Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
03. august 2022

Policajná kreativita

Autá budú mať modré pásy, na budovách ostanú zelené

Nedávno polícia pomaľovala svoje budovy zelenými pásmi, na svojich autách ich však ide nahradiť modrými. Cena zmeny nie je známa.

Autá budú mať modré pásy, na budovách ostanú zelené

Foto: Postoj/Andrej Lojan

Slovenskú verejnosť prednedávnom vo veľkom zaujal príspevok Policajného zboru SR na Facebooku o novom vzhľade policajných áut. Polícia v ňom dala používateľom možnosť hlasovať o troch motívoch. Príspevok rozvíril hladiny slovenského Facebooku – získal vyše stotisíc reakcií, vyše 14-tisíc komentárov a bol zdieľaný viac ako tisíckrát. Podľa slov polície tak šlo o „najvirálnejší status v histórii sociálnych sietí PZ“, pričom príspevok oslovil viac ako 1,2 milióna ľudí.

Anketa 

Ankety na Facebooku vo všeobecnosti bývajú kontroverzné, pričom pochybnosti sú nielen o ich férovosti, keďže nie každý vie pracovať s počítačom alebo má nebodaj účet na Facebooku, ale aj o ich zabezpečení proti hlasovaniu falošných profilov či proti koordinovaným akciám. Napokon, v takýchto anketách často vyhrávajú recestistické návrhy, ako si môžeme pamätať z prípadov Most Chucka Norrisa či Španielsky most.

Prečo polícia zvolila tento spôsob zisťovania názoru verejnej mienky, ministerstvo vnútra zdôvodňuje tým, že si váži názor širokej verejnosti a že šlo o rozhodnutie Prezídia Policajného zboru. Na otázku, ako bola anketa zabezpečená proti duplicitnému hlasovaniu či proti hlasovaniu falošných profilov, sme dostali odpoveď, z ktorej vyplýva, že nijako.

„Na identifikáciu prípadných falošných profilov má nástroj sociálna sieť Facebook, pričom zaregistrovaný profil musí spĺňať jej požiadavky,“ odpovedalo ministerstvo. Na Facebooku sa pritom vie zaregistrovať ktokoľvek pod akýmkoľvek menom a prakticky neobmedzený počet ráz, pričom Facebook neoveruje totožnosť majiteľa profilu.

Foto: Facebooková stránka Polícia Slovenskej republiky

Vyšší kontrast a dobrá prax v zahraničí

Anketa polície na Facebooku bola pre mnohých prekvapením – nielen preto, že o novom vzhľade áut polície sa dovtedy nehovorilo, no azda ešte väčšmi preto, že z áut má zmiznúť zelený pás. Nahradiť ho má modrá farba v kombinácii so žltou. Všetky tri možnosti v ankete totiž pozostávali z modro-žltej farebnej kombinácie s výrazným modrým pásom. Mnohí diskutéri pritom v týchto farbách videli podobnosť s ukrajinskou vlajkou, čo vyvolalo množstvo nenávistných komentárov. 

Zelená farba a zelený pás sú súčasťou vizuálnej identity slovenskej polície už tri desaťročia a aj vďaka tomu sú policajné autá ľahko a rýchlo rozoznateľné. Zdieľať

tlačovej správe ministerstva vnútra bola zmena dizajnu áut zdôvodnená všeobecným tvrdením o tom, že príslušníci policajného zboru si zaslúžia vedenie, ktoré im vytvorí „podmienky na profesionálny výkon hodný 21. storočia“. Preto vraj vedenie pracuje na reforme, ktorej súčasťou má byť aj „nový vozový park s moderným dizajnom“. Prečo má z vozidiel zmiznúť zelená farba, sa v príspevku neuvádzalo. Na dôvody tejto zmeny sme sa opýtali ministerstva vnútra.

„Farby boli volené tak, aby boli veľmi výrazné a tvorili čo najvyšší farebný kontrast. Túto farebnú kombináciu používa na svojich vozidlách práve z tohto dôvodu už niekoľko európskych záchranných či bezpečnostných zložiek,“ argumentuje ministerstvo. „O novom dizajne rozhodol prezident Policajného zboru na základe odporúčania odborného útvaru prezídia Policajného zboru a využitia príkladu dobrej praxe zahraničných polícií a záchranných zložiek.“

Je pravda, že v mnohých európskych krajinách majú policajné vozidlá modré pásy, neplatí to však univerzálne – napríklad v Litve majú autá zelené pásy podobne ako u nás, v Lotyšsku sú pásy na vozidlách čierne a vo Švajčiarsku oranžové. Zelená farba a zelený pás sú súčasťou vizuálnej identity slovenskej polície už tri desaťročia a aj vďaka tomu sú policajné autá ľahko a rýchlo rozoznateľné.

Podobnosť s mestskou políciou

Modré pásy na autách nám pritom nie sú neznáme, no používajú ich najmä obecné a mestské polície. Je preto možné, že po zmene dizajnu áut štátnej polície sa budú tieto mýliť s vozidlami mestských polícií.

Iného názoru je ministerstvo vnútra. „Nový dizajn policajných áut je jedinečný a nezameniteľný s vozidlami obecných a mestských polícií práve tvarovým vyhotovením polepov, nápisom ‚polícia‘, znakom policajného zboru a červeno-modrým majákom.“

Inzercia

Nápis „polícia“ majú aj vozidlá obecných a mestských polícií, no pred nimi je ešte slovo „obecná“ či „mestská“. Na prvý pohľad tak nemusí byť jasné, o akú políciu ide.

Foto: TASR/Michal Svítok

Budovy zelené, autá modré

Slovenské policajné autá budú po novom modro-žlté, no policajti nosia zelené uniformy, na budovách polície sa nachádzajú vývesné štíty s nápisom „POLÍCIA“ medzi dvomi vodorovnými zelenými pásmi a dokonca aj budovy polície boli v troch uplynulých rokoch upravené tak, aby sa na nich nachádzal výrazný zelený pás a menší žltý.

V súvislosti so zmenou farebného dizajnu áut v súčasnosti zatiaľ nebola riešená zmena farebného dizajnu budov. Zdieľať

„Takéto farebné riešenie umožňuje občanovi už z diaľky poznať účel objektu a zorientovať sa v danom sídelnom útvare,“ argumentovala vtedy polícia. „Žltý pás riešiť v šírke 1/3 šírky zeleného pásu, pričom obidva pásy by nemali byť v dotyku (ako vzor slúži motív farebných pásov na policajnom aute),“ písalo sa v pokyne. Ten síce vyvolal kontroverzie a kritizovala ho i Slovenská komora architektov, napriek tomu bolo takto farebne upravených 39 budov polície po celej republike.

Tie sa podľa všetkého nemajú meniť. „V súvislosti so zmenou farebného dizajnu policajných áut v súčasnosti zatiaľ nebola riešená zmena farebného dizajnu policajných budov,“ uvádza ministerstvo. Meniť sa nemá ani vzhľad vývesných štítov. „Zmena dizajnu vývesných štítov na budovách Policajného zboru nie je v súčasnosti aktuálna téma,“ vyjadrilo sa ministerstvo.

Foto: Postoj/Andrej Lojan

Cena nie je známa

Celú kampaň okolo zmeny dizajnu áut kritizoval minister financií Igor Matovič, ktorý to označil za vyhadzovanie peňazí a naznačil, že náklady by museli ísť na úkor odmien v Policajnom zbore. Ministerstvo vnútra sa však k cene zmeny nevedelo vyjadriť.

„Zmena dizajnu policajných vozidiel je naplánovaná ako dlhodobý proces práve z dôvodu minimalizácie nákladov. Na základe analýzy životnosti policajných vozidiel bude optimálne nastavené prechodné obdobie, dokedy bude možné používať na policajných vozidlách aj pôvodné označenie. Výsledná cena nového označenia bude v porovnaní s pôvodným označením pravdepodobne vyššia z dôvodu väčšieho množstva kvalitnejšieho reflexného materiálu. Celková cena je závislá od konkrétneho typu vozidla a je vždy výsledkom súťaže v rámci verejného obstarávania, preto sa vopred nedá odhadnúť,“ uviedlo ministerstvo.

„Cenu prípadných ďalších zmien nie je takisto možné odhadnúť, keďže sa predpokladá, že pôjde o dynamický, postupný a efektívny proces, ktorý bude naviazaný na pravidelné plánované nákupy výstroje, výzbroje a vybavenia polície, kde sa cena vopred nedá určiť, keďže je výsledkom verejnej súťaže,“ uzatvára ministerstvo.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.