Čo Slovákom odporúča Tomáš Němeček

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čo Slovákom odporúča Tomáš Němeček

Aké sú najkrajšie miesta na Slovensku očami cudzincov? V našej letnej ankete sa na to pýtame cudzincov, ktorí tu dlhodobo žijú alebo sem často chodia. Tentoraz píše český novinár Tomáš Němeček, ktorý rád dovolenkuje na Slovensku.

Závisí to od toho, čo od Slovenska očakávate. Ja očakávam instantné útrapy, smäd v horúčave a celodenné hľadanie prameňov, ďaleké výhľady a v horských chatách východný šarm. A dostanem to.

S dcérami sme sa zhodli, že najlepší bol Slovenský raj, keď mali 7, 10 a 13 rokov. Bývali sme na ranči Podlesok hneď pri vstupe do hôr. Takže sme ráno mohli stihnúť prejsť Suchú Belú so všetkými rebríkmi a vodopádmi skôr, než dorazila hlavná vlna.

Kúpali sme sa v Prielome Hornádu a po visutom moste liezli na Kláštorisko, kde nás chytila ​​búrka. Instantné útrapy! Navyše to bolo blízko do dobšinských jaskýň (s kúpaním v Palcmanskej Maši), na Spišský hrad (s obedom v Spišskej Kapitule) a naši domáci mali dva malé diviaky.

Druhá najlepšia bola Malá Fatra s prechodmi hrebeňa – od chaty Na Grúni, kde sme bývali, k chate Pod Chlebom. V oboch bol silný východný šarm. Pod Rozsutec sme zašli tiež, ale dcéry viac upútal jánošíkovský kult v Terchovej. V ľudoprázdnom penzióne tam mali ping-pongový stôl, takže sme s manželkou hrali do júlovej polnoci.


Tretia bola Veľká Fatra, a pretože vyberám strategicky umiestnené ubytovania, tentoraz to bol hotel Kráľova studňa. Čo bola pre milovníka histórie nečakaná príležitosť ukázať rodine, ako vyzerali podniky ROH v 80. rokoch vrátane obsluhy. Existuje z toho však aj fotka, kde najmladšia dcéra sedí na hrebeňovke, pozerá sa k Tatrám a je to okamih Aha: slovenská krajina sa stala súčasťou aj jej duše.

 

Foto: TASR

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo