Slovensko 2009: Miliardový účet

Ako sa kradlo za Mečiara, kradne sa aj za Dzurindu, znelo predvolebné heslo Roberta Fica, v tom čase opozičného poslanca Smeru. S prihliadnutím na účet za 66 miliónov eur za emisie či 12 miliónov eur za nástenku by sme mohli slová teraz už premiéra Roberta Fica parafrázovať.

Z toho ako sa kradlo tento rok, mohli zostať zaskočení aj Mečiar s Dzurindom.

„Príkladom“ pre svet

Dve najväčšie kauzy roka 2009 majú síce korene v tom predošlom roku - kedy bol pri moci tiež Robert Fico, suma, o ktorú krajina prišla, však bola vyčíslená až v tomto. Slovensku sa dokonca podarilo prekročiť aj vlastný tieň a o našom predaji emisií sa hovorí aj v krajinách, kde "teplý vzduch" majú len z dôsledku horúceho podnebia. Odborníci dávajú Slovensko ako najlepší príklad toho, ako sa tento obchod nemá robiť. Kto za týmto "výhodným" obchodom stojí, snáď oficiálne rozlúšti Úrad boja proti korupcii, ktorý už začal v prípade trestné stíhanie, pretože krajina prišla podľa nich o 2 miliardy korún. Systém, ktorý bol vymyslený v rámci boja proti globálnemu otepľovaniu, tak slovenskí politici využili na podivné kšeftovanie.

Ministerstvo životného prostredia - konkrétne Ján Chrbet - totiž v čase, keď iné krajiny predávali emisné kvóty za 10 eur za tonu iným krajinám, podpísalo exkluzívnu zmluvu s neznámou spoločnosťou Interblue Group zaregistrovanou v americkom mestečku Snohomish. Za tonu nám pritom stačilo 5,05 eur. Vysvetlenie kompetentných - vrátane premiéra? Lepšiu ponuku ministerstvo nemalo. Veriť sa tomu aspoň trochu dalo len do toho času, kým sa nezačali objavovať informácie, že slovenské emisie chcelo kúpiť aj Japonsko, či Španielsko, ktoré za tonu zaplatili všetkým našim susedom dvojnásobok slovenskej ceny.

K téme:
Ekonomika 2009: Recesia bola iba jeden z problémov Zdieľať

Po verejnom tlaku sa premiér rozhodol situáciu riešiť, ale zvláštnym spôsobom. Chrbeta, ktorý prišiel s nápadom zmluvu zrušiť, do hodiny odvolal. Z ministerského kresla letel za ním aj ďalší minister a takto sa tam striedali až kým si rezort neprevzal sám premiér pod seba. Prvýkrát v histórii krajiny vzal predseda vlády ministerstvo svojmu koaličnému partnerovi. Ján Slota však zotrval vo vláde aj naďalej - vraj pre dobro krajiny.

Nástenka v budove ministerstva

O tom, že sa Slotovi darí robiť krajine najmä dobré meno, svedčí aj ďalší škandál na ministerstve SNS - nástenkový tender. V ňom prišlo Slovensko o 12 miliónov eur z eurofondov z operačného programu Technická pomoc. Európska komisia nám totiž odmietla preplatiť faktúry za právne, poradenské, informačné a propagačné služby, pretože súťaž na dodávateľa nebola podľa nich transparentná a v súlade s európskymi pravidlami. Zákazku za takmer 4 miliardy korún získalo konzorcium zložené z firiem blízkym predsedovi SNS ešte v roku 2008, pričom súťaž vypísal vtedajší minister Marian Janušek na nástenke v budove ministertva. Keď pochopil aj premiér, že to asi nie je dostatočne transparentná súťaž, Januška po Veľkej noci tohto roku vyrazil a posadil na jeho miesto človeka, ktorý za celý tender zodpovedal z pozície riaditeľa Agentúry pre regionálny rozvoj Igora Štefanova.

Ten musel na Ficov príkaz zmluvu zrušiť, čo bolo jediné pozitívum kauzy. Prišli sme totiž v prepočte "len" o 350 miliónov korún a nie o zazmluvnených 3,6 miliárd korún. Prípadom sa zaoberá aj Európsky úrad pre boj proti podvodom Olaf, pretože v tendri podľa všetkého neprebehlo všetko tak, ako malo. Objavujú sa informácie o tom, že žiadny oznam na nástenke nikdy nevisel.

Kšefty s pozemkami

Škandály, ktoré sa prevalili, sa nevyhli ani ľuďom od premiéra. Kauza Veľký Slavkov z roku 2007 na Slovenskom pozemkovom fonde si dala tento rok repete, tentokrát pod taktovkou nominantov Smeru-SD. Reštituenti z Michaloviec sa dostali k lukratívnym pozemkom v Tatrách - vo Veľkej Lomnici a Starej Lesnej. Pôdu im prikleplo vedenie pozemkového fondu - riaditeľ zo Smeru-SD, námestník z ĽS-HZDS. Reštituenti niekoľkomiliónové štátne pozemky predali za symbolickú cenu firme blízkej Vladimírovi Mečiarovi GVM. Tá chce na pozemkoch stavať, čím hodnotu pôdy ešte znásobí. Keď sa o tom dozvedel Fico, odvolal celé vedenie fondu.

Aj táto kauza sa vyšetruje. Zaoberá sa ňou generálna prokuratúra, ktorá v prípade z roku 2007 rozhodla o odobratí pozemkov reštituentom a vrátení štátu. Kauzy, pri ktorých Slovensko jednoznačne neušetrilo, majú na krku aj ďalší Ficovi ľudia, minister zdravotníctva Richard Raši, či minister dopravy, pôšt a telekomunikácii Ľubomír Vážny. A určite by sa niečo našlo na každom rezorte. Podivných obstarávaní so súťažou, či bez súťaže, priklepnutých známemu niekoho známeho, vo vestníku verejného obstarávania rok čo rok pribúda. Uvidíme, kde bude visieť ďalšia nástenka v roku 2010 - v roku volebnom.

Martina Ruttkayová
Foto: Flickr.com
Autorka je redaktorka Hospodárskych novín a spolupracovníčka Postoy.sk

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo