Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
02. jún 2014

Je toto demokracia? 28 eurokomisárov vetovalo silnú dvojmiliónovú petíciu

Nemusíte byť euroskeptikom, aby ste mali problém s Veľkou Európou. one-of-us-eu-flag2.jpg Vzhľadom na päť rokov rekordnej nezamestnanosti a úsporných rozpočtov v Európe sa v nedávnych voľbách do Európskeho parlamentu očakávalo víťazstvo populistických strán, ktoré od...

Je toto demokracia? 28 eurokomisárov vetovalo silnú dvojmiliónovú petíciu

Nemusíte byť euroskeptikom, aby ste mali problém s Veľkou Európou.

Vzhľadom na päť rokov rekordnej nezamestnanosti a úsporných rozpočtov v Európe sa v nedávnych voľbách do Európskeho parlamentu očakávalo víťazstvo populistických strán, ktoré odmietajú EÚ a jej politické hodnoty. Ale rozsah ich úspechu – strany označené ako „krajná pravica“ získali asi jednu šestinu kresiel v Štrasburgu a niektoré o niečo viac, ako ich domáce vládnuce strany – zasadil úder do európskeho establišmentu. Desiatky miliónov ľudí sú z Veľkej Európy znechutení.

"Nikto nie je teraz nahnevaný viac, ako organizátori petície 'Jeden z nás', ktorá zhromaždila 2 milióny podpisov od ľudí naprieč celou EÚ, len aby bola nakoniec odmietnutá Európskou komisiou."

Zdieľať

Nikto však teraz nie je nahnevaný viac, ako organizátori petície „Jeden z nás“, ktorá zhromaždila 2 milióny podpisov od ľudí naprieč celou EÚ, len aby bola nakoniec odmietnutá Európskou komisiou. Petícia sa nijako netýkala vecí, ktorými sa riadili euroskeptické hlasy – eura, imigrácie či straty národnej suverenity. Bola to nezištná snaha chrániť ľudský život zákazom pre EÚ financovať výskum, ktorý ničí embryá, a vylúčiť akékoľvek financovanie potratov cez rozvojovú pomoc.

Komisia to však odmietla podobne ako kampaň na vrátenie utečencov na európskych hraniciach.

V tlačovej správe sumarizujúcej odpoveď petičnému výboru Komisia hovorí, že "embryonálne kmeňové bunky sú jedinečné a majú potenciál liečby, ktorá môže zachrániť životy, pričom už prebieha klinické skúšanie", (s omnoho väčším úspechom sa to deje v prípade eticky akceptovateľného výskumu dospelých kmeňových buniek) a že dotknutý rozvojový program je zameraný na zníženie materskej úmrtnosti na dosiahnutie všeobecného prístupu k reprodukčnému zdraviu – čo znamená „efektívne služby plánovaného rodičovstva“, ktoré zabránia nutnosti potratov.

Inými slovami: „Naše ciele sú ušľachtilé a humanitárne a vaše sú spiatočnícke a obštrukčné.“

Komisia tvrdí, že dodržiava európske pravidlá zakazujúce podporovanie výskumu ničiaceho ľudské embryá, pretože si ani nedáva za cieľ robiť ho. Jej zámerom je podporiť výskum pre liečbu napr. Parkinsonovej choroby alebo cukrovky, a ak niektoré z nich náhodou použijú ľudské embryonálne kmeňové bunky, no..., Komisia nefinancuje spôsob, ako boli získané. Zdá sa, že toto je podstatou jej tvrdenia – pokúša sa odvolať na postranný efekt dobrého cieľa.

Inými slovami: „Toto je náš argument a my ho dodržiavame.“

Iniciatíva Jeden z nás: „Európska komisia si želá pokračovanie neetických a zastaralých praktík, vrátane potratu v rozvojových krajinách, a to aj v tých štátoch, kde je zakázaný zákonom.“

Inzercia

Zdieľať

Výbor petície „Jeden z nás“ to nepresvedčilo. V skutočnosti sú naopak veľmi nahnevaní, že táto skupinka 28 ľudí, ktorí už prejavili svoju moc pri schválení tejto občianskej iniciatívy, si myslí, že môže aj vetovať jej postup do európskej legislatívy a tým zmariť demokratickú účasť dvoch miliónov ľudí – čo je najväčší výkon svojho druhu v dejinách EÚ – a premeniť tak mechanizmus občianskej iniciatívy na nezmyselný.

