Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
06. október 2022

Dôchodkový triumf Milana Krajniaka

Rodičovský bonus napráva krivdu, no je tiež veľkým experimentom

Zadosťučinenie môže cítiť aj Vladimír Palko, ktorý tento koncept presadzuje roky.

Rodičovský bonus napráva krivdu, no je tiež veľkým experimentom

Foto - Andrej Lojan, Postoj

Bolo to takto na jeseň pred dvadsiatimi rokmi. Pred parlamentnými voľbami v septembri 2002 bola vlajkovou loďou ekonomického programu KDH rovná daň – koncept, voči ktorému bol dovtedy skeptický Ivan Mikloš i ďalší ekonomickí experti.

No vo voľbách získali väčšinu SDKÚ, SMK, KDH a ANO, Slovensko po prvýkrát v dejinách dostalo čisto pravicovú konzervatívno-liberálnu vládu a rovná daň sa stala jednou z najznámejších reforiem druhej Dzurindovej garnitúry, ktoré výrazne zvýšili hospodársky rast v ďalších rokoch (až pokiaľ rovnú daň neskôr nezrušili Fico s Kažimírom).

Málokto si to dnes ešte pamätá, no na presadení rovnej dane do ekonomického programu KDH vtedy spolupracovali Vladimír Palko a Milan Krajniak. Po dvoch desaťročiach je plodom ich spolupráce ďalší odvážny koncept: rodičovský dôchodkový bonus.

Rodičia v dôchodkovom veku, ktorí majú pracujúce deti riadne platiace odvody, si vďaka nemu prilepšia zrejme o niekoľko desiatok eur mesačne. Napráva sa tým nespravodlivosť, na ktorú pred štyrmi rokmi upozornil Vladimír Palko práve na našich stránkach na základe dát zo Sociálnej poisťovne: čím viac detí ženy majú, tým nižší dôchodok napokon dostávajú.

Náprava krivdy je jedna vec, no konzervatívci v kútiku duše zároveň dúfajú, že rodičovský bonus by mohol mať ešte jeden pozitívny efekt: obnovenie ekonomických motivácií mať viac a dobre vychovaných detí s výhľadom rodičov na lepšie zabezpečenie v starobe – ak vychádzame z predpokladu, že tieto motivácie narušilo zavedenie bismarckovského priebežného penzijného systému v 19. storočí.

V tomto druhom zmysle bude však rodičovský bonus experimentom, ktorého účinky budeme schopní vyhodnotiť až po určitom čase. A tu treba načúvať aj kritikom, ktorí upozorňujú na udržateľnosť financovania. Na jednej strane je dobre, že sa v tomto volebnom období Igor Matovič i Milan Krajniak snažia klásť dôraz na podporu rodiny. No na druhej strane by vláde nezaškodilo viac sa popritom zamerať aj na starý dobrý fiškálny konzervativizmus – teda stráženie rovnováhy medzi štátnymi príjmami a výdavkami.

Inzercia

Nie iba z dôvodu, že vyrovnaný rozpočet (na Slovensku jav podobný fenoménu UFO) je akýsi fetiš. Čisto z hľadiska pragmatickej politiky – ak sa vláda čoskoro rozpadne na krehkých pomeroch v parlamente a v priebehu budúceho roka nás zastihnú predčasné voľby, po nich by nová garnitúra mohla začať rušiť rodinné výdobytky Hegerovho kabinetu s poukazom na konsolidáciu verejných financií.

Iste, Sme rodina i OĽaNO rátajú s tým, že len čo začnú ľuďom peniaze chodiť na účet, politicky už nebude priechodné nové opatrenia v rodinnej a dôchodkovej politike zrušiť alebo zredukovať. No ani vidina gréckej cesty nie je žiaduca. Preto si zdroje na výdavkové priority vlády zaslúžia zvláštnu pozornosť.

Ekonomickí technokrati, ktorí sa na rodičovský bonus dlhodobo pozerajú skepticky (s pozoruhodnou výnimkou Jána Tótha), by mohli prijať s uspokojením aspoň to, že Krajniakovou novelou sa zároveň zavedie dôchodkový automat, teda naviazanie dôchodkového veku na strednú dĺžku života.

Súčasná koalícia sa snaží o veľkorysú rodinnú politiku v čase, keď externé prostredie generuje jednu medzinárodnú krízu (pandémia, vojna, inflácia, ceny energií…) za druhou. Je to ako žonglovanie s loptičkami pri kráčaní po rozkývanom lane zavesenom vysoko vo vzduchu. Artistom v tejto chvíli za ich posledné kroky radšej netlieskame príliš prudko, no ani sa ich nesnažíme vypískať. Len so zatajeným dychom sledujeme, či nespadnú.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.