Nová štúdia o dosahoch hormonálnej antikoncepcie Jej užívanie spôsobuje depresie, najviac ohrozuje tínedžerky a mladé ženy

Jej užívanie spôsobuje depresie, najviac ohrozuje tínedžerky a mladé ženy
Ilustračné foto/Flickr.com
Autori štúdie upozorňujú psychiatrov, že by mali spozornieť. Zistili, že adolescentný vek je veľmi citlivou fázou pri užívaní antikoncepčných tabletiek pre budúce duševné zdravie.
10 minút čítania 10 min
Vypočuť článok
Nová štúdia o dosahoch hormonálnej antikoncepcie / Jej užívanie spôsobuje depresie, najviac ohrozuje tínedžerky a mladé ženy
0:00
0:00
0:00 0:00
Alena Potocká
Alena Potocká
Vyštudovala politické vedy. Pracovala ako analytička odboru mediálneho výskumu Slovenského rozhlasu, neskôr pracovala ako online redaktorka spravodajského portálu Pravda.sk. V Postoji pôsobí od roku 2019.
Ďalšie autorkine články:

Základné školy nechcú pustiť nadané deti Z ôsmeho ročníka už nemôžu ísť na bilingválne gymnáziá, ich absolventi budú maturovať po dvadsiatke

Sexuálna výchova v Európe Po šokujúcich kauzách si školy radšej pýtajú súhlas rodičov, aj keď nemusia

Sexuálna výchova na školách Odporcovia novely šíria hoaxy, že vinou ústavy sa zneužívané deti nedočkajú pomoci

Najčítanejšie

Deň
Týždeň

Po skončení pandémie sa často hovorí o epidémii depresií a úzkostných stavov u mladých ľudí. Ako príčina sa označuje izolácia mladých počas pandémie, ale aj prepadnutie obrazovkám mobilov či počítačov.

Po zverejnení výsledkov najnovšej medzinárodnej štúdie by však psychiatri mali spozornieť. Vedci totiž zistili, že užívanie hormonálnej antikoncepcie nespôsobuje len zvýšené riziko trombózy, ale vyvoláva u žien aj depresie, pričom najzraniteľnejšie sú práve adolescentky a mladé ženy.

Prvé dva roky užívania sú najkritickejšie

Ako sa uvádza v záveroch štúdie, ktorú zverejnili v lete 2023, najnovšie zistenia naznačujú, že adolescencia by mohla byť citlivou fázou pri užívaní hormonálnej antikoncepcie z dôvodu zvýšeného celoživotného rizika depresie.

Podľa štúdie sú najrizikovejšie prvé dva roky užívania hormonálnych tabletiek, následne sa toto riziko znižuje. Horšia správa je, že depresia môže u žien následne prepuknúť aj niekoľko rokov po ich vysadení.

Čítajte tiež

Výskum realizovali vedci z Uppsalskej univerzity vo Švédsku, Melbournskej univerzity v Austrálii a Kodanskej univerzity v Dánsku. Aj keď sa im doteraz nepodarilo dokázať príčinnú súvislosť, odbornú obec varujú, že získané výsledky stoja za zváženie pre kolegov z oblasti psychiatrie a psychológie.

Štúdia sa konala na vzorke viac ako 260-tisíc žien, pričom našli dôkaz, že perorálna hormonálna antikoncepcia je najviac spojená so zvýšeným rizikom depresie krátko po začatí jej užívania.

Ženy, ktoré užívali antikoncepčné tabletky, mali o 79 percent zvýšené riziko depresie počas prvých dvoch rokov jej užívania v porovnaní so svojimi rovesníčkami, ktoré nikdy tieto tabletky neužívali.

Dospievajúce dievčatá, ktoré začali s užívaním tabletiek pred dvadsiatym rokom života, mali dokonca až o 95 percent vyššie riziko depresie počas spomínaných prvých dvoch rokov.

Vedci potvrdili, že celoživotné riziko depresie klesalo časom a po prvých dvoch rokoch bolo len o päť percent vyššie ako u žien, ktoré nikdy neužívali tabletky proti počatiu.

Zároveň však dodávajú, že tieto závery môžu byť skreslené faktom, že nedokázali zachytiť ženy, ktoré prestali užívať antikoncepciu z dôvodu pociťovania nežiaducich účinkov a boli tak v skupine neužívateliek antikoncepcie. Keby sa im tieto ženy podarilo zachytiť, percentuálny výskyt žien s príznakmi depresie by bol zrejme ešte vyšší.

Ženy majú právo sa rozhodnúť, ale mali by byť plne informované

Autori štúdie tvrdia, že aj keď má hormonálna antikoncepcia svoje benefity pri liečení niektorých ochorení, ako napríklad pri liečbe endometriózy, nemali by sa ich zistenia brať v lekárskej obci na ľahkú váhu.

„Zatiaľ čo sa perorálna antikoncepcia široko používa a skúma sa jej účinnosť pri prevencii nechcených tehotenstiev a zvládaní rôznych zdravotných stavov, vzťah medzi jej užívaním a depresiou bol v minulosti len predmetom diskusií a nepresvedčivých zistení,“ povedala pre vedecký magazín Psychiatric News spoluautorka štúdie Therese Johanssonová, ktorá pôsobí ako výskumníčka na Katedre imunológie, genetiky a patológie na Univerzite v Uppsale vo Švédsku.

„Považovali sme za nevyhnutné túto tému ďalej skúmať, aby sme viac objasnili potenciálne riziká spojené s užívaním hormonálnych tabletiek a ich vplyvom na duševné zdravie žien.“

Čítajte tiež

Ako sa Johanssonová vyjadrila, ich štúdiou sa podarilo posilniť diskusie o zvýšenom riziku depresie. Aj preto chce upozorniť kolegov z oblasti psychiatrie, že je pre nich kľúčové, aby si boli vedomí potenciálnej súvislosti medzi užívaním antikoncepčných tabletiek a prepuknutím depresie.

„Psychiatri by mali zvážiť diskusiu o tomto potenciálnom riziku so svojimi pacientkami a pozorne sledovať akékoľvek zmeny nálady alebo duševnej pohody počas užívania antikoncepcie. Otvorená komunikácia s pacientkami o možných vedľajších účinkoch môže ženám pomôcť urobiť informované rozhodnutie o výbere antikoncepcie a v prípade potreby skúmať alternatívne možnosti,“ zdôraznila Therese Johanssonová.

Podľa nej táto nová štúdia podčiarkuje potrebu pokračovania ďalšieho výskumu s cieľom poskytnúť ženám lepšiu starostlivosť o ich reprodukčné zdravie a zároveň chrániť ich duševnú pohodu.

Protistrana hovorí o vyvolávaní strachu

Vyjadrenia vedkyne Johanssonovej vyvolali protireakciu niektorých jej kolegov. Ozvala sa napríklad americká psychiatrička, odborníčka na reprodukčnú psychiatriu a prezidentka Americkej psychiatrickej asociácie Nada Stotlandová, ktorá závery štúdie označila za vyvolávanie strachu.

Tá tvrdí, že depresie majú rôzne korene a nechce, aby sa ich príčiny hľadali len v užívaní antikoncepčných tabletiek. Zdôrazňuje, že napríklad násilie zo strany intímneho partnera je tiež spojené s depresiou a nechcené tehotenstvo s takýmto partnerom môže byť oveľa škodlivejšie pre psychické zdravie ako užívanie tabletiek.

„Ak je takáto žena v depresii, pretože je zneužívaná svojím partnerom, nechcela by som, aby prestala užívať perorálnu antikoncepciu zo strachu a potom otehotnela so svojím utláčateľom,“ citoval vyjadrenie Nady Stotlandovej vedecký magazín Psychiatric News.

Americká psychiatrička kvituje na hormonálnej antikoncepcii, že dokáže mnohým ženám „zmeniť život“. Podľa nej im umožňuje zmeniť svoj život, vzdelávať sa, venovať sa kariére a starať sa o deti, ktoré už majú, preto by sme sa podľa jej vyjadrení nemali týchto tabletiek báť.

„Vedieť, že ste chránená pred nechceným tehotenstvom, je pre ženy veľmi dôležité, o to viac teraz, keď sa množia útoky proti potratom,“ cituje jej slová Psychiatrics News.

Antikoncepčné tabletky užíva vyše 150 miliónov žien

Odborníci odhadujú, že vo svete užíva hormonálnu antikoncepciu v tabletkách 151 miliónov žien v reprodukčnom veku.

Už pred spomínanou najnovšou štúdiou vedci zvažovali súvislosť s užívaním týchto tabletiek a duševným zdravím žien. V roku 2016 robili podobnú štúdiu Dáni na vzorke viac ako milión žien, pričom zistili vyššie riziko depresie pri všetkých typoch hormonálnej antikoncepcie, a to vo všetkých vekových skupinách, pričom tiež potvrdili najväčšie riziko u dospievajúcich dievčat.

Čítajte tiež

Podobnú štúdiu robili Švédi v roku 2018, pričom tiež zistili pozitívnu súvislosť medzi užívaním hormonálnej antikoncepcie a užívaním akéhokoľvek druhu psychotropného lieku, ale len medzi dospievajúcimi.

Na Slovensku po rokoch rozkvetu po roku 1989 zažívame nezvyčajný pokles v užívaní antikoncepčných tabletiek, keď najnovšie ich užíva len 10,3 percenta žien. Niektorí gynekológovia tento pokles vnímajú ako výsledok „cielenej kampane“ na vyvolávanie strachu z hormónov, ako aj jej finančnej nedostupnosti pre niektoré vrstvy obyvateľstva a žiadajú zvýšenie povedomia o účinkoch týchto liekov a ich benefitov.

Najnovšie štúdie svetových vedcov však ukázali, že je nevyhnutné zistiť podrobnejšie, čo robia antikoncepčné tabletky so zdravím dospievajúcich dievčat, a to nielen fyzickým, ale aj duševným.

Zobraziť diskusiu
Súvisiace témy
univerzita Švédsko
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na redakcia@postoj.sk

Exkluzívny obsah pre našich podporovateľov

Diskusia k článkom je k dispozícii len pre tých, ktorí nás pravidelne
podporujú od 5€ mesačne alebo 60€ ročne.

Pridajte sa k našim podporovateľom.

Podporiť 5€
Ttoto je message Zavrieť