RODINNÉ POSTOJE: (Ne)plánovaná pravda

Na Slovensku sa objavila kniha venujúca sa problematike potratu. Možno si poviete: „Ďalšia? Veď takých je tu už dosť.“ Kniha nePLÁNOVANÉ však ponúka pohľad z jedného z tých najlepších uhlov. Pohľad riaditeľky potratovej kliniky, ktorá osem rokov bez výčitiek svedomia spolupracovala pri vykonávaní interrupcií. Po rokoch sa rozhodla napísať o tom, ako veľmi sa mýlila.

Abby Johnsonová už ako mladá pocítila túžbu venovať svoj život druhým. Hoci najprv nevedela, ktorým smerom sa má uberať, po nábore na kliniku Plánovaného rodičovstva sa rozhodla pre pomoc tehotným ženám v núdzi. V tejto oblasti bola veľmi úspešná. Z pozície dobrovoľníčky sa po niekoľkých rokoch dostala až na post riaditeľky kliniky. A práve vtedy pochopila, o čom je celá potratová filozofia kliniky.

Dve strany plota

Kniha nePLÁNOVANÉ opisuje skutočný príbeh jednej ženy, v ktorom sa však nájde mnoho čitateľov. Či už tí, ktorí potrat neschvaľujú, alebo tí, ktorí majú opačný názor. Autorka podrobne opisuje svoju cestu z jednej strany plota kliniky Plánovaného rodičovstva na druhú. Na tú, kde ľuďom záleží na živote každého dieťatka, ale i jeho matky. Veľmi dobre totiž vedia, že interrupciou sa problém matky nevyrieši, ale že sa ním začne život plný trápenia a výčitiek.

Tým zmäteným, zúfalým a panikáriacim ženám som jednoducho navrhla možnosti – stať sa rodičom, potratiť dieťa alebo ho dať na adopciu. Ponúkla som im to, akoby sme diskutovali o obedovom menu. (...) A pritom po celý čas bolo s nami v tej istej miestnosti aj to maličké dieťatko, bezpečne zababušené vnútri maternice a nebolo nikoho, kto by sa zaň prihovoril, kto by bol jeho obhajcom.“ (s. 120)

Pohľad „do zákulisia“

Autorka ponúka pohľad na to, aké klamstvá používa svet na obhájenie potratov, aké sú argumenty, ktoré majú presvedčiť ľudí pridať sa na stranu pro-choice. Klinika Plánovaného rodičovstva nebola primárne zameraná na potraty, ale na to, aby pomohli žene rozhodnúť sa a tým znížiť počet potratov. Tento „dobrý úmysel“ v mnohých prípadoch zatieňuje veľké zlo, akým je interrupcia. Abby na to prišla, keď prvýkrát po ôsmych rokoch asistovala pri umelom potrate pomocou ultrazvuku. Po odchode z kliniky sa dostáva do kontaktu s prácou pro-life hnutia, ktoré dosahuje podobné ciele úplne iným spôsobom:

O každú ženu sa staralo ako o celú osobu – ako o večnú osobu – a to v kontexte jej rodiny, jej duchovných potrieb, jej dlhodobého fyzického a emocionálneho zdravia. Ponúkali riešenia, ktoré rozvíjali a zveľaďovali život žien v dlhodobej perspektíve.“ (s.172)

O potratoch, ale aj o bežnom živote

Kniha sa primárne zaoberá problematikou potratov. Pomimo tejto témy v nej však môžeme nájsť aj množstvo zaujímavých postrehov. V opise ako starostlivo klinika vyberala slová, ktorými sa obhajovala, resp. útočila, sa nám ukazuje, akú moc majú slová. V príklade ľudí z hnutia pro-life vidíme, čo dokáže pokorná a vytrvalá modlitba. A na Abbynej trpkej skúsenosti si môžeme uvedomiť, že veľmi dôležité (a oveľa účinnejšie) je neodsudzovať ľudí za to, čo robia, ale prijať ich a s trpezlivosťou im vysvetliť, v čom ich konanie nie je správne.

Zuzana Schaleková

Abby Johnsonová: nePLÁNOVANÉ
Vydavateľstvo: Kumran
Rok vydania: 2012
Počet strán: 242

Knihu je možné objednať TU

RODINNÉ POSTOJE je názov rubriky, v ktorej vám bude Postoy.sk prinášať každý druhý týždeň témy z oblasti rodiny, výchovy, zdravia a životného štýlu. 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo