Čo najhoršie mi dokáže urobiť štát? Čo najhoršie mi dokáže urobiť? Maximálne ma zabiť. Nič horšie nedokáže.
Ako mi môže ublížiť Trump? Maximálne sa ma môže pokúsiť zabiť. Trump má na povel CIA, FBI a ďalšie tie agentúry, Navy Seal atď. atď. Bol americký pravicový časopis National Review, založený v roku 1955. Štyria jeho redaktori predtým pracovali pre CIA. Štyria, nie jeden. A tak ten časopis v roku 1957 publikoval editoriál Nedávny atentát na indonézskeho prezidenta Sukarna mal všetky známky operácie CIA. V miestnosti bol zabitý každý okrem Sukarna.
A to bola CIA na vrchole svojej slávy a moci. Ani toho Sukarna nebola schopná zabiť (bol to rok 1957).
Tak teda teraz na čej strane mám byť: pápeža alebo Trumpa? Keď je tá otázka položená takto…
Trump sa môže maximálne pokúsiť ma zabiť. To je to maximum. Ale aj tak sa mu to nepodarí.
A pápež? Vidím to úplne presne. Zomriem. To v každom prípade. Stojím pri nebeskej bráne. A tam je svätý Peter a má kľúče. Pozerá sa na mňa a listuje v knihe môjho života. Hovorí: „No, neviem, neviem… bol si dosť hriešnik…“
A ja, trasú sa mi kolená, hovorím: „Vaša Excelencia, Vaša Eminencia, prosím vás, nebolo by možné…“ A svätý Peter sa znova pozrie do knihy môjho života a hovorí: „Neviem, neviem…“
A potom k nemu pristúpi bývalý pápež Lev XIV. a niečo mu pošepká. Svätý Peter sa zarazí a opýta sa ho: „A je to pravda?“ A Lev ho uistí: „Áno, je.“
Svätý Peter potom povie: „Tak teda áno, vstúp, Roman, ale je to viac naše milosrdenstvo než tvoja zásluha.“ A ja nadšene a šťastne odpoviem: „Áno, nezaslúžim si to, ale máte pravdu…“
Trump pápežovi nesiaha ani po kolená.
Takže tak. Na čej strane som? Pápeža alebo prezidenta? Pápeža, samozrejme. Ghibellini alebo guelfovia? Guelfovia.
Čo tým chcem povedať? To, že americký prezident je idiot. V Amerike, v USA, je asi 20 až 24 percent katolíkov. Z nich väčšina, 55 percent, volila Donalda Trumpa. A len menšina, 43 percent, volila Kamalu Harris.
A Donald Trump nemal žiadny lepší nápad než zaútočiť na pápeža. Prečo to robí? Tá odpoveď je o dva či tri, či štyri odseky vyššie.
Pozrite sa, pápež povedal niečo nerozumné, hlúpe. Že Boh nepočúva modlitby tých, čo majú v ruke meč.
Vážne?
Bol to pápež, mimochodom, Urban II., kto vyzval ľud, aby sa chopil mečov a putoval do Svätej zeme urobiť niečo drsné a krvavé.
Skutočne Boh nepočúval modlitby tých, čo so zbraňou v ruke postrieľali stráže koncentračných táborov, aby oslobodili väzňov? Skutočne Boh ich modlitby ignoroval?
Skutočne?
Takže i taký dobrý a skvelý človek ako pápež sa občas môže mýliť.
Čo neznamená, že človek smie na neho zaútočiť. Nesmie. Trump pápežovi nesiaha ani po kolená.
A ja preto, že si to uvedomujem, dúfam v to, že Lev sa u svätého Petra za mňa prihovorí.