Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
26. október 2017

O desať dní sa ukáže, či nálepka fašista funguje

Zo včerajšej televíznej debaty nijako neplynulo, že Ján Lunter by mal byť tým, kto zvalcuje Kotlebu. Ak by sa tak stalo, Lunter bude musieť ďakovať aj antikotlebovskej stratégii, ktorá bola vymyslená v Bratislave.
O desať dní sa ukáže, či nálepka fašista funguje

Marian Kotleba počas predvolebnej diskusie na RTVS. Banská Bystrica, 24. októbra 2017. FOTO TASR - Branislav Račko

Pre Jána Luntera je šťastím, že diskusia, akou bola tá včerajšia na RTVS, má byť už len jedna a že v oboch prípadoch bude diskutovať príliš veľký počet kandidátov v príliš obmedzených mantineloch. Takže v tíme favorita sa môžu stále utešovať, že mdlý výkon nepomôže, ale ani nespôsobí zničujúce škody.

Ešte nedávno by nám táto úvaha sotva napadla, ale rozkúskované debaty, v ktorých exhibujú rôzni čudáci, budú škodiť najviac práve Marianovi Kotlebovi. Ten bol včera spomedzi desiatky kandidátov jedným z mála, ktorý nevyzeral ako súčasť kabaretu, hovoril k veci a navyše mal jasne premyslené politické posolstvo.

Naopak, prvá diskusia vôbec nevyšla Lunterovi, ktorý sa zamotával v parciálnych odbočkách a budil dojem človeka zaskočeného vlastnou kandidatúrou.

Kotleba si túto svoju prevahu uvedomuje, aj preto si tisíce fanúšikov ĽSNS užíva jeho posledné video na Youtube, na ktorom vyzýva Luntera ako „miláčika médií“, že ak má „odvahu a čisté svedomie“, nech zmenežuje v nejakom médiu ich vzájomný duel, v ktorom sa všetko ukáže.

Samozrejme, Lunter na niečo také nemôže pristúpiť, napokon, ani Kotleba samotnú výzvu nemyslí vážne, je to len provokácia na propagandistické účely.

Lenže aj včerajšia diskusia ukazuje na vážny problém, akému v súvislosti s ĽSNS a jej vodcom čelíme: viera, že Marian Kotleba sa po dvoch priam zázračných triumfoch (župné voľby 2013, parlamentné voľby 2016) v priamej mediálnej konfrontácii znemožní nekompetentnosťou, alebo extrémizmom, sa rozplynula.

Kotleba vystupoval aj včera ako ustarostený župan, na rozdiel od iných kandidátov, ktorí v priamom prenose velebili socializmus alebo stavbu ciest za Hitlera, nerobil žiadne ideologické avantúry, ale sa držal témy, napríklad kritizoval bratislavocentrizmus, ktorého perspektíva sa končí za Trnavou.

Kotleba teda podobne ako na svojich mítingoch vystupuje svojím obsahom aj formou umiernene, ako hovorca drobného človeka z banskobystrického kraja, s ktorým sa v mnohých témach bez problémov stotožnia aj masy nevoličov ĽSNS.

Ako na Kotlebu

Samozrejme, to všetko je mimikry, stačí sa pozrieť na pomerne nedávnu Kotlebovu minulosť aj na jeho okolie s holohlavcami, ktorými sa obklopuje.

Aj preto bolo dôležité, akú komunikačnú stratégiu zaujmú voči Kotlebovi ostatné strany.

Krátko po voľbách to vyzeralo, že Smer bude ďalej pokračovať v tom, že Kotlebu bude celkom ignorovať, ako keby ani neexistoval. SaS zas chvíľu riešila, či nie je ĽSNS len radikálnejšia verzia antismeráckej opozície s podobne sympatickým protiutečeneckým (ale pozor, so socialistickým ekonomickým!) programom. Boris Kollár zas vykresľoval rozdelenie strán na biznisovo a antibiznisovo zamerané strany (k tým lepším vraj patrí Sulík, Matovič, Kollár a Kotleba).

Už viackrát som napísal, že najbližší mi bol prístup prezidenta Andreja Kisku, ktorý nazýval Kotlebu a jeho partiu fašistami a budoval okolo nich kordón neakceptovateľnosti. V nádeji, že takýto prístup odstraší od ĽSNS protestných voličov, ktorých by mohol Kotleba ešte pozbierať po ceste k budúcim voľbám.

Kiskov prístup mal napokon širší úspech. V podstate si ho prisvojil Smer, ktorý pod týmto leitmotívom presviedča vlastných voličov, aby podporili Luntera a tejto komunikačnej stratégii sa s istou sulíkovskou nevôľou prispôsobila aj SaS ako opozičný líder.

Stále si myslím, že to bol najsprávnejší prístup, ale ani vtedy ani dnes si nie som istý jeho účinnosťou. Napríklad aj preto, že kotlebovci sa správajú veľmi disciplinovane, úzkostlivo dbajú na to, aby vystupovali ako radikálna, ale nie protiústavná opozícia, poslanci v parlamente sú tichí až neviditeľní, žiadni strach naháňajúci excentrici, snažia sa vyhýbať chybám, aby ich žiaden súd nemohol zakázať.

Lunter 50, Kotleba 20?

Prvým testom, nakoľko bola antikotlebovská mediálna stratégia úspešná, budú práve banskobystrické župné voľby.

Pred štyrmi rokmi sa Kotleba zjavil ako z hlbokej temnej nory, ani on sám vôbec nerátal s tým, že by mohol postúpiť do prvého kola, nieto ešte vyhrať. Tentoraz sa už nemôže spoliehať na masu protestných aj pravicových voličov ako naposledy, ktorí ho volili preto, aby potrestali Maňku, Smer a vôbec establišment. Na druhej strane má silovú výhodu, že kandiduje z pozície župana – o tom, čo to znamená, by Tibor Mikuš, Juraj Blanár a Peter Chudík vedeli prednášať hodiny – má svoje nadšené jadro voličov a súčasne reprezentuje antiestablišment ako nikto iný.

Aj z tohto dôvodu bol veľmi prekvapivý prieskum, ktorý minulý týždeň zverejnila agentúra AKO. Tá robila na objednávku TA3 prieskumy verejnej mienky vo všetkých krajoch, dáta v Banskej Bystrici zbierala po odstúpení Martina Klusa zo SaS aj nezávislého Stanislava Mičeva.

Agentúra tak zhruba tri týždne pred župnými voľbami namerala, že Lunter by mal vyhrať s 51,20 percentami, teda o celých 30 percent pred Kotlebom, ktorému prieskum prisúdil necelých 22 percent.

Výsledok agentúry dáva síce dlhodobejšiu logiku – Kotleba dosahoval podobný zisk aj v predošlých prieskumoch Focusu a Lunterov obrovský náskok sa dá zdôvodniť tým, že k nemu prešli voliči Klusa a Mičeva. Treba ešte dodať, že pri prieskume AKO nebola zverejnená informácia, z akej predpokladanej účasti agentúra vychádza, aj preto treba brať tieto čísla s rezervou. 

V každom prípade však pôsobí až neuveriteľne, že Kotleba by mal s nevýrazným Lunterom (alias Antikotlebom) prehrať o toľko tried. Lunter pre Postoj minulý týždeň povedal, že miestni ľudia na rozdiel od Bratislavčanov neriešia, či je niekto fašista alebo nie je. Ale ak by naozaj vyhral s takým mohutným náskokom, aký mu pripisujú prieskumy, asi sotva by sa dalo dôvodiť tým, že Kotleba narazil na skvelého protikandidáta.

Skôr by to bolo znamením, že nálepka fašistu zabrala a pôsobí minimálne podvedome odstrašujúco. Bližšiu odpoveď spoznáme 4. novembra.
 

Inzercia

Odporúčame