Váš pohľad: Nová zbraň

V tejto chvíli išlo o jediný možný ťah Mikuláša Dzurindu. Mohol aj ostať, ale stal by sa hrobárom vlastnej strany. A mohol sa len postaviť po bok Vladimíra Mečiara, ktorý svoju stranu založil a bude aj tým, kto ju pochová. Keď nie po týchto, po ďalších parlamentných voľbách určite.

Mikuláš Dzurinda v zmysle vlastného pudu sebazáchovy i sebazáchovy vlastnej strany zvolil inú taktiku. Škoda, že až pod vplyvom toho, čo začal z rukáva sypať Robert Fico. To, že tam toho ešte asi je, svedčí aj zatiaľ posledné gesto predsedu SDKÚ-DS. Z jeho strany je to ponuka na mier. Uvidíme, či ju bude vnímať aj premiér Fico a postačí mu „skalp“ svojho politického protivníka. Alebo pôjde do ďalšieho ťaženia, tentokrát po skalp samotnej SDKÚ-DS. Nárez je už urobený. Uvidíme, či Fico rez dotiahne.

Ak rozmýšľa premiér strategicky, s politickým skalpom SDKÚ-DS si to nateraz rozmyslí. Na hlavách dzurindovcov majú preňho tieto skalpy väčší význam ako za jeho opaskom. Pred voľbami určite.

Tohtoročné parlamentné voľby na Slovensku nebudú len o výsledku, ale predovšetkým o politickej kultúre. Napriek maslu na hlave, ktoré Dzurindovi pekne Fico rozotrel, to môže byť pre Dzurindu paradoxne hlavná volebná „zbraň“. Je to nový druh zbrane, na ktorú protistrana ešte nedozrela. Môže to byť nateraz tromf v Dzurindových rukách, ktorý spôsobí zvrat aj v myslení ľudí.

Mikuláš Dzurinda vyrástol. Voľby ukážu, či vyrástol aj volič. Strach ide len z jedného. Či vzhľadom na „oneskorený rast“ dokáže túto zmenu volič zaregistrovať a správne vyhodnotiť.

Karol Lovaš
Foto: wikimedia.org

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo