Po stopách krízy, ktorá môže položiť Ficovu vládu

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Po stopách krízy, ktorá môže položiť Ficovu vládu

FOTO TASR – Martin Baumann

Prinášame rekonštrukciu posledných dvoch týždňov, počas ktorých gradovala koaličná kríza s Andrejom Dankom v hlavnej úlohe. Je to príbeh s grotesknými zvratmi.

Keďže hlavnou postavou drámy je predseda SNS Andrej Danko, je pre novinárov, ako aj pre zasvätených ľudí, s ktorými sme hovorili o udalostiach týchto dní, zložité hľadať v súčasnom koaličnom chaose racionálne pohnútky a niekedy aj elementárnu politickú logiku.

Nejde však o telenovelu jedného muža, ale o prežitie vlády Smeru, SNS a Mosta-Hídu. Teda tej, ktorá sa zdala – a to nielen na základe propagandistických sloganov Fica, Bugára a Danka – až do roku 2020 celkom bezalternatívna.

Prvá časť: SNS ochutnala eurofondy

Začiatok koaličnej krízy odštartoval ostrý list rektorov vysokých škôl ministrovi školstva, ktorý pôvodne nemal byť vôbec zverejnený (ako prezradil Postoju predseda SAV Pavol Šajgalík).

V prvej polovici júla sa tak prevalil škandál s eurofondmi na ministerstve školstva a aj ostrieľaní politici Smeru boli zaskočení, že z balíka 300 miliónov eur na vedu a výskum nedostali veľké univerzity nič. Nechápali, prečo si SNS robí nepriateľov z rektorov až takýmto okato chamtivým spôsobom.

Minister Peter Plavčan nebol schopný formulovať nijaké presvedčivé vysvetlenia. Čas plynul, hlavnou témou bola opäť korupcia a vláda čelila podobnému tlaku ako minulé leto kvôli Robertovi Kaliňákovi.

Premiér Robert Fico najskôr zaujal svoju obvyklú pozíciu: nechcel vnútri nijako tlačiť na pílu, napokon, len pár týždňov predtým sa neodhodlal na žiadnu vlastnú hru a nechal zvoliť za riaditeľa RTVS Dankovho kandidáta Jaroslava Rezníka.

Premiér ani tentoraz nechcel dávať Dankovi zámienky na výbuchy nekontrolovaného hnevu. Na povestné telefonáty lídra SNS je už zvyknutý, považuje ho za nevyspytateľného politika, ktorého netreba zbytočne provokovať. Preto Robert Fico čakal, ako sa situácia vyvinie. A sledoval, či sa mediálne komický Plavčan v priebehu ďalších dní demontuje sám bez toho, aby k tomu Smer prispel.

Škandál však narastal, a tak presne pred dvomi týždňami, vo štvrtok 3. augusta, novinári po koaličnej rade predpokladali, že konečne zaznejú ráznejšie vyjadrenia kvôli školským eurofondom. A že Danko bude nútený stiahnuť Petra Plavčana. 

V koalícii však naďalej vládol navonok zmier. Predsedovia koaličných strán hovorili na tlačovke o nevyhnutnosti výstavby rýchlostnej cesty R2, ktorú si nedajú kaziť prepočtami ekonomických technokratov. Fico s Dankom vystupovali jednotne, oznámili, že druhú výzvu eurofondov na výskum zastavili, premiér ešte vyslovil očakávanie, že Plavčan čoskoro všetko vysvetlí (Plavčan však namiesto toho čoskoro odišiel na dovolenku).

Druhá časť: Andrej Danko odistil bombu

Vyzeralo to, že koalícia ide najnovšiu kauzu tradičným spôsobom vysedieť, pričom premiér Fico, ktorý má vo vláde olovenú guľu v podobe Roberta Kaliňáka, nemá energiu na nič viac.

Lenže Andrej Danko odistil v tej pre seba najhoršej chvíli zbraň – a ešte ju namieril proti sebe.

V SNS mohli byť pritom vlastne radi, že Fico je pokojný a nijako zvlášť nenalieha na Plavčanovo odstúpenie. No líder SNS začal nasledujúce dni po relatívne zmierlivej koaličnej rade z 3. augusta vo vnútornej komunikácii napádať Smer za to, že mu chce zobrať školské eurofondy a previesť ich pod Pellegriniho úrad.

Potom prišiel šok. V pondelok 7. augusta vypovedal Andrej Danko koaličnú zmluvu. Na tento krok nemal v prvom momente nikto z koaličných partnerov žiadne vysvetlenie. O tom, čo sa naozaj deje, zjavne nevedeli ani poslanci a vedenie SNS.

V informovanom zákulisí sa hovorí o fáme, že Danko sa telefonicky Ficovi opäť sťažoval na Erika Tomáša a ľudí z Úradu vlády, ktorí vraj zase raz chystajú jeho osobnú diskreditáciu.

A Danko sa rozhodol, že sa pomstí tým, že vypovie koaličnú zmluvu práve v čase, keď potreboval Smer aj Most na to, aby mu aspoň formálne držali oslabeného ministra.

V Smere zavládlo zúfalstvo a na najvyšších poschodiach strany sa od toho dňa pravidelne rozprávajú o predčasných voľbách. Andreja Danka vnímajú ako typ paranoidného politika, ktorý žije v hlbokom presvedčení, že sa vo Ficovom okolí neustále kuje plán zničiť ho presne podľa vzoru zničenia Jána Slotu.

Z tohto Dankovho nastavenia vyplývajú skraty, ktorých sa v Smere čoraz viac obávajú, pretože neškodia len SNS.

V najsilnejšej vládnej strane ani v Moste si pritom nerobia nádeje, že by časom mohli vládnuť s SNS bez Andreja Danka. Poznajú stanovy národniarov, podľa ktorých je Danko neohrozeným vládcom strany, ktorý môže kedykoľvek kohokoľvek vymeniť, nahradiť a nepotrebuje na to žiadne stranícke grémium.

Ustráchaní poslanci SNS síce niekedy v zákulisí priznávajú, že ich politický život pod Dankom je pomerne nedôstojný. Ale medzi nimi v Smere nevidia nikoho, kto by bol spôsobilý zorganizovať aspoň menšiu vzburu a garantovať pre Smer pokračovanie stabilnej vlády.

Danko je solitér, na ktorého majú vplyv len ľudia z „paralelnej SNS“ (ako to nazývajú v Smere), teda muži ako bývalý herec a riaditeľ TA3 Michal Gučík a Martin Kvietik, syn herca Štefana Kvietika a spolumajiteľ Slávie Capital.

Napokon, o tom, že Danko okolo seba nemá žiadnych strategicky uvažujúcich ľudí, ale koná v afekte či na amatérske odporúčania Gučíka, ako pri bozkávaní kapitánskych výložiek, svedčili aj ďalšie udalosti po 7. auguste.

Po tom, čo Danko vypovedal koaličnú zmluvu, nebol najbližšie dni schopný nijako vysvetliť ani vlastnému voličovi, prečo to spravil. Postupne predstavoval požiadavky, ktoré už boli na stole dávno predtým (národný letecký prepravca, podpora kúpeľníctva či 13. a 14. platy), alebo banality ako koaličné rady raz do mesiaca.

Ale tomu, čo vlastne jeho šéf chce, zrejme nerozumel ani Jaroslav Paška, ktorý sa v tých dňoch podujal na rolu hlavného Dankovho hovorcu.

Tretia časť: v Smere zvíťazil radikálny prístup

Robert Fico bol Dankovým ťahom s vypovedaním zmluvy úplne znechutený. On, politik stability a premysleného marketingu, musel zrazu hrať dvojitú hru, keď pred verejnosťou vysielal signály, že má všetko pod kontrolou, demonštratívne navštívil Dankovho ministra obrany Petra Gajdoša. Vnútri Smeru však nevedeli, ako na iracionálneho lídra SNS správne reagovať.

Keďže Fico údajne ochorel, koaličná rada, ktorá bola pôvodne plánovaná na minulý piatok, sa zrušila. Problém sa mal riešiť tento týždeň. Potom však opäť začal úradovať Andrej Danko – v pondelok (14. augusta) najskôr sám bez dohody s Ficom a Bugárom medializoval informáciu, že koaličná rada bude v utorok večer. 

Ficovi a Bugárovi neostávalo nič, než túto správu prijať a prísť na stretnutie. Počas pondelka sa však ozvali Peter Pellegrini či Martin Glváč, ktorých vyhlásenia Danka opäť nahnevali. A tak poslal Ficovi s Bugárom esemesky, že stretnutie, ktoré predtým sám cez médiá zvolal, ruší.

Napokon sa však v utorok medzi koaličnými lídrami predsa len rozbehla komunikácia: verejnosť sa takmer v slávnostnom duchu dozvedela, že sa lídri dohodli na obnovení spolupráce a na príprave dodatku ku koaličnej zmluve. Opäť to vyzeralo na zmier.

Keď však ešte v tento deň o situácii opäť diskutovali ľudia z vedenia Smeru, prevažoval už názor, že pôsobenie Petra Plavčana na ministerstve školstva treba ukončiť. Sám Fico patril ešte k tým opatrnejším, ale keďže medzi prítomnými toppolitikmi Smeru nebol Robert Kaliňák, ktorý práve dovolenkuje a z osobných dôvodov nemá záujem na otváraní akýchkoľvek personálnych otázok, zvíťazil radikálnejší prístup.

V utorok večer si to teda vo vedení Smeru vyhodnotili tak, že okrem neštandardného správania Andreja Danka, ktoré nemožno tolerovať, sú tu aj ďalšie obavy, napríklad že Plavčanovo zotrvanie vo funkcii môže strane škodiť v kampani pred župnými voľbami.

Štvrtá časť: Dankova fraška vrcholí

Robert Fico inicioval ešte v tento utorňajší večer aj utajené stretnutie predsedov koaličných strán. Tu sa spolu s Bélom Bugárom snažili Andreja Danka presvedčiť o nutnosti Plavčanovho odchodu z vlády.

Radili mu, aby jeho odchod oznámil buď on sám, alebo nech minister sám ohlási demisiu.

Danko s odchodom Plavčana nakoniec de facto súhlasil, ale koaličným partnerom predostrel vlastný plán, ako to má vyzerať.

Jeho predstava bola, že najskôr prebehne schôdza parlamentu o Plavčanovom odvolaní, na ktorej by Smer a Most ministra podržali podpornými príhovormi v rozprave aj v hlasovaní, a ten by nakoniec niekedy na jeseň sám odstúpil.

O tomto Dankovom bizarnom pláne rokovali lídri Smeru v stredu ráno, ešte pred zasadnutím vlády, a jednoznačne sa ho rozhodli odmietnuť. Fico ešte separátne hovoril s ministrom Plavčanom a snažil sa ho presvedčiť, aby sám podal demisiu. Ten to však odmietol bez požehnania Andreja Danka.

V tom čase sa takisto v Smere dozvedeli, že Danko chystá na skoré poobedie tlačovku, kde ide znovu predostrieť svoje plány na 13. a 14. plat. U Roberta Fica tak pretiekla posledná kvapka trpezlivosti. 

Ešte tesne pred tlačovou konferenciou, ktorá bola zvolaná na 11.00, sa Fico telefonicky spojil s Bélom Bugárom a Andrejom Dankom a informoval ich, že verejne oznámi Plavčanov koniec. Danko dostal ešte šancu, aby to povedal sám, lenže to odmietol.

To, že Andrej Danko bol o tomto kroku informovaný ešte pred premiérovou tlačovou konferenciou, ako to napokon verejne hovoril Béla Bugár, nám potvrdili aj viaceré zdroje z prostredia Smeru.

Fraška v realizácii Andreja Danka onedlho vyvrcholila celkom neuveriteľným spôsobom. Krátko po 11.00 prijal predseda SNS a parlamentu redaktorov .týždňa, ktorým presne v čase, keď ho premiér pred celou krajinou požiadal o meno nového ministra školstva, hovoril, aké má ďalšie plány s Plavčanom, ktorý bude musieť najprv ustáť hlasovanie v parlamente.

Keď Danka novinár upozornil, že Plavčan už podľa premiéra Fica skončil, predseda SNS zahral absurdnú scénku zaskočeného človeka, ktorý sa o konci svojho ministra dozvedá práve v tejto chvíli.

V Smere a Moste nad tým len nechápavo krútili hlavou. A len sa v nich posilnil pocit, že pri politikovi s takýmto správaním sa ďalej môže diať čokoľvek.

S napätím preto očakávali Dankovu politickú reakciu. Hlavnou otázkou bolo, či sa naplní scenár, o ktorom sa v tej chvíli už v kuloároch intenzívne špekulovalo – teda či Danko podmieni svoje zotrvanie vo vláde odchodom niektorého z ministrov za Smer.

Najviac sa v tejto súvislosti skloňovalo meno ministra práce sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera, pretože túto možnosť v médiách naznačila poslankyňa za SNS Magdaléna Kuciaňová. Dankovi nahrávalo aj to, že sa práve riešila citlivá kauza Čistý deň, kde musel Richter po ročnom zápase plnom absurdít ustúpiť a odobrať zariadeniu akreditáciu.

Ako ďalší terč sa Dankovi celkom prirodzene ponúka aj Robert Kaliňák, ktorého Danko ešte minulé leto podržal aj spolu s Bélom Bugárom. Lenže medzi Kaliňákom a Dankom panujú dobré vzťahy, takže je možné, že Danko zatiaľ nad tým ani neuvažoval.  

Keď sa však podvečer Andrej Danko postavil pred kamery, pôsobil ako všetko možné, len nie ako odhodlaný bojovník. Vo svojom improvizovanom výleve národu oznámil, že odchádza so synmi na dovolenku, kde bude štyri dni premýšľať nad tým, ako na situáciu zareaguje a či mu ešte stojí za to ostať v politike.

Divák sa nevedel rozhodnúť, či sa viac smiať alebo súcitiť s mužom, ktorý ešte nedávno sníval, že raz bude premiérom.

Piata časť: Ale čo bude zajtra?

Samozrejme, prvá Dankova nezvládnutá reakcia ešte neznamená, že SNS nebude o niekoľko dní žiadať napríklad Richterovu hlavu. A kalkulovať s tým, že môže ministra práce odvolať spolu s opozíciou v parlamente.

V Smere však podľa našich informácií nie sú ochotní svojho ministra obetovať.

Ak by sa SNS na jeho odvolaní predsa len spojila s opozíciou, bol by to pre Smer jasný dôvod na ukončenie fungovania tejto vládnej zostavy.

Keď sa o téme predčasných volieb diskutovalo medzi vrcholnými predstaviteľmi Smeru, viacerí z nich prezentovali názor, že nie je dôvod sa tohto scenára až tak veľmi obávať a oveľa väčší strach zo skoršieho termínu volieb by mali mať v Moste a v SNS.

To je nakoniec aj dôvod, prečo vo Ficovej strane dúfajú, že Andrej Danko sa k radikálnejším krokom ani neodhodlá. Hoci zároveň pochybujú, či predseda SNS dokáže vôbec racionálne vyhodnocovať politickú realitu.

V najsilnejšej vládnej strane sa však niečo v týchto dňoch zlomilo: v jej vedení si už celkom uvedomujú, že éra stabilnej vlády sa po 16 mesiacoch skončila a prudko klesla pravdepodobnosť, že najbližšie voľby budú v roku 2020.  

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo