Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
22. jún 2023

Politická diskusia na BHD

Konzervatívci budú mať po voľbách viac poslancov ako progresívci, tvrdí Krajniak

Eduard Heger sa bránil, že ako kresťan v politike nevajatá, Anna Záborská vyhlásila svoj zákon o tehotných ženách za najúspešnejší hoax.

Konzervatívci budú mať po voľbách viac poslancov ako progresívci, tvrdí Krajniak

V pondelok večer sa uskutočnila predvolebná diskusia kresťanských politikov na podujatí Bratislavské Hanusove dni, ktorú moderoval redaktor denníka Štandard Michal Čop.

Predsedníčka KÚ Anna Záborská, šéf KDH Milan Majerský, podpredseda Sme rodina Milan Krajniak a líder Demokratov Eduard Heger diskutovali najmä o kultúrno-etických témach – pomoci tehotným ženám, registrovaných partnerstvách, legislatíve upravujúcej transgenderizmus i kresťanoch v politike.

Majerský dáva ruku do ohňa za kandidátov KDH, Heger menil názory

Silný politický rozmer pre povolebnú spoluprácu mala téma registrovaných partnerstiev.

Milan Majerský z KDH sa deň pred diskusiou v nedeľnej relácii Na telo televízie Markíza vyjadril, že nevstúpi do vlády s Progresívnym Slovenskom, ak by chcelo presadzovať registrované partnerstvá. Na diskusii BHD uviedol, že ako riešenie zväzku nielen homosexuálnych párov si vie predstaviť zákon o dôverníkoch z dielne exministra spravodlivosti Viliama Karasa. Nepokladá ho za ohrozenie inštitútu manželstva, ako sa vyjadrila napríklad Aliancia za rodinu.

Ľudská dôstojnosť sa slovami Majerského týka aj „inak orientovaných“, no registrované partnerstvá sú pre neho za čiarou. „Každý z týchto ľudí chodí do práce, má zdravotnú starostlivosť, čo ďalšie by mali mať? Mali by mať ďalšie výhody oproti nám, ktorí sme orientovaní prirodzene?“ pýtal sa.

Čítajte tiež

Šéf KDH si myslí, že snaha LGBTI komunity bola neúprimná, keďže odmietala zavedenie dôverníkov. Karasov zákon označil za dobrý aj Milan Krajniak. Išlo podľa neho o riešenie, ktorým by európske súdy Slovensko nedonútili neskôr uznať homosexuálne manželstvá ani adopcie detí týmito pármi.

Milan Majerský povedal, že „dá ruku do ohňa“, že za liberalizáciu potratov či registrované partnerstvá nezahlasuje žiaden z budúcich poslancov KDH. Ani nové tváre ako šéf záchranárov František Majerský, ktorý je na 150. mieste kandidátky, v minulých voľbách bol v strane Za ľudí a neskôr v krídle Márie Kolíkovej (dnes SaS).

Všetci noví kandidáti hnutia mu garantovali, že budú proti.

Milan Majerský. Foto: BHD

Eduard Heger, ktorý v diskusii Denníka N povedal, že by za registrované partnerstvá zahlasoval, už na diskusii BHD tvrdil, že by tak nespravil. Naposledy sa v parlamente pri zákone SaS o životných partnerstvách ako jediný poslanec Demokratov zdržal. Na otázku, či by on osobne vstúpil do vlády, ktorá by mala v programe zavedenie registrovaných partnerstiev, odpovedal „rozmýšľam“.

Expremiér povedal, že program Demokratov nebude obsahovať žiadne riešenia pre páry rovnakého pohlavia. Tvrdí, že chcú viesť dialóg, nie „kultúrne vojny“, ale túto tému prenecháva iným stranám.

Krajniak: Slovensko treba chrániť pred progresívnou „woke kolonizáciou“

Milan Krajniak expremiérovi kontroval. „Je strašný omyl, ak si niekto myslí, že keď okolo nás prebieha kultúrna vojna a my v nej nebudeme bojovať, tak nie sme jej súčasťou,“ povedal.

Uviedol, že aj pre Sme rodina je „no go“ ísť do vlády, ktorá by chcela zaviesť registrované partnerstvá a presadzovala by LGBT či transgender ideológiu. „A už vôbec nie na školách,“ dodal.

Konzervatívec dnes musí podľa Krajniaka chrániť slobodu prejavu každého, aj ľudí, s ktorými nesúhlasí a ktorým oponuje, čo bude podľa neho čoraz ťažšie. „Ak to nebudeme robiť, tak zajtra budú za akýkoľvek iný názor zatvárať nás.“

Podľa neho dnes žijeme dobu, keď treba mať odvahu brániť „najnormálnejšie a najsamozrejmejšie“ veci.

Zároveň si myslí, že sa tejto vláde podarilo zabrániť „progresívnej woke kolonizácii“, ktorú sem podľa jeho slov tlačí Európska únia a slovenský liberálno-progresívny mainstream.

„Zatiaľ sa nám darí chrániť Slovensko pred extrémnym ideologickým balastom a verím, že sa nám to bude dariť aj v budúcom volebnom období. Musíme proti tejto ideologickej kolonizácii bojovať veľmi urputne, aby nás v Európe úplne nezrovnala,“ hovoril Krajniak, ktorý to vníma aj ako svoju úlohu po voľbách.

Zároveň si myslí, že sa na septembrové voľby môžeme pozerať s optimizmom do budúcnosti. „Myslím si, že konzervatívci, a do nich nerátam Republiku, budú mať po voľbách viac poslancov ako progresívci, a preto budú môcť presadzovať dobrý konzervatívny program. Ide o to, aby si tu progresívci nemohli diktovať,“ dodal.

Majerský si zas pomohol citátom Winstona Churchilla. Tvrdí, že ak budú konzervatívci neustále ustupovať zo svojich princípov, dostanú hanbu aj vojnu. „Musíme byť pevní v základoch a neustúpiť zo svojich morálnych princípov, lebo slovenská spoločnosť bude zdevastovaná.“

Mnohí kresťanskí politici podľa Záborskej začali robiť kompromisy aj tam, kde sa robiť nemajú. „Ja sa dnes občas cítim ako za komunizmu, keď sa povedalo ‚kto nie je s nami, je proti nám‘,“ hovorí predsedníčka Kresťanskej únie, pre ktorú je sloboda prejavu dnes najohrozenejšou slobodou.

Heger: Nevajatám, ale pri transgender nie som populista

Expremiér Heger na diskusii spomenul, že je konvertita a že uveril v Ježiša Krista až v dospelosti. „Úplne súhlasím, že kresťan vo svojich postojoch nemá vajatať, a dovolím si povedať, že ja vo svojich postojoch a presvedčeniach nevajatám. To neznamená, že nechodím na spoveď.“

Z progresivizmu a liberalizmu nemá strach, pretože vie, komu uveril.

Na otázku, prečo potom ako zastupujúci minister zdravotníctva nestiahol usmernenie o zmene pohlavia, reagoval slovami: „Ja nie som populista.“ Usmernenie vyhodnotil ako nevykonateľné, preto do tejto témy podľa svojich slov už viac nevstupoval. Úplné zrušenie usmernenia označil za populistické.

Hoci Karasovo ministerstvo spravodlivosti vo svojej analýze premiérovi odporúčalo tento dokument úplne zrušiť, expremiér uviedol, že mu vtedajší minister osobne povedal, že sa to nedá.

Neskôr hovoril, že nie je správne, keď kresťania v politike budujú teokraciu. „Ja sa neveriacich nebojím, bol som jedným z nich. A viem, s akým poslaním má kresťan na Zemi v akejkoľvek profesii žiť.“

Eduard Heger. Foto: BHD

„Edo, nám dnes nehrozí teokracia ani nás nikto z toho nepodozrieva. Nám hrozí, že sa dostávame do situácií ako pred rokom 1989, kde človek, ktorý vyznáva kresťanské a konzervatívne názory, bude za to opätovne postihovaný,“ reagoval Krajniak. Preto pokladá za veľmi dôležité, aby boli kresťania v politike zruční, vedeli, ako sa robí, a nenaskakovali na falošné rady „progresívnych úradníkov“ na ministerstvách. „Keby som im ja skákal na lep, čo všetko sa nedá, tak by som tam nič neurobil.“

Záborská: Zákon o pomoci tehotným ženám bol najúspešnejším hoaxom vlády

Pri menovaní toho, čo sa konzervatívcom v politike za posledné obdobie nepodarilo, sa členovia bývalej vládnej koalície zhodli. Eduard Heger aj Milan Krajniak pokladali za neúspech, že trikrát o jeden hlas neprešiel zákon Anny Záborskej o pomoci tehotným ženám.

Heger spomenul, že v parlamente na to nikdy nebolo dosť hlasov. Krajniak to vníma ako záväzok do budúceho volebného obdobia a verí, že sa to podarí.

Dôvod, prečo Záborskej zákon nikdy neprešiel, pripisovala politička tomu, že poslanci uverili nepravdivým informáciám.

„Zákon o tehotných ženách bol jeden z najúspešnejších hoaxov, aký zažila táto vláda. Tri roky rozprávať o tom, že Záborská ide obmedziť potraty – to nešírila ruská propaganda ani Hlavné správy, ale demokratické denníky a demokratickí poslanci. A šírili to aj moji osobní priatelia,“ uviedla na BHD Anna Záborská a menovala Františka Mikloška.

Ten jej v nedávnej diskusii denníka Postoj povedal, že pokiaľ ide o zákaz potratov, za štyri roky nevedela presadiť ani kozmetický zákon. A dodal, že snaha obmedzovať potraty nemôže byť jediná téma kresťanských politikov.

Čítajte tiež

Záborská kritizovala aj vyjadrenia predsedu KDH Majerského v diskusii Denníka N zo začiatku mája, že po troch rokoch nevie, či by jej zákon, hoci je blízky videniu KDH, podporil. „Čudovala som sa, že sa tváril, že zákon nečítal a nevie, o čom je.“

Inzercia

Majerský sa bránil tým, že jej zákon bol predkladaný v troch podobách, stále bol osekávaný a nevedel, v akej podobe bol nakoniec predložený. Kresťanskej únii zas vyčítal, že spoločnou kandidátkou s OĽaNO podporila ľudí, ktorí hlasovali za registrované partnerstvá a adopcie detí homosexuálnymi pármi.

„To si nikto nevšimol, že aj vašimi hlasmi sa dostali títo ľudia do parlamentu, nie hlasmi KDH?“ vravel Majerský.

Záborská v reakcii skritizovala, že sa jej vo vyhrotených diskusiách kresťanskodemokratické prostredie nezastalo. „Nečítala som a nevidela, aby nejaký kresťanský politik pri zákone o tehotných ženách povedal, že tá Záborská má pravdu a že zákon nezakazuje potraty. Nikto.“

Anna Záborská. Foto: BHD

Krajniak: Kto chce robiť konzervatívnu politiku, musí ignorovať Denník N, Sme aj Hlavné správy

Podľa Krajniaka Záborskej zákon nepodporili viacerí preto, lebo sa báli „hejtu“ médií. Podpredseda Sme rodina tiež povedal, že bol voči Anne Záborskej vedený „hnusný marketing“ všetkých progresívnych médií. „Práve preto sa tej témy netreba vzdať, držať sa jej ďalej a skôr alebo neskôr prejde.“

Krajniak tvrdí, že treba byť v politike vytrvalý, trpezlivý a počkať si na chvíľu, keď návrh ako pomoc tehotným ženám môže prejsť. „Politik si svoju tému musí držať,“ kritizoval výroky politikov KDH, že to treba robiť inak.

„Strašne ľahko sa kritizuje z pozície KDH, ktoré nie je v parlamente. Keby som si ja povedal, že rodičovský bonus nikdy neprejde, tak by ani neprešiel.“

Konzervatívci musia byť podľa podpredsedu Sme rodina schopní tvoriť samostatný, silný, sebavedomý prúd slovenskej politiky. „Kresťanský a konzervatívny politik dneška musí mať odvahu ísť do sporov a počítať s tým, že pôjde proti mainstreamu červenému aj prorusko-národnosociálnemu.“

Dodal, že kto chce robiť konzervatívnu politiku na Slovensku, musí byť odolný voči „červeným denníkom“, medzi ktoré radí denník Sme, Denník N či Aktuality.sk, no rovnako musí vedieť ignorovať Hlavné správy.

Krajniak vidí problém Slovenska v tom, že tu existujú dva extrémy – Denník N, SaS a PS na jednej strane, Hlavné správy, Smer a Republiku na strane druhej. „Nesmieme sa nechať tlačiť jedným ani druhým extrémom do ich vlastných hier,“ uviedol v diskusii BHD.

Záborská proti „hardcorovým“ pro-liferom, Krajniak napriek Kollárovi proti potratom

Predsedníčka Kresťanskej únie k budúcnosti pro-life zákonov povedala, že po 30 rokoch v politike nemusí nikomu nič vysvetľovať. Zákaz potratov by však do parlamentu nepredložila, pretože by ani neprešiel.

„Nič iné ako PR to nie je.“ Záborská si podľa vlastných slov nepotrebuje robiť marketing pred „hardcorovými pro-lifermi“. Myslí si, že najväčším problémom je, že slovenskí ochrancovia života od počatia nie sú spojení a nevedia sa dohodnúť.

Na otázku, prečo hlasovala za zákon z dielne Kotlebovej strany ĽSNS, ktorý chcel potraty celkom zakázať, za čo bola neskôr obviňovaná z kolaborácie s fašistami, odpovedala: „Vydala som svedectvo podľa Evangelia Vitae, že som proti interrupciám, napriek tomu, že hromy blesky lietali.“

To, že sama nepredkladá takýto zákon, podľa nej neznamená, že obrátila kabát. „Ani len tí liberáli a treťosektorová kamarila neuverili, že by som zmenila názor, preto idú tak proti mne.“

Milan Krajniak pokladá ako veriaci za svoju povinnosť, vždy keď môže, podporiť návrh, ktorý smeruje k ochrane života. „Budem to robiť v akejkoľvek pozícii a je mi úplne jedno, aké to má politické dôsledky.“

Milan Krajniak. Foto: BHD

Na diskusii tvrdil, že odkedy sa dostal do parlamentu, má na pamäti citát z Matúšovho evanjelia: „Kto sa ku mne prizná pred ľuďmi, k tomu sa aj ja priznám pred svojím Otcom na nebesiach.“

Krajniak zároveň nevníma morálny rozpor, že je v hnutí Sme rodina, ktoré nie je vždy jednotné pri hlasovaniach o kultúrno-etických otázkach. S programom strany je stotožnený aj preto, že má v nej priestor presadzovať prorodinný program.

Tvrdí, že Sme rodina presadila v parlamente najviac konzervatívnych opatrení, a to nie napriek Borisovi Kollárovi, ale vďaka nemu. Podľa Krajniakových slov 90 percent z nich prešlo v parlamente iba preto, že sa za ne napriek liberálom vo zvyšku vládnej koalície zasadil aj predseda Sme rodina.

Čítajte tiež

„My nemáme v programe životný štýl nášho predsedu ani ho nepresadzujeme,“ uviedol, hoci dodal, že pred životom Borisa Kollára si nezatvára oči. Ak však konzervatívci na Slovensku chcú presadzovať svoju politiku, nemali by „ohŕňať nosom“ nad tými, ktorí ju podporujú.

Diskusia sa konala ešte pred tlačovou konferenciou, na ktorej sa Boris Kollár priznal, že jednu z matiek svojich detí prefackal.

Záborská za svoje úspechy menovala aj zákony, ktoré ešte neprešli

„Ešte si ani neuvedomujeme, ako sa za posledné tri roky a najmä za ten posledný zmenilo systémové smerovanie štátu,“ vyhlásil Milan Krajniak, podľa ktorého Matovičova a Hegerova vláda zmenili Slovensko z individualistického štátu na jeden z najprorodinnejších v Európe, a to napriek pandémii, inflácii i vojne na Ukrajine.

Vyzdvihol viaceré sociálne opatrenia, a to najmä masívne navýšenie rodičovského príspevku aj svoj rodičovský bonus.

Expremiér Eduard Heger na to reagoval, že sa to dalo urobiť aj lepšie, ale v danom čase to inak nešlo. Šéf KDH ocenil pomoc rodinám, no tá súčasná podľa neho nebola nastavená dobre, zaťažila samosprávy a nepomohla ani tým, ktorí sú na ňu naozaj odkázaní.

„Kresťan má pomoc adresovať primárne najchudobnejším. Toto nie je adresná pomoc,“ uviedol Majerský. Na margo schválenia rodičovského bonusu povedal, že ho teší, že sa ním napĺňal aj program KDH.

Pri téme, čo kresťania v politike za posledné tri roky dosiahli, sa predsedníčka KÚ Záborská pochválila okrem zvýšenia daňového bonusu na deti, tehotenských dávok či zavedenia otcovskej dovolenky aj zákonmi, ktoré na poslednej schôdzi prešli do druhého čítania a zatiaľ nie sú schválené – návrhom na navýšenie platov duchovných či zámerom povinne pochovávať potratené deti.

Zároveň ju mrzí, že v parlamente neprešiel zákaz nedeľného predaja a že počas pandémie boli na Slovensku v dlhom období zatvorené kostoly, čím bolo porušené základné ľudské právo veriacich.

Politická diskusia na Bratislavských Hanusových dňoch. Foto: BHD

Prečo sa kresťania v politike nespoja?

Všetci prítomní politici na diskusii dostali z publika otázku, prečo sa ako kresťanskí politici nemôžu spojiť a byť spolu v jednej strane. Okrem Milana Majerského bolo KDH v minulosti politickým domovom nielen pre Annu Záborskú, ale aj Milana Krajniaka. Eduard Heger pred pár mesiacmi dostal ponuku ísť na kandidátku hnutia.

Šéf KDH na to odpovedal, že strany musia byť konzistentné a nemali by spájaním nespojiteľného vytvárať „mačkopsa“.

Krajniak si zas myslí, že keď sú kresťania vo viacerých stranách, presadia viac, i keď ho mrzí, že sa KDH nespojilo s Kresťanskou úniou. „Keby som sa spojil s Milanom Majerským pred minulými voľbami, tak by som nepresadil nič.“ Krajniak uviedol, že jeho víziou v politike je hľadať spojencov pre konzervatívnu politiku aj mimo tradičných kresťanských voličov.

„V politike rozhoduje sila a sila. A keď si spočítate, koľko poslancov by mala akokoľvek zjednotená kresťanská strana, bolo by ich určite menej, ako keď sa dokážu presadiť konzervatívci z iných strán,“ dodal podpredseda Sme rodina.

Záborská s Krajniakovou tézou súhlasila, no doplnila, že to má jednu podmienku. „V tých stranách nemôže pri hlasovaní prevážiť stranícka poslušnosť nad otázkou svedomia.“ Keby sa spojila jej Kresťanská únia s KDH, podľa Záborskej by kresťania v politike dosiahli v septembri lepší výsledok.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.