Súd posiela exministrov do basy. Dôležitý, ale nie prelomový verdikt

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Súd posiela exministrov do basy. Dôležitý, ale nie prelomový verdikt

Marián Janušek a Igor Štefanov pred hlavným pojednávaním na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku 22. marca 2017. Foto: TASR/Michal Svítok

Bývalí ministri za SNS si dnes vypočuli rozsudok v kauze nástenkový tender.

Špecializovaný trestný súd dnes odsúdil dvoch bývalých ministrov výstavby a regionálneho rozvoja, ktorí boli obžalovaní kvôli machináciám pri verejnom obstarávaní v prípade známom ako kauza „nástenkový tender“. Obidvaja boli ministrami v čase, keď tento rezort politicky kontrolovala Slotova SNS.

Marian Janušek by podľa verdiktu súdu mal ísť do väzenia na dvanásť rokov a Igor Štefanov na deväť rokov. Obidvaja tiež dostali vysoký peňažný trest a päťročný zákaz pôsobiť v orgánoch verejnej moci. Rozsudok ešte nie je právoplatný, obidvaja exministri sa voči nemu odvolali na Najvyšší súd.

Tento súdny verdikt je, samozrejme, dôležitou správou. Nástenkový tender bola emblematická kauza a stala sa jedným zo symbolov korupcie na najvyšších miestach slovenskej politiky. Obidvaja odsúdení boli významnými politikmi a najmä Igor Štefanov patril svojho času k silným figúram SNS.

Dôležité vo vzťahu k politikom určite je aj zdôvodnenie rozsudku. Súd v ňom dal všetkým politikom jasne na vedomie, že ako ministri môžu za svoj podpis pod nevýhodnú zmluvu niesť nielen politickú, ale aj trestnoprávnu zodpovednosť.

Rozsudok je tiež signálom politikom, že činy, ktorých sa počas svojej aktívnej politickej kariéry dopustia, ich môžu dobehnúť aj po rokoch. Zdieľať

Rozsudok je tiež signálom politikom, že činy, ktorých sa počas svojej aktívnej politickej kariéry dopustia, ich môžu dobehnúť aj po rokoch.

Takýto súdny verdikt môže na Slovensku, zvyknutom, že v sieti zvyčajne uviazli len malé ryby, zvádzať k prehnanému optimizmu. K úsudkom, že ide o prelomové rozhodnutie v boji justičných orgánov proti skorumpovaným politikom.

Tento typ optimizmu však zatiaľ nie je celkom namieste. Po prvé, treba počkať až do chvíle, keď o kauze definitívne rozhodne Najvyšší súd. Pretože, ako všetci dobre vieme, jeho rozsudky vedia prekvapiť.

Po druhé, o skutočnom prelome v boji proti skorumpovaným politikom by sme mohli hovoriť až vtedy, keby tu bol kvôli korupčnej kauze obvinený a obžalovaný naozaj dôležitý politik. Napríklad niekto taký, kto stále ťahá za nitky, je v dôležitej štátnej funkcii a má vplyvné postavenie vo vládnej strane.

Teda nielen politickí vyslúžilci, ktorí sa dnes už dajú celkom ľahko obetovať.

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo