Na čo si už minister Lajčák radšej nespomína

Na čo si už minister Lajčák radšej nespomína

Ministrova reakcia na kritiku kvôli kauze uneseného Vietnamca je zavádzajúca a alibistická.

Ministerstvo zahraničných vecí reagovalo na môj včerajší text o pasivite ministra Miroslava Lajčáka v kauze uneseného vietnamského podnikateľa.

Rezort tvrdí, že v tejto záležitosti konali jasne a jednoznačne: „Okrem iného sme si opakovane predvolali vietnamského veľvyslanca a znížili úroveň svojho zastúpenia vo Vietname z úrovne veľvyslanca na úroveň chargeé d´affaires (CDA) a to až do uspokojivého vyjasnenia prípadu zo strany vietnamských predstaviteľov, čo v praxi znamená aj fakticky zmrazenie bilaterálnych aktivít. Pre úplnosť pripomínam, že zníženie úrovne zastúpenia z úrovne veľvyslanca na CDA je v diplomatickej praxi vyjadrením výraznej nespokojnosti s krokmi dotknutého partnera,“ píše sa v stanovisku ministerstva.

V tejto línii sa nesie aj dnešný článok Miroslava Lajčáka v denníku Pravda. Minister v ňom píše: „Keďže nám Vietnam doteraz neposkytol hodnoverné dôkazy, že verzia, ktorú predostreli nemeckí vyšetrovatelia, nie je pravdivá, boli sme nútení pristúpiť ku konkrétnemu kroku – k zníženiu nášho diplomatického zastúpenia vo Vietname. To znamená, že v tejto chvíli nemáme vo Vietname veľvyslanca – a do vyriešenia prípadu ho do Hanoja ani neplánujeme poslať.“

Príbeh toho, prečo dnes nemáme vo Vietname veľvyslanca, je však trochu farebnejší, ako verzia, s ktorou dnes operuje ministerstvo. To, z pochopiteľných dôvodov, jednu jeho dôležitú súčasť radšej nepripomína.

Príbeh toho, prečo dnes nemáme vo Vietname veľvyslanca, je však trochu farebnejší ako verzia, s ktorou dnes operuje ministerstvo. To, z pochopiteľných dôvodov, jednu jeho dôležitú súčasť radšej nepripomína. Zdieľať

Po prvé, aby nedošlo k omylu. Slovensko svojho veľvyslanca z Vietnamu nepovolalo domov ako reakciu na vietnamskú akciu na našom území, ako by sa niekto mohol mylne domnievať zo stanoviska ministerstva alebo z Lajčákovho článku. My totiž už veľvyslanca v tejto krajine nemáme skoro rok.

Okrem iného aj preto, že človeka, ktorý sa ním mal stať, odmietol vymenovať prezident Andrej Kiska. V roku 2017 skončil svoje pôsobenie v Hanoji veľvyslanec Igor Pacolák. Novým ambasádorom sa mal stať bývalý poradca premiéra Fica Le Hong Quang. Prezident Kiska v rozhovore, ktorý v máji poskytol Aktualitám, pomerne podrobne opisuje, ako mu v septembri minulého roku zavolal Fico a žiadal ho, aby Quanga menoval za veľvyslanca.

„Opakujem, nikdy predtým mi kvôli veľvyslancom premiér nevolal. Vždy som to riešil s ministrom zahraničných vecí, taký je tradičný postup. Minister vždy prišiel, predložil návrh, ja som sa s navrhovanými ľuďmi stretol. Vytvoril som si vlastný názor a buď som schválil, alebo nie. Už vtedy boli na Slovensku informácie o tom, že Quang nebol veľmi dôveryhodná osoba. Premiérovi som povedal, že budem postupovať rovnako ako pri iných veľvyslancoch. Pravdaže, nevymenoval som ho,“ povedal prezident Aktualitám.

Mimochodom Quangovo meno sa skloňovalo v súvislosti s podozreniami z korupcie pri udeľovaní slovenských víz občanom Vietnamu, či účasti na únose vietnamského podnikateľa. Napriek tomu, že sa nestal veľvyslancom, bol podľa informácií, ktoré sa objavili v médiách, dočasne poverený vedením slovenskej ambasády v Hanoji. V máji tohto roku Lajčákov rezort informoval, že ho kvôli kauze únosu povolal na konzultácie.

Toto je teda celý príbeh, prečo dnes vo Vietname nemáme veľvyslanca a úroveň nášho zastúpenia v tejto krajine je znížená. Nedá sa, samozrejme, vylúčiť, že ministerstvo sa chystalo prísť s iným kandidátom na veľvyslanca, ako bol Quang, a v reakcii na eskalujúcu kauzu tento proces zastavilo. Informácie tohto typu sa nezverejňujú.

Ale aj keby tomu tak bolo, nič to nemení na tom, že Lajčákova reakcia na kritiku jeho konania v súvislosti s aktuálnou medzinárodnou blamážou je zavádzajúca a alibistická. Už len z toho dôvodu, že ešte pred pár mesiacmi chceli do Hanoja poslať človeka s pochybnou povesťou, dnes podozrivého z toho, že sa na tejto blamáži priamo podieľal. A len vďaka Kiskovi nielenže nemajú dnes z ostudy kabát, ale ešte sa aj môžu tváriť, že so slovenskou diplomaciou a jej reakciou na vietnamskú operáciu je všetko v najlepšom poriadku.

Foto: TASR/ Marko Erd

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo