Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
12. marec 2012

RODINNÉ POSTOJE: Manželstvá so vzdelaním

manzelia2_0.jpg Pre niekoho zbytočná otrava a obeta drahocenného času pred svadbou, pre iných rady na nezaplatenie a výrazná pomoc v manželskom spolužití. O predmanželských prípravách sa u nás veľmi nehovorí, viac času sa venuje napríklad sexuálnej výchove. Prečo je v...

Pre niekoho zbytočná otrava a obeta drahocenného času pred svadbou, pre iných rady na nezaplatenie a výrazná pomoc v manželskom spolužití. O predmanželských prípravách sa u nás veľmi nehovorí, viac času sa venuje napríklad sexuálnej výchove. Prečo je však pre snúbencov potrebné absolvovať predmanželskú prípravu?

Prvé výsledky sčítania obyvateľstva 2011 hovoria o rastúcom podiele rozvedených manželstiev oproti výsledkom spred desiatich rokov. V roku 2009 bola miera rozvodovosti na Slovensku asi 40%, tvrdia údaje štatistického úradu. Najčastejším dôvodom na podanie žiadosti o rozvod bolo neuvážené uzavretie manželstva. Práve tejto príčine sa Cirkev snaží zabrániť prostredníctvom predmanželských príprav, ktoré sú pre kňaza zároveň prostriedkom na preskúmanie motivácií páru.

Na čo slúži?

Predmanželská príprava je čas, v ktorom sa celé cirkevné spoločenstvo snaží pomôcť budúcim manželom lepšie si uvedomiť dôležitosť svojho rozhodnutia a v ktorom sa kňazom ukladá povinnosť zistiť, či budúci manželia majú náležité dispozície k platnému a dovolenému sláveniu sviatosti manželstva,“ hovorí pre Postoy.sk Marek Iskra, riaditeľ a duchovný správca Diecézneho pastoračného centra pre rodinu Banskobystrickej diecézy. Manželstvo je stav povýšený na sviatosť, ktorý trvá celý život a je nerozlučiteľný. Súčasťou manželstva je aj výchova detí. Nejde teda len o vzťah dvoch ľudí, ktorí sa rozhodnú byť spolu, ale do tohto rozhodnutia vstupujú aj ďalšie osoby. Je preto potrebné dôsledne preskúmať dôvody, motivácie, príčiny. Zároveň „predmanželská príprava slúži ako pomoc pri objavení posväcujúcej sily, ktorá pramení zo samotnej sviatosti. Prijímaním sviatostného manželstva sa totiž manželia rozhodujú vytvoriť trvalý a nerozlučný zväzok muža a ženy v dobrom i zlom, zdraví i chorobe, šťastí i nešťastí, a to až do smrti, čo v dnešnej kultúre emocionalizmu a individualizmu vonkoncom nie je samozrejmé. Cirkev chce ponúknuť manželom aj ďalšie sviatostné prostriedky, ktorých hodnota a zmysel narastá najmä pri hľadaní síl na prekonávanie kríz, ťažkostí a sklamaní, k čomu v každom manželstve v určitej miere vždy dôjde,“ dodáva Iskra.

Mýty o predmanželských prípravách

Mnohým budúcim manželom sa absolvovať prípravu nechce. V spoločnosti často prevláda názor, že ide len o poučenie o tom, čo Cirkev hlása o manželstve. Snúbenci sa preto často s nechuťou a predsudkami zúčastnia sedení na farských úradoch s pocitom, že ide o ich nemilú povinnosť. No manželstvo, tak ako kňazské či rehoľné povolanie, vyžaduje kvalitnú prípravu. A len málokto vie, že predmanželské kurzy mnohokrát obsahujú aj rady týkajúce sa bezprostredne spoločného života.

Pred pár rokmi sme s manželom absolvovali sériu piatich predmanželských stretnutí, ktoré trvali celý deň. Sedenia mi dali možnosť pozrieť sa na manželstvo v celom kontexte jeho zmyslu, Božieho zámeru s ním, jeho cieľu, čo by sme od neho mali očakávať a z čoho by sme mali "vytriezvieť" skôr než povieme "áno". Aby sme to "áno" pred oltárom mysleli naozaj vážne a nezačali sme sa časom vyhovárať - ale toto nám nik nepovedal, on sa zmenil a podobne,“ hovorí o svojej skúsenosti z predmanželskej prípravy Anna, ktorú dopĺňa manžel Karol: Jedným obrovským prínosom bolo, že informácie, ktoré niekto zbiera celý život, nám boli predostreté ako na tanieri. A to je na nezaplatenie. Šťastná rodina nie je samozrejmosť, je to drina oboch partnerov. A to, o čo by sa mali namáhať v manželstve treba snúbencom povedať už dopredu. Aby vedeli do čoho vstupujú a čo ich asi čaká.“

