V boji proti hazardu otvorili nový front: neziskovky chcú prísnejšie pravidlá

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V boji proti hazardu otvorili nový front: neziskovky chcú prísnejšie pravidlá

Foto: Flickr.com/Riccardo Rigano

Popri petíciách za zákaz hazardu vo viacerých mestách sa rozbehla iniciatíva, ktorá žiada sprísnenie samotného zákona o hazardných hrách. 

Ministerstvo financií pripravuje novelu zákona o hazardných hrách, ktorá je teraz v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Súčasťou novely je napríklad návrh na zavedenie registra poberateľov dávok v hmotnej núdzi, ktorým prevádzkovateľ hazardných hier nesmie umožniť hrať.

Zástupcom viacerých kresťanských neziskoviek sa však novela zdá málo prísna. Predložili preto hromadnú pripomienku, v ktorej navrhujú predovšetkým zrušiť povinnosť zozbierať v petícii podpisy od 30 % obyvateľov, aby obec mohla obmedziť hazard na svojom území.

Petícia má podľa nich zostať nástrojom pre občanov v prípade, že zastupiteľstvo nemá záujem zredukovať počet hazardných miest na území obce. Ďalším návrhom je, aby na udelenie licencie na prevádzkovanie kasína a hracích automatov bol potrebný súhlas obce, ako je to v súčasnosti v prípade stávkových kancelárií.

K téme: 
Smer odmieta napraviť, čo v oblasti hazardu pokašľal Zdieľať


Mimovládne organizácie sa ďalej usilujú o ochranu občanov požiadavkou, aby 500 metrov od škôl, nemocníc, úradov, internátov a podobne nebolo možné prevádzkovať herne. Do registra vylúčených hráčov navrhujú automaticky zaradiť aj nezamestnaných, neplatičov výživného a patologických hráčov. 

Iniciatíva je spoločným dielom Slovenskej spoločnosti pre rodinu, Fóra kresťanských inštitúcií, Fóra pre verejné otázky a Združenia katolíckych škôl na Slovensku. Podporila ju aj Aliancia za rodinu.

Hromadnú pripomienku môžu občania podpísať na stránke organizácie CitizenGo ešte dnes, keď sa medzirezortné pripomienkové konanie končí.

Rezort financií predložil sprísňujúcu novelu o hazarde práve v čase, keď viaceré mestá Slovenska hlásia úspešný boj proti hazardu. V Bratislave, Ružomberku, Levoči či Galante sa už podarilo vyzberať dostatok podpisov od občanov, aby sa zákazom hazardu zaoberali miestne zastupiteľstvá. A pridávajú sa ďalšie mestá a obce. 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo