Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
28. september 2020

Koronakríza

Zlož rúško, odmietni systém

Kotleba si odmietol vo verejnoprávnej televízii nasadiť rúško. A internety, médiá, sociálne siete vybuchli. Aj naivne a smiešne.

Zlož rúško, odmietni systém

FOTO - Flickr/Nurse together

Ktosi písal, že prestáva platiť RTVS koncesionársky poplatok. Iný sa rozčuľoval, že neprišla polícia a rovno v priamom prenose Kotlebu nezatkla. Ďalší obviňuje zvyšných diskutujúcich, že neodišli zo štúdia. A iní vinia moderátora, že je slaboch.

Nuž, bolo o čom písať, nad čím sa rozčuľovať, nedeľa mala svoju tému. Nebola banálna, hoci u väčšiny diskutujúcich tak vyznela. Lebo Kotleba.

Mimochodom, pár dní predtým bola v RTVS diskusia Do kríža, kde zo štyroch diskutujúcich dvaja rúško nemali, ani moderátor Jaroslav Daniška, ani lekár Igor Bukovský. V štúdiu pritom s nimi pokojne (v rúšku) diskutoval lekár Peter Visolajský aj matematik Richard Kollár. Nevšimla som si žiadne protesty. Lebo to nebol Kotleba? Lebo to nepozerali strážcovia rúšok?

Iste, tí statoční, odvážni bojovníci za rúška sa možno v takých situáciách ozvú, protestujú, idú do konfliktu. Zdieľať

Ale späť k tej včerajšej nedeli. Ráno som zažila v kostole čosi podobné. Všetci mali slušne nasadené rúška, kostolníčka všetko skontrolovala, omša sa začala. Pár minút po začiatku vošla do kostola žena s asi dvanásťročným synom, obaja bez rúška, sebavedomo sa postavili do stredu kostola, minimálne polovica kostola tak mala mohutnú ženu rovno pred očami. Viacerých jej prítomnosť vyrušila či rozrušila, ale nikto sa nezmohol na nič. Tá žena po omši spokojne a hrdo odkráčala aj so synom domov.

Pár dní predtým som išla v prímestskom autobuse. Keď sa autobus pohol, jedna agresívne pôsobiaca žena si rúško zložila a celý čas sa hlasno rozprávala so svojou susedkou. Minimálne polovica autobusu to videla, ale nikto nič nepovedal. Možno aj preto, že žena bola súčasťou partie, s ktorou nikto netúžil ísť do konfliktu.

A tí, ktorí ste boli v posledných dňoch v kine, ste možno tiež zažili podobné veci: keď zhaslo svetlo, rúška niektorých ľudí išli dole. Nezažila som, že by niekto protestoval či odišiel. Aj keď sa to nie každému páčilo.

A teraz čo? Iste, tí statoční, odvážni bojovníci za rúška sa možno v takých situáciách ozvú, protestujú, idú do konfliktu, alebo aspoň odídu, ak sa dá. Ale väčšina odvráti zrak. Možno aj preto, že tí nenosiči rúšok sú zväčša také agresívnejšie typy, ktoré majú radi konflikt a celkom si ho vychutnajú.

Uvedomelý občan bude odovzdane nosiť rúška a dodržiavať všetko, čo vláda, premiér či hlavný hygienik prikážu. Zdieľať

Teraz máme hádam každý deň rekordné čísla nakazených, strach sa zväčšuje a rúška nosíme poslušnejšie. „Odpieračov“ rúšok nie je až tak veľa. Ale o pár týždňov si na tie vysoké čísla zvykneme, budú súčasťou nášho života. A už s veľkou istotou vieme: vakcína tak skoro nebude. Možno na jar, možno v lete. A už dnes je jasné, že vakcína nebude povinná. Už tušíme aj to, že zaočkovať sa možno nedá ani polovica obyvateľov. Takže vírus si tu bude ďalej žiť svojím životom. Spolu s nami.

Aj v zaujímavom rozhovore, ktorý kolega Kekelák urobil s vedcom Petrom Celecom, počuť istú skepsu v tom, čo pomôže zastaviť pandémiu. Peter Celec si myslí, že tým prelomovým bodom bude až nový účinný liek na covid. Kto si trúfne odhadnúť, kedy to bude?

To znamená, že máme pred sebou ešte minimálne dlhé mesiace života s pandémiou. Iste, uvedomelý slušný občan bude odovzdane nosiť rúška a dodržiavať všetko, čo vláda, premiér či hlavný hygienik prikážu. Lebo im dôveruje, lebo vie, že sa to patrí.

Ale rastie tu skupina ľudí, ktorí nedôverujú napríklad Igorovi Matovičovi, lebo veď aj maintreamové médiá už pokojne napíšu, že je to blázon či psychopat.

Rastie aj skupina ľudí, ktorá nedôveruje štátnym inštitúciám. Prečo by mali dôverovať hygienikovi, keď v poslednom čase takmer denne vidíme, ako nejakého sudcu, úradníka z ministerstva či policajta odvádzajú v putách, lebo zneužíval svoju funkciu. Dôvera v inštitúcie klesá.

A rastie skupina ľudí, ktorí už úprimne nedôverujú žiadnemu politikovi, nikomu, dokonca už ani tomu Kotlebovi. Nechcú tento systém, nebaví ich demokracia, veria, že rúško je len spôsob, ako urobiť z občanov poslušné ovce, prípadne ich cez rúška dajako očipovať. Zbavíme týchto ľudí práva protestovať či rovno volebného práva?

Nemôžeme zastaviť ani šírenie skepsy, ani šírenie konšpiračných teórií, ani šírenie spochybňujúcich informácií. Zdieľať

Môžeme si nahovárať, že keď sa ľuďom opäť prihovorí stále vysoko dôveryhodná prezidentka, unavení lekári, vyplašení epidemiológovia, známi influenceri či celebrity, že to bude zase fungovať a rúška z tvárí nezmiznú.

Ale možno to bude aj inak. Že čoraz viac ľudí toho bude mať dosť, budú rebelovať, poukazovať na Švédov či rôzne alternatívne štúdie, budú chcieť byť hrdinami, ktorí sa vzopreli a majú vlastnú hlavu. Alebo si budú chcieť iba žiť svoj život bez obmedzení, ktoré im nariadia.

Inzercia

Môžeme sa nad týmito ľuďmi pohoršovať, môžeme nimi opovrhovať, môžeme sa z nich vysmievať, môžeme ich šikanovať, zmazávať či blokovať na internete. No je tu skupina obyvateľov, ktorá prestala dôverovať autoritám, inštitúciám, politickému systému, no a úbohé rúška sú stelesnením všetkého, čo títo ľudia odmietajú, čo ich frustruje.

Nemôžeme zastaviť ani šírenie skepsy, ani šírenie konšpiračných teórií, ani šírenie informácií, ktoré spochybňujú oficiálny úzus.

Iste, v totalitnom režime by boli ľahké riešenia: cenzúra, obmedzenie osobnej slobody, slobody prejavu, slobody protestovať. Diktatúra by si s týmito rebelmi ľahko poradila a paradoxne, to je aj to, po čom mnohí títo ľudia túžia – po silnej ruke, po silnom vodcovi, tvrdom režime, v ktorom sa o nariadeniach nediskutuje.

A ako budú títo ľudia trestaní? Násilným vyhodením z daného miesta, pokutami, väzením? Zdieľať

Čo teda bude s tými, ktorí sa vzoprú? Videli sme už modelovú situáciu v televíznej diskusii RTVS. Slušné demokracie a spoločnosti sú do istej miery bezmocné.

Niekde bude k dispozícii ochrankár alebo silný jedinec, ktorý rebela spacifikuje. Vytlačí, vyhodí, prípadne použije donucovacie prostriedky. Ale bude policajt či ochrankár v každom kine, v každom kostole, v každom obchode, autobuse, škole...?

A ako budú títo ľudia trestaní? Násilným vyhodením z daného miesta, pokutami, väzením?

Nepoznám odpovede na tieto otázky. A s miernym údivom hľadím na každého, kto sa tvári, že on by vedel, čo v takej situácii robiť, že by s rebelmi urobil rýchly poriadok.

Ak budú pribúdať protesty proti rúškam, tak ako všade v západnej Európe, pošleme na demonštrantov vodné delá? Budeme ich zatýkať? Budeme tvrdiť, že sú to všetko iba poloblázni?

Sú pred nami ťažké dilemy. Lebo už nepôjde o obmedzenie našej slobody na pár dní či týždňov, ako sme si to nahovárali na jar v prvej vlne. Toto je na dlhšie. A hrdinami už nemusia byť tí, čo doma oddane šijú rúška.

Netvárme sa, že je to ľahké. Že to bude ľahké. Že stačí vyhodiť Kotlebu zo štúdia. Že to má jednoduché riešenia.

Nemá.

 

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.