Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
09. september 2018

Kiska skúšal osloviť našich poslancov. Nebol to férový začiatok

Rozhovor s Igorom Matovičom o prezidentských voľbách aj novej strane Andreja Kisku.
Kiska skúšal osloviť našich poslancov. Nebol to férový začiatok
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rozhovor s Igorom Matovičom o prezidentských voľbách aj novej strane Andreja Kisku.

Ešte stále nechce prezradiť, kto bude prezidentským kandidátom OĽaNO, nevylučuje, že jeho hnutie podporí niekoho z existujúcich kandidátov. O pripravovanej strane Andreja Kisku hovorí, že za ňou nevidí čistý úmysel a vyčíta Kiskovi, že jeho ľudia oslovovali pre nový projekt aj poslancov OĽaNO.

Igor Matovič v rozhovore pre Postoj hovorí aj o tom, prečo považuje za veľmi zlé, že sa ústavní sudcovia nebudú voliť ústavnou väčšinou a preto očakáva, že lídri koalície si presadia do čela súdu „vagabundov“, lebo „sa boja, že skončia bez majetkov“. 
 

Začiatkom septembra 2018 by už asi bolo namieste zodpovedať jednu otázku: Kedy OĽaNO ohlási svojho prezidentského kandidáta?

(Úsmev.) Vyčkávame, čo spraví Smer.

Ten povedal, že to oznámi po svojom septembrovom predsedníctve. Teda deň nato budeme poznať kandidáta OĽaNO?

Kandidáta Smeru berieme vážne, ide o človeka, ktorý sa zrejme dostane do druhého kola.

Lenže je tu ešte SNS. Osobne očakávam, že Andrej Danko ohlási svoju kandidatúru, pol roka opakoval, že hľadá ženu, ale myslím, že pôjde do toho sám. Náš postup oznámime, keď obe tieto strany povedia svojich kandidátov.

Prečo až potom?

Záleží nám na tom, aby si zlodejská banda, ktorá tu vládne, neuzurpovala aj post prezidenta. Tomu chceme prispôsobiť taktiku, aby sme vo výsledku mali demokratického prezidenta.

Takže ak by kandidovali ťažké váhy, Miroslav Lajčák a Andrej Danko, tak by do súboja išiel ostrostrelec Igor Matovič, ale ak by Smer a SNS postavili ľahšie váhy, bude za OĽaNO kandidovať niekto iný, trebárs žena?

(Úsmev.) O Matovičovi u nás nebola ani reč.

Vylučujete, že by ste kandidovali vy?

O Matovičovi u nás nebola ani reč.

Rozumieme, takže to nevylučujete.

Určite nebudeme priznávať taktiku teraz, možné je čokoľvek.

Foto – Andrej Lojan
 

Zdá sa, že pre vás ani nie je dôležité, aby kandidát spĺňal vlastnosti, aké sa zvyčajne kladú na prezidenta, ale aby bol do súboja vyslaný ako taká strela, namierená na protikandidátov koalície.

Nám v prezidentských voľbách nejde o to, aby náš kandidát vyhral, alebo aby sme sa odpromovali. Jednoducho chceme, aby malo Slovensko demokratického prezidenta.

Je jedno, či bude naším nominantom, preto vyčkávame, s kým príde Smer a SNS, aby sme tomu prispôsobili taktiku a dosiahli cieľ.

Ak platí, čo hovoríte, je možné, že podporíte niekoho z existujúcich kandidátov, nezávislých či opozičných?

Je možné, že to dopadne aj takto. Dúfam, že dovtedy budú dostupné ďalšie prieskumy, aby sme videli, ako ľudia prijímajú Roberta Mistríka. Lebo podľa toho, čo viem, zatiaľ veľkú dieru v prieskumoch nespravil.

Robert Mistrík je tým, o ktorom spomedzi dnešných kandidátov uvažujete najviac?

Z troch kandidátov, Mistrík, Čaputová, Mikloško, by mal mať najväčšiu šancu, ale zatiaľ tomu čísla príliš nenasvedčujú.

Nebolo by politickou chybou nemať kandidáta?

Ale veď ide o to, aby Slovensko malo dobrého prezidenta, aby sa prezidentom nestali obludy typu Harabin, Danko, Kotleba. Prispôsobíme tomu úplne všetko.

Vznikla tu emócia, že by bolo dobré, aby sa viacerí prezidentskí kandidáti dohodli, že ak jeden z nich bude mať pred prvým kolom najlepšie preferencie, ostatní odstúpia v jeho prospech. Keby ste postavili vlastného kandidáta, tiež by ste ho boli ochotní stiahnuť?

Myslím si, že by to mal byť záväzok každého demokratického kandidáta pred začiatkom kampane. Samozrejme, je to ťažké, keďže niekto sa už tým prezidentom vidí, niekto dal do toho veľké peniaze, ale ak je tu reálna hrozba, že by sa prezidentom stali obludy, zodpovednosť káže, aby sa demokratickí kandidáti podľa toho zariadili.

Pred mesiacmi ste hovorili, že máte tri horúce mená, platí to?

Stále platí, že máme troch kandidátov, ktorí by mohli kedykoľvek nastúpiť do kampane a boli by hneď verejne známi.

Situácia sa však aj teraz trochu mení. Tým, že tu máme prieskumy, v ktorých Harabin vybehol ako potenciálny kandidát druhého kola, si neviem predstaviť, že by som sa svojím či naším rozhodnutím pod niečo takéto podpísal.

Ide o to, aby Slovensko malo dobrého prezidenta, aby sa prezidentom nestali obludy typu Harabin, Danko, Kotleba. Zdieľať

Spomeňme si na rok 2004, keď sme si museli vyberať medzi Mečiarom a Gašparovičom.

Začiatkom týždňa sme zverejnili prieskum Focusu pre náš denník, vyplynulo z neho, že prípadná nová strana Andreja Kisku by mohla zobrať najviac voličov práve vám. Vás to neprekvapilo?

Vôbec nie, pretože OĽaNO a ja osobne sme sa vždy snažili prezidentovi pomôcť, držať mu stranu, propagovali sme ho aj pred voľbami, keď som išiel do tvrdých súbojov proti Ficovi v prospech Kisku.

Keď teda päť rokov niekoho podporujete, držíte mu chrbát, aj vaši voliči to cítia tak, že je to asi dobrý človek...

... spätne to ľutujete ako chybu?

Nie, závisí to od toho, čo chce Kiska so svojou novou stranou urobiť. Ak mu ide o spoločný výsledok, aby sme si Slovensko zobrali späť, nevyrušovalo by ma, aj keby pár voličov odišlo k nemu od nás, lebo by to bolo na prospech dobrej veci.

Ale ak to má byť tak, že Kiska sa nebude pozerať na to, či utopí KDH a SMK, nechá ich pred bránami parlamentu a nezameria sa na nevoličov, bude to nezodpovedné.

 

Foto – Andrej Lojan


Lenže akým zázrakom sa dá v kampani dosiahnuť, aby nová strana cielene oslovovala nevoličov či voličov koalície a pritom zároveň neoslovovala aj voličov existujúcich opozičných strán?

Zatiaľ nevidím, že by sa zameriaval na nevoličov, vnímam len to, že tím Andreja Kisku si chce sadnúť na lavičku, kde sedia už iné strany, a tým ich vytesniť.

To však od vás nie je celkom férová výčitka, pretože KDH sa v posledných voľbách ponorilo pod päť percent aj z dôvodu, že ste cez viacerých kresťanov na kandidátke OĽaNO stiahli k sebe desaťtisíce bývalých voličov KDH.

My sme KDH nechceli potopiť pod päť percent...

... ani Kiska vás či KDH predsa nemusí chcieť potopiť...

... ja som chcel, aby KDH dostalo aspoň 5,1 percenta. Čo sa týka vašej námietky, veľmi rýchlo sa zistí, aký cieľ majú ľudia okolo Kisku.

Na základe čoho to chcete zistiť?

Medzí ich prvé kroky patrilo, že začali oslovovať ľudí v našom hnutí. To nie sú férové kroky, nevidím v tom celkom čistý úmysel. Keď má niekto naozaj čistý úmysel, nepôjde predsa v prvom rade oslabovať ostatnú opozíciu, povyťahovať si z nej čerešničky a postaviť si na tom svoj úspech.

Medzí ich prvé kroky patrilo, že začali oslovovať ľudí v našom hnutí. To nie sú férové kroky, nevidím v tom celkom čistý úmysel. Zdieľať

Medzičasom som sa s prezidentom stretol, rozprávali sme sa aj na túto tému, neskôr som čítal v médiách stanovisko, že novú stranu nechcú postaviť na prebehlíkoch z iných strán.

Takže Andrej Kiska, respektíve niekto z jeho tímu, oslovil niekoho z vašich poslancov?

Áno.

Môžete byť konkrétnejší?

Nebol to priamo Andrej Kiska, ale niekto z jeho tímu. O tom, koho z našich oslovil, nebudem hovoriť, poviem len toľko, že to nepovažujem za férový začiatok.

Na spomínanom stretnutí s prezidentom vám dal garanciu, že už vašich poslancov nebude oslovovať?

Povedal, že touto cestou nepôjdu, neskôr vyšiel článok, že to bola síce pôvodná taktika, ale už takto nebudú postupovať.

V zákulisí sa hovorí, že Kiska neoslovuje ľudí napríklad aj z OĽaNO, lebo si uvedomuje, že následne by prišiel silný protiútok od Igora Matoviča. Aj o tomto ste sa rozprávali?

Keby išiel touto cestou, bol by to nepriateľský akt. Nemôže niekto hovoriť, že chce spolupracovať, a zároveň za vaším chrbtom brať ľudí a ťahať im medové motúzy popod nos.

Čo by ste robili v situácii nepriateľského aktu?

K tomu nepríde. (Úsmev.)

V zákulisí sa tiež hovorí, že po tom, čo ste sa oboznámili s daňovou kauzou Andreja Kisku, vyjadrili ste sa o ňom podobne ako Fico, že je daňovým podvodníkom. Naozaj si to myslíte na základe toho, čo viete o financovaní jeho kampane?

Nemáte presné informácie z nášho zákulisia. Ale určite platí, že to, čo Andrej Kiska urobil pri financovaní volebnej kampane, nepôsobí čisto a nemám z toho dobrý pocit.

Bez ohľadu na to, či sa Kiskova strana bude správať voči vám predátorsky alebo nie, musíte na novú situáciu reagovať. Keď sme sa rozprávali pred vyše rokom a pol, hovorili ste, že rozmýšľate nad transformáciou OĽaNO na konzervatívne hnutie. Potom ste to pozmenili s tým, že OĽaNO musí ostať primárne protikorupčným hnutím. Rozmýšľate teraz inak?

Nie. Myslím, že na našom fungovaní nebudeme meniť nič, a dupľom nie kvôli tomu, že príde prieskum a nová strana. Naši voliči majú radi uveriteľnosť, ak hráme fér a na nič sa nehráme.

Určite platí, že to, čo Andrej Kiska urobil pri financovaní volebnej kampane, nepôsobí čisto a nemám z toho dobrý pocit. Zdieľať

Robíme všetko v boji za očistu Slovenska, nejaké množstvo ľudí to oceňuje, väčšina ľudí to neoceňuje a volia iné strany. My však budeme naďalej robiť politiku tak, ako robíme, preto sa ani neobávame zásadného úbytku voličov smerom ku Kiskovi.

Myslím, že volič, ktorý je fixovaný na mňa a naše hnutie, oceňuje nasadenie, osemročnú prítomnosť na barikádach.

Lenže horšia správa vyplývajúca z tohto prieskumu je, že máte nízku naviazanosť voličov na svoje hnutie. Ak si polovica vašich voličov vie predstaviť, že prejde ešte k neexistujúcej strane, znamená to, že vaše protestné nastavenie nevyvoláva u veľkej časti vašich voličov ešte inú, silnejšiu, ideovú emóciu. To môže byť pre vás problémom bez ohľadu na novú Kiskovu stranu. Prečo nerozmýšľate aj inak než cez prizmu antikorupčného protestu?

Budeme robiť politiku tak ako doteraz. Ak prezident a jeho ľudia budú hľadieť na spoločné dobro, aby sme spolu vedeli prečísliť molocha, ktorý nám tu vládne, v tom prípade sa nehrá o to, či budeme mať o percento viac alebo menej vo voľbách.

Veď ktorý blbec v slovenskej politike robil v posledných voľbách to, čo som robil ja, že som vo finále vyzýval ľudí, aby volili SaS, lebo bola obava, že neprelezú do parlamentu? SaS mala napokon dvojnásobný výsledok voči prieskumom...

... dvojnásobný výsledok oproti prieskumom ste mali aj vy, veľkorysosť vám určite nebola na škodu.

Ale viacerí sa obávali, že som tým OĽaNO poškodil, mne však išlo v prvom rade o spoločný výsledok. V každom prípade, Bugár a Procházka zradili, preto alternatíva nevyšla. Pri prezidentovi mi vadí, že prekračuje rubikon.

V akom zmysle?

Ide robiť niečo, čo je na Slovensku unikát. Aj v Európe je ojedinelé, aby prezident zakladal politickú stranu. Za takejto situácie, keď ide urobiť mimoriadny krok, by som očakával od neho mimoriadne, štátnické ciele. Mimoriadnym cieľom nie je byť predsedom vlastnej strany.

Foto  – Andrej Lojan


Ale jeho ambíciou je zjavne premiérska strana, ktorá vymení Smer, teda väčšina proti Ficovi, čo chcete aj vy.

Práveže nemám ten pocit, že jeho hlavným cieľom je, aby bola väčšina proti Ficovi.

Prečo nie?

V prvom rade by si zavolal KDH, Lojza Hlinu, Menyhárta z SMK a pôjde cestou SDK.

Čo si myslíte, že je skutočným Kiskovým cieľom?

Prezident sa k tomu zatiaľ verejne nevyjadruje, len prenikajú rôzne informácie, zatiaľ je cieľom mať stranu a byť predsedom, to je tá procházkovčina, čo mi na tom vadí.

Kiska má totiž príležitosť pridať k tej opozičnej lavičke stoličku alebo tú lavičku ešte natiahnuť a vďaka svojej autorite a funkcii osloviť nových voličov. Ale ak by to bol len vstup medzi existujúce strany bez snahy prilákať voličov z iných prostredí, bolo by to niečo a la Procházka. Príde, chladnokrvne, nepozerá doprava, doľava.

Vy hovoríte o novej SDK, ale aký to má zmysel, keď to odmieta dnes najsilnejšia opozičná SaS?

Keď som prišiel minulý rok s nápadom koalície s KDH a SMK, nehovoril som o SaS. Mne ide o strany, ktorým reálne hrozí, že prepadnú ich hlasy, teda KDH, SMK, Progresívne Slovensko a Spolu.

To by však bola strašná všehochuť. Viete si predstaviť pod jednou strechou KDH a Progresívne Slovensko?

A SDK nebola kedysi strašná všehochuť?

Lenže tie spoločenské témy, ktoré dnes rozdeľujú mestských ľavicových liberálov od iných, v tom čase nezohrávali zďaleka takú rolu ako dnes, doba aj spoločnosť sa jednoducho zmenili.

Tak teda dajme bokom Progresívne Slovensko, ale nech je tu aspoň snaha osloviť vyše 200-tisíc voličov KDH a SMK. Ak to dopadne tak, ako sa črtá, že prezidentova strana definitívne pochová KDH a SMK mimo parlament, KDH to už nemá ako rozchodiť.

Odkiaľ im majú prísť voliči v porovnaní s minulými voľbami? Do priestoru vbehol Kotleba, behá v ňom aj Krajniak, Kiska by potiahol k sebe ďalších voličov.

Keď hovoríte o potrebe nového SDK, nepreceňujete súčasnú atmosféru? V roku 1998 tu bol akútny pocit, že nebudeme súčasťou EÚ a skončíme ako Bielorusko. Neobávate sa, že keď vznikne spájaním mačkopes, bude to skôr kontraproduktívne a časť voličov jednotlivých strán to skôr odstraší?

Ak niekto nepovažuje za katastrofu, aby nám tu po ďalších voľbách vládli Fico, Danko, Bugár, nie je to človek, s ktorým zdieľam rovnaký hodnotový svet. A ja pevne verím, že ľudí, ktorí to vidia podobne, je veľmi veľa.

Inzercia

Je nereálne, aby sme budúcu vládu vyskladali na čisto liberálnych alebo konzervatívnych stranách, musí to byť zmiešané.

To je v poriadku, ale jedna vec je, aká koaličná vláda vznikne po voľbách, druhá vec je váš nápad, aby sa tieto strany spájali pred voľbami.

Mne to pripadá neúprimné. Takže po voľbách nám nevadí, aby si tí politici sadli za jeden stôl, ale pred voľbami sa prežehnávame ráno, na obed aj večer proti predstave, aby liberáli a konzervatívci náhodou nešli spolu na jednej kandidátke? To je isté farizejstvo.

Ak niekto nepovažuje za katastrofu, aby nám tu po ďalších voľbách vládli Fico, Danko, Bugár, nie je to človek, s ktorým zdieľam rovnaký hodnotový svet. Zdieľať

Podať ruku liberálovi pred voľbami, ako som spravil naposledy v prípade SaS, môže vystrnadiť tých, čo nám vládnu. Aký má zmysel nechať ich utopiť a precitnúť až po voľbách, keď nám bude opäť vládnuť Fico?

Pozrite sa na to realisticky, ak by aj mala vzniknúť kandidátka, kde by boli strany typu KDH aj Progresívne Slovensko, tretina voličov KDH by sa mohla rozpŕchnuť inam, sčasti napríklad aj k Dankovej SNS.

V poriadku, nechcem to hrotiť Progresívnym Slovenskom, dajme ho bokom. Ja len hovorím, že ak by si Andrej Kiska zobral za cieľ zjednocovať, som presvedčený, že by to voliči akceptovali. Iste, Kiska by čelil aj výčitkám, niektorí voliči by mu písali, že napríklad nečakali, že zoberie pánbožkárov.

Áno, v tomto je to ťažká politika, kde sa veľa narobíte a mnoho ľudí vám vynadá, nie je to vďačné, ale bolo by to zodpovedné. Prísť, založiť si vlastnú stranu, prebrať ešte čerešničky z iných strán je veľmi ľahká, ale aj veľmi nezodpovedná politika voči Slovensku.

V poslednom čase ste začali užšie kooperovať s Alojzom Hlinom, v Bratislave ohlásite spoločného kandidáta na primárky. Nie je to predzvesť vašej novej stratégie voči Kiskovej strane?

S projektom koalície s KDH a SMK som prišiel ešte mesiace predtým, než sa Kiska rozhodol založiť si stranu. Do posledného dňa, kým sa budú odovzdávať kandidátky, budem týmto stranám ponúkať, aby sa pridali a neriskovali prepad hlasov, lebo sa budú zodpovedať voči Slovensku.

Ako by to malo technicky vyzerať?

Sme otvorení akejkoľvek možnosti, nech je to koalícia, účasť na kandidátke, to všetko sú nepodstatné technikálie. Už pred pol rokom som povedal, že doba je tehotná na vytvorenie novej SDK. Táto ponuka voči KDH a SMK a iným menším subjektom stále platí.

Čo na ponuku hovorí Alojz Hlina?

Ten vtedy povedal, že KDH to chce skúsiť samo.

A čo hovorí dnes?

Teraz sme sa o tom nebavili. Doprial by som mu, aby tých päť percent zdolal sám, ale matematika nepustí. Opakujem, odkiaľ by sa mali ku KDH vrátiť voliči? Momentálne chce ešte niekto voči KDH zakladať trucpodnik, to im tiež môže zobrať nejaké pol percento.

Preto ich budem nabádať k zodpovednosti. Ale budem to robiť ako malé opozičné hnutie, ktoré nemá ani zlomok mediálneho priestoru, aký má Andrej Kiska. Preto očakávam, že takúto ťažkú politickú robotu bude robiť jeho prezidentský projekt.

Ak ostaneme pri vás, ide vám o to, aby išlo OĽaNO do volieb minimálne spolu s KDH.

Bol by to polovičný úspech. Naša ponuka mieri najmä ku KDH a SMK.

Foto – Andrej Lojan


Dávate spätne Alojzovi Hlinovi za pravdu, že bolo chybou, keď po vražde Jána Kuciaka nebola opozícia na uliciach aktívnejšia a prenechala priestor aktivistom?

Bavili sme sa o tom a myslím, že sme sa zachovali správne. My sme mali rezervované Námestie SNP a prepustili sme ho iniciatíve Za slušné Slovensko. Brali sme to tak, že teraz je čas, aby povstala občianska spoločnosť.

Žiaľ, organizátori zablokovali revolúciu a sami sebe vyfučali pneumatiky. Zrušiť zo dňa na deň protest, možno najväčší, ktorý sa za posledné obdobie chystal, bola veľká chyba.

Myslíte si, že za týmto ich rozhodnutím bola neskúsenosť alebo fakt, že už v tom čase Andrej Kiska tušil, že chce založiť politickú stranu?

Neviem. Len dúfam, že toto rozhodnutie nesúviselo s tým, že sa organizátori Za slušné Slovensko stretli s Andrejom Kiskom.

Problém je, že tému referenda o predčasných voľbách ste potom uchopili vy. V apríli ste vo veľkom avizovali, mali ste už bilbordy po krajine, mali ste spustiť webovú stránku a po pár dňoch ste sa akoby vyparili. Čo sa s vami stalo?

Problém bol v tom, že organizátori iniciatívy Hnevám sa nás presvedčili, keď tvrdili, že sa im veľmi dobre darí so zberom podpisov.

Chceli, aby sme im s tým pomohli, my sme od nich chceli, aby nám ukázali, koľko podpisov reálne majú. Povedali sme, že ak uvidíme, že majú tých 70-tisíc podpisov, ako tvrdili, tak nepôjdeme do vlastného referenda a podporíme ich.

Žiaľ, organizátori zablokovali revolúciu a sami sebe vyfučali pneumatiky. Zrušiť zo dňa na deň protest, možno najväčší, ktorý sa za posledné obdobie chystal, bola veľká chyba. Zdieľať

Alebo minimálne z neho vyhodíme otázku o predčasných voľbách. Naťahovalo sa to dva týždne a nakoniec nám nebolo umožnené tie podpisové hárky vidieť.

Prečo ste to potom takto nevysvetlili? Čudné na tom celom bolo, že najskôr ste niečo vo veľkom štýle ohlásili, potom z toho nič nebolo a vy ste mlčali.

Iba sme naťahovali čas. Potom sa k tomu pridal ďalší problém, naši právnici totiž zistili, že kampaň pred referendom nie je vôbec podchytená v zákone a hrozí, že ak do toho referenda pôjdeme, budeme mať problém v komunálnych voľbách.

Všetky náklady, ktoré by sme investovali do referenda, by sa nám odpočítali zo zákonom určeného balíka na komunálne voľby. Poslali sme preto otázku na štátnu volebnú komisiu, kde nám to potvrdili. Na toto stanovisko sme čakali vyše mesiaca. Takto sa to odsúvalo, až prišlo leto.

Predčasné voľby ako téma sú tak už aj pre vás passé?

Keby takýto návrh zajtra prišiel do parlamentu, určite zaň hlasujeme. No obávam sa, že ten čas plynie tak rýchlo, že sa k nim už prostredníctvom referenda nedopracujeme.

Na jeseň príde do parlamentu téma zastropovania veku odchodu do dôchodku. Pred letom to chvíľu vyzeralo tak, že sa na tomto ústavnom zákone budete vedieť so Smerom dohodnúť, ale zišlo z toho. Medzitým odbory spustili petíciu o dôchodkovom strope. Aká je teraz vaša pozícia k tejto téme?

Rovnaká ako na začiatku. Vieme pomôcť schváliť stropovanie dôchodkov, ak sa zavedie princíp, že matka bude môcť ísť za každé dieťa, ktoré ukončí minimálne učňovské vzdelanie, o rok skôr do dôchodku.

Podobný princíp chcú aj odbory, hovoria o polroku.

Odbory hovoria o polroku a o tom, že počítať by sa mali len tri deti. My zotrvávame na svojich podmienkach. Smeru sme povedali, že ak ich akceptujú, tak sme ochotní sa baviť. Tri mesiace sa neozvali a dohodli sa s odborármi. Nech sa snažia, ale bez nás.

Čiže odborársky variant je pre vás neprijateľný?

Áno. Nemyslím si, že je fér krivdiť matkám, ktoré poctivo vychovajú štyri alebo päť detí. Druhá vec je, že oni chcú silou-mocou stropovať vek odchodu do dôchodku a menej kladú dôraz na matky. Nám zase záleží práve na podpore matiek.

Najmä mi to však zo strany Smeru príde ako neúprimná hra. Vek odchodu do dôchodku odstropoval Robert Fico a zrazu straší tým, že ľudia pôjdu neskoro do dôchodku. On to vymyslel, on to zaviedol a my mu teraz máme pomáhať riešiť to, čo pokazil.

Ale aj napriek tomu sme sa s poslancom Jánom Podmanickým, ktorý s nami za Smer vyjednával, dohodli, že budú akceptovať rok za každé dieťa. Len potom do toho vstúpil Andrej Danko a odmietol tento princíp, lebo s tým prišiel Matovič. Tak nech si teraz robia, čo uznajú za vhodné.

Ešte horúcejšou témou jesene bude voľba kandidátov na ústavných sudcov. Koalícia predkladá novelu, ktorá počíta s tým, že na voľbu kandidátov bude potrebná nadpolovičná väčšina všetkých poslancov parlamentu. Opozícia doteraz hovorila o ústavnej väčšine. Viete si predstaviť, že nakoniec koaličnú novelu podporíte?

Novela, ktorú chcú predložiť, má okolo sto bodov a mení sa tam množstvo prkotín. To najpodstatnejšie však zostáva zachované a vládna väčšina si pohodlne bude môcť zvoliť svojich kandidátov.

Koalícia argumentuje, že kvórum potrebné na zvolenie kandidáta na ústavného sudcu rastie z dnešných teoretických 39 poslancov na 76. Ale to je hlúposť. Tých 39 by stačilo iba vtedy, keby celá opozícia ostala za dverami. To však nikdy nenastalo.

Opozícia sa vždy snažila komplikovať koalícii život a zvyšovať kvórum. Benátska komisia nám predsa dala jasné odporúčanie, že kandidáti na ústavných sudcov majú byť volení ústavnou väčšinou.

Viete si však predstaviť, že v slovenských podmienkach by sa takáto ústavná väčšina našla?

Pre mňa je nefunkčný Ústavný súd vždy lepšou alternatívou, ako keby sa z neho malo na dvanásť rokov stať politbyro strany Smer. To teraz reálne hrozí, načo nám je taký Ústavný súd?

Nefunkčný Ústavný súd môže mnohým ľuďom, ktorí sa dovolávajú spravodlivosti poriadne skomplikovať život. Navyše, Smer bude musieť urobiť aj nejaké ústupky koaličným partnerom, ak sa ústavným sudcom stane napríklad Peter Kresák, asi by sa nesprával ako člen politbyra Smeru.

No dobre, tak tam bude jeden Kresák a ostatných dvanásť vagabundov.

Foto – Andrej Lojan


Rovnako nie je vylúčené, že aj nominanti Smeru sa v nových funkciách budú správať nezávislejšie, nie ako lojálni straníci. Stačí si spomenúť na zloženie prvého Ústavného súdu, ktoré ovplyvňovalo HZDS, a napokon to bol pre Mečiara chorý prvok na scéne.

Pre mňa je to však taká závažná otázka, že si neviem predstaviť podporiť ktoréhokoľvek kandidáta na prezidenta, ak nedá verejný prísľub, že nevymenuje kandidátov na ústavných sudcov, ak nebudú zvolení ústavnou väčšinou.

Aj od Andreja Kisku očakávam, že na záver svojej prezidentskej éry vydrží a takto zvolených kandidátov nevymenuje.

S akým odôvodnením?

Keď sa na odporúčanie Benátskej komisie odvolával Smer, môže sa aj on. Zároveň od nového prezidenta očakávam ešte pred voľbami verejný prísľub, že takýchto kandidátov takisto nevymenuje, kým nebudú zvolení ústavnou väčšinou.

To môže znamenať aj niekoľkoročnú paralýzu Ústavného súdu.

Áno, bude to ťažké. Budú sa mu vyhrážať, hroziť žalobou, referendom o odstúpení. Ale ten, kto odo mňa chce podporu, nemôže súhlasiť s takto navolenými kandidátmi.

Ta paralýza by však znamenala aj to, že by ste na Ústavnom súde nemohli napadať zlé zákony, ktoré budú v rozpore s ústavou.

Dobre, tak nenapadneme zlý zákon. Ale načo nám bude takáto posledná inštancia, ak presadíme zákon, že treba zhabať majetok zlodejom a Fico s Kaliňákom na Ústavnom súde presadia, že nič neplatí?

Pre mňa je to však taká závažná otázka, že si neviem predstaviť podporiť ktoréhokoľvek kandidáta na prezidenta, ak nedá verejný prísľub, že nevymenuje kandidátov na ústavných sudcov, ak nebudú zvolení ústavnou väčšinou. Zdieľať

Jednoducho súd môže povedať, že už sa nedá zhabať majetok, ktorý bol ukradnutý. Toto očakáva Fico od Ústavného súdu. A ja sa budem snažiť mu v tom všetkými možnými spôsobmi zabrániť. Veď to je dôvod, prečo im tak strašne záleží na tom, aby ovládli Ústavný súd. Boja sa, že skončia bez majetkov. A mojím cieľom je, aby tak dopadli, Fico, Kaliňák či Danko.

Vy chcete mať z Ústavného súdu tak trochu trestný tribunál na svoj obraz.

Nie. Chcem, aby to bola nezávislá výkladná skriňa súdnictva. K tomu nám môže pomôcť práve voľba sudcov prostredníctvom ústavnej väčšiny, ktorá by zabránila tomu, aby sa tam dostali politickí nominanti.

Osemnásť kandidátov, ktorí musia byť v parlamente zvolení, je však dosť veľké množstvo. Bude tam musieť dôjsť aj k dohode s Mostom či SNS. Podľa vás to bude osemnásť pajácov, ale v skutočnosti to aj vzhľadom na rôzne kritériá nemusí byť katastrofa. Navyše, tých najhorších kandidátov prezident nemusí menovať, vyberá deviatich z osemnástich.

Ja v to jednoducho neverím. U ľudí, ktorí prijmú nomináciu od Smeru, SNS a Mosta, predpokladám, že to budú rovnako skazené charaktery ako ľudia, ktorí ich nominovali. To je moje hlboké presvedčenie a moja doterajšia skúsenosť z politiky.

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.