Na čo si už minister Lajčák radšej nespomína

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Na čo si už minister Lajčák radšej nespomína

Ministrova reakcia na kritiku kvôli kauze uneseného Vietnamca je zavádzajúca a alibistická.

Ministerstvo zahraničných vecí reagovalo na môj včerajší text o pasivite ministra Miroslava Lajčáka v kauze uneseného vietnamského podnikateľa.

Rezort tvrdí, že v tejto záležitosti konali jasne a jednoznačne: „Okrem iného sme si opakovane predvolali vietnamského veľvyslanca a znížili úroveň svojho zastúpenia vo Vietname z úrovne veľvyslanca na úroveň chargeé d´affaires (CDA) a to až do uspokojivého vyjasnenia prípadu zo strany vietnamských predstaviteľov, čo v praxi znamená aj fakticky zmrazenie bilaterálnych aktivít. Pre úplnosť pripomínam, že zníženie úrovne zastúpenia z úrovne veľvyslanca na CDA je v diplomatickej praxi vyjadrením výraznej nespokojnosti s krokmi dotknutého partnera,“ píše sa v stanovisku ministerstva.

V tejto línii sa nesie aj dnešný článok Miroslava Lajčáka v denníku Pravda. Minister v ňom píše: „Keďže nám Vietnam doteraz neposkytol hodnoverné dôkazy, že verzia, ktorú predostreli nemeckí vyšetrovatelia, nie je pravdivá, boli sme nútení pristúpiť ku konkrétnemu kroku – k zníženiu nášho diplomatického zastúpenia vo Vietname. To znamená, že v tejto chvíli nemáme vo Vietname veľvyslanca – a do vyriešenia prípadu ho do Hanoja ani neplánujeme poslať.“

Príbeh toho, prečo dnes nemáme vo Vietname veľvyslanca, je však trochu farebnejší, ako verzia, s ktorou dnes operuje ministerstvo. To, z pochopiteľných dôvodov, jednu jeho dôležitú súčasť radšej nepripomína.

Príbeh toho, prečo dnes nemáme vo Vietname veľvyslanca, je však trochu farebnejší ako verzia, s ktorou dnes operuje ministerstvo. To, z pochopiteľných dôvodov, jednu jeho dôležitú súčasť radšej nepripomína. Zdieľať

Po prvé, aby nedošlo k omylu. Slovensko svojho veľvyslanca z Vietnamu nepovolalo domov ako reakciu na vietnamskú akciu na našom území, ako by sa niekto mohol mylne domnievať zo stanoviska ministerstva alebo z Lajčákovho článku. My totiž už veľvyslanca v tejto krajine nemáme skoro rok.

Okrem iného aj preto, že človeka, ktorý sa ním mal stať, odmietol vymenovať prezident Andrej Kiska. V roku 2017 skončil svoje pôsobenie v Hanoji veľvyslanec Igor Pacolák. Novým ambasádorom sa mal stať bývalý poradca premiéra Fica Le Hong Quang. Prezident Kiska v rozhovore, ktorý v máji poskytol Aktualitám, pomerne podrobne opisuje, ako mu v septembri minulého roku zavolal Fico a žiadal ho, aby Quanga menoval za veľvyslanca.

„Opakujem, nikdy predtým mi kvôli veľvyslancom premiér nevolal. Vždy som to riešil s ministrom zahraničných vecí, taký je tradičný postup. Minister vždy prišiel, predložil návrh, ja som sa s navrhovanými ľuďmi stretol. Vytvoril som si vlastný názor a buď som schválil, alebo nie. Už vtedy boli na Slovensku informácie o tom, že Quang nebol veľmi dôveryhodná osoba. Premiérovi som povedal, že budem postupovať rovnako ako pri iných veľvyslancoch. Pravdaže, nevymenoval som ho,“ povedal prezident Aktualitám.

Mimochodom Quangovo meno sa skloňovalo v súvislosti s podozreniami z korupcie pri udeľovaní slovenských víz občanom Vietnamu, či účasti na únose vietnamského podnikateľa. Napriek tomu, že sa nestal veľvyslancom, bol podľa informácií, ktoré sa objavili v médiách, dočasne poverený vedením slovenskej ambasády v Hanoji. V máji tohto roku Lajčákov rezort informoval, že ho kvôli kauze únosu povolal na konzultácie.

Toto je teda celý príbeh, prečo dnes vo Vietname nemáme veľvyslanca a úroveň nášho zastúpenia v tejto krajine je znížená. Nedá sa, samozrejme, vylúčiť, že ministerstvo sa chystalo prísť s iným kandidátom na veľvyslanca, ako bol Quang, a v reakcii na eskalujúcu kauzu tento proces zastavilo. Informácie tohto typu sa nezverejňujú.

Ale aj keby tomu tak bolo, nič to nemení na tom, že Lajčákova reakcia na kritiku jeho konania v súvislosti s aktuálnou medzinárodnou blamážou je zavádzajúca a alibistická. Už len z toho dôvodu, že ešte pred pár mesiacmi chceli do Hanoja poslať človeka s pochybnou povesťou, dnes podozrivého z toho, že sa na tejto blamáži priamo podieľal. A len vďaka Kiskovi nielenže nemajú dnes z ostudy kabát, ale ešte sa aj môžu tváriť, že so slovenskou diplomaciou a jej reakciou na vietnamskú operáciu je všetko v najlepšom poriadku.

Foto: TASR/ Marko Erd

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo