Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rodina
27. máj 2023

Po zbabranej obriezke vyrastal ako dievča

Tranzície detí stoja na experimente, ktorý sa skončil rodinnou tragédiou

Mal to byť experiment všetkých čias, v skutočnosti to bol krutý pokus na dvojčatách, s ktorým sa nikdy nedokázali vyrovnať.

Tranzície detí stoja na experimente, ktorý sa skončil rodinnou tragédiou

Svoje detstvo prežil ako Brenda, ako dievča sa však nikdy necítil. Foto: printscreegn/Youtube

„Ako by som mohol nenávidieť svoju matku? Ako väčšina matiek, aj ona chcela pre svoje dieťa len to najlepšie,“ hovorí David Reimer v televíznej šou Oprah Winfrey a snaží sa jemným pohladením matku povzbudiť.

Pred kamerami sedí nešťastný mladý muž, v očiach mu vidieť bolesť. O štyri roky nato David nezvláda traumu, ktorú mu lekársky pokus v detstve spôsobil, a rozhodne sa pre samovraždu.

David, vlastným menom Bruce Reimer, pochádza z dvojčiat. Po hroznom omyle lekárov ho vychovávali ako dievča, aby dokázali, že pohlavie nie je dané biologicky, ale je sociálny konštrukt.

Na začiatku to vyzerá ako pekný príbeh dvoch mladých ľudí. Dvadsaťjedenročný Ron požiadal o ruku dvadsaťročnú Janet, vzali sa a onedlho zistili, že sa ich rodina rozrastie. V auguste 1965 sa im vo Winnipegu narodili jednovaječné dvojčatá – zdraví chlapci Bruce a Brian.

Po niekoľkých mesiacoch si rodičia všimli, že chlapci majú problémy s močením. Lekári zistili abnormalitu v otvore močovej rúry a odporučili obriezku.

V čase zákroku mali deti osem mesiacov. Prvý šiel na operáciu Bruce. Lekári namiesto obvyklého skalpelu použili metódu elektrickej kauterizácie.

Prístroj však nastavili nesprávne a namiesto malého množstva, ktoré mali kauterizovať, spálili dieťaťu celý penis, ktorý zostal úplne nefunkčný.


Janet Reimerová ako mladá šťastná mama pózuje so svojimi synmi. Foto: printscreen/Youtube

Zúfalí rodičia vzali obe deti z nemocnice a zákrok na Brianovi už odmietli. Paradoxne sa časom u druhého dieťaťa problém upravil a všetko bolo úplne v poriadku aj bez lekárskeho zásahu.

Mladí rodičia nevedeli, čo majú robiť, cítili sa zúfalo, jeden ich chlapec zostal bez penisu a jeho stav presahoval chirurgické schopnosti vtedajšej doby.

Ako jedna relácia zmenila rodine život

A potom prišla záchrana. Aspoň tak sa to týmto mladým ľuďom zdalo. Pár mesiacov po zbabranom zákroku pozerali televíznu reláciu, ktorá priniesla interview s Johnom Moneym.

Dr. John Money bol v tom čase uznávanou vedeckou autoritou v oblasti pohlavnej identity detí s nejasne vyvinutými genitáliami. Práve on prvýkrát použil dodnes známe pojmy gender a genderová rola.

Ako Johna Moneyho opisujú jeho kolegovia, mal charizmu, vystupoval suverénne a sofistikovane. „Keď on hovoril, všetci počúvali – on pozná výskum, pozná pravdu,“ opísala jeho prejav detská psychiatrička Miriam Grossmanová v rozhovore so psychológom Jordanom B. Petersonom, s ktorým sa rozprávala o pozadí základov, na ktorých stojí súčasná rodová teória.

Miriam Grossmanová dlhodobo varuje pred nebezpečenstvom zavádzania rodovej teórie do škôl a školských osnov, čo opísala vo svojej knihe You're Teaching My Child What? (Čo to učíte moje dieťa?).

Moneyho teória bola postavená na tom, že genderová rola nie je niečo, čo človek dostáva pri narodení, ale je to niečo, čo sa „tvorí kumulatívne v priebehu zažitých skúseností“. Veril, že výchovou sa dá zmeniť biologická prirodzenosť.

Dr. John Money v čase svojej najväčšej slávy. Foto: printscreen/Youtube

Tieto názory predniesol aj v relácii, ktorú sledovali Bruceovi rodičia. Počuli lekársku autoritu, uznávaného profesora psychológie na Univerzite Johna Hopkinsa v Baltimore, ako hovorí, že chlapec môže byť vychovaný ako dievča a dievča môže byť vychované ako chlapec, ak sa to podchytí dostatočne skoro. To znamená pred dovŕšením dva a pol až troch rokov života dieťaťa.

„Reimerovci sa toho chytili a videli v jeho slovách odpoveď na tragédiu, ktorú prežívajú, a novú nádej pre svojho syna,“ doplnila Grossmanová. Po istom zvažovaní nakoniec Moneyho kontaktovali a priviedli svoje deti za profesorom do Baltimoru.

Malí Reimerovci boli dokonalý objekt

V dvojičkách Reimerových videl Money poslov z neba. Naskytla sa mu totiž možnosť realizácie dokonalého pokusu. Doteraz pracoval najmä s deťmi, ktoré sa narodili s nejasne vyvinutými pohlavnými orgánmi. Nielenže bol Bruce, ktorý sa narodil ako zdravý chlapec, dokonalým objektom pre jeho výskum, ale tento objekt mal so sebou aj perfektnú kontrolnú vzorku – brata dvojča. Veda štúdie na dvojičkách vysoko uznávala, upozornila na okolnosti výskumu na svojom webe televízia BBC.

Dr. Money rodičov ubezpečil, že byť mužom alebo ženou vôbec nesúvisí s chromozómami ani hormónmi. Vysvetlil im, že malého Brucea vykastrujú, odstránia mu semenníky, operáciou mu zmenia pohlavné orgány na ženské, bude užívať hormóny a bude vyrastať ako šťastné dievča.

Rodičia dostali za úlohu už len kúpiť ružové šaty, bábiky a vychovávať svojho syna ako dievčatko. Money im zároveň zdôraznil, že mu nikdy za žiadnych okolností  nesmú povedať, že sa narodil ako chlapec, pretože tým všetko zničia. Musia ho vychovať ako dievča a ubezpečiť aj svoje okolie, aby ho tak vnímalo. Lebo odteraz už vlastne dievča je.

Ako je možné, že sa na niečo také rodičia podujali? „Boli to mladí nevzdelaní ľudia z robotníckej triedy, a keď s nimi neskôr robili rozhovory o stretnutiach s Johnom Moneym, opisovali ho ako boha. Je to profesor, má všetky možné diplomy a je šéfom celej tejto obrovskej kliniky a univerzity (John Hopkins). Nemôže sa mýliť,“ vysvetľuje vtedajší postoj Reimerovcov detská psychologička Miriam Grossmanová.

„A tak sa začal experiment, ktorý mal dokázať jeho koncept, že byť mužom a ženou je úplne oddelené od biológie, že je to sociálny konštrukt,“ dodáva Grossmanová.

Rodičia Reimerovci Brucea premenovali na Brendu a začali ho vychovávať ako dievča. Tak sa začala obrovská sláva Dr. Johna Moneyho. Dvojičky a ich vývoj pravidelne pozorne sledoval. Svoju štúdiu nazval Prípad John/Joan, písal o nej články, prednášal, poskytoval rozhovory a užíval si obrovskú pozornosť, ktorú si svojou prácou získal.

Celé sa to dialo v šesťdesiatych rokoch, teda v období nástupu feminizmu v západnej spoločnosti a sexuálnej revolúcie. Spoločnosť, alebo aspoň jej časť, chcela vtedy počuť len to, že muž a žena sú sociálny konštrukt a že ženy sú rovnaké ako muži.

Nechcel vidieť nič, len úspech

A v tomto čase sa zrodila štúdia, v ktorej sa tvrdí, že dieťa, ktoré má chromozomálne všetko v poriadku, je XY, ale je vychovávané ako dievča, má vplyvom prostredia, v ktorom žije, dievčenské kamarátky, uprednostňuje bábiky, oblieka ich do šiat a okolie ho vníma ako jemné dievča.

„Matka tvrdí, že jej dcéra dbá oveľa viac o svoj zovňajšok ako syn, na rozdiel od syna nemá rada neporiadok,“ zaznamenal si Dr. Money na jednom z každoročných stretnutí.

Aj keď priznal, že „dievča má veľa divokých čŕt i bohatú fyzickú energiu, je tvrdohlavé a v skupine dievčat býva často dominantné“. V roku 1975, keď mali súrodenci deväť rokov, publikoval doktor Money štúdiu s podrobnosťami jeho pozorovania. Svoj experiment v nej označil za úspešný.

Stúpenci Johna Moneyho boli z týchto záverov vo vytržení. Na ich základe podstupovali podobný proces ďalšie deti, ktoré sa narodili ako hermafroditné alebo s jasne neurčeným pohlavím.

