„Mňa vôbec nezaujíma súkromný život Petra Pellegriniho, mňa zaujíma to, za čo sa zasadil. Zrušením transgenderovej vyhlášky pre nás konzervatívcov navždy zohral historickú úlohu a nikdy mu to nezabudnem,“ vysvetľuje svoju podporu Petra Pellegriniho v rozhovore minister životného prostredia Tomáš Taraba.
Prečo mu ako konzervatívcovi neprekáža, že budúci prezident hlasoval za obdobu registrovaných partnerstiev? Čo si od Hlasu za podporu ešte vypýtal? A požiadal kňaza Mariána Kuffu, aby pre Pellegriniho natočil video?
Vicepremiér hovorí aj o svojom stretnutí s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. O čom sa spolu rozprávali? Prečo sa obával, že ukrajinská vláda zruší spoločné rokovania so slovenskou?
„Je jasné, že my sa Ukrajine neotáčame chrbtom. Je na Ukrajincoch, dokedy sú ochotní znášať obranu, len oni si môžu povedať, kedy stačilo,“ hovorí minister SNS a názory Štefana Harabina na vojnu na Ukrajine označil za extrémne.
Čaká koalícia pri novom predsedovi parlamentu na eurovoľby? Skončí Matovičov prorodinný balíček? Dokedy budú bojkotovať televíziu Markíza? A čo zostane z RTVS?
Pre koalíciu je výborné, že voľby vyhral Peter Pellegrini. Druhé kolo dokázal vyhrať predovšetkým vďaka enormnej angažovanosti národných a kresťanských síl, koalície a k jeho výhre prispela aj maďarská menšina. Aj Peter Pellegrini uznáva, že vo veľkej miere to tak je. Teraz je to na grandióznosti strany Hlas, či zapojenie SNS do kampane zohľadní.
Ak Hlas nechce Andrejovi Dankovi vyhovieť, je to ich legitímne rozhodnutie. Nevznikne z toho žiadny vládny konflikt. Referendum o vláde dopadlo dobre.
Nemyslím si to. Táto koalícia dovládne do konca svojho volebného obdobia. Problém v osobe predsedu parlamentu nie je, koalícia sa na ňom nerozpadne. Nik nebude pre tento post nikoho politicky vydierať.
Ak by Hlas Andrejovi Dankovi vyhovel, chápal by som to. Ale rovnako pochopím, keď sa rozhodnú inak, ich nárok nik nespochybňuje. Ak sa však niekto tvári, že Peter Pellegrini sa stal prezidentom len vďaka strane Hlas, tak klame sám seba.
Ja od Hlasu nechcem nič iné, ako som chcel. Išlo mi o zrušenie transgenderovej vyhlášky a túto podmienku mi splnili. Myslím si, že pre SNS by bolo dobré, ak by mala aspoň ústavnú funkciu. V tomto má moju podporu.
Treba pripomenúť, že aj on mohol v roku 2018 riešiť vládnu krízu inak, mohol ísť do predčasných volieb, ale súhlasil s tým, že Peter Pellegrini sa stal premiérom. Andrej Danko tak v minulosti už ukázal svoju grandióznosť.
Aj preto hovorím o grandióznosti Hlasu. Aj manželia si môžu prejsť kadečím, rozhodujúce je, či sa nerozviedli a našli cestu späť k sebe. Výsledok sa ráta. V tejto koalícii sa snažím nemať s nikým zbytočný konflikt, a vždy keď treba prijať rolu mediátora, som ochotný to urobiť.
Andrej Danko je niekedy tvrdý vyjednávač, ale vždy na racionálnej platforme. Nikdy v našej vláde nenastane taký iracionálny moment, ako bol medzi Matovičom a Sulíkom.
Neberiem to tak, že sa čaká na eurovoľby, ale na inauguráciu prezidenta.
Potom sa táto otázka vyrieši. Bez hlasov SNS nemôže byť zvolený nik. Dohoda je taká, že do inaugurácie to nebudeme riešiť.
Andrej Danko má eminentný záujem nastúpiť do Bruselu. Svojou kandidatúrou mu chcem pomôcť maximálne zmobilizovať národného konzervatívneho voliča. Ľudia si musia uvedomiť, aké dôležité je mať vplyv v Bruseli.
Dnes tam funguje skupina ideológov, ktorá sa od stola hrá na sociálnych inžinierov, likvidujú priemysel a životnú úroveň a snažia sa ideologicky skolonizovať celú Európu. Zatiaľ to všetko hrá v prospech progresívcov z PS a SaS, aj preto si myslím, že by dobrou rozbuškou v Bruseli bola aj účasť niektorého z Kuffovcov.
Ja som SNS k dispozícii. Rolu podpredsedu vlády a ministra robím s tým, aby z toho SNS mala pozitívne body. Ako to stranícky vyriešime, závisí od dohody s Andrejom Dankom. Nateraz som sa zo straníckej politiky celkom stiahol a nechcem sa do nej ani púšťať, chcem eliminovať akékoľvek napätie. Nebolo by to teraz pre vládu dobré.
Nie, no videli ste už po voľbách, ako sa nás médiá s Andrejom Dankom snažili postaviť proti sebe a písali, ako ho idem v SNS vymeniť. Môžem vás ubezpečiť, že určite nebudem robiť kroky, ktoré by náš vzťah narušili. Určite mám záujem, aby SNS bola úspešná značka, ale moje členstvo nie je témou dňa.
Nič také som nezachytil. Maďarič má zlý vzťah s Dankom a asi predpokladá, že taký vzťah s ním majú všetci. Áno, Andrej Danko je typ človeka, ktorý vie buchnúť po stole, vyvolať emóciu, ale všetko je to na racionálnej báze.
Áno, ale poveril ma, že tam mám zostať, a čo dohodnem, to bude rešpektovať. On svojím odchodom prejavil istú nespokojnosť, ale nekázal nám všetkým odísť s ním. Gro diskusie je však vždy v dobrej atmosfére. No pokiaľ sa nebudeme hlásiť o slovo, Smer a Hlas nám ako najmenšej strane v koalícii nemajú dôvod vychádzať v ústrety.

Tomáš Taraba. Foto: Postoj/Adam Rábara
Mňa vôbec nezaujíma súkromný život Petra Pellegriniho, mňa zaujíma to, za čo sa zasadil. Nevolíme si moralistický klub, volíme si politikov na základe výsledkov. Som rád, že sa nám spolu podarilo zhodiť zo stola transgenderovú vyhlášku, v tomto pre nás konzervatívcov navždy zohral kľúčovú historickú úlohu a nikdy mu to nezabudnem.
Pani Záborská garantovala, že bude hrádzou proti genderizmu, ale túto vyhlášku presadili počas ich vládnutia. A čo urobila? Nič. Nepostavili sa a z vlády neodišli. Konzervatívcom sa vďaka Petrovi Pellegrinimu, ktorého nálepkovali ako liberála, podarilo zrušiť to, čo naši ctihodní konzervatívci dovolili prijať.
Na základe toho som Pellegriniho volil s čistým svedomím. Toto by alibista a oportunista Korčok v živote neurobil. Ja verím, že ani on podobným hlúpostiam neverí, len si pred genderistickými pioniermi nechce zavrieť dvere. Doteraz som nepochopil, ako ho mohlo KDH podporiť bez toho, aby si od neho vyžiadalo jasnú konzervatívnu agendu.
Politika je o načasovaní. Keby prvé kolo prezidentských volieb nebolo dopadlo tak, ako dopadlo, ani transgenderová vyhláška by sa nebola bývala takto doklepla. Však ste videli, že prvé zrušenie vyhlášky nebolo kompletné.
Na zrušení sme sa dohodli ešte pred našou spoločnou tlačovkou. Peter Pellegrini predo mnou zavolal pani Dolinkovej a požiadal ju, aby tejto podmienke vyhovela. Pre mňa osobne to bola veľmi dôležitá vec, od Hlasu som nechcel nič iné. Nebyť Pellegriniho, Dolinková zákon nezmení. Aj preto to išlo von hneď tlačovou správou, aby som si poistil, že do rána názor nezmení.
Akceptujem, že Hlas je stredová strana s liberálnym prúdom. Nepopieram ich identitu, ale treba vedieť využiť ten moment a vypýtať si niečo viac. Preto som sa pred prvým kolom neangažoval v prospech Petra Pellegriniho ani som s ním nešiel do konfliktu. Rátal som s tým, že keď nás bude potrebovať, bude nám rozumieť.
V Hlase si uvedomili, že bez silného zaangažovania nás konzervatívcov by prezidentské voľby neboli bývali úspešné. Aj Peter Pellegrini si to uvedomil a dávam mu za to kredit. Ako sa píše v Biblii, podľa ovocia ich poznáte.
Petra Pellegriniho môžem hodnotiť, ako hlasuje, iba keď sme spolu a keď hlasuje za moje veci. Hoci v minulosti v týchto témach hlasoval inak, nemám dôvod robiť mu kázne, môžem ho iba získať pre vlastnú agendu, čo sa mi podarilo. Nemusí byť bojovníkom našej agendy, stačí mi, že vie stanoviť mantinely, v ktorých je ochotný rozprávať sa o jej podpore.

Pellegrini po zrušení transgenderovej vyhlášky urobil viac pre konzervatívnu politiku ako Vašečka so Záborskou, ktorí sa proti tomu vtedy nepostavili.
Pokiaľ sa nepostavia štýlom, že odchádzajú z klubu a koalícia bez zrušenia vyhlášky nemôže počítať s ich hlasmi, je to len mlátenie prázdnej slamy.
Od Záborskej bolo falošné, že po tom, ako s ňou Heger vytrel podlahu, sa to snažila zvrátiť zákonom o rodných číslach, pri ktorom sa musela spoliehať na opozíciu. Mali sa postaviť Hegerovi, ktorý vzišiel zo spoločenstva pri Dóme svätého Martina, nie sa zrazu prikrývať Pellegriniho plachtou.
Napriek tomu vám garantujem, že Ivan Korčok by v živote transgenderovú vyhlášku na rozdiel od Pellegriniho nezrušil. Mňa zaujímajú výsledky.
Pellegrini ani Korčok zďaleka nie sú náš hodnotový svet, ale od Pellegriniho sme dostali jasné výstupy, ktoré z neho spravili konzistentnejšieho človeka, s ktorým konzervatívec vie robiť. Pellegrini nás akceptuje a dokáže nám načúvať.
Sme jediný štát, kde sa pri transgenderi podarilo vrátiť späť. To je malý zázrak. Toto bola zásadná vec aj pre Mariána Kuffu.
Marošovi Kuffovi som volal už pred Veľkou nocou, že transgenderovú vyhlášku sa vďaka Petrovi Pellegrinimu podarí zrušiť. Informoval som ho, že som s Hlasom o tom po prvom kole rokoval, a ak sa to podarí, aj z duchovnej stránky to bude veľké víťazstvo všetkých tých, čo sa za to modlili.
Ani sekundu som nepochyboval o tom, že sa pri voľbe postaví jasne na stranu Pellegriniho. Jemu je politika srdečne ukradnutá, on sa nepozerá na to, kto čo hovorí, ale kto čo presadí. Ale vôbec to nebolo tak, že by som ho prosil, aby natočil video. Bez zrušenia transgenderovej vyhlášky by som ho išiel voliť, ale nevložil by som sa do jeho kampane a myslím, že ani farár Kuffa.

Tomáš Taraba. Foto: Postoj/Adam Rábara
To, čo bolo teraz možné, sme si už vyrokovali. Nevládneme s klasickými konzervatívnymi stranami. Konzervatívnosť Smeru vidíme na oslavách svätého Cyrila a Metoda, ale v Bruseli neraz hlasujú v rozpore s konzervatívnymi morálno-etickými postojmi. Ale mám empatiu voči nim, že nie sú konzervatívci.
Požiadal som ich ešte o to, aby v krátkom čase predložili návrh na väčšiu ochranu tehotných študentiek.
Áno, ale viem si predstaviť krok za krokom presadiť aj iné opatrenia zo Záborskej zákona, na ktorých bola zhoda. Chcel by som tiež, aby mal štát povinnosť podporovať pro-life aktivity a organizácie. Je absurdné, že desiatky rokov z verejných zdrojov financujeme LGBTI agendu, ale naratív, že vždy je lepšie život dať ako zobrať, vo verejnom priestore už nemá priestor. To treba zmeniť.
Už len po ekonomickej stránke nie je nič horšie pre štát, ako keď vymiera a nemá kto robiť. Kultúra smrti, ako o nej hovoril svätý Ján Pavol II., je na konci dňa samozničujúca.
Prijatie potratovej tabletky, ktoré bolo na spadnutie, sa nám podarilo zastaviť. Veľmi jasne sme povedali, že bez súhlasu koaličnej rady to ísť nesmie.
Nebudem to definovať, ale je to rozbuška, pred ktorou som ich varoval. Ak by som nadobudol pocit, že mi v tejto agende nedávajú priestor, nebol by som pri tom. Stále platia moje slová, že Slovensko bude po našom vládnutí určite konzervatívnejšou krajinou. Predchádzajúca najkonzervatívnejšia vláda v konzervatívnej oblasti nespravila ani piaď.
.jpg)
Záborská s Vašečkom premrhali svoj kapitál a umožnili cestu progresívnoliberálnemu eldorádu. To my nedovolíme. Dnes musíme chrániť ľudí pred štátom, garantovať im výhradu vo svedomí a zabezpečiť, aby neboli tlačení do morálne sporných rozhodnutí.
Ak tu má niečo konzervatívne prejsť, musí s tým prísť SNS, ktorá jediná dokáže dostať na palubu Smer a Hlas, ktoré tej agende neveria. Je to čisto mocenská vec.
Poslanci SNS nikdy nebudú mať problém hlasovať aj za zákony Záborskej a Vašečku, no oni so svojimi návrhmi už žiadnu vodu nenamútia. Len našich desať hlasov im nepomôže. Keby v minulosti pani Záborská bola dokázala lepšie komunikovať a rokovať aj s opozíciou, bola by dnes oveľa ďalej.
Raz som jej vybavil, že Hlas odišiel z hlasovania a znížili kvórum, no Záborská nevedela vybaviť ani svojich. A smeráci nad ňou zlomili palicu, keď nehlasovala za zákaz vyvesovania dúhových vlajok na štátne budovy ani nedodala hlasy.
Ja chcem predkladať len zákony, o ktorých viem, že prejdú a zbytočne nerozhádajú celú spoločnosť. Konzervatívni politici ako Čepček robili chybu, že nepripravene a prvoplánovo chodili do súbojov, z ktorých vychádzali porazení, a tábor tým stratil bojovú morálku.
Predpokladám, že by nešiel do aktívneho konfliktu s parlamentom.
Keďže Robert Fico viedol spoločné rokovanie s ukrajinskou vládou v Michalovciach, požiadali ma, aby som ho zastúpil. So Zelenským sme sedeli vedľa seba asi hodinu. Ľudsky som sa ho pýtal, ako osobne znáša súčasnú situáciu. Verím, že je to neúprosný pocit, keď večer neviete, čo bude s vašou krajinou ráno. Situácia na fronte je extrémne napätá. Viacerí politici aj tam priznávali, že vyhliadky sú dnes skôr horšie ako lepšie.
Prezidentovi som poďakoval za to, že nezabránili spoločnému rokovaniu našich vlád. Po vyjadreniach českého premiéra Fialu, že sme bezpečnostným rizikom, sme sami predpokladali, že Ukrajinci nebudú chcieť byť niekde medzi Slovenskom a Českom. Nebolo by nás prekvapilo, ak by sa preto rokovanie boli rozhodli zrušiť.
Fialovo prirovnanie Slovenska k bezpečnostnému riziku bola pre mňa najväčšia urážka, akú môžete v zahraničnej politike nejakému štátu adresovať. Korčokovi a PS nezabudnem, že sa voči týmto tvrdeniam neohradili. Aj českému prezidentovi som povedal, že si to mohli odpustiť.
Keďže Česko sa výrazne personifikovalo s tvrdením, že stretnutie Juraja Blanára s ruským ministrom zahraničia Lavrovom je problémom pre Ukrajinu, skutočnosť, že ukrajinskí predstavitelia aj tak prídu na Slovensko, by automaticky vyvracala české tvrdenia. Veď predsa Fiala zrušil s nami konzultácie pre rokovanie s Lavrovom, lebo sme tým vraj urazili Ukrajinu.
Z logiky veci by týmto krokom mala byť primárne urazená Ukrajina, čo sa nestalo. Bola to tak facka pre Fialu a nakoniec aj Česká republika prestala tento argument používať.
Ocenil som, že prezident Zelenskyj mal na danú vec triezvy pohľad. Bez jeho súhlasu by sa totiž spoločné rokovanie vlád neudialo. Som rád, že sa nedal zatiahnuť do týchto politických hier, povzniesol sa nad to a uprednostnil dlhodobú víziu. Je kľúčové, aby politické reprezentácie pracovali na dobrých vzťahoch s kýmkoľvek.

Tomáš Taraba. Foto: Postoj/Adam Rábara
Ak je niekto triezvy politik, môže hodnotiť len skutkový stav. Ukrajinci, a už vonkoncom nie Česi, nám dnes nemajú čo vytknúť. Pána prezidenta som ubezpečil, že Slovensko urobilo v pomoci Ukrajine maximum v tom, čo sme im vedeli dať. Pri porovnaní s HDP ide o veľké čísla. Slováci sa ukázali aj pri prijímaní ukrajinských utečencov ako veľmi nezištný národ. A pripomenul som mu aj náš záujem na obnove Ukrajiny, aby sa na nás nezabudlo.
Naša vláda odmieta byť v rétorickej vojne s kýmkoľvek. Niekedy mi to pripadá tak, že čím sú štáty Európskej únie menšie a menej významné, tým sú vokálnejšie. To v určitom momente začne byť otravné až trápne. Keď je vás päť a pol, darmo chcete určovať, ktorým smerom má konflikt ísť. Môžete len hrať rolu, že keď vás niektorá zo strán bude potrebovať na sprostredkovanie čohokoľvek, pomôžete jej v tom.
Som preto rád, že sa rokovanie vlád uskutočnilo. Keby mali Ukrajinci akúkoľvek zásadnú výhradu voči našej reprezentácii, tak sem neprídu. Je jasné, že my sa Ukrajine neotáčame chrbtom.
Naša geopolitická realita je taká, že ak niekedy dôjde k urovnaniu konfliktu, našou víziou je štandardizovať aj vzťahy s Ruskom. A aj dnes tu musia byť štáty, ktoré dokážu zohrať rolu, aby sa v nich obe strany mohli stretnúť na rozhovoroch.
Som s tým úplne v poriadku, logistická podpora naďalej funguje. Ja nemám problém s pomocou, ale som primárne proti tomu, aby štát rozdával niečo, za čo nemá náhradu. Humanitárne jasne stojíme pri Ukrajine, ale viac vojenskej pomoci sa v rozpore s vôľou ľudí už ani rozdať nedá.
Heger s Naďom a Korčokom porozdávali veci, ktoré vydávali za vraky, hoci pre Slovensko mali v danom momente nezastupiteľnú hodnotu. Slovensko za ne nemalo náhradu a ich vykrytie nás bude stáť ťažké miliardy.
Ale ich deklarované kompenzácie ani zďaleka nesedia. Slovensko dnes nevie samo reagovať pri ochrane jadrových elektrární, Gabčíkova, nevie ochrániť svoje veľké mestá a je odkázané na ochranu štátu, ktorý nás považuje za bezpečnostné riziko pre Európu.
Ale pomoc Česka je prioritná. Pamätám si, ako nám aj Krajniak rozprával, že za zostatkovú cenu odkúpime Patrioty. Ukážte mi, kde sú. Slovensko bolo v tomto oklamané, ale našimi politikmi.
V tomto nič nevyčítam Západu, žiadnym Američanom, Nemcom či Francúzom. To bola všetko nadpráca Hegerovej vlády, ktorá to ústavne lámala cez palicu. Aj v Bruseli mi hovorili, že Zelenskyj si veľa vecí od nás nepýtal, to Heger uletel a začal im sám ponúkať zbrane, ktoré vojnu nerozhodnú. Ukrajincom bolo trápne neprijať to.
Je na Ukrajincoch, dokedy sú ochotní znášať obranu, plne to rešpektujem. Len oni si môžu povedať, kedy stačilo. Podmienky urovnania konfliktu nemôžeme za nich diktovať my. No stále si zároveň myslím, že je to tragédia pre obe strany.
Samozrejme, Rusi sa budú dnes snažiť redefinovať hranice, to je očividné, preto bola podľa mňa chyba, ak Ukrajina nepristúpila na mierové rokovanie a nevzdala sa členstva v NATO. V tomto stave sa členom Aliancie ani nestane.
Pre malý slovenský štát je však kľúčové na medzinárodnopolitickom nebi rozprávať o priorite rešpektovania hraníc. Ak to hodíme do koša, automaticky patríme medzi zraniteľné štáty. Nie sme veľmoc, nemáme koloniálnu minulosť, sme ovce na trhanie. Aj preto musíme mať s Maďarskom najlepšie vzťahy. Máme spoločnú tisícročnú históriu, netvárme sa, že bolo tisíc rokov negatívnych, treba hľadať aj pozitívne aspekty dejín.
Podľa mňa vojnu treba pomenovať jasnými menami. Andrej Danko zdôrazňuje, že konflikt neprišiel sčista-jasna, mal nejakú predohru a zohľadňuje objektívne potreby rusky hovoriaceho obyvateľstva na východe Ukrajiny. V tom, že sa naň nebral dostatočný ohľad, vidí spúšťač eskalácie.
Myslím si, že keď sme už vo vládnych funkciách, netreba veľmi komentovať jav, ktorý je medzi nami. Treba dopomôcť k jeho vyriešeniu.
Je to ruská agresia, ja som to tak pomenoval a tak to aj je.
Nie. Základom je pre nás to, že spoločne vo vláde vieme presadiť našu agendu.
Z môjho pohľadu to sú extrémne názory. Akceptoval som, že mnohým buričstvo Harabina imponuje, ale keď chcete nakoniec niečo zmeniť, musíte vedieť aj politického oponenta v Bruseli dostať za stôl a nájsť zhodu. Burcovanie je svojím spôsobom prospešné, to u Harabina kvitujem, ale z praktického výkonu politiky má rétoriku, ktorá nevie priniesť výsledky.

Tomáš Taraba. Foto: Postoj/Adam Rábara
Bolo to rozhodnutie SNS, ja som na tú tlačovku nešiel ani som to nekomentoval. Ja som v žiadnom prípade na Petra Pellegriniho útočiť nechcel a v prípade ústretových krokov z jeho strany som chcel hľadať zhodu na jeho podpore.
Myslím, že narážal na fiškálnu sanáciu štátu.
Na Robertovi Ficovi oceňujem jeho jasné vyslanie signálu, že je ochotný baviť sa o čomkoľvek a ísť až do takejto krajnosti. Toto je na sociálneho demokrata kľúčový odkaz, ktorého by sa mala opozícia pozitívne chytiť.
Aj mňa primárne zaujíma, aby sa v maximálnej miere zoštíhlil štátny aparát. Podľa našich odhadov až 300-tisíc ľudí robí na agende komunikácie so štátom. Toto je neefektívne riadený štát. Keď nepoviete dosť, rozrastie sa to ako rakovina. Sú tu stovky dohodárov, vidím to aj na svojom ministerstve. Niektoré oddelenia treba personálne navýšiť, ako napríklad EIA, ktoré vôbec nestíha, ale na iných vám nevedia povedať, čo robia.
Prorodinný balík bude okresaný, to je istota.
Oceňujem, že samotná SNS sa stotožnila s mojím názorom, že prorodinný balík by sme mali tento rok presadiť. V koalícii však tento v Matovičovi zosobnený balík nemá veľkú podporu a je voči nemu veľká oponentúra. A keďže OĽaNO aj s KDH odmietli hlasovať za rozpočet, ktorý tento prorodinný balík, ale aj rodičovský dôchodok obsahoval, vyslali tým signál, že im samým na tom až tak nezáleží.
Je logické, že ak za rozpočet s balíkom nezahlasovali ani opozičné strany, ktoré ho v minulosti presadzovali, zvyšok koalície zaň bojovať nebude.
Ja som v tejto veci ostal jediný pešiak. Prorodinný balík zarezala dnešná opozícia, ktorá sa proti rozpočtu iracionálne postavila. Nehovoriac o masívnych dlhoch, ktoré Matovičova a Hegerova vláda narobili za covidu a ktoré nastal čas splácať.
Je to otvorené. Musíme nájsť balans na udržanie medzi čo najadresnejším sociálnym štandardom ľudí a medzi ozdravením verejných financií. Pod ochranou sociálneho štandardu si však nepredstavujem plytvanie.
My ich nepotrebujeme pre bežný zákon, ale ošetril som si to v koalícii, že chcem pre túto vec získať KDH na palubu. Aby sme tak vyslali signál opozícii, že nemáme problém pracovať na konštruktívnych veciach, hoci PS ma nezaujíma. Je to jedna extrémistická strana, ktorá by mala byť izolovaná.
Prišiel som s elegantným ústavným zákonom, ktorý prinútil všetkých sa k téme postaviť, či sú za alebo proti. Sedel som k tomu s Viliamom Karasom, KDH chce v prvom kroku bežný zákon, ktorým sa rovnako predíde správnemu konaniu. To sa musí skončiť. Je príšerné, aby mi generálny prokurátor po dva a pol roku povedal, že môžeme odstreliť štyri medvede, lebo to mimovládka v konaní napadla. Podľa súdu je medveď problémový až po tom, čo niekoho napadol, to je výsmech ochrany ľudí.

Možnosť odstrelu sa po novom zahrnie do mimoriadnej situácie, ktorých je dnes na Slovensku 19. KDH navrhlo, aby hranicu odstrelu určoval okresný úrad podľa skutkovej situácie. S tým som úplne v poriadku, pôvodne by som si to ani sám takto netrúfol navrhnúť, takže som spokojný. Zásahovému tímu a poľovníkom to ešte viac rozväzuje ruky.
Keď to spoločne vyjde, bude to veľmi jasný signál, že sa aj s KDH vieme zhodnúť na otázkach, ktoré sa týkajú života a bezpečnosti ľudí. Na tom sa s extrémistami z PS nikdy nezhodneme.
Ja som človek, ktorý chodil všade, a bol som skôr za to kritizovaný. Aj v koalícii som povedal, že ich konflikty s novinármi nie sú moje. Povedal som si, že budem chodiť všade až do momentu, keď niekto voči mne urobí okatú špinavosť. To, čo urobila Töröková, mi ani tak nevadí, prekáža mi status Markízy, ktorá ma dala na pranier. Podľa mňa porušili základnú novinársku etiku.
Ale jej otázky navodzovali dojem, že nemáme čo riešiť, lebo pri tomto medveďovi nebol problém ho odstreliť, s čím nesúhlasím. A ona zo mňa išla robiť hlupáčika. Ak vás niekto ako pani Töröková po vašej odpovedi naschvál naháňa s tou istou otázkou dookola, tak to robí už len preto, aby vás v nejakej fáze vystrihol a „zhovadil“ v televízii. Nech to robí, ale my to ďalej nemusíme akceptovať. Je to súkromná televízia, má právo na akýkoľvek formát, ale my sa na ňom zúčastňovať nebudeme.

Tomáš Taraba. Foto: Postoj/Adam Rábara
Áno, nebudem sa s nimi baviť dovtedy, dokým status, v ktorom ma pranierujú, ako mám odpovedať, bude visieť na Facebooku Markízy. Dokým sa budú ku mne správať ako k žiačikovi, nemáme sa o čom baviť.
Keďže sa to stalo v deň koaličnej rady, bol tam návrh, aby sme do Markízy prestali absolútne chodiť. Smeráci ju už dlhodobo ignorujú, v ničom im to neuškodilo a divili sa nám, že tam chodíme. Dohodli sme sa, že nikto, ani koaliční poslanci, nebude chodiť do Markízy. Keď má niekto patent na to, aby z vás robil hlupáka, my to nebudeme legitimizovať.
Ale aj počas prezidentskej kampane vznikol dojem, že agenda televízie bola aktivistická. Jej novinári sú aktivistická úderka v prospech opozície. Priazeň Markízy si kúpila predošlá vláda za zbytočné štátne reklamy v hodnote desiatok miliónov eur cez Tipos a vakcinačné kampane. Som hlboko presvedčený o tom, že Demokrati mali práve preto nadpriemerné zastúpenie v reláciách.
Ja som hlboko presvedčený o tom, že to to tak bolo preto, že im Heger cez Tipos pustil peniaze. Vieme, aké tie sumy boli, a som v pohode s tým, že im peniaze okresali o 70 percent. Však toto je kupovanie si médií, my mainstream ani nepotrebujeme. My sme voči nim urobili ústretový krok, že sme sa s nimi bavili, hoci sú voči nám vyhranení. Ak bude Markíza o nás stáť, možno časom ukáže svoju serióznosť a prestane robiť bulvárne spravodajstvo.
Z RTVS sa stal polokomerčný brak už za Rezníka. Zo záchodov spravili spovednicu už za jeho éry. Rezník si žil vlastný príbeh už od prvého dňa, ako si sadol na stoličku šéfa RTVS, a vníma to tak aj Andrej Danko. Tá televízia nemá základné vnútorné objektívne procesy bez ohľadu na to, kto je riaditeľom. RTVS nevzdeláva ľudí k žiadnej národnej identite, len kopíruje Markízu. Áno, už za Rezníka sa začali výrazne kontrahovať externé firmy.
Ak majú RTVS dodávať obsah súkromné eseročky za desiatky miliónov eur ročne a nevytvára si obsah sama, nech potom nie je financovaná zo štátneho rozpočtu. Nech si Machaj na ulici zháňa sponzorov a my dáme 70 miliónov na opravu nemocnice. Je to jedna aktivistická, nevyvážená televízia s nulovou spoločenskou hodnotou bez vlastnej tvorby.
Priznám sa, ja ho nepozerám. Ja RTVS vôbec nepotrebujem na propagáciu svojich myšlienok ani nepotrebujem RTVS spravodajsky ovládať.
Stačí mi, keď sa pozriem na programovú skladbu, v ktorej nevidím žiadnu pridanú hodnotu. Keby som si teraz v TA3 objednal minimálny verejnoprávny obsah za 10 miliónov eur, tak to rovnako naplní literu zákona a ušetríme 60 miliónov.
Ak by to bolo takéto okaté, ani by to nefungovalo. Ak RTVS dostane normalizačnú nálepku, nebude to plniť svoju úlohu. Mňa skôr zaujíma, kedy bude verejnoprávna televízia vysielať filmy o štúrovcoch, dokumenty o dejinách Slovákov v Uhorsku a príbehy o najznámejších cirkevných a národných buditeľoch.
To platí, dnes by som ten status už nedal. Vôbec by som nekomentoval Zuzanu Čaputovú, keby nebola spravila to isté pri Zuzane Fialovej a nespustila na mňa hejt, keď zo mňa chcela urobiť muža, ktorý útočí na ženy. Pritom som na Fialovú v ničom neútočil, len na portál RTVS, ktorý tam na Veľkú noc nemal ani kríž. Bolo to déjà vu, ale aj tým pomohla zmobilizovať nášho voliča pred prezidentskými voľbami.
Áno, pretože sa ukázala ako sebastredná osoba v čase, keď sa na Slovensku najviac porušovali ľudské práva. Týchto ľudí sa jedinou vetou nezastala, ale venovala sa mne, v danom čase poslancovi na periférii. Podľa mňa to neodhadla, rovnako ako polícia, ktorá to označila za príklad šikany maloletých, čo je trestný čin. A ona sa neozvala, že sú tu súdy, ktoré určujú, či to je alebo nie je trestný čin.
Ukázala sa ako reprezentantka progresívneho sveta, ktorý sa navzájom kryje. Na tomto jej statuse si to veľa ľudí uvedomilo, vtedy spadla z vrcholu popularity. Pritom mala našliapnuté na to, aby bola prezidentkou desať rokov. Ľudsky jej nemám čo vytknúť, no politicky to neplatí.