Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
29. jún 2016

Hazardu v Bratislave odzváňa. Odovzdali najväčšiu petíciu v histórii mesta (video)

Herne by mohli podľa aktivistov zmiznúť z hlavného mesta v januári 2018.

Hazardu v Bratislave odzváňa. Odovzdali najväčšiu petíciu v histórii mesta (video)

Aby mohla obec zakázať hazard na svojom území, potrebuje podpisy aspoň 30 percent svojich dospelých obyvateľov. Iniciatíve Zastavme hazard sa ich podarilo v Bratislave vyzbierať s 30-tisícovou rezervou, keďže celkový počet sa vyšplhal na viac ako 136-tisíc.


„Je to viac ľudí, ako nás všetkých volilo v komunálnych voľbách pred dvomi rokmi,“ povedal na dnešnom zastupiteľstve starosta Vajnor Ján Mrva. „Obyvatelia sa tak cez celé politické spektrum vedia dohodnúť na tom, že nechcú hazard. Nikdy v histórii Bratislavy tu nebola úspešnejšia petícia.“

Na stredajšom mestskom zastupiteľstve odovzdali aktivisti viac ako osemtisíc petičných hárkov primátorovi Ivovi Nesrovnalovi. Zaujímavosťou v tomto prípade je, že primátor je zároveň predsedom petičného výboru. Spolu so starostami všetkých mestských častí Bratislavy získali len od januára takmer stotisíc podpisov.

K téme: 
Hazard odmietli ľudia aj v Galante, Ružomberku a Levoči Zdieľať

„O spoločensky a ekonomicky škodlivých dosahoch hazardu nemožno diskutovať,“ vyjadril pred poslancami Nesrovnal. „Privatizujú sa zisky, ale socializujú sa náklady. Je to spoločensky nevýhodný biznis,“ dodal.

Primátor by mal teraz overiť, či petícia spĺňa všetky zákonné záležitosti. Následne by mali poslanci rokovať o príprave všeobecného záväzného nariadenia, na základe ktorého by bol hazard na území hlavného mesta zrušený. Už pri minuloročnom spustení petície pridali pod ňu svoj podpis všetci 45 mestskí poslanci. Samotný zákaz hazardu by mohol podľa organizátorov iniciatívy platiť od januára 2018.

Inzercia

Odporúčame

Istanbulský balkón

Istanbulský balkón

Na istanbulskom letisku som bol veľakrát. Vlastne som tade prechádzal pri všetkých svojich cestách na Blízky a Ďaleký východ či na Kaukaz.