KONCERT: Pieseň pre deti z Haiti

„Všetko, čo robíme, je len kvapka v mori, ale keby sme to nerobili, tá kvapka by ta chýbala.“ Týmito slovami Matky Terezy som si pomohla na koncerte venovanému obetiam a trpiacim po ničivom zemetrasení na ostrove Haiti. Mala som pocit, že najlepšie vystihujú to, čo sa dialo minulý týždeň v piatok v bratislavskom františkánskom kostole. Malé kvapky v podobe pomoci z rozličných strán pri príprave večera sa zliali do jednej s názvom Pieseň pre Haiti.

Stovka účinkujúcich

Na začiatku bola myšlienka a túžba pomôcť, ktorá sa premenila na realitu vďaka ľudom z Postoya a Rehola menších bratov - Františkánov. Tí majú pomoc najchudobnejším v génoch už stovky rokov. Okrem vlastných rúk poskytli priestory kláštora, ktoré sa zaplnili takmer stovkou účinkujúcich a usporiadateľov. Práve miestny zbor Františkánska schola koncert za svetla sviečok a zvuku organu otvoril. K spievajúcim bratom sa postupne pridali aj gospelové kapely Shine, Metelica, či chlapci z kapely Richarda Čanakyho FBI. Prítomným spríjemnili večer milým slovom a skladbami väčšinou z vlastnej tvorby.

„Ďakujeme, že tu môžeme byť, pretože ide o dobrú vec,“ prihovorila sa plnému kostolu speváčka Katka Koščová, ktorá kvôli koncertu prišla až z Prešova. So srdcom na dlani zaspievala piesne zo svojho albumu Nebotrasenie. Katka sa na „pódiu“ vystriedala s kolegyňou Martinou Schindlerovou.

Rozdelený svet

So zážitkami zo záchrannej misie po zemetrasení priamo na Haiti sa pridal aj profesor Vladimír Krčméry z Vysokej školy sv.Alžbety. „Musel som rozhodnúť, koho zachránime a koho nie. Bolo tam tak veľa ranených, ktorí čakali na ošetrenie,“ spomínal na ťažké chvíle v zničenom hlavnom meste Porto-au-Prince. Lekárom pomáhala modlitba. „Každé ráno sme mali svätú omšu,“ pokračoval v rozprávaní Krčméry. Podľa neho nesie zodpovednosť za to, čo sa stalo a aké to malo následky dnešná spoločnosť. „To my ľudia sme rozdelili svet na bohatých a chudobných, nie Boh.“ Na jeho slová zareagoval na koncerte aj spevák Richard Čanaky. „Keď som počúval profesora Krčméryho pochopil som, o čom to je,“ začal svoje vystúpenie Čanaky.

Venované deťom

Modlitba mala na koncerte vyhradené zvláštne miesto. Provinciálny minister františkánov Juraj Andrej Miháli sa pomodlil vlastnými slovami za trpiace rodiny, siroty a duše mŕtvych. A zvlášť sa na koncerte myslelo na deti. Státisíce malých človiečikov prišlo pri nešťastí o svojich rodičov, príbuzných a domovy. Výťažok z koncertu, ktorý poputoval na špeciálny účet pre Haiti Slovenskej katolíckej charity, bude použitý pri stavbe sirotinca pre ne.

Práve preto v piatok večer nesmeli na vystúpení chýbať deti. Páter Gabriel z Rádu františkánov prišiel s deťmi z Nových Zámkov, aby roztlieskal svojimi piesňami celý kostol. Piesne pre Haiti venoval aj Bratislavský chlapčenský zbor, ktorý bol zlatým klincom programu a koncert slávnostne uzatvoril. Každý, kto bol v tú chvíľu v kostole františkánov, musel mať pocit, že sa priblížilo nebo. Aspoň také, aké dokážu počas chladného februárového večera v kamennom kostole vytvoriť ľudia svojim talentom a dobrou vôľou.

Peniaze, ktoré sa vyzbierali sú tiež len kvapkou v mori, ale more tvorí každá kvapka a bez tohto mora by trpiaci na Haiti nemali čo jesť, čo piť, kde spať a hlavne by nemali pocit, že svetu nie sú ľahostajní.

Martina Ruttkayová, moderátorka večera
Foto: Matej Drobný

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Sledujte nás na Twitter.com/postoy.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo