Švajčiarsky fenomén

Po tenistkách nastúpili na svoj zimný odpočinok aj tenisti. Nedeľa 19. novembra bola vyvrcholením súťažného ročníka 2006.

Práve v tento deň vyvrcholil tenisový turnaj majstrov za účasti najlepších ôsmich hráčov svetového rebríčka v čínskom Šanghaji. Po zápasoch v dvoch skupinách bolo v sobotu na programe semifinále a už spomínaná nedeľa bola finálovým dňom. Tak ako v tento deň, tento turnaj i celá táto sezóna patrila ďalšiemu fenomenálnemu človeku v športovom svete. Nie je ním nik iný ako najvýraznejšia osobnosť súčasného tenisu, Roger Federer. Ak sa spýtate hocikoho, hocikde, hocikedy na otázku, kto je podľa teba najlepším tenistom súčasnosti, povie asi každý, že je to práve tento Švajčiar. Sledoval som jeho duely na tomto turnaji a čo stváral je jednoducho neskutočné.

Ak sledujete tenisový svet, je málo osobností, ktorí zaujali len svojou hrou. Goran Ivaniševič okrem toho, aký to bol skvelý tenista, však častokrát upútal svojou výbušnosťou. Andre Agassi bol populárny možno svojou príťažlivosťou pre ženy. Boris Becker bol ďalším skvelým tenistom, ale taktiež jeho osobný život bol omieľanejším ako jeho samotná hra. A takto môžeme pokračovať ďalej.

Roger Federer však vyniká nad všetkými. Nedáva príliš veľa dôvodov, aby sa o jeho súkromný život zaujímali lacné plátky. Neprejavuje svoju výbušnosť, aj pre ktorú chodia na tenis mnohí nadšenci. Jeho silnou zbraňou je hra. Skvelá, účinná, a častokrát všetci neveriacky krútia hlavou, čo to vlastne tento jedinec na dvorci stvára. Trápil ho Američan Rodick. Dovtedy som ho príliš nemal v obľube, ale proti Federerovi som mu držal palce (hoci práve Roger patrí k mojím obľúbencom). Rodick predvádzal obdivuhodný výkon, no ani to nestačilo na svetovú jednotku. Mnohí odborníci predpovedali, že možno práve Španiel Nadal, ktorý to v tejto sezóne na Federera vie, to potvrdí aj v semifinále. No až na záver zápasu, keď už bolo v podstate rozhodnuté, Švajčiara trápil. No neuspel, a tak bol na rade Jason Blake vo finálovom dueli. Ten sa nestihol spamätať, že už hrá finále a prehral prvý set v pomere 0:6. Hoci v druhom i treťom sete to bolo vyrovnanejšie, najlepšie zarábajúci hráč tejto sezóny sa mohol na konci zápasu radovať z ďalšieho triumfu.

Vo svete je málo športovcov, ktorí dokážu niečo také, ako práve Roger Federer. Je to osobnosť sama o sebe. Zo zberača loptičiek na turnaji v Bazileji sa stal v súčasnosti jeden z najúspešnejších športovcov histórie. Možno práve to by sme si mali vziať k srdcu u nás na Slovensku. Nie nadávať, že náš šport je plný korupcie. Že nám chýbajú talenty, peniaze, a potom to tak vyzerá z vystúpeniami na medzinárodnej scéne. Dôležitá je vytrvalosť a zanietenosť. A nemusí to byť len v športe. Práve to však mne, tebe i všetkým chýba. Bojujme a vytrvajme, možno sa v budúcnosti dostaví aj nejaký výsledok. Možno aj víťazstvo na Masters Cup-e v tenise v roku x y.

Jozef Petko
Autor je študentom žurnalistiky

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo