Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
14. apríl 2015

Barbarská noc: Nemohli sme robiť to, čo sme chceli

V noci z trinásteho na štrnásteho apríla 1950 sa udiala Akcia Kláštory. Okrem rehoľníkov sa dotkla aj tých, ktorí sa na rehoľný život ešte len pripravovali. Jedným z nich bol aj Alojz Schultz (84). 16111043772_6e453d4433_z.jpg Čo ste robili pred šesťdesiatimi piatimi ...

Barbarská noc: Nemohli sme robiť to, čo sme chceli

V noci z trinásteho na štrnásteho apríla 1950 sa udiala Akcia Kláštory. Okrem rehoľníkov sa dotkla aj tých, ktorí sa na rehoľný život ešte len pripravovali. Jedným z nich bol aj Alojz Schultz (84).

Čo ste robili pred šesťdesiatimi piatimi rokmi?

Mal som devätnásť rokov, bol som v oktáve a mal som dva mesiace pred maturitou. Žil som v kláštore v Malackách, kde žili klerici františkáni, ktorí po maturite ďalej odchádzali na štúdium teológie.

Čo sa stalo v noci z 13. na 14. apríla 1950 v Malackách?

"Mali všetko veľmi dobre zrátané a išli na hotové. Vtedy sme nemali ani šajn o tom, čo eštebáci robili. Po rokoch vyšlo najavo, čo všetko boli schopní organizovať."

Zdieľať

Prišli, nasilu vošli dnu, obsadili kláštor, pozbierali nás z postelí, rozkázali nám vziať si potrebné veci, zhromaždili nás v jedálni a potom nás naložili do autobusu. Mali to veľmi dobre zrátané a išli na hotové. Museli mať dakoho, kto im to poprezrádzal. Vedeli všetko. Vtedy sme nemali šajn o tom, čo eštebáci robili. Nemali sme o tom ani zdania... Po rokoch vyšlo najavo, čo všetko boli schopní organizovať.

Prečo vzali aj vás, študentov?

Zobrali všetkých. Celú rehoľu. Bol som františkán, už som bol päť rokov v reholi. Po likvidácii reholí nás postavili z nôh na hlavu a museli sme sa otočiť úplne opačným smerom. To, čo sme chceli, nebolo. Museli sme robiť niečo celkom iné. Všetkých tých, čo išli ďalej tajne študovať, pochytali a pozatvárali. Ja som sa tajne študovať neodvážil, tak som sa obrátil inam.

Ako ste znášali fakt, že ste sa nemohli stať rehoľným kňazom?

Ťažko. Boli sme neskúsení, devätnásťroční. Ako dorastenci. Keď to na vás takto vysypú, tak človek ani nevie, ako sa volá. Bolo to ťažké, lebo sme museli robiť to, čo sa nám nepáčilo. Najväčšie sklamanie bolo, že z môjho vlastného spolužiaka, s ktorým som štyri roky sedel v jednej lavici, sa vykľul kádrovčík, ktorý rozhodoval o tom, kam sa po maturite dostaneme. Z nás klerikov ani jedného nepustili na univerzitu. Na vysokú školu som sa dostal až po dvanástich rokoch, študoval som hutníctvo.

Čo sa v tú noc dialo?

"Zobudil som sa na to, že nado mnou stojí mužík v montérkach a so starou puškou. Povedal mi: V mene zákona, vstávajte! Napchali nás do jedného malého kláštora, kde predtým bolo tridsať ľudí. Nás bolo vyše dvesto."

Zdieľať

Zobudil som sa na to, že nado mnou stojí mužík v montérkach a so starou puškou. Povedal mi: V mene zákona, vstávajte! Neviem, aký zákon to bol, to som sa nedozvedel. Ale musel som vstať, poslúchnuť, lebo bol silnejší. Násilie na nás nepáchali, nebili nás, len nás odvliekli do Hronského Beňadika. Napchali nás do jedného malého kláštora, kde predtým bolo tridsať ľudí. Nás bolo vyše dvesto. Spali sme kde-kade po zemi.

Ako dlho ste tam boli?

Nás ako klerikov púšťali prvých. Oni sa zamerali na hotových kňazov a rehoľníkov, ktorí mali večné sľuby. S nimi manipulovali. Nás ako študentov pustili asi po štrnástich dňoch naspäť do školy. Museli sme sa vyzliecť z habitov a obliecť si civil.

Aké podmienky boli v Hronskom Beňadiku?

Bolo tam málo miesta, nebolo kde sadnúť či ľahnúť. Trochu sme hladovali, lebo nebolo čo jesť. Stráženie bolo také nijaké, kto chcel, mohol utiecť. A jeden aj ubzikol a dostal sa do Ameriky.

Ako františkáni prijali túto barbarskú noc?

Všetko to bolo nasilu, rýchlo. Človek ani nevedel, ako sa volá. Boli sme zmätení. Nebola ani veľká komunikácia. Starší františkáni vedeli, čo ich čaká. My mladí sme boli zajaci.

Inzercia

Noc sa nazýva barbarskou. Adekvátne?

"Bol to zločinecký akt. To sa nedá poprieť. Dosiahli, čo chceli, zlikvidovali majetky, zbohatli a robili si s cirkevným majetkom štyridsať rokov, čo chceli. O tom im išlo."

Zdieľať

Barbarské noci boli aj predtým. Aj Jozef II. v osemnástom storočí rozpustil kláštory. Aj francúzska revolúcia rozpúšťala kláštory. Takže barbarské to bolo preto, lebo to bolo násilné a surové zo strany vládnej moci. Bol to zločinecký akt. To sa nedá poprieť. Ale oni dosiahli, čo chceli, zlikvidovali majetky, zbohatli a robili si s cirkevným majetkom štyridsať rokov, čo chceli. O tom im išlo. Odbojnejších poslali do táborov. Nám dali na čelo nálepku „reakcionár“, ktorá sa s nami vliekla. Celých štyridsať rokov.

Mali ste po barbarskej noci ešte opletačky?

Keď som rukoval, mal som ísť do Čiech. V poslednej chvíli ma vytiahli z vlaku a hodili ma do trestaneckého pluku blízko Košíc. Bolo to za to, že som bol, aký som bol.

Udržiavali ste ešte nejaké kontakty s františkánmi?

Z 240 františkánov, čo boli, žije len jeden. Dožíva v Prešove. Kontakty, ako sme šli do sveta, sa potrhali. Na štátnu teológiu som nechcel ísť. Snažil som sa kontakty obnoviť až po roku 1990, čo sa mi aj chvíľku darilo, ale len nakrátko. No aj tí, čo boli vtedy, sú už na pravde Božej.

Podarilo sa komunistom zlikvidovať rehole v roku 1950?

Zlikvidovali ich. Kláštory zobrali, rehoľníkov vyzliekli do civilu, buď ich zavreli, alebo ich dali tam, kde nechceli ísť, napríklad na nútené práce. Kto bol veľmi reakčný, dostal sa do väzenia. Bolo to riskantné. Tí, čo zostali, mali veľké problémy, sledovali ich.

Neotriasla táto noc vašou vierou?

"Štrnásty apríl 1950 pripadol na utorok po druhej veľkonočnej nedeli. Presne na milimeter aj tohto roku. Čo bolo, to sa už nevráti. Život ide dopredu."

Zdieľať

Snažil som sa vždy byť veriaci a aj som veriaci. Barbarská noc ma vo viere nijako neoslabila. Bral som to tak trochu aj ako Boží trest, že sme sa nesprávali tak, ako sme sa mali. Boh dopustil, ale neopustil.

Ubehlo už šesťdesiatpäť rokov od Akcie K. Ako sa cítite?

Poviem vám jednu zaujímavosť. Štrnásty apríl 1950 pripadol na utorok po druhej veľkonočnej nedeli. Presne na milimeter aj tohto roku. Čo bolo, to sa už nevráti. Život ide dopredu.

Od pádu komunizmu sa tu narodila už celá nová generácia. Ako sa žije vám?

Každá doba má svoje klady aj zápory. Všetko robia ľudia. Ale táto doba ma zvlášť neoslovuje. No určite je aj tu niečo dobré: prestalo sa to šikanovanie.

Matúš Demko

Ilustračné foto: flickr.com (CC)

Odporúčame

Horský vodca: V meste sa cítim stratený

Horský vodca: V meste sa cítim stratený

Strmými cestami pod hviezdami stúpal nesčíselnekrát - ako horolezec na najvyššie hory sveta alebo ako horský vodca. Horolezectvo a vodcovstvo sú povolaním, ktoré ho nikdy neomrzelo. Viac ako úspechy si ale váži to, že počas svojej vodcovskej praxe sa mu nezranil ani jeden klient. Vytrvalý a vždy pro...