Tomáš Taraba Pellegrini urobil pre konzervatívnu politiku viac ako Záborská s Vašečkom

Pellegrini urobil pre konzervatívnu politiku viac ako Záborská s Vašečkom
Tomáš Taraba. Foto: Postoj/Adam Rábara

Odoberať autora e-mailom

Nezmeškajte žiaden článok.

„Vojnu treba pomenovať jasnými menami. Je to ruská agresia,“ hovorí minister za SNS Tomáš Taraba. 
Lukáš Kekelák
Lukáš Kekelák
Vyštudoval žurnalistiku na Katolíckej univerzite v Ružomberku a na Univerzite Komenského v Bratislave. Venuje sa najmä politike a zdravotníctvu.
Ďalšie autorove články:

Lekárka Visolajská Najhlasnejšie sa sťažujú na kolegov najmenej šikovní lekári. Mňa pre pohlavie nikdy nespochybňovali

Ťažkosti lekárok v praxi Hádam nedáme na operačku ženu. Vás sa neoplatí zaúčať, ste vydatá. Čo zažívajú lekárky v nemocnici?

Krajniak o konzervatívnom bloku Matovič donútil opozíciu byť jeho vazalom, ja progresívcom pomáhať nechcem

„Mňa vôbec nezaujíma súkromný život Petra Pellegriniho, mňa zaujíma to, za čo sa zasadil. Zrušením transgenderovej vyhlášky pre nás konzervatívcov navždy zohral historickú úlohu a nikdy mu to nezabudnem,“ vysvetľuje svoju podporu Petra Pellegriniho v rozhovore minister životného prostredia Tomáš Taraba. 

Prečo mu ako konzervatívcovi neprekáža, že budúci prezident hlasoval za obdobu registrovaných partnerstiev? Čo si od Hlasu za podporu ešte vypýtal? A požiadal kňaza Mariána Kuffu, aby pre Pellegriniho natočil video?

Vicepremiér hovorí aj o svojom stretnutí s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. O čom sa spolu rozprávali? Prečo sa obával, že ukrajinská vláda zruší spoločné rokovania so slovenskou? 

„Je jasné, že my sa Ukrajine neotáčame chrbtom. Je na Ukrajincoch, dokedy sú ochotní znášať obranu, len oni si môžu povedať, kedy stačilo,“ hovorí minister SNS a názory Štefana Harabina na vojnu na Ukrajine označil za extrémne.

Čaká koalícia pri novom predsedovi parlamentu na eurovoľby? Skončí Matovičov prorodinný balíček? Dokedy budú bojkotovať televíziu Markíza? A čo zostane z RTVS?

Robert Fico tvrdí, že najlepším riešením pre koalíciu by bolo, ak by sa predsedom parlamentu stal Andrej Danko. Aj vy si to myslíte?

Pre koalíciu je výborné, že voľby vyhral Peter Pellegrini. Druhé kolo dokázal vyhrať predovšetkým vďaka enormnej angažovanosti národných a kresťanských síl, koalície a k jeho výhre prispela aj maďarská menšina. Aj Peter Pellegrini uznáva, že vo veľkej miere to tak je. Teraz je to na grandióznosti strany Hlas, či zapojenie SNS do kampane zohľadní.

Ale Hlas trvá na tom, že post predsedu patrí im a do funkcie chcú Richarda Rašiho.

Ak Hlas nechce Andrejovi Dankovi vyhovieť, je to ich legitímne rozhodnutie. Nevznikne z toho žiadny vládny konflikt. Referendum o vláde dopadlo dobre.

Andrej Danko chcel už pred voľbami za podporu Pellegriniho kandidatúry kreslo predsedu parlamentu, ale Hlas to odmietol, po čom začal na Pellegriniho útočiť. Musí preto teraz Fico upokojiť situáciu v koalícii?

Nemyslím si to. Táto koalícia dovládne do konca svojho volebného obdobia. Problém v osobe predsedu parlamentu nie je, koalícia sa na ňom nerozpadne. Nik nebude pre tento post nikoho politicky vydierať.

Ak by Hlas Andrejovi Dankovi vyhovel, chápal by som to. Ale rovnako pochopím, keď sa rozhodnú inak, ich nárok nik nespochybňuje. Ak sa však niekto tvári, že Peter Pellegrini sa stal prezidentom len vďaka strane Hlas, tak klame sám seba.

Ide len o požiadavku Andreja Danka či celej SNS?

Ja od Hlasu nechcem nič iné, ako som chcel. Išlo mi o zrušenie transgenderovej vyhlášky a túto podmienku mi splnili. Myslím si, že pre SNS by bolo dobré, ak by mala aspoň ústavnú funkciu. V tomto má moju podporu.

Treba pripomenúť, že aj on mohol v roku 2018 riešiť vládnu krízu inak, mohol ísť do predčasných volieb, ale súhlasil s tým, že Peter Pellegrini sa stal premiérom. Andrej Danko tak v minulosti už ukázal svoju grandióznosť.

Viete si predstaviť, že po tom, ako Danko v kampani hovoril o Pellegrinim ako o liberálnom, cukríkovom, proamerickom či dokonca ako o zradcovi a útočil aj na jeho súkromie, by Hlas prenechal vedenie parlamentu SNS?

Aj preto hovorím o grandióznosti Hlasu. Aj manželia si môžu prejsť kadečím, rozhodujúce je, či sa nerozviedli a našli cestu späť k sebe. Výsledok sa ráta. V tejto koalícii sa snažím nemať s nikým zbytočný konflikt, a vždy keď treba prijať rolu mediátora, som ochotný to urobiť.

Andrej Danko je niekedy tvrdý vyjednávač, ale vždy na racionálnej platforme. Nikdy v našej vláde nenastane taký iracionálny moment, ako bol medzi Matovičom a Sulíkom.

Premiér nevylúčil, že finálne rozhodnutie o predsedovi padne až po eurovoľbách. Takže v koalícii čakáte na to, či Andreja Danka zvolia do europarlamentu?

Neberiem to tak, že sa čaká na eurovoľby, ale na inauguráciu prezidenta.

Ktorá je týždeň po eurovoľbách.

Potom sa táto otázka vyrieši. Bez hlasov SNS nemôže byť zvolený nik. Dohoda je taká, že do inaugurácie to nebudeme riešiť.

Ak sa Andrej Danko s SNS dostane do europarlamentu, nastúpi doň?

Andrej Danko má eminentný záujem nastúpiť do Bruselu. Svojou kandidatúrou mu chcem pomôcť maximálne zmobilizovať národného konzervatívneho voliča. Ľudia si musia uvedomiť, aké dôležité je mať vplyv v Bruseli. 

Dnes tam funguje skupina ideológov, ktorá sa od stola hrá na sociálnych inžinierov, likvidujú priemysel a životnú úroveň a snažia sa ideologicky skolonizovať celú Európu. Zatiaľ to všetko hrá v prospech progresívcov z PS a SaS, aj preto si myslím, že by dobrou rozbuškou v Bruseli bola aj účasť niektorého z Kuffovcov.

Vy a Kuffovci ste výraznými tvárami SNS, ale ani jeden z vás nie je členom SNS. Pol roka po voľbách to neprehodnocujete?

Ja som SNS k dispozícii. Rolu podpredsedu vlády a ministra robím s tým, aby z toho SNS mala pozitívne body. Ako to stranícky vyriešime, závisí od dohody s Andrejom Dankom. Nateraz som sa zo straníckej politiky celkom stiahol a nechcem sa do nej ani púšťať, chcem eliminovať akékoľvek napätie. Nebolo by to teraz pre vládu dobré.

Váš vstup do SNS by spustil napätie?

Nie, no videli ste už po voľbách, ako sa nás médiá s Andrejom Dankom snažili postaviť proti sebe a písali, ako ho idem v SNS vymeniť. Môžem vás ubezpečiť, že určite nebudem robiť kroky, ktoré by náš vzťah narušili. Určite mám záujem, aby SNS bola úspešná značka, ale moje členstvo nie je témou dňa.

Bývalý podpredsedu Smeru Marek Maďarič tvrdí, že koalícia má s SNS obrovský problém. Je to pravda?

Nič také som nezachytil. Maďarič má zlý vzťah s Dankom a asi predpokladá, že taký vzťah s ním majú všetci. Áno, Andrej Danko je typ človeka, ktorý vie buchnúť po stole, vyvolať emóciu, ale všetko je to na racionálnej báze.

Nie tak dávno pán Danko odišiel z koaličnej rady.

Áno, ale poveril ma, že tam mám zostať, a čo dohodnem, to bude rešpektovať. On svojím odchodom prejavil istú nespokojnosť, ale nekázal nám všetkým odísť s ním. Gro diskusie je však vždy v dobrej atmosfére. No pokiaľ sa nebudeme hlásiť o slovo, Smer a Hlas nám ako najmenšej strane v koalícii nemajú dôvod vychádzať v ústrety.

Tomáš Taraba. Foto: Postoj/Adam Rábara

Definujete sa ako národný kresťanský konzervatívec. S hodnotovým svetom a so súkromným životom Petra Pellegriniho ste pri jeho podpore nemali problém?

Mňa vôbec nezaujíma súkromný život Petra Pellegriniho, mňa zaujíma to, za čo sa zasadil. Nevolíme si moralistický klub, volíme si politikov na základe výsledkov. Som rád, že sa nám spolu podarilo zhodiť zo stola transgenderovú vyhlášku, v tomto pre nás konzervatívcov navždy zohral kľúčovú historickú úlohu a nikdy mu to nezabudnem.

Pani Záborská garantovala, že bude hrádzou proti genderizmu, ale túto vyhlášku presadili počas ich vládnutia. A čo urobila? Nič. Nepostavili sa a z vlády neodišli. Konzervatívcom sa vďaka Petrovi Pellegrinimu, ktorého nálepkovali ako liberála, podarilo zrušiť to, čo naši ctihodní konzervatívci dovolili prijať.

Na základe toho som Pellegriniho volil s čistým svedomím. Toto by alibista a oportunista Korčok v živote neurobil. Ja verím, že ani on podobným hlúpostiam neverí, len si pred genderistickými pioniermi nechce zavrieť dvere. Doteraz som nepochopil, ako ho mohlo KDH podporiť bez toho, aby si od neho vyžiadalo jasnú konzervatívnu agendu.

Pre Pellegriniho túto službu urobila jeho podpredsedníčka, ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková tri dni pred voľbami, aj to so slovami, že s odbornou stránkou medicínskeho postupu pre transsexualizmus sa stotožňuje.

Politika je o načasovaní. Keby prvé kolo prezidentských volieb nebolo dopadlo tak, ako dopadlo, ani transgenderová vyhláška by sa nebola bývala takto doklepla. Však ste videli, že prvé zrušenie vyhlášky nebolo kompletné.

Na zrušení sme sa dohodli ešte pred našou spoločnou tlačovkou. Peter Pellegrini predo mnou zavolal pani Dolinkovej a požiadal ju, aby tejto podmienke vyhovela. Pre mňa osobne to bola veľmi dôležitá vec, od Hlasu som nechcel nič iné. Nebyť Pellegriniho, Dolinková zákon nezmení. Aj preto to išlo von hneď tlačovou správou, aby som si poistil, že do rána názor nezmení.

Neprekážalo vám, že Pellegrini a Hlas to robia len preto, aby pre nich voľby dobre dopadli?

Akceptujem, že Hlas je stredová strana s liberálnym prúdom. Nepopieram ich identitu, ale treba vedieť využiť ten moment a vypýtať si niečo viac. Preto som sa pred prvým kolom neangažoval v prospech Petra Pellegriniho ani som s ním nešiel do konfliktu. Rátal som s tým, že keď nás bude potrebovať, bude nám rozumieť.

V Hlase si uvedomili, že bez silného zaangažovania nás konzervatívcov by prezidentské voľby neboli bývali úspešné. Aj Peter Pellegrini si to uvedomil a dávam mu za to kredit. Ako sa píše v Biblii, podľa ovocia ich poznáte.

Vláda Petra Pellegriniho dala desiatky tisíc eur na podporu LGBTI aktivít, sám Pellegrini v parlamente hlasoval za obdobu registrovaných partnerstiev, ktorú ste vy nepodporili. Annu Záborskú za jej zákony o pomoci tehotným ženám, za ktoré ste vždy hlasovali, prirovnával k potratovej džihádistke. Nie je Pellegriniho voľba sčasti aj popretím vášho politického odkazu?

Petra Pellegriniho môžem hodnotiť, ako hlasuje, iba keď sme spolu a keď hlasuje za moje veci. Hoci v minulosti v týchto témach hlasoval inak, nemám dôvod robiť mu kázne, môžem ho iba získať pre vlastnú agendu, čo sa mi podarilo. Nemusí byť bojovníkom našej agendy, stačí mi, že vie stanoviť mantinely, v ktorých je ochotný rozprávať sa o jej podpore.

Pellegrini po zrušení transgenderovej vyhlášky urobil viac pre konzervatívnu politiku ako Vašečka so Záborskou, ktorí sa proti tomu vtedy nepostavili.

Postavili, hoci nie mocensky.

Pokiaľ sa nepostavia štýlom, že odchádzajú z klubu a koalícia bez zrušenia vyhlášky nemôže počítať s ich hlasmi, je to len mlátenie prázdnej slamy.

Od Záborskej bolo falošné, že po tom, ako s ňou Heger vytrel podlahu, sa to snažila zvrátiť zákonom o rodných číslach, pri ktorom sa musela spoliehať na opozíciu. Mali sa postaviť Hegerovi, ktorý vzišiel zo spoločenstva pri Dóme svätého Martina, nie sa zrazu prikrývať Pellegriniho plachtou.

To celkom nesedí, lebo Pellegrini nepodporil ani zákon o rodných číslach.

Napriek tomu vám garantujem, že Ivan Korčok by v živote transgenderovú vyhlášku na rozdiel od Pellegriniho nezrušil. Mňa zaujímajú výsledky.

Pellegrini ani Korčok zďaleka nie sú náš hodnotový svet, ale od Pellegriniho sme dostali jasné výstupy, ktoré z neho spravili konzistentnejšieho človeka, s ktorým konzervatívec vie robiť. Pellegrini nás akceptuje a dokáže nám načúvať.

Sme jediný štát, kde sa pri transgenderi podarilo vrátiť späť. To je malý zázrak. Toto bola zásadná vec aj pre Mariána Kuffu.

Video otca Kuffu, v ktorom podporil Pellegriniho, sa stalo virálnym. Keďže ste zastavenie medicínskeho postupu pre transsexuálov vybavili vy, išlo cez vás aj toto video?

Marošovi Kuffovi som volal už pred Veľkou nocou, že transgenderovú vyhlášku sa vďaka Petrovi Pellegrinimu podarí zrušiť. Informoval som ho, že som s Hlasom o tom po prvom kole rokoval, a ak sa to podarí, aj z duchovnej stránky to bude veľké víťazstvo všetkých tých, čo sa za to modlili.

Ani sekundu som nepochyboval o tom, že sa pri voľbe postaví jasne na stranu Pellegriniho. Jemu je politika srdečne ukradnutá, on sa nepozerá na to, kto čo hovorí, ale kto čo presadí. Ale vôbec to nebolo tak, že by som ho prosil, aby natočil video. Bez zrušenia transgenderovej vyhlášky by som ho išiel voliť, ale nevložil by som sa do jeho kampane a myslím, že ani farár Kuffa.

Tomáš Taraba. Foto: Postoj/Adam Rábara

Budete aj naďalej v hodnotových otázkach tlačiť na poslancov Hlasu aj na Petra Pellegriniho ako prezidenta?

To, čo bolo teraz možné, sme si už vyrokovali. Nevládneme s klasickými konzervatívnymi stranami. Konzervatívnosť Smeru vidíme na oslavách svätého Cyrila a Metoda, ale v Bruseli neraz hlasujú v rozpore s konzervatívnymi morálno-etickými postojmi. Ale mám empatiu voči nim, že nie sú konzervatívci.

Okrem zrušenia medicínskeho štandardu pre transsexualizmus vám Hlas už nič nesľúbil?

Požiadal som ich ešte o to, aby v krátkom čase predložili návrh na väčšiu ochranu tehotných študentiek.

