Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
24. február 2010

KONCERT: Pieseň pre deti z Haiti

„Všetko, čo robíme, je len kvapka v mori, ale keby sme to nerobili, tá kvapka by ta chýbala.“ Týmito slovami Matky Terezy som si pomohla na koncerte venovanému obetiam a trpiacim po ničivom zemetrasení na ostrove Haiti. Mala som pocit, že najlepšie vystihujú to, čo sa dialo minulý týždeň v piatok v ...

„Všetko, čo robíme, je len kvapka v mori, ale keby sme to nerobili, tá kvapka by ta chýbala.“ Týmito slovami Matky Terezy som si pomohla na koncerte venovanému obetiam a trpiacim po ničivom zemetrasení na ostrove Haiti. Mala som pocit, že najlepšie vystihujú to, čo sa dialo minulý týždeň v piatok v bratislavskom františkánskom kostole. Malé kvapky v podobe pomoci z rozličných strán pri príprave večera sa zliali do jednej s názvom Pieseň pre Haiti.

Stovka účinkujúcich

Na začiatku bola myšlienka a túžba pomôcť, ktorá sa premenila na realitu vďaka ľudom z Postoya a Rehola menších bratov - Františkánov. Tí majú pomoc najchudobnejším v génoch už stovky rokov. Okrem vlastných rúk poskytli priestory kláštora, ktoré sa zaplnili takmer stovkou účinkujúcich a usporiadateľov. Práve miestny zbor Františkánska schola koncert za svetla sviečok a zvuku organu otvoril. K spievajúcim bratom sa postupne pridali aj gospelové kapely Shine, Metelica, či chlapci z kapely Richarda Čanakyho FBI. Prítomným spríjemnili večer milým slovom a skladbami väčšinou z vlastnej tvorby.

„Ďakujeme, že tu môžeme byť, pretože ide o dobrú vec,“ prihovorila sa plnému kostolu speváčka Katka Koščová, ktorá kvôli koncertu prišla až z Prešova. So srdcom na dlani zaspievala piesne zo svojho albumu Nebotrasenie. Katka sa na „pódiu“ vystriedala s kolegyňou Martinou Schindlerovou.

Rozdelený svet

So zážitkami zo záchrannej misie po zemetrasení priamo na Haiti sa pridal aj profesor Vladimír Krčméry z Vysokej školy sv.Alžbety. „Musel som rozhodnúť, koho zachránime a koho nie. Bolo tam tak veľa ranených, ktorí čakali na ošetrenie,“ spomínal na ťažké chvíle v zničenom hlavnom meste Porto-au-Prince. Lekárom pomáhala modlitba. „Každé ráno sme mali svätú omšu,“ pokračoval v rozprávaní Krčméry. Podľa neho nesie zodpovednosť za to, čo sa stalo a aké to malo následky dnešná spoločnosť. „To my ľudia sme rozdelili svet na bohatých a chudobných, nie Boh.“ Na jeho slová zareagoval na koncerte aj spevák Richard Čanaky. „Keď som počúval profesora Krčméryho pochopil som, o čom to je,“ začal svoje vystúpenie Čanaky.

Venované deťom

Modlitba mala na koncerte vyhradené zvláštne miesto. Provinciálny minister františkánov Juraj Andrej Miháli sa pomodlil vlastnými slovami za trpiace rodiny, siroty a duše mŕtvych. A zvlášť sa na koncerte myslelo na deti. Státisíce malých človiečikov prišlo pri nešťastí o svojich rodičov, príbuzných a domovy. Výťažok z koncertu, ktorý poputoval na špeciálny účet pre Haiti Slovenskej katolíckej charity, bude použitý pri stavbe sirotinca pre ne.

Inzercia

Práve preto v piatok večer nesmeli na vystúpení chýbať deti. Páter Gabriel z Rádu františkánov prišiel s deťmi z Nových Zámkov, aby roztlieskal svojimi piesňami celý kostol. Piesne pre Haiti venoval aj Bratislavský chlapčenský zbor, ktorý bol zlatým klincom programu a koncert slávnostne uzatvoril. Každý, kto bol v tú chvíľu v kostole františkánov, musel mať pocit, že sa priblížilo nebo. Aspoň také, aké dokážu počas chladného februárového večera v kamennom kostole vytvoriť ľudia svojim talentom a dobrou vôľou.

Peniaze, ktoré sa vyzbierali sú tiež len kvapkou v mori, ale more tvorí každá kvapka a bez tohto mora by trpiaci na Haiti nemali čo jesť, čo piť, kde spať a hlavne by nemali pocit, že svetu nie sú ľahostajní.

Martina Ruttkayová, moderátorka večera
Foto: Matej Drobný

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Sledujte nás na Twitter.com/postoy.

Odporúčame

Lekár o Haiti: Zranení sa báli vojsť do nemocníc

Lekár o Haiti: Zranení sa báli vojsť do nemocníc

Rozhovor s profesorom Jurajom Bencom, ktorý viedol slovenský lekársky tím pôsobiaci na Haiti týždeň po zemetrasení. Je prorektorom Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety a pôsobí na klinike chirurgie Národného onkologického ústavu v Bratislave. 12.januára postihlo ostrovný štát Ha...

Odovzdať nepočujúcim vieru je umenie (rozhovor)

Odovzdať nepočujúcim vieru je umenie (rozhovor)

Volá sa Felix Mária, no s úsmevom dodáva, že nie je žena. Už desať rokov je františkánom. Pred piatimi rokmi sa začal venovať nepočujúcim, tvrdí však, že je to málo na pochopenie ich sveta. Ten je odlišný od toho nášho, pretože vnímajú srdcom. Ak im necháme priestor, dokážu veľa. Ako ste sa dostali ...

Mal by štát finančne zvýhodňovať verejné (štátne) školy?

Mal by štát finančne zvýhodňovať verejné (štátne) školy?

Na otázku Postoy.sk odpovedali vybrané osobnosti. Ivan Rončák, politológ: Úlohou štátu je zabezpečiť vzdelanie, nie vzdelávať. Štát má zasahovať len vtedy, keď neštátny sektor nie je schopný túto úlohu zabezpečiť. V zmysle tejto logiky patrí rovnaký príspevok na vzdelanie jedného žiaka vzdelávanom n...