Kde je Miroslav Lajčák?

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kde je Miroslav Lajčák?

Miroslav Lajčák počas návštevy Volkswagen Group Academy, Wolfsburg, Nemecko, august 2017. Foto - Silas Stein/dpa/Alamy/Profimedia.sk

Minister zahraničných vecí hazarduje s rešpektom Slovenska.

aktualizované o stanovisko Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR

Meno jedného slovenského politika sa v súvislosti s únosom vietnamského podnikateľa Thanha skloňuje oveľa menej, ako by bolo žiaduce. Je ním minister zahraničných vecí a pretriasaný prezidentský kandidát Miroslav Lajčák.

Dôvod je jednoduchý. Hoci v tejto chvíli nie je možné naisto tvrdiť, že slovenské štátne orgány sa vedome podieľali na únose, jedna vec je aj na základe zistení nemeckých vyšetrovateľov istá. Vietnam uskutočnil operáciu, ktorá je v rozpore s medzinárodným právom a zneužil na ňu aj územie Slovenska. Takýto čin by nemal ostať bez patričnej diplomatickej reakcie.

Nemecká diplomacia na únos reagovala už minulý rok. Vietnamského veľvyslanca si predvolali na ministerstvo zahraničných vecí a oznámili mu, že touto akciou bolo bezprecedentne porušené nemecké a medzinárodné právo, boli poškodené nemecko-vietnamské vzťahy a nemecký štát si vyhradzuje právo podniknúť príslušné diplomatické kroky.

Tie aj vzápätí nasledovali a z pohľadu stupnice závažnosti išlo o pomerne razantné opatrenie. V auguste minulého roku bol kvôli tejto kauze z Nemecka vyhostený diplomat, najvyšší predstaviteľ vietnamskej tajnej služby, ktorý pôsobil na ambasáde v Berlíne. Nemecko ho vyzvalo, aby do 48 hodín opustil krajinu.

Slovensko, ktoré bolo touto operáciou Vietnamu takisto medzinárodne ponížené, sa zatiaľ zmohlo len na veľmi vlažnú diplomatickú reakciu. Rezort diplomacie si začiatkom mája predvolal vietnamského veľvyslanca a požiadal ho, aby zodpovedal na otázky, ktoré sa týkajú tohto prípadu.

Generálny riaditeľ politickej sekcie ministerstva Marián Jakubócy pri tejto príležitosti povedal: „Ak sa tieto podozrenia potvrdia, budeme to považovať za vážny incident s negatívnym dopadom na naše bilaterálne vzťahy. Dôrazne odmietame spájanie Slovenska s takýmto konaním, ktoré je neprípustným a odsúdeniahodným porušením medzinárodného práva.“

Slovensko, ktoré bolo touto operáciou Vietnamu takisto medzinárodne ponížené, sa zatiaľ zmohlo len na veľmi vlažnú diplomatickú reakciu. Zdieľať

V polovici mája Lajčák v zahraničnom výbore parlamentu povedal, že vietnamská ambasáda na otázky neodpovedala, ale ministerstvo ju už urgovalo. Neskôr sa objavila informácia, že vietnamský veľvyslanec v júni tvrdil, že unesený vietnamský občan nebol na palube lietadla, ktoré letelo z Bratislavy do Moskvy s vietnamskou vládnou delegáciou. Keď sa neskôr objavili informácie z nemeckého vyšetrovania, bol aj hovorca ministerstva zahraničných vecí Peter Susko nútený priznať, že problém tu je: „Podľa hodnotení nemeckých orgánov vietnamskí predstavitelia i v následnej informovanosti slovenskú stranu zavádzali a klamú,“ priznal hovorca. Zároveň informoval, že sme preto v júni vietnamského veľvyslanca požiadali o informáciu, ako sa vietnamský občan dostal z Berlína do Hanoja.

Koncom júla Susko povedal, že odpoveď sme doteraz nedostali. Odvtedy je ticho. A čakáme. Na odpoveď Vietnamu aj reakciu nášho ministerstva. Dnes už totiž existuje dosť dôvodov na diplomatickú reakciu iného typu, ako sú vyhlásenia, že sme znepokojení a prípadu venujeme osobitnú pozornosť. Krajina, ktorá nedokáže dať v takejto situáciu dôrazne diplomaticky najavo svoje rozhorčenie, riskuje, že príde o rešpekt. Ako na medzinárodnom poli. A jej vláda zasa v očiach vlastných občanov. Hoci by tu ministri vatry zvrchovanosti zapaľovali každý deň.

Minister Lajčák sa počas diskusie o vyhostení ruských diplomatov kvôli kauze Sergeja Skripaľa nechal počuť, že povolanie veľvyslanca z nejakej krajiny je zdvihnutý prst, zatiaľ čo vyhostenie diplomata je úder päsťou.

V súvilosti s únosom vietnamského občana v nášom vládnom špeciáli sa však nezmohol ani na symbolické pohrozenie prstom.

Len ponížene čaká.

aktualizované, 15:10: Stanovisko Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (informoval hovorca Boris Gandel):

V súvislosti s dnešným komentárom Jozefa Majchráka by som rád zdôraznil, že pán minister Lajčák celú záležitosť veľmi pozorne sleduje, považuje ju za závažnú a je presvedčený, že musia byt podniknuté všetky potrebné kroky, aby sa vyjasnili detaily prípadu ako aj odstránili podozrenia okolo údajného zapletenia Slovenskej republiky do únosu vietnamského občana. Minister využíva diplomatické kanály a osobne komunikoval s nemeckou stranou, ktorú ubezpečil o našom záujme o čo najužšiu možnú spoluprácu pri vyšetrení všetkých detailov. 

Podľa Jozefa Majchráka sa nezmohol ani len na pohrozenie zdvihnutým prstom. V tejto súvislosti pripomíname, že MZVaEZ SR konalo v danej záležitosti rázne a jednoznačne. Okrem iného sme si opakovane predvolali vietnamského veľvyslanca a znížili úroveň svojho zastúpenia vo Vietname z úrovne veľvyslanca na úroveň chargeé d´affaires (CDA) a to až do uspokojivého vyjasnenia prípadu zo strany vietnamských predstaviteľov, čo v praxi znamená aj fakticky zmrazenie bilaterálnych aktivít. Pre úplnosť pripomínam, že zníženie úrovne zastúpenia z úrovne veľvyslanca na CDA je v diplomatickej praxi vyjadrením výraznej nespokojnosti s krokmi dotknutého partnera.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Novinka z vydavateľstva

Krotitelia displejov

Ako vychovať deti, aby zvládli digitálny svet

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 12,15 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo