Novodobé detské oslavy kazia deti

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Novodobé detské oslavy kazia deti

Flickr/Martin Thomas

Veľkolepé narodeninové oslavy pre spolužiakov sú už novým trendom aj u nás. Čo tým učíme naše deti?

Prvýkrát som sa s tým stretla v Taliansku, kde sme s rodinou žili jeden školský rok. Bola som prekvapená, keď dcérky prišli z tamojšej škôlky s krásnymi farebnými pozvánkami na narodeninovú oslavu. Keď som sa opýtala, koho spolužiačka Francesca pozvala na párty, odpoveď bola: no však jasné, celú triedu! 

Oslava sa, samozrejme, nekonala v dome rodičov Francescy, ale v detskom kútiku v neďalekom mestečku. Tým, že som vedela, že náš čas v Taliansku je časovo obmedzený na vytvorenie si hlbších priateľstiev v škôlke, ospravedlnili sme sa zo všetkých podobných osláv.
Rodina bola ďaleko, slávili sme narodeniny v komunite, v ktorej sme ten rok žili s množstvom detí z celého sveta, a oveľa jednoduchším spôsobom, len s tortou a hrami v našom byte.

Deti boli nadšené, lebo sme sa ako rodičia naplno nasadili. Spoločne sme upratali byt, upiekli tortu, nafúkali balóny, pripravili kvíz o živote oslávenca a najlepšou hrou bol obyčajný Telefón či Stoličky. 

Dcérka bola šťastná, že jej kamaráti spoznali jej rodinu v akcii.

Po návrate na Slovensko a nástupe našej najstaršej do školy ma však zarazilo, že fenomén osláv v detských kútikoch už dorazil aj k nám. 

Už aj na Slovensku

Pre vzťahy so spolužiakmi sa už tieto párty nedali ďalej ignorovať. Dcérka predsa nemohla chýbať na akcii, o ktorej sa potom ešte týždeň v triede hovorilo. A tak zistila, že detské oslavy sú úplne iné, ako ich dovtedy poznala. 

Dnes je už bežné, že rodina zaplatí stovky eur, aby si zarezervovala priestory na oslavu. 

Tú môžete dnes urobiť kdekoľvek, záleží na tom, koľko ste ochotní investovať. Rezervovať sa dá celá cukráreň alebo aj telocvičňa s profesionálnymi inštruktormi a špeciálnym programom pre deti. Pri vstupe je postavený stolík, kde odložíte darček pre oslávenca.

Žiadne osobné gratulovanie z očí do očí sa nekoná. Všetko sa vybaví spievaním Happy Birthday a fúkaním sviečok na objednanej torte, ktorá musí byť v tvare aktuálne najmodernejšej postavičky z animáku. 

Niektorí to vybavia elegantnejšie, oslavou v prírode, v galérii alebo v múzeu. Rodičia na podobnú oslavu deti len privezú a môžu si po ne prísť až po jej skončení. 

Dostať sa však na takúto oslavu nie je samozrejmé, len zopár detí ju totiž organizuje pre celú triedu. Väčšinou donesie oslávenec do triedy len zopár pozvánok pre svojich vyvolených kamarátov. Menej obľúbení spolužiaci sa tak len prizerajú, kto na vytúženú párty dostane tú magickú pozvánku. Sklamanie nepozvaných detí môže spôsobiť obrovské škody na sebavedomí. 

Čo učíme deti, keď im dávame do rúk pozvánky pre vybraných hostí, aby ich rozdali v triede? Už od mala triediť ľudí na tých „našich“ a tých druhých, nehodných našej priazne? 


Prirodzene sa túžba po podobnej oslave s kamarátmi objavila aj u nás doma a ako rodič sa tiež zamyslíte, či neublížite popularite svojho dieťaťa v kolektíve, keď mu podobnú oslavu nedovolíte.

Musíte dať bokom predstavy zo svojho detstva, keď sa nič podobné nerobilo a maximálne ste najlepšej kamarátke doniesli ako darček nejakú maličkosť. 

Ako už mnohokrát predtým stavili sme na pokojný rozhovor vo vzájomnej dôvere. Vysvetlili sme svojej dcérke, že my oslavujeme narodeniny inak. Že má dokonca dve oslavy, lebo oslavuje zvlášť s tatinkovou a potom s maminkinou rodinou. Že má ten dar, 22 bratrancov a sesterníc v podobnom veku. Že každý jej príde osobne rád blahoželať k nám domov. Že doma pečená a zdobená torta, pri ktorej príprave sama pomáha, je tiež výnimočná, aj keď nie je dokonalá ako z cukrárne, lebo všetko, čo niekto spraví z lásky pre druhých, má hodnotu. 

Zároveň sme sa dohodli, že jej kamarátky môžeme pozvať k nám domov postupne hocikedy, aby spoznali lepšie jej život i rodinu. Dcérka sa zatiaľ s týmto variantom uspokojila. 

Oslavy v rodine

Oslavy v kruhu rodiny sú úžasnou príležitosťou na prvé sociálne vzťahy a hľadanie svojej identity. 

Dieťa sa učí, ako pripraviť byt a jedlo pre hostí, lebo tým vyjadrujeme úctu. Vidí, ako sa jeho rodičia snažia pripraviť mu čo najkrajší deň a že jeho najbližší prídu na oslavu len kvôli nemu samotnému, nie pre špeciálne eventy a detské preliezky. Učíme dieťa správať sa dôstojne, keď mu gratulujú. Pozerať sa do očí, vedieť formulovať gratuláciu, poriadne stisnúť ruku, poďakovať za darček. Všetky tie na pohľad formálne veci, ktoré bude v živote veľakrát potrebovať.

U nás je zvykom, že zatiaľ čo sa dospelí rozprávajú, deti si pripravujú v detskej izbe vystúpenie. Deti sú nútené spolupracovať, dohodnúť sa na programe pre rodičov. Dieťa tak zažije prvé predstavenie v rámci rodiny a potlesk od ľudí, na ktorých mu najviac záleží, buduje si sebadôveru na celý život. 

Menšie deti sa učia, že aj dospelí sa potrebujú porozprávať a celá pozornosť nie je zameraná len na ne. Väčšie deti, ktorých to už s malými nebaví, sedia rady pri rodičoch a počúvajú s veľkými ušami rôzne témy, ktoré veľkí zanietene rozoberajú. Vníma rôznosť názorov a ako sa dá o nich bez hádky polemizovať. 

Toto všetko oslava, ktorá je zameraná len na deti, prípadne len oslávenca, opomína. 

Dieťa sa v rodine učí, že hoci je to jeho deň, je zároveň darom aj pre druhých, ktorí majú príležitosť sa stretnúť. Dieťa zároveň otvára svoju detskú izbu, svoje súkromie pre druhých. 

Chápem, že pre rodičov, ktorí nemajú bratrancov rovesníkov, môže byť spôsob detskej oslavy pre spolužiakov dôvod, ako nahradiť dieťaťu komunitu. Aj takáto oslava však môže byť urobená citlivejšie. 

Poslať pozvánky napríklad mailom rodičom pozvaných detí, lebo pozvať všetkých je asi pre väčšinu finančne neúnosné. Urobiť oslavu radšej menej veľkolepo, ale pozvať aj rodičov, aby sa rodiny lepšie poznali a deti zažili pocit komunity. Je to síce náročnejšie, ako odložiť dieťa do detského kútika s inštruktormi, na druhej strane je to však investícia do vzťahov.

Konzumizmus v praxi

Veľkou témou pri oslavách sú, samozrejme, darčeky. Na máloktorej pozvánke na detskú oslavu je k tejto téme konkrétna poznámka. 
Rodičia pozvaných tak niečo kúpia v hračkárstve a dieťa ide s obavou na oslavu, či jeho darček nebude malý a trápny. 

Predstavte si však dieťa, ktoré má aj tak doma všetko, po čom túži, že dostane ďalších 30 darčekov na svojej párty. Vedieme ho tak k materializmu v praxi a už od raného detstva. 

Táto absurdita prijímania darov ide už tak ďaleko, že napríklad v Nemecku je bežnou praxou, že oslávenec pošle pozvaným zoznam vecí, ktoré si želá, a adresu obchodu, kde sa to dá kúpiť. Tak ako na Valentína žijú kvetinárstva z tohto sviatku, tak žijú hračkárstva počas roka z detských osláv. 
Oslávenec ide so zoznamom do hračkárstva, dostane plastovú škatuľu so svojím menom a podľa zoznamu ju naplní a odloží pri pokladni, kde na to majú už potrebné poličky. Pozvaní detskí hostia potom prídu do obchodu a každý zaplatí jednu vec zo škatule. 

Výhodou má byť fakt, že dieťa dostane len také veci, ktoré ešte doma nemá. Staršie deti, ktoré už doma všetko majú, pripisujú na pozvánku číslo účtu, kam môžu posielať peniaze namiesto daru. Absurdné? To je dnes bežná realita medzi nemeckými tínedžermi. 

Dary inak

Snažíme sa viesť deti k tomu, aby vedeli dávať, aby sa naučili myslieť na to, čo ich kamarátov či bratrancov poteší. Rozmýšľame spolu, aký je oslávenec typ človeka, aké sú jeho záujmy a priority. Učíme ich tak empatii a aj tomu, že je cennejšie sa nad darčekom pre druhých potrápiť. 

Na rodinných oslavách sa tiež snažíme nedávať veľké dary, deti učíme, aby aj samy niečo pre oslávenca vyrobili a nakreslili, vraciame sa aj ku knihám, kvetom v kvetináči alebo k pomôckam na vyrábanie, plastelíne, spoločenským hrám či legu. Snažíme sa však pribaliť aj nejakú maličkosť, ako sponky alebo mini dinosaura, len tak pre potešenie.

A to, že prvá reakcia po rozbalení darčeka nie je absolútne nadšenie? Nevadí, k takýmto darom sa potom dieťa časom isto vráti, zatiaľ čo mnohé komerčné hračky len zapadajú prachom. 

Foto Flickr/Martin Thomas

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo