Liek Rectodelt v našich lekárňach skončil

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Liek Rectodelt v našich lekárňach skončil

Tasr

V slovenských lekárňach stále chýba dôležitý liek Rectodelt, ktorý môže dieťaťu v prípade ohrozenia zachrániť aj život.

Nejeden rodič pozná úzkosť, keď sa mu dieťa v noci z ničoho nič zobudí na štekavý kašeľ a lapá po dychu. Laryngitída postihuje najmä deti do päť rokov a pri akútnej forme hrozí opuch slizníc do tej miery, že môže dôjsť až k uduseniu dieťaťa.

Pre podobné stavy mali mnohí rodičia v zásobe čapíky lieku Rectodelt, ktoré pediatri bežne predpisovali.

Napríklad aj pre prípad akútneho alergického výsevu spojeného s opuchmi úst a slizníc. Podobnú situáciu sme nedávno zažili s našou dcérou. So silnými prejavmi potravinovej alergie sme volali lekárke, ktorá odporučila použiť práve čapík Rectodelt, ak ho ešte máme v zásobe. Mali sme ho doma, ale, žiaľ, bol po záruke.

Pediatrička nám teda odporučila ísť ho kúpiť do susedného Rakúska, pretože v našich lekárňach ho už niet. Rodičia z Bratislavy chodia údajne bežne po tento liek za hranice, chcú mať pocit istoty, že ak sa nabudúce zopakuje u dieťaťa hrozivý priebeh kašľa či alergie, tak môžu rýchlo zareagovať.

Prečo chýba v lekárňach?

Po probléme s našou dcérou som zisťovala, ako je možné, že v slovenských lekárňach chýba taký dôležitý liek. Jeho príbeh je vcelku zaujímavý. Začal sa pravidelnými výpadkami v dodávkach, za čo pohrozilo ministerstvo zdravotníctva dodávateľovi pokutou vo výške do 10-tisíc eur. Začalo sa tak konanie o uložení sankcie, a tým aj o vyradení zo zoznamu kategorizácie liekov.

Ministerstvo zdravotníctva pre Postoj potvrdilo, že liek Rectodelt už nie je v tomto roku kategorizovaným liekom, pričom držiteľ registrácie neoznámil na Štátny ústav pre kontrolu liečív problémy s dodávaním lieku.

Podľa vyjadrenia ministerstva sa dajú rektálne čapíky s obsahom liečivej látky prednizon obsiahnutej v Rectodelte vyrobiť aj individuálne v lekárni. Lekár musí na lekársky predpis vypísať rozpis látok na individuálne vyrábaný liečivý prípravok.

Áno, existuje alternatíva, ktorú vám môžu namiešať v lekárni. Tu však nastáva problém. Snažili sme sa obvolať lekárne v blízkosti nášho domu, niektoré nám rovno oznámili, že alternatívne čípky k Rectodeltu nevedia namiešať, lebo im chýbajú ingrediencie. A tá jedna, ktorá komponenty mala, nám odkázala, že si po prípravok môžeme prísť o 24 hodín, lebo forma na výrobu lieku sa musí najprv zachladiť.

Keď však máte pred sebou dieťa, ktorému reálne hrozí opuch slizníc, toľko času nemáte.

Okrem toho platí, že alternatíva čapíka namiešaná v lekárni má trvanlivosť len 3 mesiace. To pre rodiča, ktorý chce mať liek ako železnú istotu v prípadoch akútneho stavu po celý rok, predstavuje nemalý problém. Pravidelne musí kontrolovať dátum spotreby a nanovo si opätovne niekoľkokrát do roka pýtať od svojho pediatra predpis.

Pediatri posielajú do Rakúska

Existujú, samozrejme, tabletkové formy, ktoré obsahujú účinnú látku prednizon. Skúste však dieťaťu v panike, s opuchnutým hrtanom dať prehltnúť tabletku.

Našťastie, naša pediatrička mala čapík v zásobe na ambulancii, tak nám rýchlo pomohla. A pre prípad, že by sa stav zopakoval, utekali sme radšej do rakúskeho Hainburgu po originál čapík Rectodelt. Cena takto zadováženého lieku je však neporovnateľná.

Kým na Slovensku stál Rectodelt s DPH 10,30 centov, pričom pacient doplácal len 1,80 centov, v Rakúsku sme za rovnaké balenie zaplatili cca 16 eur.

Samozrejme, mohli sme skončiť aj na pohotovosti, kde vám účinnú látku pichnú injekciou. No v akútnych prípadoch, keď stres dieťaťa stav ešte zhoršuje, je jednoducho praktickejšie mať prvú pomoc po ruke.

Je zarážajúce, že na Slovensku už mesiace chýba liek, ktorý pomáhal mnohým rodičom zvládať nečakané náročné situácie, keď sa dieťa dusilo, bez nutnej návštevy pohotovosti. A zatiaľ to vyzerá tak, že liek sa na Slovensko ani nevráti.

Prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ hovorí, že liek Rectodelt nie je dostupný z rozhodnutia výrobcu. Zároveň už nie je hradený z verejného zdravotného poistenia, a teda sa naň ustanovenia zákona, ktorý sa týka povinnosti dostupnosti a obmedzenia vývozu, nevzťahujú.

Obrátili sme aj priamo na výrobcu lieku s otázkou, prečo sa rozhodli stiahnuť liek zo slovenského trhu, odpoveď sme však nedostali.

 

 

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo