V Anglicku chcú odpojiť chlapca od prístrojov. Zastal sa ho pápež

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V Anglicku chcú odpojiť chlapca od prístrojov. Zastal sa ho pápež

Foto: Rodičia Kate James a Tom Evans so synom Alfiem (facebook)

Situácia takmer dvojročného chlapca pripomína prípad Charlieho Garda.

Alfie Evans sa narodil ako úplne zdravé dieťa. Od svojich piatich mesiacov však leží v detskej nemocnici v Liverpoole na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Ako informuje Vatikánsky rozhlas, lekári nevedia prísť na príčinu jeho zlého zdravotného stavu.

Alfie má dnes už takmer dva roky a lekári stanovili jeho diagnózu ako neznámu chorobu, ktorú považujú za degeneratívnu a neliečiteľnú. Dieťa na základe vyšetrení prejavuje poškodenie mozgu, ale reaguje na niektoré stimuly, so stabilnou srdcovou činnosťou.

Lekári sa obrátili na Najvyšší súd v Británii, aby dostali povolenie odpojiť chlapca od prístrojov. Spravili tak napriek nesúhlasu Alfieho rodičov.

Sudcovia so žiadosťou lekárov z Liverpoolskej nemocnice súhlasili a vo svojom stanovisku uviedli, že každá ďalšia snaha o liečenie tohto pacienta je „nemilosrdná, nespravodlivá a neľudská“.

„Naším cieľom je vždy snaha dohodnúť sa s rodičmi o najvhodnejšom spôsobe liečby pre ich dieťa. Nanešťastie, vyskytujú sa zriedkavé situácie ako táto, kde sa dohodnúť nedokážeme. Ošetrujúci tím lekárov je presvedčený, že pokračujúca liečba nie je v najlepšom záujme dieťaťa,“ zdôvodňovala vo februári svoj postup nemocnica v žiadosti o ukončenie Alfieho života.

Chlapcovi rodičia Kate James a Tom Evans sa však nemienili vzdať. Voči rozhodnutiu sa odvolali, no nevyhovel im ani Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu.

Prosili tiež o to, aby Alfieho mohli previezť do inej nemocnice v zahraničí, kde by mohol podstúpiť experimentálnu liečbu. Avšak aj túto ich žiadosť zamietli.

Minulý týždeň nemocnica informovala, že čaká na stanovisko Najvyššieho súdu, aby mohla určiť dátum, kedy Alfieho odpoja od prístrojov. Podľa jeho rodičov konala poza ich chrbát. Tesne pred tým, ako nemocnica odoslala súdu žiadosť o dovolenie ukončiť Alfieho život, sa totiž s nimi jej zástupcovia stretli a hovorili o možnosti odložiť tento krok a poskytnúť chlapcovi alternatívnu liečbu v inej nemocnici.

„Odišli sme zo stretnutia s tým, že nás vypočuli, no v skutočnosti ignorovali všetko, o čom sme hovorili,“ povedal chlapcov otec Tom Evans.

Zároveň jeho rodičia pred pár dňami tvrdili, že Alfieho zdravotný stav vykazuje známky zlepšenia. Prejavovalo sa to napríklad tým, že dokázal chvíľu samostatne dýchať, kašľal alebo zíval.

O podporu požiadali Kate a Tom aj pápeža Františka.

„Úprimne dúfam, že bude možné vykonať všetko potrebné pre ďalšie súcitné sprevádzanie malého Alfieho Evansa a že hlboké utrpenie jeho rodičov bude môcť byť vypočuté.  Modlím sa za Alfieho, za jeho rodinu a za všetkých zainteresovaných,“ napísal pápež minulú stredu na sociálnej sieti Twitter.
 


 

Situácia Alfieho Evansa pripomína iný prípad z Británie. Smrteľne chorý 11-mesačný chlapček Charlie Gard trpel veľmi zriedkavou vrodenou genetickou poruchou, ktorá spôsobuje slabosť svalov a poškodenie mozgu.

Vplyvom choroby nebol schopný samostatne dýchať a niekoľko mesiacov ho pri živote udržiavali prístroje. Jeho rodičia viedli súdny spor s londýnskou nemocnicou o to, aby ho mohli previezť do USA, kde by podstúpil experimentálnu liečbu.

Od ľudí sa im na to aj podarilo vyzbierať 1,5 milióna dolárov. Nemocnica namietala vážnosťou Charlieho zdravotného stavu a tým, že podporné prístroje mu spôsobujú utrpenie, ktoré odporúčali ukončiť.

Zápas bol ostro sledovaný na celom svete a vyvolal veľkú diskusiu o rodičovských právach a etike starostlivosti o zomierajúcich. Rodičia dlho sa vlečúci zápas nakoniec vzdali, podľa posledných zdravotných výsledkov Charlieho by už bolo aj na potenciálnu experimentálnu liečbu neskoro.

Chlapček zomrel koncom júla minulého roka po tom, čo bol odpojený od pľúcnej ventilácie.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo