Slepota v slovenskom futbale

Čoraz viac sa spája korupcia aj s najpopulárnejším alebo možno už len s jedným z najpopulárnejších športov v našej krajine, s futbalom. Po minulé roky patril tento šport k zábave. Štadióny navštevovali veľké skupiny divákov. Bavili sa na výkonoch takých individualít ako Dubovský, Vittek v drese Slovana, na kolektíve 1.FC Košice, ktorý sa dostal do Ligy majstrov, či v skvelej atmosfére na štadióne Antona Malatinského v Trnave a veľa iných.

Pamätám sa, ako v malom meste na východnom Slovensku v Humennom prvoligový Chemlon vyhral v roku 1996 Slovenský pohár a do Humenného mal zavítať grécky klub AEK Atény. Navštevoval som ešte základnú školu. Práve v ten deň som bol spoločne so svojimi spolužiakmi pri lekárovi. A namiesto toho, aby sme sa vrátili ešte do školy, sme šli na štadión. Veď prišla i televízia z Bratislavy. A nakoniec vypredaný, natrepaný štadión. Z celého okolia. Dokonca zo stokilometrových Košíc a možno aj ďalej.

Jednoducho slovenský futbal patril k populárnym. Veď, ktorý fanúšik nesledoval ešte aj známe futbalové Tango v Slovenskej televízii. Spomínam si na góly mesiaca, kde vyhrávali predovšetkým hráči z tých klubov, kde mali viac fanúšikov, Trnava, Slovan. Existuje ešte veľa iných spomienok. Možno ich raz dám všetky na papier a napíšem aspoň pre seba zbierku podobnú Futbalovej horúčke od Hornbyho.

Dnes však futbal stráca, keď už nestratil svoj lesk. Svoju suverenitu medzi ostatnými druhmi športu. Spomeniem predovšetkým tie posledné udalosti, ktoré pokazili meno slovenskému futbalu. Zápas Artmedia – Trnava sa skončil fiaskom. Hosťujúci kolektív, ktorý nedokázal vyhrať nad rezervou Ružomberka v priebehu týždňa v pohári, akoby zázrakom dokázal za tri dni zmeniť svoj prístup. A v nedeľu nad dovtedy skvele hrajúcou Artmediou (po príchode trénera Horného sedem zápasov neprehrala) vyhral akoby zázrakom.

Neskôr sa v prvej lige v Humennom predstavil líder tejto ligy celok z Rimavskej Soboty. Už v 5.minúte nariadená veľmi prísna penalta. V 15 minúte ďalší gól a do polčasu ešte jeden. Rimavská Sobota bola určite o niekoľko tried lepšia ako domáci celok, ale treba povedať jednu vec. Nepotrebovala na to, aby vyhrala, aj pomoc zo strany mužov s píšťalkou. Tí nariadili penaltu, ktorú videli len oni. Neskôr sa odohrávali častokrát súboje pri postrannom rozhodcovi, no ten si nič nevšímal. Viackrát bola či nebola ruka, no on si pískal po svojom. Počas prestávky som mal možnosť zhovárať sa s delegátom zápasu. Ten potvrdil určité nedostatky. Povedal: „Napísal som si nejaké poznámočky o výkone rozhodcov.“ Ešte dodám, že Humenčania doplatili aj vylúčením vedúceho mužstva, ktorý bol údajne za urážku čiarovému rozhodcovi poslaný na tribúnu a na poslednom zasadnutí Slovenského futbalového zväzu dostal zákaz vykonávania svojej funkcie na štyri zápasy. A čo tie poznámky zo strany delegátov? No asi neboli žiadne, pretože spomínaný asistent rozhodcu hneď o týždeň od inkriminovaného zápasu dostal pozvánku na zápas Corgoň ligy. A hlavný píska tento týždeň duel Corgoň ligy Dubnica – Banská Bystrica.

Minulý víkend Rimavská Sobota hrala doma proti Prešovu. Mimochodom, Rimavskú Sobotu vedie bývalý tréner Prešova Mikuláš Komanický. Už v priebehu týždňa sa objavovali informácie o tom, že tento zápas by mali vyhrať hostia, čo by im pomohlo k možnému postupu medzi štyri najlepšie celky prvej ligy. V sobotu, ak ste navštívili jednu nemenovanú stávkovú kanceláriu, tento zápas sa dal staviť len na víťazstvo domácich. Azda už aj stávkové kancelárie tušili možnú dohodu? A v priebehu týždňa sa ten istý tréner objaví v športovom spravodajstve najsledovanejšej televízie v reportáži o možnom predávaní zápasov tých mužstiev, ktoré postúpia z prvej ligy do baráže o postup do Corgoň ligy. O čo mu šlo? Azda o to, že sa bál povedať svojim chlapcom, aby jednoducho s Prešovom prehrali, lebo by sa o tento problém začali zaujímať médiá? Tak útočí inak.

Kompetentné osoby z oblasti futbalu o ničom nevedia. Podľa nich sa nič také nedeje. Žiadna korupcia, žiadne podplácanie zápasov. A potom hľadajú príčiny nízkej úrovne našej ligy, či nízkych účastí zo strany divákov. Majú azda zaslepené oči alebo ...?

Jozef Petko
Autor je študentom žurnalistiky

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo