Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
03. december 2018

Geneticky upravené deti čínskeho vedca vyvolali rozhorčenie. No nie je úprimné

Čínsky vedec čelí kritike za realizáciu výskumu. Bolo by však lepšie, keby mu vyčítali úpravu ľudského genómu samu osebe.
Geneticky upravené deti čínskeho vedca vyvolali rozhorčenie. No nie je úprimné

Che Ťien-kchuej reční na medzinárodnom summite o úprave ľudského genómu v Hongkongu 28. novembra 2018. Foto: TASR/AP

Čínsky vedec čelí rozsiahlemu odsudzovaniu za to, že vo svojom laboratóriu na Southern University of Science and Technology v juhočínskom meste Šen-čen spoločne s americkým kolegom upravil genóm dvoch bábätiek.

Výskumný pracovník Che Ťien-kchuej o svojej činnosti informoval na tlačovej konferencii v Hongkongu v rozhovore s novinárom agentúry Associated Press a v sérii videí na kanáli YouTube. Jeho výskum neprešiel odborným posúdením ani nebol publikovaný v odborných časopisoch, vedecká obec preto jeho tvrdenia nedokáže verifikovať.

Ak je to, čo tvrdí dr. Che, pravda – a je to veľké „ak“ –, ide o míľnik v genetickej technológii. Prvýkrát sa stalo, že vedec vytvoril nadizajnované bábätká. Zdieľať

Udávaným cieľom experimentu bolo poskytnutie „celoživotnej ochrany“ proti vírusu HIV, ktorý spôsobuje AIDS. Dr. Che použitím technológie na úpravu génov nazvanej CRISPR modifikoval DNA embryí patriacich ôsmim párom. HIV mali všetci otcovia, z matiek žiadna. Implantovalo sa päť embryí, no porodila len jedna matka a mala dvojčatá (dievčatá).

Ak je to, čo tvrdí dr. Che, pravda – a je to veľké „ak“ –, ide o míľnik v genetickej technológii. Prvýkrát sa stalo, že vedec vytvoril nadizajnované bábätká. Jeho cieľom nebolo zabrániť, aby deti ochoreli, ale vylepšiť ich genetický profil jeho úpravou. V tomto prípade zablokoval gén CCR5, ktorý vytvára bránu pre vírus HIV, cez ktorú vstupuje do bunky a spôsobuje AIDS.

Reakcia na vedcovo oznámenie bola na celom svete takmer jednomyseľná. Jeho univerzita vyhlásila, že o jeho práci nič nevie a opísala ju ako „viacnásobné porušenie akademickej etiky a štandardov“. Jeho amerického kolegu Michaela Deema, profesora bioinžinierstva, vyšetruje Rice University z Texasu.

Austrálsky výskumný pracovník Greg Neely zhrnul reakciu vedcov takto: „Predtým než začneme upravovať ľudské embryá v úsilí kontrolovať ochorenia, musíme lepšie porozumieť príslušným otázkam o bezpečnosti. Dôležité je aj to, že sa musíme zacieliť na najadekvátnejšiu chorobu. Profylaktická úprava na kontrolu budúcej infekcie HIV nebola v tomto prípade opodstatnená. Zdá sa, že konečnou motiváciou tu bola osobná sláva zúčastnených vedcov a cena za toto prehnané sebavedomie môže byť strašná.“

Takmer nikto, koho citovali médiá, ho neodsúdil za úpravu ľudskej zárodočnej línie. Inými slovami, nesprávna bola realizácia, no nie teória. Zdieľať

Cheov skok do budúcnosti odmietli dokonca aj „progresívni“ bioetici. Oxfordský profesor Julian Savulescu, ktorý podporuje modifikáciu genómu, zhrozene uviedol, že je to „obludné“. Napísal, že „tento experiment vystavuje zdravé deti riziku genetickej úpravy bez toho, aby z nej mali nejaký naozaj nevyhnutný prínos. Je to v rozpore s desaťročiami etického konsenzu a usmernení na ochranu ľudských účastníkov výskumu. Na mnohých iných miestach sveta by išlo o protizákonnú činnosť trestanú väzením“. Vyhlásil, že o genetickej úprave sa dá uvažovať v prípadoch, ak ide o záchranu života, no pri Cheovom experimente sa „život vystavuje riziku“.

Je však vlna takýchto rozhorčení úprimná?

Áno, je, no len preto, že Che nehral podľa pravidiel. Jeho experiment neschválila kontrolná rada jeho inštitúcie, oznámil ho najprv v médiách, a nie vo vedeckom časopise a následný škandál zahalil podobné výskumy.

Takmer nikto, koho citovali médiá, ho neodsúdil za úpravu ľudskej zárodočnej línie. Inými slovami, nesprávna bola realizácia, no nie teória.

K úprave ľudského genómu už v skutočnosti legálne dochádza v Spojenom Kráľovstve, kde parlament nedávno povolil vytvorenie dieťaťa, ktoré má troch rodičov.

Human Genetics Alert: „Hoci žiadne genetické inžinierstvo ľudských bytostí nie je z pohľadu medicíny vôbec nutné, vedecké organizácie neustále odmietajú jeho globálny zákaz.“ Zdieľať

Ako uviedol dr. David King z britskej skupiny Human Genetics Alert: „Hoci niektorí vedci kriminálne eugenické experimenty Che Ťien-kchueja odsúdili, pravdou je, že oni sami pre jeho činnosť vytvárali krytie. Hoci žiadne genetické inžinierstvo ľudských bytostí nie je z pohľadu medicíny vôbec nutné, vedecké organizácie neustále odmietajú jeho globálny zákaz.“

Inzercia

Vplyvný britský think-thank Nuffieldova rada pre bioetiku len pred niekoľkými mesiacmi úpravu ľudského genómu opatrne podporila. Uviedla, že pokiaľ je to bezpečné a regulované, „potenciálne použitie úpravy dedičného genómu na ovplyvnenie charakteristík budúcich generácií môže byť za istých okolností eticky prijateľné“.

Dr. Che sa opisuje ako „podvodný vedec“, ktorý ignoruje pravidlá. Ale práve takýmto spôsobom sa rozvinulo celé pole reprodukčných technológií. Bob Edwards, ktorý za vyvinutie mimotelového oplodnenia získal Nobelovu cenu za medicínu, sa nikdy neusiloval o etické schválenie ani sa nestaral o bezpečnosť detí. Bol to nehanebný eugenik.

V roku 1999 Edwards povedal: „Čoskoro sa bude považovať za hriech rodičov, ak ich deti budú niesť ťažké bremeno genetickej choroby. Vstupujeme do sveta, kde musíme brať do úvahy kvalitu našich detí.“ Edwards sa zrejme vôbec neobával vyššej úrovne vrodených chýb medzi deťmi narodenými z mimotelového oplodnenia. Boli len vedľajšími škodami „klinickej nevyhnutnosti“.

Napriek tomu je dnes Bob Edwards považovaný za hrdinu – pretože jeho riskantný experiment funguje.

Medzinárodný summit o úprave ľudského genómu doktora Che odsúdil, no princíp úpravy ľudskej zárodočnej línie za predpokladu vyriešenia zjavných rizík úplne podporil. Zdieľať

Ak si vypočujete, ako dr. Che na YouTube vo svojom laboratóriu vysvetľuje svoje etické princípy, možno s ním budete dokonca aj súhlasiť.

„Rodina je základom spoločnosti. Naše deti sú stredom rodinného života. Ak malé dievčatko alebo chlapca dokážeme ochrániť pred istým ochorením, ak milujúcim párom dokážeme pomôcť založiť si rodinu, potom sú génové operácie prospešným rozvojom medicíny.“

Vedecká komunita čelila testu ohňom, keď sa dr. Che mal minulý týždeň zúčastniť na Druhom medzinárodnom summite o úprave ľudského genómu, ktorý organizovali Akadémia vied Hongkongu, Kráľovská spoločnosť, Národná akadémia vied USA a Národná akadémia medicíny USA. Summit mal povinnosť schváliť globálny zákaz úpravy ľudského genómu.

Vo štvrtok 29. novembra sa na stretnutí prijalo vyhlásenie, ktoré doktora Che odsúdilo za jeho „nečakané a hlboko znepokojujúce krok“. No ako sa dalo čakať, summit za predpokladu vyriešenia zjavných rizík úplne podporil princíp úpravy ľudskej zárodočnej línie.

Michael Cook
Autor je šéfredaktor austrálskeho magazínu Mercatornet a bioetik.

Pôvodný text: Chinese scientist creates the world’s first designer babies. Uverejnené v spolupráci s Mercatornet.com, preložil L. Obšitník.

Odporúčame

Čiernomorský wrestling

Čiernomorský wrestling

V uplynulých dňoch v Kerčskom prielive ruská loď naschvál narazila do ukrajinského remorkéra. Nie je to prvýkrát, čo sa ruské či sovietske lode snažili presadiť svoju vôľu práve týmto spôsobom.