Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
03. august 2022

Názvy verejných priestorov

Bratislavský „Lužný most“ je aj po dvoch rokoch od ankety stále bez mena

V auguste 2020 sa horúcou témou na slovenskom Facebooku stala anketa o názve nového bratislavského diaľničného mosta cez Dunaj. Po dvoch rokoch od ankety však most stále oficiálne nemá názov.

Bratislavský „Lužný most“ je aj po dvoch rokoch od ankety stále bez mena

FOTO: TASR/Michal Svítok

Do ankety sa vtedy dostal aj recesistický návrh „Španielsky most“, keďže diaľnice D4 a R7 vrátane mosta stavalo španielske konzorcium sprevádzané viacerými kontroverziami. Medzi Španielmi však anketa vyvolala doslova ošiaľ – za Španielsky most hlasovali tisícky profilov so španielskymi menami, často pritom šlo o profily, ktoré pôsobili ako falošné. Napokon návrh „Španielsky most“ v štvrťfinále a neskôr aj v semifinále ankety skutočne vyhral.

Indície naznačovali, že za Španielsky most nielenže hlasovali falošné profily, ale že šlo o koordinovanú akciu, aby vyhral tento návrh. Vtedy zasiahol minister dopravy Andrej Doležal, ktorý návrh Španielsky most z ankety vyradil. Do finále sa tak dostali názvy Jarovský most a Lužný most, ktorý hlasovanie vyhral.

Most bol oficiálne otvorený 26. septembra 2021. Hoci po ňom už skoro rok premávajú autá a na mapách dostupných na internete je most uvádzaný ako Lužný, podľa našich zistení zatiaľ most nebol oficiálne pomenovaný.

„Na základe verejnej ankety, ktorú sme realizovali prostredníctvom sociálnej siete, sa víťazom ankety o názov nového bratislavského mosta stal názov Lužný most,“ uvádza vo vyjadrení ministerstvo dopravy.

„Minister o tejto téme rokoval aj so zástupcami samospráv a obcí za účelom splnenia všetkých zákonných náležitostí. Názov predmetného mosta mali potvrdiť aj hlasovaním príslušní miestni poslanci a poslanci mestského zastupiteľstva v Bratislave,“ tvrdí ministerstvo.

Keďže most sa nachádza v katastrálnych územiach bratislavských mestských častí Podunajské Biskupice a Jarovce, pomenovanie mosta musia najprv schváliť miestni poslanci oboch mestských častí a následne aj mestskí poslanci, na základe čoho mesto vydá všeobecne záväzné nariadenie.

„Do dnešného dňa však nedošlo k oficiálnemu pomenovaniu tohto mosta ako ,Lužný most‘, pričom osadenie označenia mosta nie je v kompetencii ministerstva,“ uzatvára ministerstvo.

Napriek veľkolepej ankete tak dodnes Lužný most oficiálne nemá žiadny názov. A keďže miestni a mestskí poslanci nie sú nijako viazaní anketou ministerstva dopravy na Facebooku, tak je pokojne možné, že most sa napokon bude volať celkom inak alebo aj že ostane bez názvu.

Inzercia

Odporúčame

-20%
Život s chuťou
11,90 9,52

Diár 2024 / / Život s chuťou

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.