Kresťania z Číny preveria českú demokraciu, žiadajú tam o azyl

Kresťania z Číny preveria českú demokraciu, žiadajú tam o azyl

Foto: Flickr.com/Justin Reuben

O azyl v Česku požiadalo 60 kresťanov z Číny. Vláda stojí pred dilemou, či ich prijať alebo riskovať stratu priazne čínskych komunistov.

Prenasledovaní Číňania prišli do Česka postupne v období od februára do mája tohto roku, informovali Hospodářske noviny. O ich prijatí alebo odmietnutí rozhodne ministerstvo vnútra. Udelením azylu by verejne dalo najavo, že sa v Číne porušujú ľudské práva.

Komunisti by otvorenú kritiku mohli považovať za nepriateľský akt, čo by pre českú vládu bolo ekonomicky nevýhodné, keďže Číňania u nich vo veľkom investujú. Odmietnutím zasa Česko výrazne naštrbí svoj status demokratického štátu.

Ministerstvo vnútra zatiaľ ani v jednom prípade azyl neudelilo. Na rozhodnutie o poskytnutí medzinárodnej ochrany má zo zákona lehotu 90 dní, ktorá sa dá predĺžiť až na šesť mesiacov. V prípade neprijatia sa utečenci môžu odvolať na krajský súd.

Na verdikt úradov čakajú v pobytových zariadeniach pre žiadateľov o azyl v Kostelci nad Orlicí a Havířove. Podľa informácií HN ide o členov desiatich rôznych kresťanských cirkví. Katolíci i protestanti sú v Číne pod nepretržitým dohľadom tajnej polície. Veriaci sa preto združujú do početných podzemných cirkví.

Podľa sinologičky Olgy Lomovej z Karlovej univerzity Číňania o ochranu v zahraničí zvyčajne nežiadajú zo strachu pred prenasledovaním príbuzných. „Tento prípad je netypický. Možno je v pozadí aj nejaký konkrétny miestny problém, konflikt s úradmi, ktorý ide za hranice otázok viery,“ povedala Lomová pre Hospodářske noviny.

V roku 2016 hľadali útočisko v Česku prevažne Ukrajinci, informoval portál Aktuálně.cz. Ich počet sa zatiaľ vyšplhal na 205. Za nimi nasleduje 130 žiadostí od obyvateľov Iránu, 60 Číňanov, 31 Vietnamcov, 28 Sýrčanov a 26 Kubáncov.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo