Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rodina
29. november 2017

Oslobodenie od antikoncepcie

Za posledné roky sa výrazne otočil mediálny obraz hormonálnej antikoncepcie. Čo sa deje?
Oslobodenie od antikoncepcie

Foto TASR/AP

„Hormonálna antikoncepcia bola roky heslom ženskej nezávislosti. Dnes ju vidí stále viac žien reálnejšie, teda ako liek s množstvom nežiaducich vedľajších účinkov,“ píše novinárka pre nemecký denník Süddeutsche Zeitung v nedávno zverejnenom článku o prirodzených metódach plánovania rodičovstva.

Je zaujímavé, že liberálne médiá dnes otvárajú témy ako návrat k prirodzenosti. Hoci je hormonálna antikoncepcia ešte stále najobľúbenejšou formou antikoncepcie, jej spotreba mierne klesá. „To, či to súvisí s poklesom počtu žien vo veku, keď sú schopné rodiť, alebo či ide o zmenu verejnej mienky, sa ešte nedá vyčísliť,“ tvrdí nemecké združenie lekárnikov. „Pohľad do sveta internetu skôr naznačuje, že ide o zmenu verejnej mienky,“ píše Mandy Schielkeová.

Na internete sa totiž už dlhšie šíri vlna odporu k hormonálnej antikoncepcii a jej vedľajším účinkom. Články o poklese libida a depresívnych stavoch sú úplne bežné nielen na internetových fórach, ale aj na blogoch a v ženských časopisoch. A tak zatiaľ čo v 70. rokoch mala antikoncepcia imidž prostriedku k nezávislosti, dnes ju ženy vnímajú ako „hormonálny kokteil, ktorý sa len ťažko znesie s moderným vnímaním svojho tela,“ píše Schielkeová.

Vyhlásenie nezávislosti od antikoncepcie

V Nemecku majú napríklad blogy o prirodzených metódach s témami o tom, ako to ide aj bez hormonálnej antikoncepcie, zástupy fanúšikov. Pred pár dňami priniesol nemecký liberálny týždenník Der Spiegel rozhovor so spisovateľkou Sabinou Krayovou, autorkou knihy „Freiheit von der Pille“ (Oslobodenie od antikoncepcie), ktorá vyšla začiatkom novembra.

Krayová, ktorá samu seba označuje za feministku, hovorí pre Spiegel, že dnes padá mýtus ženskej emancipácie cez antikoncepciu. „V 70. rokoch sa ženy chceli a mali oslobodiť od svojho biologického tela a mali praktizovať voľnú lásku – to bol ideál. Ale pravdou je, že sexuálna túžba vďaka hormonálnej antikoncepcii veľakrát upadá. To, či majú ženy a muži rozdielnu žiadostivosť, nie je ešte dokázané. To, že antikoncepcia citeľne znižuje libido, je však už medzičasom dokázané rôznymi štúdiami. Nakoniec sa presadil paternalistický spôsob, ktorý staval na mýte, že „nekontrolovateľné“ ženské telo je prameňom tohto bremena. Ženské „problémy“ ako bolesti, vyrážky a výkyvy nálady sa mali antikoncepciou vytesniť. Desaťročia nás burcovali proti vlastnému telu namiesto toho, aby sme akceptovali vlastné hormonálne hospodárenie ako niečo prirodzené. Ako ženy musíme prestať s neustálym patologizovaním, muži to nerobia.“

Je až neuveriteľné, ako sa dokáže otočiť vnímanie feminizmu. Krayová tvrdí, že antikoncepcia donútila ženy napasovať sa do pracovného procesu tým, že dostanú svoje hormóny pod kontrolu. „Musíme fungovať rovnako ako muži – ale prečo? To, že by mali muži znižovať svoju hladinu testosterónu, aby boli menej konfliktní, nenapadlo nikomu. Prirodzený ženský cyklus môže mať pritom pozitívne merateľné ekonomické efekty na produktivitu. Poznám ženy, ktoré výkyvy svojho cyklu integrovali do svojej pracovnej každodennosti a majú s tým dobré skúsenosti. Lebo presne v plodnej fáze má žena úplne iné nasadenie.“

Inzercia

Sama Krayová vysadila po sedemnástich rokoch hormonálnu antikoncepciu a dnes vyzýva ženy, aby sa od nej oslobodili, a lobuje za výučbu poznania ženského cyklu aj na školách. Na otázku, akú zmenu vníma po vysadení hormónov, hovorí: „Sex ma viac baví a mám väčší rešpekt k svojmu telu. Môj celkový stav sa zlepšil, zažívam viac výkyvov, ale v pozitívnom zmysle: Cítim sa omnoho živšia.“

Nemci testujú prirodzené metódy

Médiá dnes už otvorene prinášajú články o škodlivosti antikoncepcie a píšu o alternatívach, či už sú to mobilné aplikácie, alebo malé počítače na vyhodnocovanie plodnosti. Aj to je signálom, že ženy menia svoje postoje a prirodzené metódy nie sú len výsadou katolíčok a eko fanatičiek. Dokonca aj najznámejšia inštitúcia, ktorá testuje produkty, nemecký Stiftung Warentest, priniesol v novembri výsledky testovaní aplikácií pre prirodzené spôsoby antikoncepcie. To tiež naznačuje, že záujem o alternatívu rastie.

Test poukázal na to, že 18 z 23 testovaných aplikácií nebolo spoľahlivých, lebo brali do úvahy len jeden ukazovateľ plodnosti. Aj podľa výsledkov testu, aj podľa odporúčaní odborníkov sú najspoľahlivejšie pomôcky, ktoré fungujú na princípe symptotermálnej metódy, ktorá kombinuje ranné meranie teploty ženy a pozorovanie hlienov.

Kto denne posudzuje oba ukazovatele, môže presne určiť plodné obdobie ženy. Tvrdí to profesor z Univerzity Düsseldorf Günter Freundl, ktorý viedol vedeckú štúdiu k tejto metóde a výskumom dokazuje, že pri správnom pozorovaní je istota veľmi veľká.

Z mini počítačov odporúčajú nemecké blogerky buď prístroj My Way, alebo Daysy, aj ten však odporúčajú skombinovať s pozorovaním hlienu. Samozrejme, tieto metódy si vyžadujú väčšiu angažovanosť zo strany oboch partnerov, preto najviac vyhovujú ľuďom v stabilnom vzťahu. 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame