Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
02. august 2018

Lietam v tom tiež

Kým nemecká polícia aj médiá si myslia, že slovenská vláda bola oklamaná, u nás skôr veríme, že klamárom je Robert Kaliňák.
Lietam v tom tiež

Vyzeralo to na politicky nudné leto, až kým neprišiel rozsudok berlínskeho súdu a predbežná správa nemeckých vyšetrovateľov, podľa ktorých vietnamské tajné služby uniesli Trinha Xuan Thanha 26. júla 2017 s pomocou slovenského vládneho špeciálu. Podozrenie sa tak mení na istotu, hoci slovenská vláda dosiaľ s odvolaním na oficiálne stanovisko Vietnamu tvrdila, že únos cez Slovensko sa neudial.

Zatiaľ čo nemeckí policajti aj novinári považujú za najpravdepodobnejšiu verziu, že slovenská vláda naletela Vietnamcom, ktorí využili svoju spojku, Quang Le Hong, bývalého poradcu premiéra Fica, v bratislavských kuloároch sa už od apríla tohto roku špekuluje, či nešlo o vedomú spoluúčasť na zločine.

Denník N práve na základe informácií od nemenovaných policajtov uverejnil text, ktorý posilňuje podozrenie, že zo slovenskej strany pomáhal vietnamskej tajnej službe nielen Quang Le Hong. Unesený Trinh Xuan Thanh údajne nastupoval 26. júla 2017 do slovenského vládneho špeciálu po schodíkoch ako posledný, bol očividne omámený, „z každej strany ho pod pazuchou držal jeden príslušník vietnamskej tajnej služby“.

Ako ďalej píše Denník N, šéf protokolu na ministerstve vnútra Radovan Čulák to prítomným ochrankárom vysvetľoval tým, že Vietnamec sa opil, padol zo schodov a „majú ho držať tak, aby ho vietnamský minister nevidel, lebo je to hanba“. Mala padnúť aj veta: „Kali o tom vie, je to štátny záujem.“ Čulák ju mal vysloviť, keď policajtom hovoril, že opitého treba preložiť z dodávky s českou poznávacou značkou do policajného auta, ktoré ho privedie k lietadlu.

Uvedené scény by sa dali poľahčujúco vysvetliť tým, že Vietnamci zosnovali pred Kaliňákom a slovenskou delegáciou rafinované divadielko. Lenže podľa informácií Denníka N pracovníci nášho pasového oddelenia, ktorí čakali na schodoch pasového oddelenia, zistili, že doklady nezodpovedajú počtu ľudí nastupujúcich do lietadla. Až onedlho prišiel k VIP terminálu Seat zo slovenského ministerstva vnútra a všetky doklady už boli v poriadku.

Ešte predtým ktosi zachytil, že Kaliňák nervózne pred hotelom Bôrik telefonoval a kričal, pričom hovoril o pase. Pri príjazde vietnamskej kolóny k lietadlu presadili Trinha z auta s českou poznávacou značkou do slovenského policajného vozidla, ktoré riadil Michal C. Na samotný priebeh letu neskôr dozeral Kaliňákov osobný ochranca Ladislav O., Slovensko však Poliakom nahlásilo, že na palube lietadla je minister vnútra Robert Kaliňák.

Zatiaľ čo nemeckí policajti aj novinári považujú za najpravdepodobnejšiu verziu, že slovenská vláda naletela Vietnamcom, ktorí využili svoju spojku, Quang Le Hong, bývalého poradcu premiéra Fica, v bratislavských kuloároch sa už od apríla tohto roku špekuluje, či nešlo o vedomú spoluúčasť na zločine. Zdieľať

Celý príbeh pôsobí neuveriteľne. Keby sa Robert Kaliňák v lete roku 2017 skutočne vedome podieľal na únose Trinha Xuana Thanha z Berlína do Hanoja, znamenalo by to, že exminister vnútra a súčasný podpredseda Smeru je nielenže cynický pragmatik, ako je o ňom všeobecne známe, ale že nemá vôbec žiadne zábrany.

