Je po voľbách - konečne!

„Len, preboha, nech nie sú voľby ešte častejšie. Sme ako vypľuté fazule,“ pridala k poďakovaniu za komentár hodnotiaci výsledky regionálnych volieb v Banskobystrickom a Žilinskom samosprávnom kraji redaktorka Rádia Regina Banská Bystrica.

Veru tak – voľby každého druhu sú pre politológov a politických žurnalistov poriadna fuška. Stále dookola rozprávať v zásade to isté, hodnotiť a očakávať, tváriť sa pri tom všetkom smrteľne vážne, rozdávať rozumy na všetky strany a ešte aj s profesionálnym úsmevom. Niekoľko týždňov pred, v tom čase a pár dní po. Týždenníky, denníky, celoslovenské aj regionálne. Navyše, keď novinári vlastnia e- mailové adresy a telefónne čísla maximálne troch odborníkov na nejakú tému a trpia utkvelou predstavou, že ste ten jediný v krajine, čo vie z tých troch k župnej téme čosi kvalifikované povedať, tak máte o program na pár dní postarané.

A pritom každý z nás je tiež obyčajný človek – volič. Politológ novinárom zopakuje fakt, že volebná účasť bola nízka. A on sám pritom musel vo volebnej miestnosti čakať v rade. Náhoda? Podobne mediálne postihnutý kamarát – advokát má skúsenosť rovnakú. A pri nedeľnej debate pri káve si navzájom fúkajú boľačky, že nikto z ich krúžkovaných favoritov neprešiel. A expert - politológ dlhé týždne predtým tvrdí, že pri nízkej volebnej účasti rozhodujú hlasy aktívnej menšiny. Omyl? Kamarát - advokát dáva kamarátom aktivistom z celého Slovenska počas volebného moratória rady, kam smerovať podnety na jeho porušenie a jeho kamarát - politológ volí v miestnosti, do ktorej sa vchádza cez sklenené dvere oblepené v deň volieb volebnými plagátmi. A len rezignovane okolo nich vojde ďalej. Schizofrénia? Ale vnútri ho okrem radu čaká aj lekcia pokory – predsedníčka volebnej komisie ho poučí, koľko krúžkov na ktorom volebnom lístku môže urobiť. Jeho – jediného experta na „vúcky“ v krajine, ona – učiteľka matematiky na základnej škole. Strašne milé – aspoň niekto v ňom vidí obyčajného človeka, ktorému treba poradiť a radu od neho nepýta. A expert odpustí aj to čakanie na splnenie si občianskej povinnosti.

V deň volieb husto sneží a zmagorený politológ si brodiac sa snehodažďovou pľušťou v duchu opakuje kompetencie samospráv a premýšľa, komu ktorá cesta patrí – mestu, samosprávnemu kraju, štátu? Zdá sa, že cestári majú dovolenku – mestskí, krajskí aj štátni. Dobre, že je po voľbách – dovolenku si vyberáme aj my – minimálne do volieb komunálnych takto o rok.

Ivan Rončák
Autor je politológ.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo