Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
25. marec 2012

Michalčík: Kampaň za život je výzvou na dialóg

Symbol bielej stužky už po dvanásť rokov neodmysliteľne patrí k dátumu 25. marec. Ako a prečo vznikla táto iniciatíva a či sa jej na Slovensku darí sme sa porozprávali s Marekom Michalčíkom, riaditeľom organizácie Fórum života, ktorá stojí za organizáciou kampane obhajujúcej práva nenarodených. Dnes...

Symbol bielej stužky už po dvanásť rokov neodmysliteľne patrí k dátumu 25. marec. Ako a prečo vznikla táto iniciatíva a či sa jej na Slovensku darí sme sa porozprávali s Marekom Michalčíkom, riaditeľom organizácie Fórum života, ktorá stojí za organizáciou kampane obhajujúcej práva nenarodených.

Dnes si už po dvanásty raz pripomíname Deň počatého dieťaťa. Pozrime sa viac na koreň veci. Ako vznikla táto iniciatíva? Kto alebo čo stojí za prvotnou myšlienkou?
Všetkému predchádzalo prijatie Deklarácie práv počatého dieťaťa piatimi významnými mimovládnymi organizáciami v roku 1999. Následne jedna z týchto organizácií, detská organizácia eRko, pod vedením vtedajšieho predsedu Maroša Čaučíka vymyslela a pripravila kampaň s heslom „Človekom od počatia“ so symbolom bielej stužky a načasovali ju na deň spomienky na počatie Ježiša Krista. V eRku si totiž povedali, že ak sa zaujímajú o rozvoj detí, do ich „portfólia“ patria aj deti pred narodením. Následne po vzniku Fóra života v roku 2001 prešlo prirodzene bremeno hlavného organizátora na Fórum, avšak eRko ako členská organizácia sa vždy najvýznamnejším spôsobom do jej organizácie zapájala a zapája sa aj dnes. Od roku 2000 sme v rámci kampane žiadali parlament, aby vyhlásil 25. marec za pamätný Deň počatého dieťaťa. Keďže odozva medzi poslancami nebola adekvátna, Fórum života v roku 2005 vyhlásilo Deň počatého dieťaťa bez čakania na parlament.

Deň počatého dieťaťa sa dotýka veľmi nepopulárnej problematiky, ktorá rezonuje v ušiach najmä tých liberálne zmýšľajúcich. Pociťujete negatívne tlaky zo spoločnosti? Z koho strany najviac?
Aké reakcie od okolia sú, záleží aj na nás. Kampaň je totiž aj výzvou na dialóg. Ak sme autentickí, ak sme citliví, ak dostatočne vysvetlíme zmysel a východiská práva na život od počatia, ak je posolstvo dobre spracované aj v textoch a grafickom poňatí kampane, sú väčšinou reakcie pozitívne. A to aj u niektorých z tých, čo s nami nesúhlasia. Negatívne tlaky sú skôr cítiť pri niektorých konkrétnych témach počas roka, počas kampane menej. Skôr ma niekedy zamrzí odignorovanie aktivít kampane zo strany médií. Ale aj to vnímame ako výzvu robiť kampaň lepšou a pútavejšou.

Od koho, naopak, cítite podporu?
Podporu cítime z rozhovorov, emailov, telefonátov, zo zapojených stoviek dobrovoľníkov po celom Slovensku, z množstva práce na kampani, ktorú ľudia urobia bez nároku na honorár, z poslaných financií na kampaň, z uistení o modlitbách za našu činnosť. Mám pocit, že aj trošku rastie počet ľudí, ktorí si uvedomujú, že problematika úcty k životu potrebuje mať svojich hovorcov vo forme kontinuálnych, či opakovaných projektov a majú tendenciu sa zapojiť v rámci svoijich možností. Bez nich by to nešlo.

"Poslanci by mali úctu k životu podporovať najmä snahou o zmenu nespravodlivých zákonov a biela stužky by mala byť deklarovaním tejto ich snahy."

Zdieľať

Minulý rok ste poslali poslancom NR SR výzvu na nosenie bielej stužky. Aké boli ich ohlasy? Vnímali ste z ich strany nejaké reakcie?
Záleží, či v tom týždni, keď posielame list so stužkou, je schôdza alebo je v parlamente voľno a tým pádom pusto. Medzi poslancami sú desiatky tých, ktorí ak sa k bielej stužke dostanú, radi si ju pripnú. Poslanci by mali úctu k životu podporovať najmä snahou o zmenu nespravodlivých zákonov a biela stužky by mala byť deklarovaním tejto ich snahy.

Tento rok sme poslancov, keďže sú noví a na začiatku svojho funkčného obdobia, vyzvali, aby hľadali cesty na zlepšenie ochrany práv počatých detí aspoň v miere spoločenského konsenzu a akceptovania aktuálnych vedeckých poznatkov.

25. marec sa ako Deň počatého dieťaťa pripomína iba na Slovensku. Máte informácie o tom, ako je to s podobnou iniciatívou v zahraničí?
Inšpiráciu na kampaň našlo eRko pred tými dvanástimi rokmi v krajinách Južnej Ameriky, kde je práve 25. marec takýmto pamätným dňom. Ale napríklad aj v Taliansku či Španielsku a ďalších krajinách je tento dátum spojený s najrôznejšími prolife aktivitami. Napríklad aj v Európskom parlamente bude na budúci týždeň prebiehať prolife týždeň naplnený rôznymi seminármi na tieto témy. Avšak štýl a rozsah našej slovenskej kampane je zrejme jedinečný.

Inzercia

Kampaň propaguje myšlienku úcty k počatému dieťaťu a zaujíma verejný postoj na obranu nenarodených. A v tom je pravdepodobne aj hlavný prínos iniciatívy. V čom vidíte ďalší význam, ktorý možno nie je taký viditeľný širokej verejnosti?
Ak už mám podľa vašej otázky hľadať nejaký ďalší význam, tak by som asi spomenul vzájomnú mobilizáciu prolife hnutia a akési „zabetónovanie“ faktu, že k 25. marcu sa hodí urobiť niečo prolife. Už viacero iniciatív vzniklo vďaka tomu, že pravidelne a dlhodobo robíme kampaň. Niektorí si dnes ani neuvedomujú, že je to niečo, čo má svoju históriu a existuje to iba vďaka opakovanému, ale aj kontinuálnemu úsiliu. A z toho sa teším, pretože to je znak toho, že sa kampaň zakorenila a prináša užitok aj mimo naplánovaných schém. Tento rok som sa tiež dozvedel o jednej iniciatíve od ľudí nie z prostredia Fóra života, ktorá by mala prebehnúť práve dnes a asi by nikdy nevznikla bez našej doterajšej práce.

Každoročne sa organizujú v Bratislave a Košiciach i pochody za život. Aké máte skúsenosti s touto aktivitou?
Doteraz sme v Bratislave organizovali duchovne zamerané pochody, ktoré mali pripomenúť aj hlboký duchovný rozmer zápasu o charakter kultúry. Na dnes sme na základe viacerých nezávislých, ale identických inšpirácií od rôznych ľudí pripravili pochod iného charakteru. Chceme, aby to bol pochod vyjadrujúci zmysel celej kampane, aby bol manifestáciou túžby po zakotvení práva na život pre každé počaté dieťa a zároveň, aby z pochodu vyžarovala nádej, že zmena je možná. A s takýmto vlastne občianskym charakterom pochodu my v Bratislave nemáme žiadnu skúsenosť, skôr sme sa podučili od Košičanov, ktorí už dokázali zorganizovať niekoľko takýchto pochodov. Ale rozhodli sme sa do toho ísť a uvidíme aj na odozve od ľudí, ako budeme pokračovať do budúcnosti. 

Zdieľať

Stretli ste sa s konkrétnym prípadom, kedy sa vďaka kampani podarilo zachrániť život nenarodeného?
Pred pár dňami som sa dozvedel o prípade, keď sa mladá mamička rozhodla pre život svojho dieťaťa po tom, čo jej zrak padol na náhodne vysypanú samolepku s názvom „Som za život“ v autobuse. Som presvedčený, že aj texty a vizuály kampane môžu v konkrétnych prípadoch pôsobiť rovnako.

V piatok prebehlo odovzdávanie Ceny Antona Neuwirtha za ochranu života, ktorou každoročne oceníte osobnosti, ktoré sa zaslúžili o šírenie úcty k počatému dieťaťu. Aké sú kritéria na výber ocenených? Ako sa dozvedáte o potenciálnych adeptoch na cenu?
Ocenených každý rok určí predsedníctvo Fóra života na návrhy členov Fóra života a verejnosti. V podstate jedinou podmienkou na nominovanie je výnimočná zásluha na šírení úcty k človeku v každej fáze jeho existencie.

Ocenenie tento rok získali tri úžasné ženy, ktorých zmysel pre pomoc druhým mení spoločnosť. Ocenenie získala MUDr. Alica Válkyová, zakladateľka prvého slovenského hospicu v Bardejovskej Novej Vsi. Odniesla si ho tiež zakladteľka prvého hospicu v ČR a uznávaná autorka na tému paliatívnej medicíny Marie Svatošová. A napokon v kategórii organizácia bola ocenená Rodina Nepoškvrnenej, ktorej zakladateľka sestrička Bernadeta je prezývaná tiež ako slovenská Matka Tereza.

Zuzana Schaleková

Foto: Fórum života

Viac informácii o Fóre života, ako aj o projektoch, ktoré združenie realizuje nájdete na stránke www.forumzivota.sk.

Odporúčame

RODINNÉ POSTOJE: Manželstvá so vzdelaním

RODINNÉ POSTOJE: Manželstvá so vzdelaním

manzelia2_0.jpg Pre niekoho zbytočná otrava a obeta drahocenného času pred svadbou, pre iných rady na nezaplatenie a výrazná pomoc v manželskom spolužití. O predmanželských prípravách sa u nás veľmi nehovorí, viac času sa venuje napríklad sexuálnej výchove. Prečo je v...

KÁZEŇ PATRIKA VNUČKA: Risk a zisk

KÁZEŇ PATRIKA VNUČKA: Risk a zisk

uroda.jpg Začiatkom marca uplynul rok od násilnej smrti pakistanského ministra – mučeníka Shahbaza Bhattiho. Možno sa na prvý pohľad v Pakistane nič nezmenilo, ale aj to, že po roku s úctou prišlo k jeho hrobu okolo 3000 ľudí (nielen kresťanov, ale aj moslimov a hindu...

KULTUREVUE: Václav Havel verzus Kim Jong Il. Súboj protikladov

KULTUREVUE: Václav Havel verzus Kim Jong Il. Súboj protikladov

kim-tank2.jpg Je symbolické, či skôr tragické, keď najvýznamnejší oponent totalitarizmu a predstaviteľ najkrutejšieho diktátorského režimu 20. storočia zomrú počas jedného týždňa. Václav Havel a Kim Jong Il – ukážkový príklad boja protikladov. Jeden zosobňoval svetlo ...