Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
09. 08. 2018, 07:04

S Corbynom prišiel k labouristom antisemitizmus moslimského typu

Problém labouristov s antisemitizmom sa prehlbuje. Britskí Židia varujú pred možnou vládou Jeremyho Corbyna.
S Corbynom prišiel k labouristom antisemitizmus moslimského typu

Predseda britských labouristov Jeremy Corbyn. Foto: TASR/AP

V roku 2016 vznikla na pôde Medzinárodnej aliancie pre pripomienku holokaustu (IHRA) tzv.  medzinárodná definícia antisemitizmu. Dala si za cieľ ustáliť základné pojmy a pomôcť tak v potláčaní vzmáhajúceho sa antisemitizmu vo svete.

Text definície hovorí, že antisemitizmus je druhom vyjadrenia nenávisti voči Židom. „Slovné alebo fyzické vyjadrenie antisemitizmu mieri na židovských aj nežidovských jednotlivcov a/alebo na ich majetok, na inštitúcie židovskej komunity a jej náboženské objekty. (...) Antisemitizmus opakovane obviňuje Židov z konšpirovania za účelom škodiť ľudstvu a často sa prejavuje pri dávaní Židom za vinu, ‚že sa nedarí‘. Vyjadruje sa rečou, písaním, obrazovými stvárneniami a akciami a používa hrozivé stereotypy a negatívne charakterové črty.“ Definícia následne spomína 11 základných príkladov prejavov antisemitizmu.

Hoci tento dokument uvádza, že antisemitské vyjadrenia často mieria na štát Izrael ako na zosobnenie židovského spoločenstva, priznáva, že ak je kritika Izraela na podobnej úrovni ako v prípade akýchkoľvek iných štátov, za antisemitizmus sa nemôže považovať.

Corbyn si definíciu antisemitizmu prispôsobil

Takúto medzinárodnú definíciu už prijalo viacero štátov a štátnych inštitúcií, medzi nimi napríklad Senát USA, Európsky parlament, vlády Rakúska, Nemecka, Bulharska, Rumunska či Macedónska. V decembri 2016 tak urobila aj vláda Veľkej Británie, po nej napr. aj škótsky parlament, londýnske mestské zastupiteľstvo, anglická prokuratúra či anglická polícia.

Dlho predtým, než Corbyna zvolili za šéfa strany, sa vedelo o jeho kontaktoch s extrémistickými moslimami. Ich antisemitizmus Corbyn do veľkej miery zdieľa a od jeho šéfovania v strane sa takéto názory šíria aj medzi labouristami.  Zdieľať

V posledných mesiacoch sa vyvíjal tlak, aby tento dokument prijala aj Labouristická strana, ktorej viacerí vplyvní predstavitelia majú dlhodobý problém s prejavovaním antisemitizmu. Bývalý predseda strany Ken Livingstone napr. ako primátor Londýna svojho času privítal radikálneho islamistického klerika Yusufa al-Qaradáwiho ako „pokrokovú osobnosť“ či jedného židovského novinára prirovnal k dozorcovi v koncentračnom tábore. Súčasný predseda Jeremy Corbyn napríklad prirovnal Izrael k Islamskému štátu, v inom čase nazval islamistické a radikálne antisemitské skupiny Hamas a Hizballáh „priateľmi“ (neskôr sa svoje vyjadrenia snažil stiahnuť, ale jeho kritici mu to, pochopiteľne, dodnes pripomínajú).

V roku 2010 počas Pamätného dňa holokaustu Corbyn v anglickom parlamente viedol podujatie, ktoré izraelskú politiku v Gaze dávalo na rovnakú úroveň s nacistami. Dlho predtým, než Corbyna zvolili za šéfa strany, sa vedelo o jeho početných priateľských kontaktoch s mnohými osobami a organizáciami napojenými na moslimských extrémistov, napr. so šejkom Raedom Salahom, Sayyedom Hassanom al-Sadrom a ďalšími. Práve tieto kontakty zrejme najlepšie odrážajú Corbynov svet. Islamistický jedovatý antisemitizmus, s akým tieto osoby komentujú vzťahy s Izraelom, Corbyn do veľkej miery sám zdieľa a od jeho šéfovania v strane sa takéto názory šíria aj medzi labouristami. 

Pri diskusiách o vysporadúvaní sa s antisemitizmom vnútri britských politických strán vyšlo najavo, že labouristi sa vo svojich dokumentoch síce hlásia k potieraniu antisemitizmu, no z 11 príkladov uvedených v spomínanej definícii štyri odmietli akceptovať ako nedovolené. Týkali sa obviňovania Židov z väčšej lojality k Izraelu ako k vlastnému štátu, odopieraniu práva na sebaurčenie v prípade židovského národa, prirovnávanie súčasnej izraelskej politiky k nacistom a vyžadovanie takého správania Izraela, aké sa neočakáva od žiadneho iného demokratického štátu.

Problém s uznaním štyroch príkladov ako nedovolených priznal dokonca aj samotný Corbyn vo svojom článku z 3. augusta pre denník The Guardian, v ktorom okrem iného kritizoval izraelsko-palestínske vzťahy a vyjadril sa za potrebu slobody kritizovať izraelskú politiku. (Takúto kritiku, ak je vedená porovnateľným spôsobom, ako v prípade iných krajín, však samotná definícia antisemitizmu akceptuje. Samozrejme, niečo iné je, ak sa naznačuje, že Izrael nemá nárok na svoju existenciu ako takú.)

Dlhoročná labouristka: Arogancia straníckeho vedenia vyráža dych

Prispôsobenie si definície antisemitizmu zo strany labouristov vyvolalo v Anglicku veľký spor. Na rozhodnutie tejto politickej strany okrem iných reagovalo verejným listom 68 britských rabínov rôznych židovských náboženských prúdov, ktorí stranu vyzvali k plnému prijatiu pôvodnej definície. The Guardian pritom poznamenal, že viacerí podpísaní rabíni boli súčasne veľkými kritikmi politiky Izraela, čo im však nebránilo postaviť sa za túto definíciu.

Do diskusie zasiahla aj významná labouristická členka Snemovne lordov (hornej komory britského parlamentu) Margaret Hodgeová. Po tom, čo Corbyn v straníckom orgáne obhajoval vlastnú úpravu definície antisemitizmu, mu Hodgeová v júli tvárou v tvár povedala, že je „antisemitský rasista“. Podľa svedkov prítomných počas ich výmeny bola veľmi nahnevaná, a keď protestoval, dodala: „Nejde o to, čo hovoríte, ale čo robíte, a svojimi činmi ste preukázali, že ste antisemitský rasista.“

Hodgeová patrí medzi labouristov už 55 rokov, bola viacnásobnou ministerkou v niekoľkých labouristických vládach, venovala sa sociálnym oblastiam. Ako sekulárna Židovka mala viacero blízkych príbuzných, ktorí boli zavraždení v koncentračných táboroch, a táto téma sa jej teda priamo dotýka, ako priznala v následnom komentári v novinách. Svoju kritiku Corbyna v ňom ešte pritvrdila. Napísala, že aj ona Izrael viac krát hlasno kritizovala, ale podľa nej je „Labouristická strana pod Corbynovým vedením vnímaná väčšinou Židov, tisíckami straníckych členov a miliónmi ľudí vo verejnosti ako antisemitská a teda rasistická strana“.

Margaret Hodgeová: Často sa stáva, že nejaký labourista nazve sionistu „nacistom“, a nie že by ho za takúto nechutnú urážku zo strany vylúčili, ale len zriedkakedy dostane vôbec nejaké varovanie. Zdieľať

Dnes sa podľa nej často stáva, že nejaký labourista nazve sionistu (prívrženca Izraela) „nacistom“, a nie že by ho za takúto nechutnú urážku zo strany vylúčili, ale len zriedkakedy dostane vôbec nejaké varovanie.

„Arogancia labouristického vedenia vyráža dych,“ napísala vo svojom komentári. „Definícia sexuálneho obťažovania by bez výslovného odporúčania žien bola škandálom. Definíciou islamofóbie, ktorú by odmietla moslimská komunita, by sa v strane nikdy nezaoberali. Ale úprava definície ešte viac zvýrazňujúca obavy Židov, ktorí sú obeťami tohto rasizmu, je akosi OK.“

Voči Hodgeovej dokonca za jej konanie začali v strane disciplinárny proces, ktorý sa vliekol niekoľko týždňov. V pondelok 6. augusta médiá zverejnili správu, že strana od pokračovania procesu upustila a Hodgeová mala pritom vyjadriť ľútosť za spôsob kritiky, aký zvolila. Ona sama však na twitteri napísala: „Aby bolo jasné, nedošlo k žiadnemu ospravedlneniu – na žiadnej strane.“ Medzi labouristami však ešte pokračuje podobný disciplinárny proces s poslancom Ianom Austinom, ktorý neprijatie definície antisemitizmu takisto kritizoval.

Britskí Židia sa viac obávajú krajnej ľavice ako pravice

To, že britskí Židia vnímajú labouristickú stranu ako svoje vážne ohrozenie, sa ukázalo už po minulé roky v prieskume, ktoré medzi nimi robili členovia Kampane proti antisemitizmu. Ako svoju primárnu obavu uviedlo 48 percent opýtaných islamizmus, 31 percent ho uviedlo ako sekundárnu obavu. Na druhom mieste sa však neumiestnila krajná pravica, ale ľavica – ako primárnu obavu ju uviedlo 29 percent, sekundárnu 43 percent. Pri krajnej pravici to bolo iba 18, resp. 19 percent. Podobný výsledok vyšiel aj v prieskume za rok 2016.

Druhy ohrozenia, aké vnímajú britskí Židia vo svojej krajine. Zdroj: antisemitism.uk

Tolerancia antisemitizmu v britských politických stranách, ako ju vnímajú Židia žijúci v tejto krajine. Zdroj: antisemitism.uk

Keď bola respondentom položená otázka, ktoré politické strany medzi svojimi členmi najviac tolerujú antisemitizmus, suverénne najviac britských Židov dalo na prvé miesto práve Labouristickú stranu (83 percent). Nasledovala UKIP (41 percent), Zelení (40 percent), Liberálni demokrati (36 percent), Škótska národná strana (32 percent). Najmenej tolerovali antisemitizmus konzervatívci podľa 19 percent opýtaných.

Takéto vnímanie, zrejme spojené s politickými turbulenciami týkajúcimi sa krízy vo vláde konzervatívcov, viedlo k tomu, že 25. júla 2018 vyšli tri hlavné židovské noviny v Británii The Jewish Chronicle, Jewish News a Jewish Telegraph so zjednotenou titulkou „Stojíme spoločne“ a editorialmi, ktoré upozorňovali na toleranciu k antisemitizmu v Labouristickej strane, odkedy je jej predsedom Jeremy Corbyn. Uviedli tiež, že britskí Židia budú čeliť „existenciálnemu“ ohrozeniu, ak by sa Corbyn dostal k moci.

„Podľa svojich schválených usmernení môže labouristický člen slobodne tvrdiť, že existencia Izraela je rasistickým počinom a že izraelskú politiku môže prirovnať k tým v nacistickom Nemecku, pokiaľ sa mu nepreukáže ‚zámer‘, bez ohľadu na to, čo to znamená,“ napísali denníky. „Existuje jasne prítomné nebezpečenstvo, že našim budúcim premiérom by mohol byť muž úplne slepý k obavám židovskej komunity, muž, ktorý nevie pochopiť, že nenávistná rétorika zameraná voči Izraelu môže ľahko prerásť do antisemitizmu.“

Odporúčame