Už totiž nežijeme v ére studenej vojny, kde bolo Nemecko kapitalistickým nepriateľom a Vietnam socialistickým spojencom. Nemecko je naším najbližším obchodným partnerom, Ficov Smer sa aj napriek odporu k Merkelovej utečeneckej politike upísal politickému spojenectvu s Nemeckom a túžbe patriť do akéhosi budúceho tvrdého jadra EÚ pod nemeckým vplyvom.

Predstava, že Vietnamci si s Kaliňákom dohodli únos muža, ktorý v Nemecku žiadal o azyl, a to s pomocou slovenského vládneho špeciálu, znie bláznivo a surreálne.

Pre samotných Nemcov to znelo natoľko bláznivo, že sami dosiaľ predpokladali, že Vietnam len zneužil čoraz vrelejšie vzťahy so Slovenskom, keď počas návštevy ministra vnútra a bezpečnosti To Lama v Bratislave požiadal Slovákov 26. júla o vládny špeciál a o prevezenie do Moskvy. To je síce neštandardný krok, v posledných dvoch rokoch sme takto pomohli okrem Vietnamu len delegácii Čiernej Hory, ale nie je to mimo rámca predstavivosti.

Kaliho láska k Vietnamu

Bez ohľadu na to, či slovenská vláda bola oklamaná alebo minimálne jeden jej predstaviteľ aktívne pomáhal vietnamskej klike únoscov, faktom je, že Slovensko malo v priebehu minulého roka na vládnej úrovni s Vietnamom značne čulejšie a priateľskejšie vzťahy než s nejedným členom EÚ.

Robert Kaliňák sa so svojím vietnamským náprotivkom To Lamom stretol v Bratislave už v marci 2017, teda štyri mesiace pred únosom. Podpísali Dohodu o spolupráci v oblasti boja proti trestnej činnosti, Kaliňák tiež Vietnamcom ponúkol, že ich bezpečnostné zložky môžu využívať kapacity výcvikového priestoru Lešť. To Lam sa vtedy počas trojdňovej návštevy cítil zjavne dobre ako u priateľov.

Marec 2017, ministri vnútra Slovenska a Vietnamu, Robert Kaliňák a To Lam v Bratislave. 

Inzercia

Kaliňák sa s To Lamom stretol aj o pár týždňov neskôr vo Vietname. To už bol jún, sedem týždňov pred únosom Trinha Xuan Thanha. Kaliňák sa s Lamom dohodol napríklad na zlepšení spolupráce pri pátraní po hľadaných osobách, na lepšej kooperácii pri boji proti kriminalite, na školeniach policajtov, ako aj na možnosti vytvorenia miesta slovenského policajného pridelenca v Hanoji.

Robert Kaliňák bol vo Vietname aj kvôli biznisu, zaujímal sa o možnosti slovenských firiem na poli bezpečnostných technológií, pochvaľoval si, že Vietnam je pre Slovensko 14. najvýznamnejším obchodným partnerom, že naše firmy pracujú na výstavbe priemysleného parku v severnom Vietname a budú sa podieľať na výstavbe ropovodu z Vietnamu do Laosu.

V Hanoji sa stretol aj s premiérom Nguyenom Xuanom Phucom a po rokovaní vyhlásil, že Slovensko a Vietnam sú síce geograficky vzdialené, ale ľudsky blízke.

Z úst Kaliňáka to nebola len fráza, k Vietnamu ho pútala priam magnetická príťažlivosť. A tak koncom júla 2017 opäť dorazila do Bratislavy vietnamská delegácia na čele s dobrým známym ministrom To Lamom. Prítomný bol aj generál a vicešéf vietnamskej tajnej služby Duong Minh Hung, ktorý koordinoval celý únos už z Berlína.

27. júla 2017, teda jeden deň po únose Thanha s pomocou slovenského vládneho špeciálu, Kaliňák počas pracovného obeda s To Lamom vyhlásil, že Slovensko v najbližších týždňoch vyšle do Vietnamu expertov z oblasti bezpečnostných technológií.

Darilo sa teda ľudským vzťahom aj biznisu, dokonalý kaliňákovský svet.

Náš drahý Ho Či Min

V septembri 2017, dva mesiace po únose, hosťoval minister hospodárstva Peter Žiga Slovensko-vietnamské podnikateľské fórum v Bratislave, na ktorom sa zúčastnil aj podpredseda vietnamskej vlády Vuong Dinh Hue. Slovensko pripravilo pre vietnamskú delegáciu špeciálne potešenie: v Horných Salibách bola odhalená bronzová podobizeň Ho Či Mina, to všetko pri príležitosti 60. výročia návštevy vietnamského komunistického diktátora v Československu. Ho Či Min sa vtedy stretol s prezidentom Antonínom Zápotockým a okrem iného navštívil aj Jednotné roľnícke družstvo v Horných Salibách. Čo by sme boli za krajinu, keby sme v roku 2017 na takéto jedinečné bratské výročie pozabudli...

Koncom novembra 2017, štyri mesiace po únose, prijal vo Vietname prezident Tran Dai Quang vtedajšieho slovenského podpredsedu vlády Petra Pellegriniho, ktorý vyzdvihol fakt, aký obrovský pokrok nastal vo vzťahoch medzi oboma krajinami. Pellegrini podľa vietnamských médií tiež pripomenul septembrovú návštevu podpredsedu vlády Vuonga Dinh Huea. Nezabudol ešte spokojným Vietnamcom pripomenúť, že Slovensko si túto vzácnu návštevu uctilo tým, že v Horných Salibách odhalilo pamätnú tabuľu Ho Či Mina.

Pellegrini vtedy takisto Vietnamcom prisľúbil, že Quang Le Hong bude čoskoro vymenovaný za veľvyslanca Vietnamu. Reč je o tom istom Quangovi, ktorý bol ekonomickým poradcom Fica a ktorého Nemci podozrievajú, že bol „insiderom“, vďaka ktorému si vietnamská tajná služba vytipovala Slovensko ako krajinu, cez ktorú vyvezie uneseného Thanha zo schengenského priestoru.

Ako nedávno prezident Andrej Kiska uviedol pre Aktuality.sk, v septembri 2017 ho Robert Fico prvýkrát netradičným až direktívnym spôsobom žiadal, aby Quanga Le Honga vymenoval za veľvyslanca Slovenska vo Vietname, čomu Kiska aj vzhľadom na Quangovu povesť nevyhovel.

Postava podozrivého Quanga, človeka blízkeho vedeniu Smeru, z nemeckej perspektívy vysvetľuje, že Vietnamci aj vďaka tomu „insiderovi“ mohli oklamať Slovákov, a teda aj Kaliňáka.

Lenže posledné informácie naznačujú, že Kaliňák nemusel byť oklamaný, ale mohol byť aj v istej miere zasvätený. Tomuto podozreniu pomáha aj dlhodobé správanie Kaliňáka: hoci už od konca leta 2017 ako minister vnútra musel na základe informácií od Nemcov tušiť, že vietnamská tajná služba zorganizovala únos Thanha zo schengenského priestoru práve cez Slovensko, napriek tomu sa Ficova aj Pellegriniho vláda až do týchto dní usilovala všetko tutlať, akoby sa nič neudialo. 

Isteže, dôvodom tutlania mohol byť aj pocit trápnosti za takúto blamáž. Ale pokojne ním mohlo byť aj vedomie, že je do toho zapletený aj niekto z vlády a vypočúvanie svedkov z bratislavského letiska či na odbore protokolu ministerstva vnútra by ohrozilo najvyššie kruhy.

Zdá sa, že toto leto nebude horúce len počasím.

Odporúčame