Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
30. január 2019

Zachráni ju Jeremy Corbyn?

Nádej britskej premiérky Theresy Mayovej, ako sa dopracovať k riadenému brexitu, ešte žije.
Zachráni ju Jeremy Corbyn?

Líder labouristov Jeremy Corbyn, foto TASR/AP

Po nedávnom fiasku pri hlasovaní o brexitovej dohode sa pred Theresou Mayovou otvárali dve cesty. Včerajšie hlasovanie v britskom parlamente rozhodovalo, ktorou z nich sa krajina počas finálnych rokovaní s Úniou uberie.

Alternatívy mäkkého brexitu nateraz neuspeli

Jednou alternatívou, ktorá pred dvoma týždňami stála pred Mayovou, bol mäkký brexit v podobe colnej Únie. Tú však Mayová odmietla s tým, že krajina hlasovala v referende za iný variant budúceho vzťahu s Európou.

Pro-EÚ poslanci tak prišli s ďalšími dodatkami, o ktorých sa včera hlasovalo. Kľúčovými boli najmä tie, ktoré predložila labouristická poslankyňa Yvette Cooperová a konzervatívny poslanec Dominic Grieve. Cooperovej dodatok stanovoval, že ak premiérka neuzavrie dohodu s Úniou do 26. februára, odhlasuje Dolná Snemovňa predĺženie platnosti článku 50 o vystúpení z EÚ. Týmto by došlo k odkladu brexitu až do konca roku 2019. Grieveov dodatok šiel ešte ďalej, keď požadoval, že v prípade neúspechu vládnych rokovaní má ďalšiu iniciatívu prebrať samotný parlament.

Oba návrhy však Dolná Snemovňa zamietla. Dôležitým signálom bolo najmä odmietnutie Cooperovej dodatku. Po istom váhaní sa totiž za tento dodatok postavilo aj vedenie strany na čele s Jeremym Corbynom. Keďže dodatok podporilo aj 17 konzervatívcov, nič nemalo stáť v ceste jeho schváleniu. Hlasovanie však poukázalo na to, že nejednota v otázke brexitu nie je zďaleka vlastná len konzervatívcom.

Napriek silnej agitácii z čela strany 14 labouristických poslancov odmietlo dodatok podporiť a ten bol takto zamietnutý. Útechu mäkkým brexiterom tak priniesol aspoň úspech Spelmanovej dodatku, ktorý hovorí, že Británia nemá vystúpiť z EÚ bez dohody. Tento dodatok však na rozdiel od predošlých nemá žiadnu právnu záväznosť a je len akýmsi odporúčaním.

Mayovej dohoda stále žije

Premiérka Mayová sa už pred dvoma týždňami rozhodla ísť cestou kompromisu s vlastnou stranou, a nie naprieč celým politickým spektrom. V praxi to znamená, že konzervatívci sa zhodli, že samotná brexitová dohoda napriek jej odmietnutiu až taká zlá nie je a problémom je najmä írska poistka.

Tvrdí brexiteri majú najmä obavu, že vďaka tomuto nástroju by ich krajina ostala pripútaná k EÚ oveľa dlhšie obdobie, ako je nutné. Pri včerajšom hlasovaní tak predložili dodatok, ktorý hovorí, že Británia je pripravená schváliť brexitovú dohodu v prípade, ak sa írska poistka nahradí alternatívnym riešením.

Dodatok k hlasovaniu predložil konzervatívny poslanec Sir Graham Brady. V hlasovaní uspel v pomere 318 k 310. Proti vládnemu návrhu sa síce postavilo osem rebelov z vládnych konzervatívcov, to však bolo dorovnané tým, že, naopak, za návrh hlasovalo sedem labouristov. Pre Mayovú je dôležitým signálom aj to, že návrh podporili aj poslanci zo Severného Írska.

Aj keď toto hlasovanie predstavuje po dlhom čase úspech pre premiérku, k výhre má ešte veľmi ďaleko. Problémov je totiž viac. Po prvé, nikto zatiaľ nevie, čo je vlastne tou alternatívou k írskej poistke. Času je veľmi málo a Briti tak musia prísť s konkrétnymi návrhmi čo najskôr. Druhým problémom je reakcia EÚ. Viacerí jej predstavitelia okamžite po hlasovaní dali najavo, že brexitová dohoda sa nebude otvárať a írska poistka je jej neoddeliteľnou súčasťou.

Ak si Únia tento postoj podrží, Mayovej jedinou nádejou ostáva vyrokovanie akýchsi právne záväzných dodatkov k brexitovej dohode. Tie by napríklad určili najneskoršiu lehotu, do ktorej je možné poistku aktivovať. Niektorí predstavitelia Únie prejavili ochotu k tomuto ústupku. Otázkou však ostáva, či takáto zmena dohody bude postačovať tvrdým brexiterom, ktorí uprednostňujú znovuotvorenie dohody. To však odmieta EÚ, a tak sa celé rokovania môžu točiť v kruhu až do 29. marca.

Záchrana od Corbyna

V prípade takéhoto patu sa tak prekvapivým zdrojom nádeje pre Mayovú môže stať Jeremy Corbyn. Ten včera prvýkrát prejavil ochotu rokovať s premiérkou o ďalšom postupe, keďže parlament odmietol odchod z EÚ bez dohody. Corbyn si síce musí uvedomovať, že ide len o nezáväznú deklaráciu, no postačí aj tá, pretože Mayovú k tomuto postoju tlačil už dávnejšie.

Ak sa teda na Mayovej stranu o dva týždne nepostaví väčšina jej vlastných poslancov, môže po prvýkrát skúsiť hlasovať s opozíciou. Vzhľadom na to, že jeden aj druhý líder majú problém udržať disciplínu svojich straníkov, je však úspech tejto taktiky otázny.

Stále reálnejšou možnosťou sa stáva brexit bez akejkoľvek dohody. Podľa momentálnej situácie sa rovnako javí, že šance na konanie druhého referenda sa riadne zmenšili. Stále však platí, že odhadovať akýkoľvek vývoj je pri nastavení dnešnej britskej scény nemožné.

Inzercia

Odporúčame

Ako von z britského chaosu

Ako von z britského chaosu

Posledné dva dni v Británii priniesli chaos aj naliehavú potrebu dohody naprieč politickým spektrom, ak sa chcú Briti vyhnúť neriadenému odchodu z Únie. Je to však vôbec možné?