Výbor petície „Jeden z nás“ vo svojej tlačovej správe pomenoval veto Komisie ako „nelegitímne a antidemokratické“ a jej reakciu na signatárov ako „pokryteckú a pohŕdavú“, obsahujúcu „tridsať strán sebauspokojenia s jej vlastnou politikou“. Dodáva: „Komisia si želá pokračovanie neetických a zastaralých praktík, vrátane potratu v rozvojových krajinách, a to aj v tých štátoch, kde je zakázaný zákonom.“

Ako upozornila organizácia European Dignity Watch, povýšeneckosť Komisie je o to viac roztrpčujúca, že petícia bola všeobecne dobre prijatá počas aprílového verejného vypočutia v Európskom parlamente. Jednotlivé výbory (komisie, výbory, kolesá vnútri kolies, áno, to je systém EÚ), ktoré preverili petíciu, prehlásili, že prebehla v poriadku a v súlade s európskym právom, a že „mala aj širokú podporu zo strany poslancov od takmer všetkých politických skupín zastúpených v Európskom parlamente“.

To všetko poukazuje na to, že nemusíte byť neonacista či dokonca euroskeptik (a signatári petície nimi nie sú, inak by sa neobťažovali s využívaním štruktúr EÚ), aby ste boli frustrovaní z európskych elít, ktoré, ako sa zdá, sú hluché k zmýšľaniu ľudu a uzavreté vo svojich kanceláriách v Bruseli a Štrasburgu sledujúc svoju vlastnú agendu.

Zdieľať

Magazín The Economist v editoriáli ponúka dve riešenia na európske problémy: „ekonomická prosperita a zvýšená demokracia, čo v podstate znamená navrátenie moci štátom a inštitúciám, ktorým voliči veria“.

Z týchto dvoch bodov je ten druhý zásadnejší. Otcov zakladateľov európskeho projektu by nikdy nenapadlo, že ich cieľ „stále užšieho zväzku medzi národmi Európy“ niekedy povedie k tomu, že bežní Európania budú musieť spísať petíciu svojim politickým predstaviteľom, aby prestali podporovať útoky na ľudský život – nie ešte to, že ich žiadosť bude odmietnutá.

Občiansky výbor petície „Jeden z nás“ sa na demokratický proces nevykašľal. Proti rozhodnutiu Európskej komisie sa pravdepodobne odvolá na Súdny dvor Európskej únie v Luxemburgu, ktorý, ako hovorí, uznáva úctu k ľudskému životu od počatia.

Medzitým novozvolený parlament, cez všetko pohŕdanie jeho euroskeptických členov vyprovokovaných od starej gardy, ponúka nové možnosti. Vymenuje novú Komisiu – takú, ktorá úsilie chrániť základné hodnoty a práva bude snáď presadzovať etickejšie a demokratickejšie. Jednou skúškou bude parlamentná debata, či majú byť európske peniaze použité na embryonálny výskum a potraty.

Carolyn Moynihan
Autorka je zástupkyňou šéfredaktora magazínu MercatorNet.

Pôvodný text: Is this democracy? 28 EU commissioners veto 2 million strong petition. Prevzaté z MercatorNet v rámci licencie Creative Commons. Ilustračné foto: oneofus.eu.

Odporúčame

Vladimír Palko: Kresťanské eurootázniky

Vladimír Palko: Kresťanské eurootázniky

Pre kresťanskodemokratické strany Európy by bol najvhodnejším človekom vo funkcii predsedu Európskej komisie kresťanský demokrat, ktorý aktívne prispieva k presadeniu eutanázie, potratov a manželstiev osôb rovnakého pohlavia. 10329310_10154368525685107_4891459351157201599_n2.jpg ...

Čo znamená Františkov výrok: „Kto som ja, aby som súdil?“

Čo znamená Františkov výrok: „Kto som ja, aby som súdil?“

Na internete sa nastokrát cituje otázka pápeža Františka „Kto som ja, aby som súdil?“ Takmer vždy je za tým určité schvaľovanie homosexuálneho spôsobu života. Tomuto výroku sa približujú dva citáty z Písma: „Ktože som ja (Peter), aby som mohol prekážať Bohu?“ (Sk 11,17); „Kto si ty, že súdiš cudzi...

Ján Figeľ: Hodnotenie volieb do Európskeho parlamentu

Ján Figeľ: Hodnotenie volieb do Európskeho parlamentu

Napriek nízkej účasti občania evidentne potvrdili dôležitosť a preferovanie agendy silnej rodiny a podporu pre ekonomickú cestu, nie pre ideologické smerovanie EÚ. 1854625464_1eb3c2a52d_z.jpg KDH obhájilo doterajšie dva mandáty s rezervou a posunulo sa na 2. miesto ...

Denník Svet kresťanstva