Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
09. marec 2020

Pravidlá intímnosti opísali po Weinsteinovi plný kruh

Odsúdenie za znásilnenie sa dnes aj vďaka MeToo dosahuje omnoho ľahšie. Vrátime sa k cnostiam manželstva?
Pravidlá intímnosti opísali po Weinsteinovi plný kruh

Sexuálny násilník Harvey Weinstein prichádza na súdne pojednávanie 24. februára 2020 v New Yorku. Foto: TASR/AP

Harveyho Weinsteina jeho odsúdenie za znásilnenie tretieho stupňa a sexuálny trestný čin počas nedávneho súdneho procesu evidentne šokovalo, no je veľkým vytriezvením aj pre sexuálnych voľnomyšlienkarov vo všeobecnosti. Oblasť neviazaného sexu je dnes plná rizík a zdá sa, že jeho bezpečnosť bude spočívať v nejakej novej revolúcii.

Pred hnutím MeToo existovala v areáloch univerzít kultúra znásilňovania a nových pravidiel súhlasu. Za posledné desaťročie však došlo k prepísaniu sexuálneho scenára do takej miery, že by to malo vystrašiť aj mnohých bežných mužov nemajúcich až takú veľkú moc. Ako povedal po vynesení rozsudku okresný prokurátor Manhattanu Cyrus Vance Jr.:

„Toto je nový deň. Znásilnenie je znásilnením, či ho obeť nahlási do jednej hodiny, do jedného roka, alebo ho nenahlási vôbec. Ide o znásilnenie napriek komplikovanej dynamike moci a súhlasu, k akej dochádza po útoku. Ide o znásilnenie, aj ak neexistujú fyzické dôkazy.“

Dokonca ide o znásilnenie, aj ak žena po jednom alebo dvoch znásilneniach pokračuje v sexuálnych vzťahoch s násilníkom. Bez ohľadu na to, či došlo k donúteniu alebo nie. Znásilnením je čokoľvek, čo tak žena označí.

Podľa procesu ide o znásilnenie aj vtedy, ak žena po jednom alebo dvoch znásilneniach pokračuje v sexuálnych vzťahoch s násilníkom. Bez ohľadu na to, či došlo k donúteniu alebo nie. Znásilnením je čokoľvek, čo tak žena označí. Zdieľať

Porota vo Weinsteinovom procese dlho diskutovala o svedectvách dvoch hlavných žalobkýň Miriam Haleyovej a Jessicy Mannovej, ktoré aj po útokoch udržiavali vzťah s kedysi oslavovaným hollywoodskym producentom.

Obzvlášť preskúmavali prípad Mannovej, ktorá mala s Weinsteinom intímnejší vzťah, dokonca aj po tom, čo ju dvakrát znásilnil.

Ako napísali New York Times, porotcovia nakoniec posúdili tento aspekt ako menej závažný a „namiesto toho sa rozhodli zamerať sa iba na to, či Weinstein v čase spáchania skutkov porušil zákon“. „Neanalyzovali sme vzťah, ale jeden okamih,“ povedal novinám jeden z porotcov.

Byť vo vzťahu, povedal ďalší porotca, „žene neodoberá právo odoprieť súhlas, bez ohľadu na správanie predtým a potom“.

To, čo sa stalo pani Mannovej, nebolo znásilnením prvého stupňa, pretože nedošlo k „násilnému donúteniu“. Stále však išlo o zločin, za ktorý bol Weinstein poslaný do väzenia.

Inzercia

Niekoľko herečiek počas tlačovej konferencie 25. februára 2020, ktoré opísali sexuálne útoky Harveyho Weinsteina voči nim. V popredí Louisette Geissová. Foto: TASR/AP

Vyzerá to tak, že odsúdenie za znásilnenie sa už dosahuje omnoho ľahšie. Sexuálni inštruktori, ktorí učia mladých ľudí o hre súhlasu, musia byť hrdinami týchto čias, pretože po pravidlách intimity je veľký dopyt.

Tie pravidlá sú také spletité, až sa zdá, že je nebezpečné vôbec mať sex – mimo manželstva. A dokonca aj v ňom je prítomný podivný druh intimity ohraničený strachom a nedôverou. Ako vo vzťahu k Mannovej prípadu podotkol jeden z Weinsteinových porotcov, „človek môže byť aj v manželstve a byť znásilnený svojím partnerom“.

Takáto nedôvera zatemňuje budúcnosť mladých ľudí. Dospievajúci chlapci, ktorých populárna kultúra naučila, že majú právo na bezpečný sex, nevedia vytvárať vzťahy s dievčatami a pohoršuje ich, že sa neodpovedá rovnomerne aj na ich otázky. Priateľstvám s dievčatami sa budú skôr vyhýbať.

Možno to zabráni istému druhu sexuálnych aktivít, ale neveští to dobré podmienky pre šťastné partnerské zväzky, keď na ne príde čas.

K najbezpečnejšiemu sexu dochádza vnútri stabilného, milujúceho manželstva, ktorému predchádzalo cudné dospievanie a dvorenie podporované kultúrou, ktorá tieto veci oceňuje. Náročné? Alternatívou je vojna medzi pohlaviami, ktorá otrávi celú spoločnosť. Zdieľať

Sexuálna revolúcia ponúkla zopár generáciám širokú sexuálnu licenciu. Hnutie MeToo a nedávny proces s Weinsteinom priestor pre príležitostný či experimentálny sex (nehovoriac už o tom vykorisťovateľskom) dramaticky zúžili.

Zdá sa, že sa kruh uzavrel. K najbezpečnejšiemu sexu dnes už nedochádza s tabletkou a kondómom (a s „áno“ a „nie“ pri každom kroku), ale vnútri stabilného a milujúceho manželstva, ktorému predchádzalo cudné dospievanie a dvorenie podporované kultúrou, ktorá tieto veci oceňuje.

Je to príliš náročné? Pomyslite na to, že alternatívou je nová vojna medzi pohlaviami, ktorá otrávi celú spoločnosť.

Pôvodný text: After Weinstein, the rules of intimacy come full circle. Uverejnené v spolupráci s Mercatornet.com, preložil L. Obšitník.

Odporúčame