Skutočný život „šťastného dievčaťa“

V skutočnosti však bolo všetko inak a pravda vyplávala na povrch až po desaťročiach, keď sa rozhodol prehovoriť samotný Bruce – Brenda a neskôr vlastne David.

Brian a Brenda pri vianočných darčekoch. Foto: printscreen/Youtube

Ani on sám na začiatku netušil, že tie skvelé správy o výsledkoch štúdie sú o ňom. Keď však časom zistil, že na základe upraveného príbehu o jeho úspechoch podstupujú liečbu ďalšie deti, rozhodol sa prehovoriť. 

Inzercia

Chcel ukázať, ako v realite vyzeral tento „úspešný experiment“ a v roku 1998 prvýkrát vystúpil pred verejnosť.

Bruceova mama potvrdila, že v dvoch rokoch, keď ho prvýkrát obliekli do dievčenských šatočiek, ich zo seba strhal. „Vtedy som sa zhrozila. Pane Bože, veď on nechce byť dievčaťom!“ spomína matka. Ale ďalej išla presne podľa inštrukcií, ktoré dostala.

Bruce potvrdil, že ako Brenda nebol nikdy spokojný so životom, ktorý mal viesť. Odmietal bábiky, chcel sa hrať s bratovými nákladiakmi. Dokonca celý ten čas chcel močiť postojačky, za čo ho rodičia často hrešili. Takto ho raz aj prichytili spolužiačky na školských toaletách. Vtedy prvýkrát začal uvažovať o samovražde.

Pre neustálu vnútornú nespokojnosť bol často agresívny. Medzi dievčatami si nedokázal nájsť spriaznenú dušu a nikdy nemal skutočnú kamarátku. Dievčatá ho spomedzi seba vylúčili, býval osamelý a často sa mu vrstovníci posmievali, že je „jaskynná žena“.

Spolužiaci sa mu vysmievali pre spôsob chôdze a pre gestá, ktoré sa im zdali príliš mužské.

„Zúfalo som sa snažil zapadnúť, skúšal som to aj s mejkapom, ale pripadal som si ako klaun. Dokonca som dovolil jednému chlapcovi, aby ma pobozkal na líce, premýšľal som o tom a prišiel som k záveru, že nie, toto sa mi nepáči,“ povedal v jednom zo svojich rozhovorov.

Pochybné praktiky na súrodencoch

Celé svoje detstvo bol nešťastný a nešťastní boli aj jeho rodičia. Videli, že sľubovaný úspech neprichádza. Do experimentu išli len pre dobro svojho dieťaťa a to sa nekonalo. Matka sa priznala, že sama začala trpieť samovražednými myšlienkami, a otec vyhľadával útechu a uvoľnenie v alkohole.

Navyše súrodenci pred rodičmi tajili, že pravidelné ročné stretnutia s doktorom Moneym doslova nenávideli. Keď ich zhodnotili z pohľadu už dospelých ľudí, tvrdili, že na týchto stretnutiach boli aj sexuálne zneužívaní.

V šiestich rokoch museli skúmať jeden druhému telá, pohlavné orgány, ochlpenie, dokonca ich nútil simulovať pohyby pripomínajúce sexuálny akt. Tomuto sa vraj prizeralo ďalších šesť Moneyho spolupracovníkov.

Súrodenci nenávideli stretnutia s Dr. Johnom Moneym. Foto printscreen/Youtube

K zlomu došlo, keď Brenda ako dvanásťročná začala podstupovať hormonálnu estrogénovú liečbu, aby jej narástlo poprsie. Postupne ju pripravovali na chirurgický zákrok na zmenu pohlavia, čo Brenda vytrvalo odmietala. Keď mala štrnásť rokov, doktor Money ju zoznámil s transsexuálom, ktorý jej mal predstaviť výhody takéhoto zákroku.

Brenda zo stretnutia ušla a rodičom vyhlásila, že ak ju ešte raz pošlú k Moneymu, tak sa zabije. Rodičia i najbližšie okolie videli, že Brenda je „osamelé zúfalo nešťastné dievča“.

Rodičia sa nakoniec deťom priznali

Vtedy sa rodičia rozhodli, že s experimentom končia, a otec chlapcov spravil niečo, pred čím ho doktor Money od začiatku varoval. Deťom povedal, čo sa stalo a že Brenda je v skutočnosti Bruce a narodil sa ako chlapec.

Rodičia sa báli reakcie, ale Bruce zareagoval prekvapujúco. Správu prijal veľmi dobre a rodičom povedal, že konečne mnohé pochopil a prestane si myslieť, že je blázon.

Udalosti nabrali rýchly spád. Počas niekoľkých týždňov sa Brenda rozhodla stať sa opäť mužom a vybrala si meno David. Neskôr podstúpila niekoľkoročnú testosterónovú liečbu a niekoľko rekonštrukčných operácií.

David (pôvodne Bruce) Reimer ako osemnásťročný. Foto: Facebook/In Memory of David Reimer

Popritom sa snažil žiť normálny život. Našiel si prácu a dokonca sa v 22 rokoch oženil s mladou ženou s troma nemanželskými deťmi, ktoré prijal za svoje. Napriek veľkej snahe trpel depresiami, ktoré časom silneli.

Svet spoznal pravdu až koncom 90. rokov

Tak sa v roku 1990 dostal do rúk doktora Miltona Diamonda, psychológa a sexuológa na Havajskej univerzite, dlhoročného akademického rivala doktora Moneyho, ktorý po niekoľkých rokoch nakoniec informoval vedeckú verejnosť, ako to skutočne dopadlo s Moneyho experimentom.

Predstavil im Davida, ktorý sám chcel vystúpiť so svojím príbehom, aby upozornil lekárov, ktorí kráčali v šľapajach „úspechu“ teórie Johna Moneyho a vykonávali tranzíciu u detí.

Napriek Davidovej obdivuhodnej odvahe vystúpiť pred verejnosť, vyjsť z anonymity a odhaliť, čo sa skrýva za „úspešným experimentom Joan“ tento príbeh nemá šťastný koniec.

Obaja bratia utrpeli experimentom, ktorý v detstve podstúpili, hlbokú psychickú traumu. Brian, druhá dvojička, dlhodobo nezvládal spracovať informáciu, že jeho sestra je brat, a nakoniec sa predávkoval antidepresívami a alkoholom.

David časom prišiel o prácu, neskôr sa mu rozpadlo aj manželstvo a ťažko znášal smrť svojho brata. Nakoniec v roku 2004, dva roky po smrti svojho brata, vo veku 38 rokov spáchal samovraždu.

Vedec nikdy nepovedal rodičom prepáčte

Jeho matka Janet Reimerová vtedy vyslovila presvedčenie, že jej deti by žili, keby nebolo ničivého experimentu, ktorý ich doviedol k mnohým emocionálnym ťažkostiam.

„Vedela som, prečo prichádza k dverám polícia,“ povedala nešťastná matka v reportáži kanadskej televízie cbc.ca. „Vedela som, že mi prišli povedať, že je mŕtvy.“

Napriek týmto odhaleniam doktor John Money nikdy verejne nepriznal, že sa jeho pokus skončil fiaskom, a nikdy sa rodičom nešťastných bratov neospravedlnil za trápenie, ktoré ich rodine spôsobil. Reimerovi rodičia sú presvedčení, že tento vedec je zodpovedný za smrť ich synov.

Money nemal rád pochybnosti o svojej práci a až do odhalenia pravdy vydával v rôznych publikáciách Reimerov prípad za úspech. Keď v 70. rokoch novinári BBC spochybnili niektoré jeho tézy, vyhlásil o nich, že sú zaujatí pravičiari a predstavitelia antifeministického hnutia.

David Reimer nedokázal spracovať traumu, ktorú mu experiment spôsobil. Foto: Facebook/In Memory of David Reimer

O svojich názorových oponentoch s dešpektom tvrdil, že veria, že „maskulinita a feminita sú založené na génoch, takže ženy by mali ísť späť do kuchyne“. Jeho oponenti mu však kontrovali, že jeho sfalšované výsledky výskumu doviedli tisícky detí k chirurgickým zmenám pohlavia.

Jeho kolegovia však tvrdia, že aj keď pred verejnosťou vystupoval Money suverénne, v súkromí bol pre kauzu zahanbený a nechcel o nej diskutovať.

Bola Davidova odvaha zbytočná?

Známy psychológ Jordan B. Peterson tento tragický prípad zhodnotil, že Davidova odvaha odhaliť svoju tvár a povedať pravdu bola už zrejme zbytočná. Teória Johnyho Moneyho sa počas desaťročí stala akceptovanou.

„Až o celé desaťročia neskôr sme sa dozvedeli, čo sa s dvojčatami stalo. Počas tohto obdobia sa však jeho teória už stala doktrínou,“ tvrdí Peterson.

„Aj keby boli nejasnosti, či sa skutočne napríklad nejaký chlapec chce stať dievčaťom, či mu zmeniť jeho pohlavie, spravili by sme to. Boli by sme si istí, že všetko je v poriadku, lebo podľa výskumov Johna Moneyho to tak bolo,“ zhodnotil súčasné väčšinové nastavenie k tejto problematike Jordan B. Peterson.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.