Teda časť neúspešného Záborskej zákona?

Áno, ale viem si predstaviť krok za krokom presadiť aj iné opatrenia zo Záborskej zákona, na ktorých bola zhoda. Chcel by som tiež, aby mal štát povinnosť podporovať pro-life aktivity a organizácie. Je absurdné, že desiatky rokov z verejných zdrojov financujeme LGBTI agendu, ale naratív, že vždy je lepšie život dať ako zobrať, vo verejnom priestore už nemá priestor. To treba zmeniť.

Už len po ekonomickej stránke nie je nič horšie pre štát, ako keď vymiera a nemá kto robiť. Kultúra smrti, ako o nej hovoril svätý Ján Pavol II., je na konci dňa samozničujúca.

Budete blokovať aj zavedenie potratovej tabletky, na ktorú stačí len ministerkin podpis?

Prijatie potratovej tabletky, ktoré bolo na spadnutie, sa nám podarilo zastaviť. Veľmi jasne sme povedali, že bez súhlasu koaličnej rady to ísť nesmie.

Čo by sa stalo v opačnom prípade?

Nebudem to definovať, ale je to rozbuška, pred ktorou som ich varoval. Ak by som nadobudol pocit, že mi v tejto agende nedávajú priestor, nebol by som pri tom. Stále platia moje slová, že Slovensko bude po našom vládnutí určite konzervatívnejšou krajinou. Predchádzajúca najkonzervatívnejšia vláda v konzervatívnej oblasti nespravila ani piaď.

Záborská s Vašečkom premrhali svoj kapitál a umožnili cestu progresívnoliberálnemu eldorádu. To my nedovolíme. Dnes musíme chrániť ľudí pred štátom, garantovať im výhradu vo svedomí a zabezpečiť, aby neboli tlačení do morálne sporných rozhodnutí.

Ako chcete spraviť zo Slovenska konzervatívnejšiu krajinu, keď ani vlastných koaličných partnerov nepokladáte za konzervatívnych?

Ak tu má niečo konzervatívne prejsť, musí s tým prísť SNS, ktorá jediná dokáže dostať na palubu Smer a Hlas, ktoré tej agende neveria. Je to čisto mocenská vec.

Poslanci SNS nikdy nebudú mať problém hlasovať aj za zákony Záborskej a Vašečku, no oni so svojimi návrhmi už žiadnu vodu nenamútia. Len našich desať hlasov im nepomôže. Keby v minulosti pani Záborská bola dokázala lepšie komunikovať a rokovať aj s opozíciou, bola by dnes oveľa ďalej.

Raz som jej vybavil, že Hlas odišiel z hlasovania a znížili kvórum, no Záborská nevedela vybaviť ani svojich. A smeráci nad ňou zlomili palicu, keď nehlasovala za zákaz vyvesovania dúhových vlajok na štátne budovy ani nedodala hlasy.

Ja chcem predkladať len zákony, o ktorých viem, že prejdú a zbytočne nerozhádajú celú spoločnosť. Konzervatívni politici ako Čepček robili chybu, že nepripravene a prvoplánovo chodili do súbojov, z ktorých vychádzali porazení, a tábor tým stratil bojovú morálku.

Hoci Pellegrini hlasoval za obdobu registrovaných partnerstiev, tvrdí, že ako prezident by taký zákon nepodpísal. Ak by prešla kópia Záborskej zákona, podpísal by ho?

Predpokladám, že by nešiel do aktívneho konfliktu s parlamentom.

Minulý týždeň ste išli namiesto Roberta Fica do litovského Vilniusu na samit iniciatívy Trojmoria, kde bol aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. O čom ste sa spolu rozprávali?

Keďže Robert Fico viedol spoločné rokovanie s ukrajinskou vládou v Michalovciach, požiadali ma, aby som ho zastúpil. So Zelenským sme sedeli vedľa seba asi hodinu. Ľudsky som sa ho pýtal, ako osobne znáša súčasnú situáciu. Verím, že je to neúprosný pocit, keď večer neviete, čo bude s vašou krajinou ráno. Situácia na fronte je extrémne napätá. Viacerí politici aj tam priznávali, že vyhliadky sú dnes skôr horšie ako lepšie.

Prezidentovi som poďakoval za to, že nezabránili spoločnému rokovaniu našich vlád. Po vyjadreniach českého premiéra Fialu, že sme bezpečnostným rizikom, sme sami predpokladali, že Ukrajinci nebudú chcieť byť niekde medzi Slovenskom a Českom. Nebolo by nás prekvapilo, ak by sa preto rokovanie boli rozhodli zrušiť. 

Fialovo prirovnanie Slovenska k bezpečnostnému riziku bola pre mňa najväčšia urážka, akú môžete v zahraničnej politike nejakému štátu adresovať. Korčokovi a PS nezabudnem, že sa voči týmto tvrdeniam neohradili. Aj českému prezidentovi som povedal, že si to mohli odpustiť.

Naozaj to boli práve české vyjadrenia, na základe ktorých ste predpokladali, že Ukrajinci môžu zrušiť spoločné rokovania?

Keďže Česko sa výrazne personifikovalo s tvrdením, že stretnutie Juraja Blanára s ruským ministrom zahraničia Lavrovom je problémom pre Ukrajinu, skutočnosť, že ukrajinskí predstavitelia aj tak prídu na Slovensko, by automaticky vyvracala české tvrdenia. Veď predsa Fiala zrušil s nami konzultácie pre rokovanie s Lavrovom, lebo sme tým vraj urazili Ukrajinu. 

Z logiky veci by týmto krokom mala byť primárne urazená Ukrajina, čo sa nestalo. Bola to tak facka pre Fialu a nakoniec aj Česká republika prestala tento argument používať. 

Ocenil som, že prezident Zelenskyj mal na danú vec triezvy pohľad. Bez jeho súhlasu by sa totiž spoločné rokovanie vlád neudialo. Som rád, že sa nedal zatiahnuť do týchto politických hier, povzniesol sa nad to a uprednostnil dlhodobú víziu. Je kľúčové, aby politické reprezentácie pracovali na dobrých vzťahoch s kýmkoľvek.

Tomáš Taraba. Foto: Postoj/Adam Rábara

Nehovoril s vami ukrajinský prezident aj o dvojtvárnosti slovenskej zahraničnej politiky, ktorá má inú rétoriku k voličom a inú v zahraničí?

Ak je niekto triezvy politik, môže hodnotiť len skutkový stav. Ukrajinci, a už vonkoncom nie Česi, nám dnes nemajú čo vytknúť. Pána prezidenta som ubezpečil, že Slovensko urobilo v pomoci Ukrajine maximum v tom, čo sme im vedeli dať. Pri porovnaní s HDP ide o veľké čísla. Slováci sa ukázali aj pri prijímaní ukrajinských utečencov ako veľmi nezištný národ. A pripomenul som mu aj náš záujem na obnove Ukrajiny, aby sa na nás nezabudlo.

Naša vláda odmieta byť v rétorickej vojne s kýmkoľvek. Niekedy mi to pripadá tak, že čím sú štáty Európskej únie menšie a menej významné, tým sú vokálnejšie. To v určitom momente začne byť otravné až trápne. Keď je vás päť a pol, darmo chcete určovať, ktorým smerom má konflikt ísť. Môžete len hrať rolu, že keď vás niektorá zo strán bude potrebovať na sprostredkovanie čohokoľvek, pomôžete jej v tom.

To, čo hovoríte, celkom sedí aj na Slovensko. Vokálna politika premiéra Fica smerom k Ukrajine na mnohých takisto pôsobí otravne.

Som preto rád, že sa rokovanie vlád uskutočnilo. Keby mali Ukrajinci akúkoľvek zásadnú výhradu voči našej reprezentácii, tak sem neprídu. Je jasné, že my sa Ukrajine neotáčame chrbtom.

Naša geopolitická realita je taká, že ak niekedy dôjde k urovnaniu konfliktu, našou víziou je štandardizovať aj vzťahy s Ruskom. A aj dnes tu musia byť štáty, ktoré dokážu zohrať rolu, aby sa v nich obe strany mohli stretnúť na rozhovoroch.

Vládna koalícia opakovane hovorí, že Ukrajinu už vojensky nepodporuje. Nie je to bluf na voličov, keď naďalej umožňujete a ešte aj navyšujete dodávky vojenského materiálu od súkromných spoločností?

Som s tým úplne v poriadku, logistická podpora naďalej funguje. Ja nemám problém s pomocou, ale som primárne proti tomu, aby štát rozdával niečo, za čo nemá náhradu. Humanitárne jasne stojíme pri Ukrajine, ale viac vojenskej pomoci sa v rozpore s vôľou ľudí už ani rozdať nedá.

Heger s Naďom a Korčokom porozdávali veci, ktoré vydávali za vraky, hoci pre Slovensko mali v danom momente nezastupiteľnú hodnotu. Slovensko za ne nemalo náhradu a ich vykrytie nás bude stáť ťažké miliardy.

Páni Heger s Naďom by s vami zrejme nesúhlasili, keďže za tieto dodávky máme dostať kompenzácie z európskeho mechanizmu.

Ale ich deklarované kompenzácie ani zďaleka nesedia. Slovensko dnes nevie samo reagovať pri ochrane jadrových elektrární, Gabčíkova, nevie ochrániť svoje veľké mestá a je odkázané na ochranu štátu, ktorý nás považuje za bezpečnostné riziko pre Európu.

Okrem Česka náš vzdušný priestor chráni aj Poľsko a Maďarsko.

Ale pomoc Česka je prioritná. Pamätám si, ako nám aj Krajniak rozprával, že za zostatkovú cenu odkúpime Patrioty. Ukážte mi, kde sú. Slovensko bolo v tomto oklamané, ale našimi politikmi.

V tomto nič nevyčítam Západu, žiadnym Američanom, Nemcom či Francúzom. To bola všetko nadpráca Hegerovej vlády, ktorá to ústavne lámala cez palicu. Aj v Bruseli mi hovorili, že Zelenskyj si veľa vecí od nás nepýtal, to Heger uletel a začal im sám ponúkať zbrane, ktoré vojnu nerozhodnú. Ukrajincom bolo trápne neprijať to.

Stále si myslíte, že stiahnutie ruských vojsk z územia Ukrajiny a obnova jej celistvosti by mali byť cieľom riešenia konfliktu a len Ukrajina musí povedať, čo je ochotná pre ukončenie vojny obetovať?

Je na Ukrajincoch, dokedy sú ochotní znášať obranu, plne to rešpektujem. Len oni si môžu povedať, kedy stačilo. Podmienky urovnania konfliktu nemôžeme za nich diktovať my. No stále si zároveň myslím, že je to tragédia pre obe strany.

Samozrejme, Rusi sa budú dnes snažiť redefinovať hranice, to je očividné, preto bola podľa mňa chyba, ak Ukrajina nepristúpila na mierové rokovanie a nevzdala sa členstva v NATO. V tomto stave sa členom Aliancie ani nestane.

Pre malý slovenský štát je však kľúčové na medzinárodnopolitickom nebi rozprávať o priorite rešpektovania hraníc. Ak to hodíme do koša, automaticky patríme medzi zraniteľné štáty. Nie sme veľmoc, nemáme koloniálnu minulosť, sme ovce na trhanie. Aj preto musíme mať s Maďarskom najlepšie vzťahy. Máme spoločnú tisícročnú históriu, netvárme sa, že bolo tisíc rokov negatívnych, treba hľadať aj pozitívne aspekty dejín.

Vy od prvého dňa hovoríte o vojne na Ukrajine ako o ruskej invázii, šéf SNS však ruský vpád na Ukrajinu nepokladá za agresiu. V tom nevidíte problém?

Podľa mňa vojnu treba pomenovať jasnými menami. Andrej Danko zdôrazňuje, že konflikt neprišiel sčista-jasna, mal nejakú predohru a zohľadňuje objektívne potreby rusky hovoriaceho obyvateľstva na východe Ukrajiny. V tom, že sa naň nebral dostatočný ohľad, vidí spúšťač eskalácie.

Aj vy to tak vidíte?

Myslím si, že keď sme už vo vládnych funkciách, netreba veľmi komentovať jav, ktorý je medzi nami. Treba dopomôcť k jeho vyriešeniu.

Aj pri riešení konfliktu je však podstatné, ako ho interpretujete.

Je to ruská agresia, ja som to tak pomenoval a tak to aj je.

S Andrejom Dankom vás to nerozdeľuje?

Nie. Základom je pre nás to, že spoločne vo vláde vieme presadiť našu agendu.

Vy nemáte protiukrajinské vyhlásenia ani proruskú rétoriku. Ako sa vám počúvali slová vášho prezidentského kandidáta Štefana Harabina, ktorý schvaľuje ruskú agresiu, hovorí o ukronacistoch či o tom, že po rozpade NATO má naše hranice garantovať Rusko?

Z môjho pohľadu to sú extrémne názory. Akceptoval som, že mnohým buričstvo Harabina imponuje, ale keď chcete nakoniec niečo zmeniť, musíte vedieť aj politického oponenta v Bruseli dostať za stôl a nájsť zhodu. Burcovanie je svojím spôsobom prospešné, to u Harabina kvitujem, ale z praktického výkonu politiky má rétoriku, ktorá nevie priniesť výsledky.

Tomáš Taraba. Foto: Postoj/Adam Rábara

Hoci nie ste členom SNS, mali ste problém s tým, že ho strana podporila?

Bolo to rozhodnutie SNS, ja som na tú tlačovku nešiel ani som to nekomentoval. Ja som v žiadnom prípade na Petra Pellegriniho útočiť nechcel a v prípade ústretových krokov z jeho strany som chcel hľadať zhodu na jeho podpore.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok po voľbách vyhlásil, že je čas na nepopulárne kroky. Čo tým myslí?

Myslím, že narážal na fiškálnu sanáciu štátu.

Takže slová premiéra o redukcii 30 percent pracovných miest v štátnej správe sa stanú realitou?

Na Robertovi Ficovi oceňujem jeho jasné vyslanie signálu, že je ochotný baviť sa o čomkoľvek a ísť až do takejto krajnosti. Toto je na sociálneho demokrata kľúčový odkaz, ktorého by sa mala opozícia pozitívne chytiť.

Aj mňa primárne zaujíma, aby sa v maximálnej miere zoštíhlil štátny aparát. Podľa našich odhadov až 300-tisíc ľudí robí na agende komunikácie so štátom. Toto je neefektívne riadený štát. Keď nepoviete dosť, rozrastie sa to ako rakovina. Sú tu stovky dohodárov, vidím to aj na svojom ministerstve. Niektoré oddelenia treba personálne navýšiť, ako napríklad EIA, ktoré vôbec nestíha, ale na iných vám nevedia povedať, čo robia.

Dôjde aj k okresaniu prorodinného balíka?

Prorodinný balík bude okresaný, to je istota.

Napriek tomu, že ste zaň hlasovali.

Oceňujem, že samotná SNS sa stotožnila s mojím názorom, že prorodinný balík by sme mali tento rok presadiť. V koalícii však tento v Matovičovi zosobnený balík nemá veľkú podporu a je voči nemu veľká oponentúra. A keďže OĽaNO aj s KDH odmietli hlasovať za rozpočet, ktorý tento prorodinný balík, ale aj rodičovský dôchodok obsahoval, vyslali tým signál, že im samým na tom až tak nezáleží.

Je logické, že ak za rozpočet s balíkom nezahlasovali ani opozičné strany, ktoré ho v minulosti presadzovali, zvyšok koalície zaň bojovať nebude.

SNS však môže na nich zatlačiť rovnako, ako ste to spravili pri rodičovských dôchodkoch.

Ja som v tejto veci ostal jediný pešiak. Prorodinný balík zarezala dnešná opozícia, ktorá sa proti rozpočtu iracionálne postavila. Nehovoriac o masívnych dlhoch, ktoré Matovičova a Hegerova vláda narobili za covidu a ktoré nastal čas splácať.

Okrešú sa rodinné prídavky či daňový bonus?

Je to otvorené. Musíme nájsť balans na udržanie medzi čo najadresnejším sociálnym štandardom ľudí a medzi ozdravením verejných financií. Pod ochranou sociálneho štandardu si však nepredstavujem plytvanie.

Čo sa týka dohody o odstrele problematických medveďov, KDH odmietlo váš vládny ústavný zákon, no naďalej spolupracujete na znení nového. Prečo, keď máte väčšinu aj bez nich?

My ich nepotrebujeme pre bežný zákon, ale ošetril som si to v koalícii, že chcem pre túto vec získať KDH na palubu. Aby sme tak vyslali signál opozícii, že nemáme problém pracovať na konštruktívnych veciach, hoci PS ma nezaujíma. Je to jedna extrémistická strana, ktorá by mala byť izolovaná.

Ako ste sa s KDH dohodli?

Prišiel som s elegantným ústavným zákonom, ktorý prinútil všetkých sa k téme postaviť, či sú za alebo proti. Sedel som k tomu s Viliamom Karasom, KDH chce v prvom kroku bežný zákon, ktorým sa rovnako predíde správnemu konaniu. To sa musí skončiť. Je príšerné, aby mi generálny prokurátor po dva a pol roku povedal, že môžeme odstreliť štyri medvede, lebo to mimovládka v konaní napadla. Podľa súdu je medveď problémový až po tom, čo niekoho napadol, to je výsmech ochrany ľudí.

Možnosť odstrelu sa po novom zahrnie do mimoriadnej situácie, ktorých je dnes na Slovensku 19. KDH navrhlo, aby hranicu odstrelu určoval okresný úrad podľa skutkovej situácie. S tým som úplne v poriadku, pôvodne by som si to ani sám takto netrúfol navrhnúť, takže som spokojný. Zásahovému tímu a poľovníkom to ešte viac rozväzuje ruky.

Keď to spoločne vyjde, bude to veľmi jasný signál, že sa aj s KDH vieme zhodnúť na otázkach, ktoré sa týkajú života a bezpečnosti ľudí. Na tom sa s extrémistami z PS nikdy nezhodneme.

Pre medvede ste sa dostali aj do sporu s redaktorkou televízie Markíza. V koalícii ste sa následne dohodli, že nebudete chodiť do diskusií v tejto televízii. Je cieľom znížiť vplyv televízie alebo odstaviť Na telo?

Ja som človek, ktorý chodil všade, a bol som skôr za to kritizovaný. Aj v koalícii som povedal, že ich konflikty s novinármi nie sú moje. Povedal som si, že budem chodiť všade až do momentu, keď niekto voči mne urobí okatú špinavosť. To, čo urobila Töröková, mi ani tak nevadí, prekáža mi status Markízy, ktorá ma dala na pranier. Podľa mňa porušili základnú novinársku etiku.

Vy ste takisto dali novinárku na pranier vo svojom videu na sociálnej sieti, voči ktorému sa Markíza ohradila. A zároveň ste posunuli význam otázok, ktoré novinárka kládla.

Ale jej otázky navodzovali dojem, že nemáme čo riešiť, lebo pri tomto medveďovi nebol problém ho odstreliť, s čím nesúhlasím. A ona zo mňa išla robiť hlupáčika. Ak vás niekto ako pani Töröková po vašej odpovedi naschvál naháňa s tou istou otázkou dookola, tak to robí už len preto, aby vás v nejakej fáze vystrihol a „zhovadil“ v televízii. Nech to robí, ale my to ďalej nemusíme akceptovať. Je to súkromná televízia, má právo na akýkoľvek formát, ale my sa na ňom zúčastňovať nebudeme.

Tomáš Taraba. Foto: Postoj/Adam Rábara

Bola práve reakcia Markízy dôvodom vášho bojkotu?

Áno, nebudem sa s nimi baviť dovtedy, dokým status, v ktorom ma pranierujú, ako mám odpovedať, bude visieť na Facebooku Markízy. Dokým sa budú ku mne správať ako k žiačikovi, nemáme sa o čom baviť.

Na koaličnej rade išla iniciatíva z vašej strany?

Keďže sa to stalo v deň koaličnej rady, bol tam návrh, aby sme do Markízy prestali absolútne chodiť. Smeráci ju už dlhodobo ignorujú, v ničom im to neuškodilo a divili sa nám, že tam chodíme. Dohodli sme sa, že nikto, ani koaliční poslanci, nebude chodiť do Markízy. Keď má niekto patent na to, aby z vás robil hlupáka, my to nebudeme legitimizovať.

Nechcete svojím bojkotom len Markízu onálepkovať ako opozičné médium? A neodpovedať na ich kritické otázky?

Ale aj počas prezidentskej kampane vznikol dojem, že agenda televízie bola aktivistická. Jej novinári sú aktivistická úderka v prospech opozície. Priazeň Markízy si kúpila predošlá vláda za zbytočné štátne reklamy v hodnote desiatok miliónov eur cez Tipos a vakcinačné kampane. Som hlboko presvedčený o tom, že Demokrati mali práve preto nadpriemerné zastúpenie v reláciách.

Nebolo to skôr tým, že vládli a zastávali niekoľko ministerstiev?

Ja som hlboko presvedčený o tom, že to to tak bolo preto, že im Heger cez Tipos pustil peniaze. Vieme, aké tie sumy boli, a som v pohode s tým, že im peniaze okresali o 70 percent. Však toto je kupovanie si médií, my mainstream ani nepotrebujeme. My sme voči nim urobili ústretový krok, že sme sa s nimi bavili, hoci sú voči nám vyhranení. Ak bude Markíza o nás stáť, možno časom ukáže svoju serióznosť a prestane robiť bulvárne spravodajstvo.

V koalícii ste sa už dohodli na zmenách v RTVS, ktorú nazývate liahňou Progresívneho Slovenska. Ostro útočíte na súčasného riaditeľa Ľuboša Machaja, ale on sa stal šéfom RTVS až 1. augusta 2022. Dovtedy bol riaditeľom pán Rezník, nominant SNS. Práve za jeho éry vznikla aj väčšina súčasných kontraktov, ktoré kritizujete.

Z RTVS sa stal polokomerčný brak už za Rezníka. Zo záchodov spravili spovednicu už za jeho éry. Rezník si žil vlastný príbeh už od prvého dňa, ako si sadol na stoličku šéfa RTVS, a vníma to tak aj Andrej Danko. Tá televízia nemá základné vnútorné objektívne procesy bez ohľadu na to, kto je riaditeľom. RTVS nevzdeláva ľudí k žiadnej národnej identite, len kopíruje Markízu. Áno, už za Rezníka sa začali výrazne kontrahovať externé firmy.

Ak majú RTVS dodávať obsah súkromné eseročky za desiatky miliónov eur ročne a nevytvára si obsah sama, nech potom nie je financovaná zo štátneho rozpočtu. Nech si Machaj na ulici zháňa sponzorov a my dáme 70 miliónov na opravu nemocnice. Je to jedna aktivistická, nevyvážená televízia s nulovou spoločenskou hodnotou bez vlastnej tvorby.

Na základe čoho tvrdíte, že spravodajstvo RTVS je aktivistické a nevyvážené?

Priznám sa, ja ho nepozerám. Ja RTVS vôbec nepotrebujem na propagáciu svojich myšlienok ani nepotrebujem RTVS spravodajsky ovládať.

Podľa čoho potom hodnotíte RTVS ako aktivistickú, keď jej spravodajstvo nesledujete?

Stačí mi, keď sa pozriem na programovú skladbu, v ktorej nevidím žiadnu pridanú hodnotu. Keby som si teraz v TA3 objednal minimálny verejnoprávny obsah za 10 miliónov eur, tak to rovnako naplní literu zákona a ušetríme 60 miliónov.

Má byť výsledkom zmien v RTVS to, že vládna koalícia bude schvaľovať aj moderátorov diskusných relácií, ako to vraj v minulosti robil Andrej Danko?

Ak by to bolo takéto okaté, ani by to nefungovalo. Ak RTVS dostane normalizačnú nálepku, nebude to plniť svoju úlohu. Mňa skôr zaujíma, kedy bude verejnoprávna televízia vysielať filmy o štúrovcoch, dokumenty o dejinách Slovákov v Uhorsku a príbehy o najznámejších cirkevných a národných buditeľoch.

rozhovore s pani Šrámovou ste povedali, že máte „dosť výrazný podiel“ na konci prezidentky Zuzany Čaputovej a dúfate, že to bude historicky zaznamenané. Pripísali ste to jej reakcii na vaše zverejnenie fotky jej dcéry. Po novom tvrdíte, že prezidentka svojou reakciou ukázala, že je jedna „sebastredná, hysterická“ politička. Koncom novembra 2023 ste pritom pre Denník N povedali, že by ste ten status už nenapísali. Už to teda neplatí?

To platí, dnes by som ten status už nedal. Vôbec by som nekomentoval Zuzanu Čaputovú, keby nebola spravila to isté pri Zuzane Fialovej a nespustila na mňa hejt, keď zo mňa chcela urobiť muža, ktorý útočí na ženy. Pritom som na Fialovú v ničom neútočil, len na portál RTVS, ktorý tam na Veľkú noc nemal ani kríž. Bolo to déjà vu, ale aj tým pomohla zmobilizovať nášho voliča pred prezidentskými voľbami.

Bez ohľadu na to, čo ste napísali, niektorí z vašich fanúšikov následne nevyberane komentovali obe ženy. Naozaj si myslíte, že prezidentke váš post s jej dcérou, ktorý ste oľutovali, politicky pohoršil?

Áno, pretože sa ukázala ako sebastredná osoba v čase, keď sa na Slovensku najviac porušovali ľudské práva. Týchto ľudí sa jedinou vetou nezastala, ale venovala sa mne, v danom čase poslancovi na periférii. Podľa mňa to neodhadla, rovnako ako polícia, ktorá to označila za príklad šikany maloletých, čo je trestný čin. A ona sa neozvala, že sú tu súdy, ktoré určujú, či to je alebo nie je trestný čin.

Ukázala sa ako reprezentantka progresívneho sveta, ktorý sa navzájom kryje. Na tomto jej statuse si to veľa ľudí uvedomilo, vtedy spadla z vrcholu popularity. Pritom mala našliapnuté na to, aby bola prezidentkou desať rokov. Ľudsky jej nemám čo vytknúť, no politicky to neplatí.

Zobraziť diskusiu
Lukáš Kekelák

Lukáš Kekelák

Nezmeškajte relácie a texty, ktoré inde nenájdete.

Súvisiace témy
Transsexualizmus Rozhovory Liberáli verzus konzervatívci Zahraničná politika Vojna na Ukrajine Ficova vláda Prezidentské voľby
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na [email protected]

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Vyberte si úroveň podpory

Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Navýšte podporu a zapojte sa

Diskusia
+ 2 mes. navyše
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 € / mes. alebo 84 € / rok

Navýšte svoju podporu v nastaveniach účtu

Nastavenia podpory

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Pridajte sa k čitateľom ktorí Postoj podporujú

alebo sa staňte členom
Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

V prípade problémov kontaktujte podporu na [email protected]

Ttoto je message Zavrieť