Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
30. marec 2016

Zuzanka nepotrebuje homeopatiu

„Zuzanka nepotrebuje homeopatiu“ je kreatívny názov informačnej kampane, ktorú spustili nemeckí lekári pre vzdelaných rodičov. Práve tí sú totiž podľa autorov kampane najviac náchylní uveriť, že homeopatia je pre ich deti ten najlepší spôsob liečby.
Zuzanka nepotrebuje homeopatiu

Minulý rok vyšlo viacero článkov v uznávaných odborných časopisoch, ktoré výrazne oslabili povesť homeopatie a aj jej verní užívatelia si začali klásť otázky o jej reálnych účinkoch.

Austrálsky tím vedcov z National Health and Medical Research Council v roku 2015 zverejnil najrozsiahlejší výskum homeopatie, v rámci ktorého prezreli 225 vedeckých štúdií, ktoré sa jej v minulosti venovali.

Ako prišli pochybnosti

Na základe posúdenia dôkazov o účinnosti homeopatie dospeli k záveru, že neexistujú žiadne vedecké dôkazy o účinnosti homeopatie.

V Nemecku je už hnutie skeptikov homeopatie tiež dosť výrazné a jeho cieľom je teraz presvedčiť rodičov, že homeopatia nemá s vedou nič spoločné. Iniciátormi kampane sú lekári a rodičia a ako maskota si zvolili spomínanú postavičku Zuzanku, ktorá cez sociálne siete varuje pred homeopatiou a liečiteľstvom. „Dosť guľôčkam,“ hlása kreslené dievčatko.

„Chceme sa dostať najmä k mladým rodičom a ich deťom tak, že im vysvetlíme, že zdravý životný štýl nemá nič spoločné so šarlatánstvom a cukrovými guľôčkami,“ vysvetľuje pre rakúsky denník Der Standard Nathalie Gramsová, lekárka a autorka knihy o homeopatii.

Je matkou troch detí a sama mala roky homeopatickú ambulanciu, teraz je jej tvrdou kritičkou. Dnes je lekárkou v nemocnici v Heidelbergu a v rozhovore pre nemecký denník Welt prirovnáva odchod od homeopatie k vystúpeniu zo sekty.

37-ročnej lekárke sa darilo, homeopatická ambulancia dobre vynášala a priťahovala čoraz viac pacientov. Plánovala presný opak – chcela napísať obhajobu homeopatie pred všetkými pochybovačmi. Pri štúdiu však prichádzala postupne k tomu, že v podstate všetci homeopati sú sami na pochybách. Výskum, ktorý robila kvôli knihe, spôsobil, že si začala klásť otázky, aké si sama predtým v hlave zakazovala.

Skončila v pochybnostiach a hoci jej ambulancia ešte nebola vyplatená, nemohla v nej s čistým svedomím pokračovať. Namiesto toho napísala inú knihu, ako najprv plánovala. S názvom „Homeopatia nanovo – čo pacientom naozaj pomáha“.

Inzercia

Len v Nemecku je registrovaných sedem tisíchomeopatov lekárov. Podľa Gramsovej mnohí argumentujú tým, že na vlastné oči vidia, ako homeopatia pomáha. Len nevedia vysvetliť, prečo funguje. Podľa nemeckej lekárky ľudí priťahuje na pohľad systémový prístup. Len úvodný pohovor trvá tri hodiny, čo je v dnešnej uponáhľanej dobe veľký luxus. Pacienti sa tešia z náklonnosti, že im niekto venuje čas a vypočuje ich, že im niekto kladie konkrétne otázky a zaujíma sa o ich ťažkosti. Zato radi zaplatia, v Nemecku od 120 do 200 eur za hodinu. Homeopatia tak ťaží z chýb bežnej medicíny, ktorá na človeka nemá čas.

Gramsová teda vidí „zázrak“ homeopatie v jej metóde, v intenzívnom záujme, v ktorom sa skrýva veľký potenciál. Nikto nepozná pacienta tak dobre ako homeopat, preto by mal podľa Gramsovej plniť rolu koordinátora, ktorý nasmeruje pacienta k správnemu lekárovi a ku vhodnej liečbe. Preto svoju knihu nazvala Homeopatia nanovo. Nechce totiž, aby úplne zanikla.

Homeopatia nanovo

Gramsová v interview tvrdí, že homeopatické guľôčky sú naozaj placebo. Druhým efektom je fakt, že pacienta niekto konečne berie vážne, na základe čoho sa pacient venuje jadru svojich ťažkostí, dobre sa pozoruje a zmení svoje návyky. Mnoho problémov je psychosomatického pôvodu a tam pomôžu aj guľôčky. Podľa Gramsovej však nemôže byť liečebná metóda založená na duchovnej energii súčasťou medicíny.

„Homeopatia sama je chorý pacient. Chýbajú jej dáta a fakty, trpí halucináciami a neberie svoju chorobu vážne. Ale pozrieť sa reálne na svoje problémy môže byť prvý krok k vyliečeniu,“ zamýšľa sa nemecká lekárka nad budúcnosťou homeopatie.

Gramsová tvrdí, že homeopatia má svoje účinky, ale tie nesúvisia s cukrovými guľôčkami. „Možno povedať, že tam, kde homeopatia funguje, tam ju ani nebolo potrebné užívať.“ Gramsová a jej kolegovia chcú s kampaňou o Zuzanke osloviť práve vzdelaných, ktorí sa často po nedôvere a problémoch v bežných ordináciách uchyľujú k homeopatii.

„Žiaľ, inteligencia a vyššie vzdelanie nechráni pred chybným myslením. Naopak, medzi týmito ľudmi je aj kúpna sila, ktorá si môže dovoliť dodatočnú liečbu. Vládne tu nevedomosť a slabá informovanosť, čo nahráva homeopatickým firmám,“ tvrdí Gramsová.

Podľa kampane môže byť homeopatia nebezpečná, keď deti berú len guľôčky namiesto odbornej terapie. Okrem toho upozorňuje, že deti si tak zvykajú, že na každý neduh exituje „liečik“, aj keď obyčajné nachladnutie nepotrebuje hneď zásah zvonku. Od 5. apríla spúšťa táto iniciatíva aj webovú stránku (www.netzwerk-homoeopathie.eu), kde budú v kocke dostupné všetky relevantné informácie.

 

Foto: Flickr

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.