Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
08. február 2016

Ako zastaviť prenos vírusu zika na dieťa? OSN: Choďte na potrat!

Vírus zika sa v Latinskej Amerike šíri čoraz rýchlejšie. OSN vyzýva tehotné ženy, aby pristúpili na potrat. Prinášame aj rozhovor s brazílskou matkou, ktorá sa bála o svojho novorodenca.

Ako zastaviť prenos vírusu zika na dieťa? OSN: Choďte na potrat!

TASR

Leydiane da Silvová, ktorá je v ôsmom mesiaci tehotenstva, oddychuje vedľa suda na skladovanie vody vo svojom dome, ktorý stojí na koloch nad vodou, odpadkami a odpadovými vodami v chudobnej štvrti v brazílskom meste Recife. ( FOTO TASR)

Najnovšie údaje potvrdzujú masívny nárast ochorení v Kolumbii, kde je nakazených takmer 26-tisíc ľudí. Medzi nimi takmer 3100 tehotných žien, ktoré sa teraz obávajú o zdravie svojich bábätiek. Kolumbia je po Brazílii najviac postihnutou krajinou.

OSN preto vyzýva tehotné ženy z postihnutých zón, aby pristúpili na potrat, zabránili tak prenosu vírusu na plod. Brazílska konferencia biskupov sa však v otvorenom liste proti takýmto výzvam ostro postavila.

Väčšina prípadov nakazenia vírusom zika je spôsobená uštipnutím komára.

Podľa posledných informácií sa však zika môže prenášať aj krvnou transfúziou či pohlavným stykom. Ohrozených je tak stále viac ľudí. Svetová zdravotnícka organizácia bije na poplach. Vedci z brazílskej vládnej výskumnej Nadácie Oswalda Cruza objavili vírus vo vzorkách slín a moču dvoch pacientov, ktorým sa už predtým prejavili sprievodné príznaky nakazenia zikou. Ide o doposiaľ prvý prípad, keď boli stopy vírusu zistené práve v týchto dvoch telesných tekutinách. Brazílski vedci však dodali, že je potrebný ešte ďalší výskum a až ten určí, či sa zika pomocou nich môže ďalej prenášať.

Kvôli vírusu na potrat?

Vírus zika sa v Brazílii nezadržateľne šíri, nakazených je už viac ako jeden a pol milióna ľudí. Zo strany OSN vyšiel apel, aby boli antikoncepcia a možnosť potratu ľahšie dostupné pre ženy v zónach postihnutých týmto vírusom. Dôvodom má byť potenciálne nebezpečenstvo prenosu vírusu na dieťa.

Brazílska biskupská konferencia sformulovala jednoznačné nie takýmto pokusom s odôvodnením, že spoločným nasadením je krajina schopná hľadať iné spôsoby, ako poraziť túto nákazu. Zdôrazňujú tiež, že nie všetky prípady mikrocefálie priamo súvisia s vírusom, preto netreba teda podliehať panike. Biskupi tiež upozornili, že priamy súvis nebol zatiaľ dokázaný. Táto hypotéza sa zatiaľ vedecky nepotvrdila, ale viedla k tomu, že Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila celosvetový stav núdze.

Čo je to zika

Nakazenie vírusom zika sa u dospelých jedincov prejavuje zvyčajne len zvýšenou teplotou, vyrážkami na koži, bolesťami kĺbov, prípadne zápalom očných spojiviek. Tieto symptómy však odznejú v priebehu niekoľkých dní, maximálne jedného týždňa. 

Novorodencom však vírus pravdepodobne spôsobuje aj rôzne poruchy, v dôsledku ktorých viacerí zomrú alebo ostanú mentálne postihnutí. Proti tomuto infekčnému ochoreniu zatiaľ neexistuje nijaký liek ani vakcína.

Inzercia

Vírus zika sa veľmi rýchlo šíri celým americkým svetadielom a Svetová zdravotnícka organizácia v pondelok na mimoriadnom zasadnutí v Ženeve v súvislosti s ním vyhlásila stav medzinárodnej pohotovosti, aký naposledy vyhlásila po vypuknutí eboly v západnej Afrike v roku 2014.

Už aj v Európe

Kolumbijské úrady v piatok informovali, že v dôsledku zriedkavého autoimunitného ochorenia postihujúceho nervový systém, známeho aj ako Guillainov-Barrého syndróm, v Kolumbii zomreli traja ľudia, u ktorých sa potvrdilo i nakazenie vírusom zika. 

Kolumbia minulý týždeň vyhlásila prvý stupeň pohotovosti a nariadila nemocniciam, aby sa pripravili na prijatie vyššieho počtu pacientov. Úrady očakávajú, že tento rok by sa vírusom mohlo nakaziť viac ako 600 000 ľudí. Predpokladajú tiež, že s mikrocefáliou sa narodí asi 500 detí. Aj preto ženám odporúčajú, aby odložili otehotnenie o šesť až osem mesiacov.  

Dokonca aj Nemecko hlási 15 nakazených vírusom zika, nové prípady hlásia denne aj z ďalších európskych krajín.

Slováci, ktorí navštívili krajiny postihnuté týmto vírusom, nemôžu darovať krv 28 dní od opustenia týchto oblastí. Platí to až do odvolania. Informuje o tom Národná transfúzna služba.

Aktuálne riziko rozšírenia vírusu na Slovensku zatiaľ nehrozí. „Dôvod na paniku nie je ani v Európe,“ uvádza Úrad verejného zdravotníctva. Komár, ktorý vírus prenáša, sa v týchto končinách zatiaľ nerozširuje. Pracovníci úradu momentálne monitorujú situáciu cez systém varovania Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu ochorení. Úrad komunikuje aj so zahraničnými laboratóriami, s ktorými by spolupracoval v prípade potreby diagnostiky vírusu.

Podľa WHO naň zatiaľ neexistuje vakcína ani účinná liečba. Ľudia by v postihnutých krajinách mali dodržiavať viaceré preventívne opatrenia zabezpečujúce ochranu pred uštipnutím komárom. Po návrate tiež treba sledovať svoj zdravotný stav a v prípade objavenia príznakov informovať o ceste lekára.

Príznaky sú obvykle mierne a trvajú dva až sedem dní. Medzi hlavné patrí zvýšená teplota, bolesti kĺbov, možné sú aj opuchy najmä menších kĺbov na rukách a nohách, makulo-papulárne vyrážky šíriace sa z tváre na telo, zápal spojoviek a všeobecné, chrípke podobné príznaky. Inkubačná doba je tri až dvanásť dní.

Zaujímalo nás, ako vnímajú situáciu v Brazílii miestni obyvatelia. Denníku Postoj poskytla rozhovor pedagogička Rita Nachtigall Mauricio, ktorá sa len pred mesiacom stala mamičkou.

Aká je momentálne atmosféra vo vašej krajine? 

Momentálne je vírus zika hlavnou témou vo všetkých médiách. Spomína sa každý nový prípad nákazy tu u nás, ale aj tie európske. S prejavom v televízii vystúpila aj prezidentka, čo robí inak minimálne. Pripravila akoby lekciu pre obyvateľstvo, ako predísť nákaze. Jednou z hlavných rád je teraz nenechať stáť niekde vodu, aby sa nemnožili komáre. Takže situácia je vážna.

Máte pocit, že vírus je pod kontrolou?

Nie. Každý deň síce vychádzajú nové vedecké články, ako a prečo sa tento vírus šíri. Napriek tomu nič relevantné, čo by šíreniu zabránilo. Každým dňom pribúdajú nové prípady nákazy.

Nedávno sa vám narodilo dieťatko, neprežívali ste strach v tehotenstve?

Naštastie som sa do Brazílie vrátila zo zahraničia až v októbri a to ešte vírus nebol takto rozšírený. Po narodení nášho synčeka sme podľahli panike, pretože mal z prirodzeného pôrodu zdeformovanú hlavičku. Naše obavy z nákazy vírusom sa však nepotvrdili. Je v poriadku. Strach je však medzi tehotnými ženami veľký.

Čo rezonuje v médiách ako možný spúšťač tejto epidémie?

Nedávno som čítala dobrý článok, že dôvod, prečo sa tento vírus tak šíri, je enviromentálna nevyváženosť. Vraj keď sa staval Panamský prieplav, tak sa množstvo ľudí nakazilo podobným vírusom prenášaným komármi, lebo sa narušil miestny ekostystém. Táto línia je logická. Tieto veľké zásahy spôsobujú vymieranie prirodzených predátorov, ktorí regulujú výskyt komárov. Výsledky vidíme v podobe epidémií, ako je vírus zika.

Odporúčame

Deťom chýbajú pevné body

Deťom chýbajú pevné body

Hrozí, že nám vyrastie generácia kultúrnych egoistov, hovorí v rozhovore pre Postoj taliansky pedagóg Giuseppe Milan, ktorého myšlienky ovplyvnili podobu našej etickej výchovy.