KBS aj UPeCe

Dôraz na dôležitosť predmanželských príprav kladie aj Konferencia biskupov Slovenska najmä prostredníctvom Sekcie pre rodinu. V rámci Pastoračného plánu katolíckej cirkvi na Slovensku 2007-2013 organizuje Rada pre rodinu Projekt blízkej prípravy na manželstvo formou špecializovaných kurzov. Ide o stretnutia párov, v rámci ktorých sa preberajú rôzne témy týkajúce sa manželského spolužitia. Rada pre rodinu zaviedla model tímu vedenia kurzov, ktorý spočíva v prítomnosti kňaza a manželského páru. Na niektoré špecifické témy sú prizvaní i odborníci z danej oblasti – lekár (plánované rodičovstvo), psychológ (problematika komunikácie, rozdiely medzi mužom a ženou) či pedagóg (výchova detí). (Informácie o konaní kurzov či o výške poplatkov je možné nájsť na stránke Domanzelstva.sk.)

Inzercia

Predmanželské prípravy je možné absolvovať aj vo vybraných Univerzitných pastoračných centrách. V najväčšom z nich – bratislavskom UpeCe sv. Jozefa Freinademetza ročne absolvuje prípravu približne 400 párov. „Pre službu predmanželských príprav sme sa V UPeCe rozhodli, pretože sa od jeho zrodu snažíme napomáhať študentom v dozrievaní. Predmanželskú prípravu pokladáme za integrálnu súčasť tohto procesu. Naviac, koncentrácia potenciálnych adeptov na manželstvo je jedna z najväčších práve na univerzitnom internáte,“ uvádza pre Postoy.sk riaditeľ UPeCe Ján Štefanec.

Čo sa odporúča?

Kurzy prípravy na manželstvo je teda možné absolvovať prostredníctvom uvedeného projektu KBS, v Univerzitných pastoračných centrách či v iných centrách venujúcich sa tejto problematike. Takisto je prípustné zúčastniť sa príprav po dohode u ktoréhokoľvek kňaza. Odporúča sa však pred absolvovaním kurzu osloviť miestneho správcu farnosti či kňaza, ktorý bude pár oddávať. Ten môže akceptovať či neakceptovať vybranú prípravu, alebo tiež informovať manželov o alternatívach, ktoré ponúka farnosť. Budúci manželia si taktiež na základe časových možností a v závislosti od ponuky farnosti, môžu zvoliť formu príprav – víkendovú, celodennú alebo večernú.

Aby sa snúbenci kvalitne pripravili, odporúča sa zúčastniť predmanželských stretnutí v dostatočnom predstihu. Vyhnú sa tak stresovým situáciám vyplývajúcich z vrcholiacich príprav na svadbu. „Určite je výhodou, ak je možné kurz absolvovať spokojným tempom v dostatočnom predstihu pred sobášom,“ uvádza stránka Domanzelstva.sk. Predmanželské prípravy môžu tiež absolvovať aj páry, ktoré spolu vážne chodia, no zatiaľ nad sobášom neuvažujú.

Zuzana Schaleková
Foto: Flickr.com

RODINNÉ POSTOJE je názov novej rubriky, v ktorej vám bude Postoy.sk prinášať každý druhý týždeň témy z oblasti rodiny, výchovy, zdravia a životného štýlu.  

Odporúčame

RODINNÉ POSTOJE: Upíri, čarodejnice a deti

RODINNÉ POSTOJE: Upíri, čarodejnice a deti

upiri_deti2.jpg Twilight sága, Upírske denníky, Čarodejnice či Stratené duše – to sú len niektoré zo seriálov, ktoré nám vo svojej programovej ponuke predostierajú televízie. Hoci obsahom by nemali byť určené detskému divákovi, zaradenie do vysielacieho času hovorí o ...

VOĽBY 2012: Vládu víťazom, adios porazeným

VOĽBY 2012: Vládu víťazom, adios porazeným

box2.jpg Po posledných voľbách v roku 2010 sme napísali, že víťazom i porazeným zároveň je strana Smer. Tento rok sa titul Pyrrhovho víťazstva hodí skôr opačnému brehu – pravici. Víťazi: 1 Robert Fico a Smer-SD. Získať aspoň milión hlasov. To bol podľa R. Fica jeho ta...

KÁZEŇ PETRA FOGAŠA: Keď Ježiš štrajkuje

KÁZEŇ PETRA FOGAŠA: Keď Ježiš štrajkuje

cistenie chramu.jpg Keď Boh stvoril svet a povedal „Buď svetlo!“, ozval sa drsný hlas Chucka Norrisa: „Lebo čo?“ Odvtedy sa dá kritizovať úplne všetko. Vzbury v Biblii Boží Syn sa narodil do takéhoto sveta – sveta, v ktorom sa ľudia hádajú a navzájom si protirečia. Aj...

-20%
Život s chuťou
11,90 9,52

Diár 2024 / / Život s chuťou

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.