Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
28. august 2017

Židia sa v Británii najviac obávajú islamizmu, krajnej pravice menej ako ľavice

Z prieskumu vyplynulo, že podľa židovských respondentov ľavicová Labouristická strana vo svojich radoch výrazne toleruje antisemitizmus. Konzervatívna strana, naopak, iba málo.
Židia sa v Británii najviac obávajú islamizmu, krajnej pravice menej ako ľavice

Predseda Labouristickej strany – predstaviteľ krajne ľavicového krídla – Jeremy Corbyn reční na predvolebnom mítingu v stredu 7. júna 2017. Foto: TASR/AP

Britskí židia sa najviac obávajú islamizmu, nasleduje krajná ľavica a až na treťom mieste vidia ako svoje ohrozenie krajnú pravicu. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu, ktorý medzi britskými židmi po druhý rok vypracovalo združenie Kampaň proti antisemitizmu. Združenie zisťovalo aj vzťah k židovskej menšine z pohľadu celkovej britskej spoločnosti pomocou agentúry YouGov.

Židovskí respondenti si mali možnosť vybrať, aký stupeň obavy prisudzujú jednotlivým ohrozeniam. Islamizmus ako svoju primárnu obavu uviedlo 48 percent opýtaných, ako sekundárnu 31 percent. Krajnú ľavicu ako primárnu obavu uviedlo 29 percent, sekundárnu 43 percent. Pri krajnej pravici to bolo 18, resp. 19 percent. Podobné rozloženie sa ukázalo aj vo výskume z roku 2016. Islamizmus vtedy britskí židia uviedli ako primárnu obavu v 59 percentách (ako sekundárnu 25 percent), pri krajnej ľavici to bolo 27, resp. 49 percent a pri krajnej pravici 15, resp. 23 percent. Poslednou štvrtou odpoveďou bola možnosť „iné“, ktorú si vybralo ako primárnu a sekundárnu obavu iba 5 a 6 percent opýtaných v roku 2017, resp. 12 a 7 percent v roku 2016. Britskí židia sa teda vo veľkej väčšine obávajú predovšetkým prvých troch ohrození v uvedenom poradí.

Druhy ohrozenia, aké vnímajú britskí židia vo svojej krajine. Zdroj: antisemitism.uk

Až 75 percent židovských respondentov považuje posledné politické udalosti za príčinu protižidovských nálad. Táto stále vysoká hodnota mierne poklesla z 83 percent v roku 2016.

Pri otázke, ktoré politické strany medzi svojimi členmi a podporovateľmi tolerujú antisemitizmus, až 83 percent britských židov označilo ľavicovú Labouristickú stranu (podobne vysokých 87 percent to bolo v roku 2016). V poradí druhú UKIP takto označilo s veľkým odstupom 41 percent (43 v roku 2016), nasledujú Zelení podľa 40 percent respondentov (48 v 2016), Liberálni demokrati (36 percent, resp. 35 v 2016), Škótska národná strana (32 percent, resp. 39 v 2016). Najmenej tolerujú antisemitizmus konzervatívci podľa 19 percent opýtaných (12 v 2016).

Inzercia

Tolerancia antisemitizmu v britských politických stranách, ako ju vnímajú židia žijúci v tejto krajine. Zdroj: antisemitism.uk

Podľa prieskumu sa 59 percent židov cíti byť v Spojenom kráľovstve vítaných, no jeden z troch britských židov zvažuje pre antisemitizmus odchod z krajiny. Až 64 percent židov si myslí, že britské úrady nedostatočne čelia antisemitizmu v spoločnosti.

Súčasťou uverejnenej štúdie sú aj výsledky výskumu agentúry YouGov, ktorá skúmala nálady britskej spoločnosti ako celku. Ako metódu si zvolila názory opýtaných Britov na rôzne tvrdenia týkajúce sa židovskej menšiny, ako sú napr. jej vzťah k peniazom, lojalita k britskému štátu, moc v médiách, rozprávanie o holokauste s údajným cieľom získavania politickej moci a pod. Antisemitské predsudky podľa tohto výskumu v posledných rokoch klesajú, ich celková miera sa znížila zo 45 percent v roku 2015 na 39 v roku 2016 a 36 v roku 2017.

Zaujímavé pri tom je, že podľa výskumu spoločnosti ako celku sa podľa politických preferencií antisemitské názory vyskytujú medzi voličmi v 40 percentách pri Konzervatívnej strane, v 39 percentách pri UKIP, 32 percentách pri Labouristickej strane a 30 percentách pri Liberálnych demokratoch. Veľký rozdiel týchto ukazovateľov v Labouristickej strane interpretuje Kampaň proti antisemitizmu ako výrazný odklon politickej reprezentácie strany od jej voličov.

Odzrkadľuje sa to aj na samotných čelných predstaviteľoch tejto strany, či už u bývalého predsedu Kena Livingstona alebo súčasného Jeremyho Corbyna, ktorí dlhé roky čelia kritike za svoje antisemitské vyjadrenia a politické kroky. Livingstone ako primátor Londýna svojho času privítal radikálneho islamistického klerika Yusufa al-Qaradáwiho ako „pokrokovú osobnosť“ či prirovnal jedného židovského novinára k dozorcovi v koncentračnom tábore. Corbyn napríklad prirovnal Izrael k Islamskému štátu, v inom čase nazval islamistické a radikálne antisemitské skupiny Hamas a Hizballáh „priateľmi“ (neskôr sa svoje vyjadrenia snažil stiahnuť).

Odporúčame