Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rozhovory Politika
07. júl 2022

Koniec britského premiéra

Boris Johnson doplatil na tienistú stránku svojej povahy

Rozhovor s Kamilom Draganovským o príčinách a dôsledkoch rezignácie britského premiéra Borisa Johnsona.

Boris Johnson doplatil na tienistú stránku svojej povahy

Foto TASR/AP

Spolupracovník Postoja Kamil Draganovský, ktorý je odborníkom na politickú situáciu v Spojenom kráľovstve, vysvetľuje dôvody rezignácie premiéra Borisa Johnsona na post predsedu Konzervatívnej strany. 

V rozhovore sa dozviete, prečo Johnsona zničila jeho neúcta k pravde a prečo škandály, ktoré viedli k jeho pádu, prekryli aj Johnsonove politické úspechy v realizácii Brexitu, v boji proti pandémii a v zahraničnej politike.

 

Bežnému konzumentovi politických správ z Británie sa už mohlo zdať, že premiér Boris Johnson sa úspešne vyšmykol vážnym politickým následkom po afére Partygate. Naopak, zdalo sa, že jeho hviezda žiari jasnejšie vďaka jednoznačnému postoju k situácii na Ukrajine. Dnes však oznámil svoju rezignáciu na post šéfa Konzervatívnej strany. Čo sa stalo?

Borisovi Johnsonovi sa problémy postupne zbierali a tie posledné boli už len „klincom do rakvy“. Britský premiér patrí medzi teflónových politikov a naozaj sa z viacerých škandálov vyšmykol.

V kauze Partygate sa objavovalo stále viac prípadov, v ktorých sa na večierkoch v sídle britskej vlády na Downing Street porušovali prísne pandemické pravidlá.

Vojna na Ukrajine Johnsonovi naozaj pomohla, zmenila sa verejná diskusia a jeho konanie ocenili aj mnohí zahraniční lídri, napríklad ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, pre ktorého je Boris Johnson jedným z najbližších európskych spojencov.

Odvrátená stránka povahy Borisa Johnsona sa však stále prejavovala, čo viedlo až k dnešnej rezignácii.

V čom spočíva odvrátená strana jeho povahy?

Boris Johnson má dlhodobo problém s hovorením pravdy. Viackrát bol pristihnutý pri lži či pri „zatĺkaní“.

Teraz to prasklo. Ostatný škandál sa týkal poslanca Konzervatívnej strany Chrisa Pinchera, blízkeho spojenca Borisa Johnsona a zástupca whipa Konzervatívnej strany, teda organizátora parlamentného diania.

Pincher mal v súkromnom klube Konzervatívnej strany opitý obťažovať dvoch konzervatívnych poslancov, pričom sexuálne škandály už mal aj v minulosti. Teraz to však prasklo. Prvou reakciou Borisa Johnsona bolo najskôr mlčanie. Keď prišlo viac dôkazov, tvrdil, že o problematickom správaní Chrisa Pinchera nič nevedel.

Neskôr sa však objavil dôkaz o tom, že Johnson bol už v roku 2019 osobne informovaný o vyšetrovaní Chrisa Pinchera a napriek tomu ho ustanovil do vládnej funkcie.

Z vlády Borisa Johnsona začali postupne odstupovať ministri. Premiér totiž nielenže nehovoril pravdu o tom, že o problematickej minulosti Chrisa Pinchera nevedel, ale tento naratív v dobrej viere šírili aj členovia jeho kabinetu počas svojich mediálnych vystúpení. Hanba z Johnsonovho klamstva potom padala aj na nich. Bol toto hlavný dôvod ich rezignácie?

Presne tak. Prví ministri, ktorí odstúpili, patrili medzi naozaj „ťažké váhy“. Rishi Sunak, minister financií, je v Británii vnímaný ako jednoznačná dvojka Johnsonovej vlády. Významným politikom Konzervatívnej strany je aj exminister zdravotníctva Sajid Javid.

Títo ľudia boli z Borisovho správania úplne znechutení. Sunak práve oznámil dôležité zmeny v otázke zvýšenia hranice na platenie odvodov a novinári sa ho namiesto tejto agendy pýtali na škandály Borisa Johnsona.

Sunak samozrejme svojho lídra obhajoval. Potom zistil, že premiér mu klamal a toto už bolo cez čiaru.

Boris Johnson ešte pred pár hodinami napriek odchodu dôležitých ministrov tvrdil, že sa nevzdá a bude bojovať. Prečo nakoniec oznámil svoju rezignáciu?

Ten tlak nakoniec neustál. Ľudia, ktorí ho poznali z minulosti, tvrdili, že Boris je bojovník a len tak ľahko neodstúpi. Včera sa vyjadroval presne v tom duchu a sťažoval sa, že mu chcú vziať veľmi silný mandát, ktorý dostal od voličov – v čom má aj pravdu, vo voľbách zvíťazil najvyšším pomerom od roku 1987.

Boris Johnson dokáže ľudí veľmi zaujať, nadchnúť a fascinovať, ale na druhej strane je akoby lajdák, ktorému nezáleží na detailoch a na pravde. Zdieľať

Problémom bolo však to, že z jeho vlády začalo odstupovať veľké množstvo ľudí. Celkovo odišlo 59 poslancov, pričom piati z nich boli ministri. V Británii je to však tak, že samotní ministri zostávajú aj poslancami a poslanci nastupujú aj na rôzne funkcie – v slovenskom chápaní na funkcie typu štátny tajomník alebo generálny riaditeľ nejakej sekcie.

Inzercia

Johnson najskôr nahrádzal ľudí, ktorí odstúpili, ale keď začali aj z nižších pozícií masovo odchádzať ľudia, tak videl, že takto to ďalej ísť nemôže.

Títo ľudia teda odchádzali hlavne preto, že zostávať „človekom Borisa Johnsona“ začal byť vážny reputačný problém?

Áno. Hlavný problém bol v tom, že Johnson viackrát preukázateľne klamal a to je v britskej politike vážny problém. Ľudia, ktorí Borisa Johnsona dlho poznajú, tvrdia, že celý život mal problém s pravdou.

Pravda je pre Borisa Johnsona zrejme veľmi relatívny pojem. V minulosti ho napríklad prepustili z denníka The Times, pretože si vymýšľal zdroje informácií a v článkoch manipuloval s faktami.

V pozícii premiéra to však začal byť stále väčší problém.

Klamstvo je vážny problém, Boris Johnson však ukázal, že má zrejme nesprávne nastavený morálny kompas aj v iných oblastiach. Nemal problém zúčastňovať sa na večierkoch v čase, keď bol v Británii prísny lockdown a ľudia sedeli doma. Nemal problém dosadiť do funkcie človeka s pochybnou povesťou.

Asi je to tak. Počas jeho vládnutia sa okolo neho vystriedali tri tímy poradcov a vždy na povrch vyplávali rovnaké problémy. Akoby ho stále zrádzala táto stránka jeho povahy.

Boris Johnson dokáže ľudí veľmi zaujať, nadchnúť a fascinovať, ale na druhej strane je akoby lajdák, ktorému nezáleží na detailoch a na pravde. Zdá sa, že tieto svoje slabosti nevie ovládnuť – a to napriek tomu, že vďaka svojim silným stránkam dokázal Britániu previesť náročnými časmi Brexitu aj pandémie.

Čo sa teraz v Británii bude diať?

Boris Johnson oznámil rezignáciu na post predsedu Konzervatívnej strany. Ani pri svojej rezignácii neznel veľmi pokorne a hovoril, ako poslanci podľahli stádovej mentalite. Opakoval, ako Britom doručil Brexit, mal silný mandát a úspešne zaočkoval populáciu. Znel urazene.

Podľa doterajších pravidiel by mal zostať na čele vlády až dovtedy, kým si Konzervatívna strana na jeseň nezvolí nového predsedu.

Problém je v tom, že po množstve odchodov vznikol aj tlak na to, aby Boris Johnson opustil svoju funkciu premiéra skôr a aby ho nahradil nejaký dočasný zástupca. Nie sú však na to žiadne písané pravidlá a tie nepísané hovoria o tom, že by mal vo funkcii zostať. A to aj plánuje.

Odhadujete, že Johnson situáciu ustojí a vydrží vo funkcii, kým ho na jeseň nahradí nový líder Konzervatívnej strany?

Či sa mu to podarí, ukážu najbližšie dni. Treba však povedať, že Johnson už vo voľbách nového lídra nemôže kandidovať.

Črtá sa nejaká osobnosť, ktorá by dokázala nahradiť Borisa Johnsona?

Donedávna bol veľkým favoritom odstúpivší minister financií Rishi Sunak, pri ktorom sa však tiež objavili isté škandály a popularita mu klesla. Kvôli vojne na Ukrajine sa hovorí aj o ministrovi obrany Benovi Wallaceovi. Bez šance nie je ani ministerka zahraničných vecí Liz Trussová.

Zaujímavou možnosťou je aj čerstvý minister financií Nadhim Zahawi, ktorý je kurdskej národnosti. Prišiel do Británie z Iraku, nevedel ani slovo po anglicky a dnes je v britskej vláde. Zároveň je aj miliardár, ktorý sa vypracoval sám od nuly. Popularitu získal počas pandémie, keď bol zodpovedný za vakcináciu populácie a Briti boli v tempe očkovania prví v Európe.

Táto situácia však neznamená žiadne predčasné voľby. Konzervatívna strana si situáciu vyrieši vo vnútri a ide sa ďalej?

Presne tak. Labouristi na to určite budú tlačiť a táto situácia je pre nich veľkou vzpruhou, ale na predčasné voľby neexistuje žiadny právny dôvod.

Kamil Draganovský vyštudoval právo v Košiciach, pracoval v Medzinárodnej organizácii pre migráciu, v roku 2013 získal štipendium na University of Aberdeen. Po štúdiu zostal žiť v Škótsku, po tri a pol roku sa vrátil na Slovensko.

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.