Ficove prezidentské šachy

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ficove prezidentské šachy

Foto: TASR/Dano Veselský

Na rozhodnutie Smeru netrpezlivo čaká aj Andrej Danko.

Postoj je dnes jediným serióznym konzervatívnym hlasom v slovenskej mediálnej scéne. No nežije zo vzduchu. 

Články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú.  Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

Redakcia Postoja

 

Robert Fico začiatkom mesiaca avizoval, že Smer o kandidátovi na prezidenta rozhodne na predsedníctve strany ešte v septembri. Od tohto jeho vyhlásenia predsedníctvo Smeru už raz zasadalo, ale téma prezidentského kandidáta sa na ňom neriešila.

Aj napriek opakovaným vyhláseniam ministra Lajčáka o tom, že o účasti v prezidentskom súboji neuvažuje, informácie zo Smeru hovoria, že jeho kandidatúra stále nie je uzavretou záležitosťou a prebiehajú vyjednávania. A tlak na Lajčáka je silný.

Nasvedčuje tomu aj prebiehajúci veľký prieskum verejnej mienky pre vnútorné potreby Smeru, o ktorom sme už v Postoji informovali a ktorý si s veľkou pravdepodobnosťou objednala centrála Smeru. Jeho veľká časť sa týkala práve osoby Miroslava Lajčáka ako možného prezidentského kandidáta. Agentúra sa respondentov pýta, či by Lajčáka vnímali ako kandidáta nezávislého od Smeru alebo ako spätého so Smerom, či im prekáža, že študoval na univerzite v Moskve za bývalého režimu, či si ho stále spájajú s kauzou Evka na ministerstve zahraničných vecí, či by ho volili v druhom kole proti Mistríkovi, Remišovej, Harabinovi.

V kuloároch sa hovorí o tom, že Miroslav Lajčák má viac ako o Primaciálny palác záujem o kreslo v novej Európskej komisii, ktorá vznikne po budúcoročných eurovoľbách. Komisárom by však chcel opäť byť aj aktuálny podpredseda Junckerovej komisie Maroš Šefčovič.

Ak sa Smeru nakoniec nepodarí Lajčáka na kandidatúru zlomiť, môže sa ešte pokúšať presvedčiť ministra financií Petra Kažimíra, o ktorom sa v tejto súvislosti už tiež začalo hovoriť. Problémom je, že Kažimír vidí svoju budúcnosť na čele Národnej banky, reálne sa na post jej guvernéra chystá a pracuje už aj na tíme ľudí, ktorými by sa v tejto funkcii chcel obklopiť. Veľmi sa tiež snaží, aby sa o jeho menovaní rozhodlo už tento rok, keďže sa obáva toho, že koalícia by sa v poslednom roku vládnutia mohla tak rozhádať, že už by nebola schopná prijímať dôležité personálne rozhodnutia.

Snaha nenarobiť si vo vnútri koalície nepriateľov je čitateľná aj z toho, ako sa Kažimír správa pri príprave tohtoročného štátneho rozpočtu. Snaží sa pri ňom maximálne vyjsť v ústrety koaličným partnerom a najmä si nepohnevať nevyspytateľného Andreja Danka. Výsledkom je, že SNS nemá žiaden problém pretlačiť do rozpočtu svoje sporné priority, napríklad v podobe dotovaných dovoleniek.

Ak by Smeru nevyšla prezidentská karta s Lajčákom ani s Kažimírom, stále má ešte k dispozícii núdzový variant s exministrom Jánom Kubišom, ktorý sa ako prezidentský kandidát začal už trochu sám ponúkať.

Na to, ako v Smere dopadne hľadanie prezidentského kandidáta, netrpezlivo čakajú aj v stranách, ktoré ešte tiež nepredstavili vlastných kandidátov. Zdieľať

V každom prípade, na to, ako v Smere dopadne hľadanie prezidentského kandidáta, netrpezlivo čakajú aj v stranách, ktoré ešte tiež nepredstavili vlastných kandidátov. Ako nám v nedávnom rozhovore naznačil Igor Matovič, rozhodnutie Smeru bude mať vplyv na prezidentskú taktiku OĽaNO a ovplyvní aj stratégiu SNS. Jej predseda Andrej Danko o prezidentskej kandidatúre sám intenzívne uvažuje, aj keď jeho okolie ho od tohto kroku odhovára. Ak by však Smer nakoniec vyrukoval so slabším kandidátom, je celkom dobre možné, že Danko by sa ku kandidatúre odhodlal.

Túto tému by však v dohľadnom čase už potreboval uzavrieť aj samotný Smer, keďže jesenné mesiace sa chystá využiť na masívnu prezentáciu programovej agendy. Dotiahnuť chce presadenie ústavného zákona o zastropovaní veku odchodu do dôchodku, kde stále vidí možný kompromis aj s opozičnými stranami OĽaNO a Sme rodina a v priebehu niekoľkých týždňov by mal byť predstavený aj ďalší sociálny balíček. Ten by mal okrem iného riešiť aj otázku vdovských a sirotských dôchodkov.

Robert Fico v už spomínanom vyhlásení zo začiatku mesiaca povedal, že Smer je stranou, ktorá má povinnosť postaviť prezidentského kandidáta. Tieto jeho slová, samozrejme, dávajú politickú logiku. Je tu však malý problém. Smer je dnes v takej situácii, že tí, ktorí ako kandidáti prichádzajú najviac do úvahy, dávajú pred straníckym záujmom a neistým prezidentským dobrodružstvom prednosť svojim vlastným kariérnym plánom.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo