Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
27. apríl 2022

Varovanie z Česka: Ultrastriktná aplikácia trestného práva by zrušila politiku

Varovanie z Česka: Ultrastriktná aplikácia trestného práva by zrušila politiku

Stojí obvinenie expremiéra Fica, že založil, zosnoval a podporoval zločineckú skupinu, na dobrom základe?

Českého právnika Tomáša Němečka, ktorý sa kedysi ako novinár podrobne zaoberal obvineniami voči českému premiérovi Petrovi Nečasovi, sme sa opýtali, či charakter skutkov, ako sa uvádzajú v uznesení o vznesení obvinenia, ponúka silné argumenty v prospech tvrdenia, že bývalý premiér Robert Fico a minister vnútra Robert Kaliňák boli na čele organizovanej zločineckej skupiny. 

Chcel by som odlíšiť prvú časť obvinenia – založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny – od zvyšku, teda zneužívania právomocí v spojení s ohrozením daňového tajomstva.

O prvej časti mám silné pochybnosti.

No podozrenie z druhej časti sa mi zdá prinajmenšom dôvodné (a vzhľadom na obrovský vplyv obvinených na potenciálnych svedkov podľa môjho názoru odôvodňuje dokonca aj dočasnú väzbu).

Pripomína mi to dva prípady, ktoré sa riešili v Českej republike: Po prvé, známe obvinenie bývalého premiéra Petra Nečasa za to, že rebelujúcim poslancom ponúkol iné funkcie výmenou za ich odstúpenie.

A po druhé, dnes už trocha pozabudnutý prípad zaniknutej strany Věci veřejné (ktorá bola v tom čase vládnou stranou, menším partnerom Nečasovej ODS). Jej predseda a „majiteľ“, miliardár Vít Bárta, si kupoval lojalitu svojich poslancov tým, že im dával osobné pôžičky z vlastných peňazí. Išlo o hraničnú otázku politiky a trestného práva, ktorá dovtedy nebola riešená – či sú určité činy trestné len morálne a politicky, alebo aj trestne.

V politike sa totiž bežne deje mnoho činností, ktoré by sa dali – s klapkami na očiach – klasifikovať ako napĺňanie formálnych znakov trestného činu. Veď aj v bežnej reči sa pre ne používajú trestnoprávne termíny: vláda „podpláca“ voličské skupiny, jeden koaličný partner „vydiera“ druhého, poslanec sa „vyhráža“ hlasovaním o nedôvere. Alebo vláda obsadzuje kľúčové posty „našimi ľuďmi“.

Nebolo by však primeraným uplatnením trestného práva, ak by boli vynášané odsudzujúce rozsudky iba preto, že bol naplnený formálny znak trestného činu. Prosím, aby ste mi dobre rozumeli: netvrdím, že to k politike patrí preto, že je špinavá alebo skazená, ale preto, že sa v nej nakladá s veľkou mocou.

Pri vyjednávaní kompromisov, vzájomnej podpore zákonov, presadzovaní programu výmenou za posty a pri obsadzovaní kľúčových pozícií vo verejnej správe sme stále na politickom ihrisku.

Toto ihrisko je pre fungovanie politiky potrebné a ako volič to akceptujem: v parlamentnej demokracii, najmä v pomernom systéme, sú kompromisy v oblasti programu a funkcií nevyhnutné.

Ich kriminalizácia by podľa môjho názoru bola v rozpore s ústavou – v českom prípade s článkom 5 o ochrane slobodnej súťaže politických strán, v slovenskom prípade s článkami 29 a 31. Ultrastriktná aplikácia trestného práva by tu zrušila politiku.

V prípade Věci veřejných som bol vtedy – v roku 2012 – na strane prvostupňového sudcu z Prahy 5, ktorý rozhodol, že ak si predseda strany kupuje lojálne hlasy poslancov osobnými pôžičkami z vlastných peňazí, je už mimo zaužívanej reality politického života, „mimo ihriska“, takže naplnil formálnu aj materiálnu stránku trestného činu podplácania.

Odvolací Mestský súd v Prahe to však videl inak, podľa neho išlo len o odpudzujúce politické intrigánstvo, ktoré majú súdiť voliči.

V súčasnom slovenskom prípade sa mi obvinenie zo založenia zločineckej skupiny na základe toho, že vrcholoví politici obsadili kľúčové pozície „našimi ľuďmi“, zdá prehnané, excesívne. Veď dostatočne závažné je to, čo nasledovalo potom: dôvodné podozrenie zo zneužitia moci a porušenia daňového tajomstva v snahe nájsť niečo na politických oponentov a zničiť ich.

V tomto zmysle je podozrenie voči Róbertovi Ficovi slovenským Watergate, porovnateľným s tým, keď chcel prezident Nixon v roku 1972 odpočúvať opozíciu. Je to vážne aj bez umelej nadstavby zločineckej skupiny.

Autor je bývalý novinár a advokát

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.