Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
29. marec 2021

Tomáš Němeček: Petr Kellner mal výnimočný čuch na dobrú príležitosť

Tomáš Němeček: Petr Kellner mal výnimočný čuch na dobrú príležitosť

V čom bol miliardár Petr Kellner jedinečný? Odpovedá právnik a novinár Tomáš Němeček.

Tragicky zosnulý Petr Kellner zanechal ako podnikateľ veľkú stopu aj na Slovensku, vlastnil Markízu a O2, chystal sa do chemických závodov v Novákoch, stál aj za Sky Tollom. Kellner bohatol vďaka vzťahom a blízkosti s politickou sférou a štátom, bol to v niečom klasický, hoci veľmi talentovaný oligarcha, alebo sa líšil od typickej česko-slovenskej oligarchickej triedy?

Najnápadnejšia verejne známa črta Petra Kellnera bola jeho introvertnosť, ktorá sa prenášala i na jeho skupinu. Mal rád diskrétnosť, vraj ho aj bavilo, že ho Pražania na ulici nespoznávajú, pretože väčšina jeho fotiek pochádzala z výročných správ PPF. Preto sa ani príliš nevedelo o jeho politických názoroch, okrem vágne formulovaného pocitu, že svet ide príliš doľava. A pravdaže okrem samozrejmého presvedčenia, že čo je dobré pre PPF, je dobré aj pre Českú republiku. Odtiaľ vychádzalo jeho značné úsilie o ústretovú českú politiku voči Pekingu, pretože v Číne videl mimoriadne príležitosti.

Petr Kellner sa, myslím, líšil mimoriadne dobrým odhadom veľkých obchodov a mal - neviem to povedať lepšie - šťastnú ruku. V pravej chvíli prichádzal i odchádzal, nech išlo o banky, TV Nova, Sazku alebo O2. Nikto nemal taký čuch na príležitosť.
Mal zrejme i dobrý vkus a základnú spoločenskú zodpovednosť, viď jeho založenie gymnázia Open Gate alebo cenné umelecké zbierky vrátane fotografií Josefa Sudka.

Ale inak podstatný rozdiel oproti iným bohatým Čechom nevidím. U Kellnera bolo všetkého len omnoho viac.

Slovenskí top biznismeni ako Jaroslav Haščák boli dlhodobo úspešní aj vďaka svojej inteligencii a talentu, chýbala im však morálna brzda, preto boli stále jednou nohou aj súčasťou temného sveta, kde paktovali aj s ľuďmi ako Marian Kočner. Kellner takúto morálnu brzdu mal?

Neviem, je to otázka pre jeho budúceho životopisca. Nevypozoroval som nejaké veľké morálne zábrany, ale nemusím vedieť všetko. V 90. rokoch si počínal neotesane ako iní, ale predsa len nikdy neprekročil medze trestného práva. Nebol nikdy za nič stíhaný a nie je s ním spojené žiadne podozrenie z priamej korupcie.

Bude ho možné nahradiť, alebo sa jeho podnikateľské impérium z tejto straty už nespamätá?

Myslím, že cielene chystal skupinu na odovzdanie, mali kolektívne riadenie. Ale bude im chýbať jeho zlatá ruka.

Foto: PPF

Odporúčame