Čudné praktiky staronového župana Chudíka

Máme za sebou ďalšie voľby. Čo ich charakterizovalo? Historicky najnižšia volebná účasť v samostatnej ére Slovenskej republiky. Zvolení župani, či poslanci do regionálnych parlamentov a samozrejme povolebné úvahy. Ako to bude ďalej a pod.

Vznikli však aj ďalšie problémy. Predovšetkým v Prešovskom samosprávnom kraji sa objavili v tlači praktiky získavania hlasov znovuzvoleného predsedu župana Petra Chudíka. Vo štvrtok 8.12 sa v denníku SME objavil článok, v ktorom minister spravodlivosti Daniel Lipšic obvinil spomínaného Chudíka. Ten odporúčal milosť pre odsúdeného podnikateľa z Popradu. Podľa časopisu Plus 7 dní má tento podnikateľ blízko k tatranskému podsvetiu.

O deň neskôr sa v tom istom denníku objavila informácia, podľa ktorej kandidát na prešovského župana Peter Chudík porušil volebné moratórium. V Divadle Jonáša Záborského v Prešove sa 8.12, dva dni pred voľbami, konalo posledné zasadnutie zastupiteľstva v tomto volebnom období. Podľa programu mal súčasný župan a opätovný kandidát zhodnotiť uplynulé obdobie a odovzdať výročné ceny kraja. Prečo práve tesne pred voľbami? „Informovali sme o tom už tri mesiaci vopred. Nikto nemohol vedieť, kto postúpi do druhého kola,“ reagoval Chudík. A to ešte v miestnej tlači pozvánka na toto podujatie. Vstup zdarma a kultúrny program, na ktorom vystúpi SĽUK a Bohoslovecký spevácky zbor zo Spišskej Kapituly.

Aby toho nebolo málo. V pondelok opäť denník SME na titulnej strane informuje: „Dodávka s plagátmi kandidáta na prešovského župana Petra Chudíka naložená múkou a klobásami postávala na ceste do najväčšej rómskej usadlostíi na Slovensku v Jarovniciach.“ Chudík reaguje: „Ja to nemôžem ovplyvniť. Nič také som neorganizoval.“ Neskôr však priznal pre TA3: „Táto skupina voličov je zaujímavá.“

Peter Chudík zvíťazil nad kandidátom KDH-SDKÚ-DS Dušanom Hruškom. Získal 53,03 % hlasov a na ďalšie štyri roky zostáva šéfom počtom obyvateľov najväčšieho samosprávneho celku na Slovensku.

Po týchto zaujímavých predvolebných praktikách verím, že sa mu podarí splniť slová, ktoré sa objavili v regionálnej tlači hneď po voľbách. „Za dôveru vám ďakujem a urobím všetko preto, aby som Vás nesklamal.“

S porušením volebného moratória súvisí aj môj druhý príklad, ktorý som počas týchto pre mňa veľmi zvláštnych voľbách zažil. Nemenovaný človek kandidoval ako poslanec do parlamentu Prešovského samosprávneho kraja. Zastáva čelný post v športovom klube. Deň pred voľbami, to znamená 25.11 v prestávke športového zápasu sa konala súťaž. Dnes, ak by sa hral zápas, by sa nekonala žiadna súťaž. Ale presne deň pred voľbami sa konala v prestávke súťaž, keď cenu do súťaže venoval tento nemenovaný človek. Nebolo spomenuté, že kandiduje ako poslanec. Jeho meno však spomenuté bolo. Ja viem. Poviete si, veď sa nič nestalo. Súhlasím, avšak s jedným rozdielom. Ľudia, ktorí tie ceny vyhrali si povedia: Včera som dostal od tohto človeka šál, prečo by som ho dnes nemal zakrúžkovať.

Prezident tohto športového klubu sa stane opätovne poslancom samosprávneho kraja. Nič by som proti nemu nemal. Možno by som ho volil aj ja, ak by som sa volieb zúčastnil. A tak by som aj ja naletel predvolebným ťahom.

Voľby sa skončili. Máme nových alebo staronových kandidátov. Opäť zopakujem želanie, aby sa naše kraje, regióny mali stále lepšie a lepšie.

Jozef Petko
Autor je študentom žurnalistiky na Filozofickej fakulte Katolíckej univerzity v Ružomberku.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo