočnia robotníci.

  4. Keďže kapitalizmus je koreň všetkého zla, táto Revolúcia, ktorá kapitalizmus zničí, povedie k mieru, blahobytu, slobode a rovnosti na celom svete.

Boli sme však svedkami veľkého komunistického experimentu v Rusku a v niektorých iných častiach sveta, ale nedopadlo to tam tak, ako malo. Preto mnohí ľudia, najmä Američania, dospeli k záveru: „Komunizmus nefunguje; demokratický kapitalizmus áno; a preto nikdy nebude Veľká revolúcia; namiesto nej bude nekonečné Postupné zlepšovanie.“

A niektorí dodali: „Dejiny sú dnes na konci: nie je to slávny koniec, aký sľubovali komunisti, ale je v zásade pozitívny.“

No aj keď bol komunizmus mŕtvy či aspoň polomŕtvy, teoretický rámec, ktorý priniesli marxisti-leninisti, mŕtvy nebol. Na chvíľu, na malú chvíľu bol nečinný, no teraz sa znovu prebral. Má na sebe nový šat a používa nový slovník, no opäť ponúka ľahko pochopiteľnú teóriu dejín a morálky v štyroch tézach:

  1. Svet sa delí na dve veľké strany, bielych a farebných ľudí. Do tejto druhej skupiny patrí obrovské množstvo ľudí so svetlou pokožkou – Arabi, mnohí moslimovia a takmer každý, kto má španielske priezvisko (okrem Penelope Cruz a španielskeho kráľa) –, ktorí sa chápu ako čestní farební ľudia.

  2. Bieli, ktorí sú väčšinou kapitalisti, s kapitalizmom sympatizujú alebo ho umožňujú, sú zlí, lebo sú utláčatelia a vykorisťovatelia. Farební ľudia (vrátane čestných farebných ľudí) sú dobrí, lebo sú obeťami útlaku a vykorisťovania.

  3. Keďže farebných ľudí je oveľa viac ako bielych a rozdiel medzi nimi každý deň rastie, bielych nakoniec nevyhnutne zvrhne Veľká revolúcia, ktorú uskutočnia farební ľudia.

  4. Keďže byť bielym je koreň všetkého zla, táto Revolúcia, ktorá zničí svetovládu bielych kapitalistov, povedie k mieru, blahobytu, slobode a rovnosti na celom svete.

Táto teória buble medzi mnohými Američanmi, najmä mladými a „progresívnymi“, už dlhé roky. Vysvetľuje kurióznu skutočnosť, že desiatky miliónov Američanov, bielych aj čiernych, sú presvedčené, alebo sa to aspoň zdá, že Amerika je hlboko či „systémovo“ rasistická spoločnosť.

Už od slávnych dní Martina Luthera Kinga a Lyndona B. Johnsona v polovici 60. rokov 20. storočia americké politické, sociálne a hospodárske elity – vedúci predstavitelia obchodu, ozbrojené sily, vládne úrady, univerzity, štátne školy, súdy, policajný zbor, náboženstvo, Hollywood, veľké noviny a televízne siete, profesionálny šport – podnikali krok za krokom a realizovali program za programom na podporu príležitostí a rovnosti pre čiernych ľudí.

Inzercia

Nič na tom. Presvedčenie, že Spojené štáty sú hlboko rasistickou krajinou, pretrváva a je ešte silnejšie než kedykoľvek predtým. Dá sa to pochopiť, ak sa desiatky miliónov Američanov, najmä mladých, podpisujú pod modernizovanú verziu spomínanej štvorbodovej marxisticko-leninskej teórie.

Hovorím, že táto teória v Amerike „buble“ už dlhé roky. Z času na čas sa stane čosi, čo spôsobí, že vybuble. Jednou z týchto udalostí bolo zabitie Georga Floyda v Minneapolise koncom mája 2020. Vládlo široké presvedčenie, že jeho smrť je udalosť, ktorá je pre Ameriku typická. Zjavila pravdu o Spojených štátoch, ba o celej planéte.

Spomeňme si, demonštrácie, ktoré reagovali na Floydovo zabitie, nevypukli iba v Amerike. Uskutočnili sa aj vo veľkej časti Európy. Policajt, ktorý zabil Floyda, bol typom bielych ľudí po celom svete. A samotný Floyd bol typom farebných ľudí celého sveta.

Nedávno táto teória znovu vybublala po vraždení Hamasu v Izraeli a po reakcii Izraela na Hamas. Odrazu sa v uliciach, na univerzitných kampusoch a na internete objavili nesmierne množstvá Američanov, ktorí vyjadrili podporu Hamasu a palestínskej veci (ktorou je eliminácia štátu Izrael), ako aj hnus voči Izraelu a do istej miery tiež voči Židom ako takým.

Koho to však môže prekvapiť? Napokon, Židia sú „bieli“, čiže utláčatelia, čiže zlí. Hamas a ľudia nenávidiaci Izrael, ktorých zastupuje, sú (čestní) farební ľudia, čiže obete, čiže dobrí.

Nesmierny rozsah tejto explózie za Hamas a proti Židom väčšinu z nás prekvapil vrátane ľudí, ktorí (ako ja) už aj predtým vedeli, že táto stará marxisticko-leninská schéma stále pretrváva. Podcenili sme, aká je rozšírená a ako vášnivo sa jej ľudia pridŕžajú.

Toto všetko by nás malo znepokojovať ako Američanov aj ako ľudí. Malo by nás to však znepokojovať aj konkrétnejšie ako katolíkov? Katolíkov by mal znepokojovať hriech a v tomto všetkom sú prítomné aspoň štyri veľké hriechy: všeobecný hriech nenávisti, konkrétnejší hriech rasovej nenávisti a ešte konkrétnejší hriech nenávisti k Židom spolu s intelektuálnym hriechom úplnej stupidity.

Katolíci by nemali zabúdať ani na to, že súčasťou mýtu o Veľkej revolúcii, či už komunistickej, alebo postkomunistickej, je vždy túžba zrušiť staré, vytvoriť historicky čistý list, aby sa svet začal odznova. Medzi starými vecami sveta sa nachádza aj Katolícka cirkev. Každá Veľká revolúcia zruší katolícke náboženstvo a kresťanstvo vo všeobecnosti, nehovoriac o judaizme.

Ak chceme zachrániť katolícke náboženstvo, Spojené štáty americké alebo západnú civilizáciu, mali by sme sa zapojiť do zápasu proti súčasnej inkarnácii marxisticko-leninistickej schémy. A rýchlo.

Z anglického originálu Marx and Lenin Explain It all For You preložil Matúš Sitár.

David Carlin je profesor na dôchodku, ktorý vyučoval sociológiu a filozofiu na Community College v Rhode Island, autor knihy The Decline and Fall of the Catholic Church in America (Rozklad a pád Katolíckej cirkvi v Amerike), Three Sexual Revolutions: Catholic, Protestant, Atheist (Tri sexuálne revolúcie: katolícka, protestantská a ateistická) a najnovšie Atheistic Humanism, the Democratic Party, and the Catholic Church (Ateistický humanizmus, Demokratická strana a Katolícka cirkev).

Rubrika K veci je tvorená autorskými článkami prestížneho amerického magazínu The Catholic Thing, vychádza s podporou Kolégia Antona Neuwirtha. Článok nie je vyjadrením názoru Kolégia Antona Neuwirtha.

 

Odporúčame

-20%
Život s chuťou
11,90 9,52

Diár 2024 / / Život s chuťou

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.